REKLAMASpeed
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 czerwca 2022, 12:46 komentarzy 1
Amelia Dubanowska na scenie Festiwalu w Opolu.

Amelia Dubanowska na scenie Festiwalu w Opolu.

- Muzykę noszę głęboko w sercu. Nie wyobrażam sobie innej codzienności - mówi 19-letnia wokalistka Amelia Dubanowska. Pochodząca z Biskupca koło Iławy tegoroczna maturzystka iławskiego "Żeromka" w sobotni wieczór wystąpiła na scenie Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w koncercie "Debiuty".

W tym roku już po raz 40. w opolskim amfiteatrze debiutanci walczyli o nagrodę Karolinki im. Anny Jantar. W koncercie wzięło udział dziesięcioro wykonawców, wyłonionych według następujących zasad: sześcioro wskazała Rada Programowa KFPP, dwoje to zwycięzcy programu „Szansa na sukces”, jeden został wybrany spośród laureatów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki oraz jednego wytypowało Miasto Opole. Nasza reprezentantka w Opolu, Amelia Dubanowska, to dwukrotna laureatka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Po raz pierwszy na zaczarowanej scenie wystąpiła z Markiem Piekarczykiem, w 2014 r. zdobywając pierwsze miejsce w kategorii "dzieci". Natomiast ubiegłoroczny duet z Michałem Szpakiem przyniósł jej miejsce drugie już w kategorii "dorośli". 

Z propozycją wystąpienia w opolskich "Debiutach" zadzwoniła do Amelii sama Anna Dymna - to jej fundacja "Mimo wszystko" organizuje Festiwal Zaczarowanej Piosenki - konkurs wokalny dla uzdolnionych osób niepełnosprawnych. 

- Telefon zadzwonił, gdy byłam w szkole, podczas lekcji. Wyszłam na korytarz, odebrałam i… usłyszałam panią Anię Dymną. Wiedziała, że jestem tegoroczną maturzystką. Zapytała więc, czy dam radę wystąpić na festiwalu w Opolu - opowiada Amelia w wywiadzie opublikowanym na stronach fundacji. - W tamtej chwili przeżyłam ogrom emocji, ale zgodziłam się bez wahania. O występie w opolskim amfiteatrze marzy przecież każdy, kto śpiewa. Był tylko jeden problem – piosenka, którą musiałam przygotować. Oczywiście, mam własne teksty. Ale takie bardziej „do szuflady”. Nie chciałam ich nigdzie prezentować, bo uważam, że są niedopracowane. Ciągle odkładałam te materiały na później. Swoją piosenkę do Opola jednak musiałam mieć.

Ostatecznie praca nad tekstem i muzyką zajęła jej dwa dni. Na wielkiej scenie opolskiego festiwalu zaprezentowała swój autorski utwór "Ortygia".

- To jest wielki wyczyn śpiewać tutaj. Oczywiście to było wielkie marzenie - mówiła 19-latka w wywiadzie dla Radia Opole. 

Amelia podkreślała też, że najważniejsze dla niej było, aby dać z siebie wszystko. Starała się natomiast nie przejmować presją.

- Sukcesy odnosi się na miarę własnych możliwości - powiedziała fundacji. - Najważniejsze, żeby dobrze w "Debiutach" zaśpiewać, przekazać w piosence autentyzm emocji. Na tym jestem teraz skoncentrowana. Nie chcę zawieść zaufania, jakim obdarzyła mnie pani Ania Dymna, dając mi szansę na występ w Opolu.

Amelia ma kolejne plany związane z muzyką. Teraz będzie przygotowywać się do egzaminów na akademię muzyczną. Muzykę kocha i nie wyobraża sobie innego życia. Jak mówi, śpiewanie to dla niej odskocznia także od problemów ze zdrowiem. 19-latka cierpi m.in. na celiakię, niedoczynność tarczycy i kruchość kości; pasja pomaga jej, gdy choroby zaczynają przytłaczać.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

Amelia przyznaje, że wyjazd na festiwal w Opolu to dla niej wielkie przeżycie i wielkie wyróżnienie.

Amelia zaprezentowała swoją autorską piosenkę "Ortygia".

19-latka ma już sporo różnorodnych doświadczeń muzycznych. Występowała już m.in. z Michałem Szpakiem. Miało to miejsce w ubiegłym roku na Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Amelia była jego dwukrotną laureatką - właśnie dzięki temu miała szansę wystąpić w Opolu.

Muzyka to jej największa pasja i plan na życie. Amelia planuje zdawać do akademii muzycznej.

REKLAMAJeziorak

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~Iława 1 6 dni temuocena: 100% 

    Amelko pięknie zaśpiewałaś było super wysoki poziom gratulacje. Powodzenia

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWypożyczalnia Sprzętu Budowlanego I Ogrodniczego Józek (Iława)
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMANamioty
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3922 sekundy