REKLAMAgolebi dwor2
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 czerwca 2022, 12:56 komentarzy 27

(Fot. Info Iława.)

Wiadukt czy tunel - jak lepiej rozwiązać problem komunikacyjny na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Wyszyńskiego w Iławie z torami? I przede wszystkim - jak w ogóle Urząd Miasta w Iławie ustosunkowuje się do złożonej przez przedstawicieli samorządu województwa propozycji współpracy w zakresie realizacji takiej inwestycji?

To pytania, jakie portal www.infoilawa.pl skierował do Urzędu Miasta w Iławie po tym, jak w maju, podczas spotkania i konferencji zorganizowanych w iławskim ratuszu, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bernadeta Hordejuk i Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcin Kuchciński, zaproponowali samorządowi Miasta Iławy współpracę i wspólne rozwiązanie wspomnianego problemu.


Ze względu na potencjalnie wysoki koszt tej inwestycji, jak również istotną ingerencję w wizerunek i codzienne funkcjonowanie tej części centrum Iławy pytania skierowaliśmy do władz naszego miasta. Odpowiedziała w ich imieniu Kierownik Wydziału Planowania, Inwestycji i Monitoringu Magdalena Szcześniak.


Czy władze Iławy są zainteresowane przystąpieniem jako partner do tej inwestycji, w tym współfinansowaniem jej?

Gmina Miejska Iława od lat zabiega o przebudowę skrzyżowania ulicy Grunwaldzkiej/Wyszyńskiego z linią kolejową i jest zainteresowana jako partner w realizacji inwestycji. O możliwościach finansowania trudno teraz mówić, gdyż nie znamy budżetu inwestycji, ani czasu jej wykonania, a ta wiedza będzie potrzebna do oszacowania możliwości miasta.

Który z dwóch wariantów, tunel czy wiadukt, jest w ocenie władz miasta korzystniejszy?

Naszym zdaniem korzystniejszy jest wariant zakładający budowę tunelu z uwagi na niewielką ingerencję w istniejącą zabudowę mieszkaniową oraz układ drogowy, zapewniając tym samym swobodny dojazd do posesji.

W jakim stopniu, w ocenie władz miasta, lokalna społeczność powinna mieć swój udział w ostatecznym wyborze wariantu?

Ulica Wyszyńskiego i Grunwaldzka jest drogą wojewódzką i realizatorem inwestycji będzie Wojewódzki Zarząd Dróg w Olsztynie, my, przystępując do realizacji inwestycji, będziemy jednym z partnerów, który będzie uczestniczył w procesie i trudno jest nam wypowiadać się w tej chwili na temat udziału lokalnej społeczności  w procedowaniu wariantu. Mając na uwadze wspólne dobro mieszkańców, dołożymy wszelkich starań, aby każdy mógł przedstawić swoje stanowisko, ale nie jesteśmy w stanie ocenić, w jakim stopniu będzie to procedowane poprzez zarządcę drogi.

Zaskakuje zwłaszcza odpowiedź na pierwsze pytanie, gdyż podczas wspomnianej konferencji prasowej wymienieni przedstawiciele samorządu województwa mówili zarówno o szacunkowych kosztach proponowanej inwestycji, jak i o tym, ile może trwać jej realizacja. Zgodnie z kosztorysem przygotowanym w lutym mowa jest o kwotach rzędu 20 (wiadukt) i 60 (tunel) milionów złotych. Do tego trzeba doliczyć koszty samego projektu rzędu 2-3 milionów złotych. Te kwoty mogą przerażać, jednak - posiłkujemy się wciąż informacjami z konferencji - przy odpowiednim montażu finansowym mogłyby się okazać przystępne. Na przykład: przy zakładanym dofinansowaniu na poziomie 85% do tunelu wciąż trzeba byłoby dołożyć 9 mln zł. Jeśli podzielić to po równo na dwa samorządy i trzy lata budżetowe (tyle według samorządu województwa trwałaby realizacja), koszt budowy (bez kosztów projektu) wynosi 1,5 mln rocznie dla każdego z samorządów.

Czy w sprawie omawianej inwestycji nastąpią postępy, dowiemy się po przygotowaniu i udostępnieniu przez oba samorządy budżetów na kolejny rok - wówczas okaże się, czy zabezpieczą na ten cel finansowanie.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK
REKLAMAżuchowski

27Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Wniosek 27 ponad rok temuocena: 67% 

  Wchodzę po dwóch dniach i co widze? Kompletny brak zrozumienia tematu. Ale to wszytko wynika z tego, ze niektórzy bardzo boja się działań przewodniczącego rady. Zawsze jak pojawia się tu artykuł z jakakolwiek jego aktywnością, a pojawia się często i dość regularnie, to jego oponenci polityczni piszą same bzdury. Dla miasta nie ważne, czy będzie to Tunel, bo ważne, ze to odkorkuje miasto. I tyle! Ludzie, wy tak na seri z tym zamykaniem ulic i itd. Przecież to ma tylko upłynnić ruch, a nie jest to budowanie autostrady. Pewnie, z zawisci do działań Młotka Wszystko skrytykujecie, ale gdyby to miało się zadziac w Ostródzie, Lubawie, czy innym moście, to pisaliby, ze wszyscy maja, a Iława nie. Gość jest aktywny cała kadencje i zawsze pod tekstami o nim to samo: kampania, kiełbasa itd. O i inkubator. Bzdury piszecie, ze tylko biura. Szkoda, ze próbujecie zakłamywać rzeczywistość. Ale to pokazuje tylko, ze bardzo się boicie jego ewentualnego startu w wyborach. A chłop robi swoje.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ion 26 ponad rok temuocena: 44% 

  Bardzo dużo ludzi jezdzacych po Iławie i tak omija Grunwaldzką i Wyszyńskiego właśnie że względu na przejazd kolejowy. Tak samo jest z wyjazdem z Iławy w stronę Grudziądza, że większość osobówek jedzie przez Wikielec i Stradomno. Moim zdaniem powinno się zlikwidować przejazd w mieście i w lesie a za tą kasę zrobić obwodnicę do do 16. Zrobić ślepe ulice na Grunwaldzkiej i Wyszyńskiego i nie trzeba będzie zmieniać nic w dojazdach do posesji.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~też kierowca 25 ponad rok temuocena: 100% 

  Za jaką kasę z likwidacji przejazdów? Jak chcesz na tej likwidacji zarobić? Przecież ten twój pomysł na zarobek to jakaś kompletna bzdura. A proponowana przez ciebie obwodnica kosztowałaby z grubsza kilkaset milionów zł. Przecież miasto nie ma na to ani grosza. Chcesz te pieniądze zarobić np. kwestując pod zamkniętymi przejazdami? Z twoją głową wszystko w porządku?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gregorek 24 ponad rok temuocena: 29% 

  Niech to się zrealizuje. Trzymam kciuki. To bardzo odkorkuje Iławę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~no to niech się... 23 ponad rok temuocena: 100% 

  Niech się, niech samo się, itd...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obcy 22 ponad rok temuocena: 56% 

  Trzeba być chorym na umyśle żeby puszczać główny ruch z Lubawy do centrum. Od tego są obwodnicę miast. Idiotyzm z tym mostem czy podkopem. Miejsca pracy organizujcie. Tylko nie tak jak w lipnym Inkubatorze Przdsiębiorczości. Etaty dla Młotka a to POWIERZCHNIE BIUROWE DO WYNAJĘCIA cały inkubator. Inkubator głupoty chyba.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~o rety... 21 ponad rok temuocena: 88% 

  To może po prostu twą obwodnicę przepuścić wprost przez nielubiany przez ciebie, podobno lipny, inkubator? Może od razu od tego przybędzie miejsc pracy? "Mądrych inaczej" pomysłów zawsze dość. Przyjmij szczere gratulacje. Jest tylko pewien problem - miasto nie jest organizatorem miejsc pracy. Nie ma ku temu żadnych możliwości. Od tego są przedsiębiorcy. A więc zabuduj sobie jakąś fabrykę. Lub kogoś do tego namów. Będziesz miał miejsce pracy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NIL 20 ponad rok temuocena: 70% 

  Po co tunel, wiadukt? Może jeszcze autostradę przez Stare Miasto poprowadzić? Cywilizowane miasta stawiają na rowery, ścieżki rowerowe, deptaki, zieleń, a ruch wyprowadzają poza centrum. Warszawa zwęża ul. Marszałkowską, sadzi drzewa w centrum.... Popieram nawet (pozornie idiotyczny) pomysł zamknięcia przejazdu na stałe, a te 20/60 mln zł przekazać na budowę obwodnicy. Badania wskazują, że upłynnienie ruchu w centrach miast powoduje wzrost ruchu samochodów i tak bez końca.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pieniądze wirtualne 19 ponad rok temuocena: 100% 

  Przecież nie ma żadnych 20/60 mln zł ani na wiadukt, ani na tunel. Na takie kwoty wliczono jedynie ich potenjalne koszty. A za takie sumy wystarczyłoby jedynie np. na chodniki wzdłuż obowodnicy. Lub na 2 albo 3 km jej samej. Jeśli nawet...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Oooo 18 ponad rok temuocena: 63% 

  Jak.mozna wierzyć w te zapewnienia że tunel powstanie. Niech pokażą skąd wezmą pieniądze? Jeśli mają źródło finansowania to.przyznam rację a tak ...pod wybory to wszystko. Wycieczki to za mało więc trzeba tunelem grzać emocje.ot co!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lolitek 17 ponad rok temuocena: 83% 

  Jak można było zrobić coś z tym to była cisza, a teraz niektórzy się obudzili, krzyczą to nie ma i obiecują niestworzone rzeczy, aby tylko zabłysnąć, przed nadchodzącymi wyborami. Wkurzające jest to, że nie wiadomo, ile przejazd będzie zamknięty, ile człowiek ma stać - ustawić stosowne elektroniczne tablice na rondzie, i skrzyżowaniu, a ludzie nie będą tam kwitli w korkach!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Daka 16 ponad rok temuocena: 13% 

  Wczoraj przejazd z Lipowego Dworu na Podleśne zajął mi 55 minut a była dopiero 14:00. Zablokowana Dąbrowskiego, Jana Pawła, każde rondo, każde skrzyżowanie. Gdyby nie było przejazdu, ruch rozłożyłby się bardziej równomiernie, nie byłoby blokowania Kopernika i Sobieskiego. Czy wy ludzie nie widzicie, że Iława jest totalnie zakorkowana? Niewiele trzeba, by to miasto całkowicie stanęło. Zamknięty przejazd ma tu swój duży udział.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kierowca do smutnego niżej 15 ponad rok temuocena: 100% 

  Ty czytać ze zrozumieniem nie umiesz, piana ci po używkach wychodzi, mózg nie pracuje. Jaki rzęch jaki bombowiec jakie zakazy jaka jedna strona jezdni a w lesie pod szlabanem lub pobliskim rowem. Ogarnij się oszołomie i przestań pić dyktę lub brać prochy. Per...mij się w czerep i jeszcze raz jak ci mózg zacznie pracowac przeczytaj.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do smutnego niżej 14 ponad rok temuocena: 60% 

  To może chciałbyś w ogóle zakazać pieszym przechodzenia przez przejścia przez jezdnie? Najlepiej zmusić ich do zamieszkania na stałe tylko po jednej stronie jezdni, tam też wybudować im szkoły, szpital, sklepy, knajpy, itd. Idiotycznych pomysłów jak widać zawsze dość. A tak naprawdę chodzi ci pewnie tylko o to, że nie możesz nadal szaleć do woli swym rzęchem po ulicach miasta. Oraz musisz szanować prawa innych mieszkańców, którzy dotychczas w popłochu musieli się chronić na chodnikach przed twym "bombowcem" z demobilu. A przejazd na Wyszyńskiego oczywiście zamknąć. Kierowcy mogą swe samochody przenosić na plecach pobliskim tunelem dla pieszych. A w lesie za miastem oczywiście pod szlabanem lub pobliskim rowem... No i pomyśleć o obwodnicy. Jakiej obwodnicy, którędy, no i za co? Myślenie nic nie kosztuje. Niektórzy spośród władców miasta "myślą" podobno o tym już od dziesiątków lat. Z wiadomym skutkiem. Może im w tym "myśleniu" pomożesz? Masz przecież do tego najwyraźniej potencjał.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kierowca 13 ponad rok temuocena: 57% 

  Iława w dużej mierze jest zablokowana przez wprowadzenie przepisu , że pieszy ma pierwszeństwo. wystarczy trafić na ul. Sobieskiego na przerwę w budowlance i pozamiatane.To samo na głównym rondzie koło poczty, czy koło ogólniaka..Młodzież przechodzi w 2, 3 lub w małych grupach i pozamiatane, trwa to 20-30 minut /ale takie jest prawo/. A co to przejazdu w/g mnie zamknąć na stałe /współczuje mieszkańcom tych ulic obojętnie co powstanie/ a pomyśleć o obwodnicy .Ale to tylko moje przemyślenia bo jak znam życie to nie jest takie proste.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iława8 12 ponad rok temuocena: 91% 

  Chłopie rower masz czy jechać nie potrawisz

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Piotr 11 ponad rok temuocena: 80% 

  Odcięcie jednej z arterii ma rozłożyć bardziej równomiernie ruch? To się chyba nie trzyma logiki ;-)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kraj Rad 10 ponad rok temuocena: 58% 

  Ulicę Wyszyńskiego powinno się zamknąć dla ruchu samochodowego. Zrobić tam deptak. Kawiarnie. Jest obwodnica więc po co ta spina. Po co cały ruch z Nnm i Lubawy pchać do centrum. Iława to miast turystyczne a nie TRANZYTOWE.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lepiej nie 9 ponad rok temuocena: 100% 

  Może lepiej ulicy nie zamykać. Bo zaraz niektórzy będą chcieli wybudować na jej środku nowe bloki. Albo jakichś tartak.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~123 8 ponad rok temuocena: 77% 

  Turystyczne... To ciekawe. Co do tranzytu to chyba przez środek miasta leci "16", więc trochę pudło. I to nie "obwodnicą", ale właśnie środkiem miasta.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kolejowy 7 ponad rok temuocena: 89% 

  Czyli ani tunelu ani wiaduktu nie będzie. lepiej się z tym oswoić.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~123 6 ponad rok temuocena: 88% 

  Temat wyciszą do wyborów, to tylko kiełbasa wyborcza żeby paru naiwnych przekonać do głosowania.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Itepe 5 ponad rok temuocena: 87% 

  Przecież budżet tej inwestycji prz dostawiony na tym spotkaniu jest już po prostu nieaktualny. Powód? Inflacja. Nikt tego teraz nie oszacuje ci będzie za 2-3 lata ....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iława 4 ponad rok temuocena: 56% 

  Żadnych tuneli są obwodnicę i przejście pod torami

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hg 3 ponad rok temuocena: 65% 

  Haaaaaaaaa

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krótko i na temat 2 ponad rok temuocena: 41% 

  Czyli odpowiedź wymijająca i niekompetentna.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 1 ponad rok temuocena: 63% 

  Odpowiedź nie może być niekompetentna.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAmodera
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAOrzechowska
REKLAMAbako2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.7412 sekundy