REKLAMAmodera2
REKLAMApluszak
wydrukuj podstronę do DRUKUJ23 czerwca 2022, 09:07 komentarzy 4

(Fot. Internetowe Muzeum Iławy.)

Spacer po Wielkiej Żuławie w ramach nowej „Historii jednej ulicy” już w najbliższą niedzielę.

Choć jest na wyciągnięcie ręki, niewielu iławianom udało się ją odwiedzić. W najbliższą niedzielę będzie szansa, by to zmienić. Radni miejscy i miłośnicy Iławy Michał Młotek i Dariusz Paczkowski zapraszają mieszkańców na spacer po Wielkiej Żuławie. Wyprawa na największą wyspę śródlądową w Polsce odbędzie się 26 czerwca.

Będzie to już czwarty spacer po Iławie organizowany w ramach nowej „Historii jednej ulicy” – cyklu wypraw będących kontynuacją popularnej serii spacerów, organizowanych w Iławie w latach 2015-2019. Będzie to też druga wyprawa na Wielką Żuławę przygotowana przez Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego. Ostatnia wycieczka na iławską wyspę miała miejsce 24 czerwca 2018 roku. Wtedy wzięło w niej udział ponad 150 osób.

Wielka Żuława to największa spośród wszystkich wysp na Jezioraku. Jej powierzchnia wynosi 82,4 ha. Administracyjnie znajduje się w granicach Iławy. Przy południowo-wschodnim brzegu wyspy znajdują się relikty wczesnośredniowiecznego grodziska, znanego przed wojną pod nazwą „Scholtenberg”. Na wyspie funkcjonuje dziś kilka ośrodków wypoczynkowych.

– Ale nie tylko o tym będziemy mówić podczas niedzielnego spaceru – mówi Dariusz Paczkowski. – Uczestnicy wyprawy usłyszą o zamku, który najprawdopodobniej znajdował się na wyspie, o mostach, które dawniej łączyły wyspę z lądem, o legendach i o starym cmentarzu, który znajduje się na wyspie – dodaje.

Nie zabraknie też opowieści o filmie „Gniazdo”, który w latach ’70 XX wieku powstawał na wyspie. Podczas tej części spaceru zaprezentowane zostaną niepublikowane wcześniej zdjęcia Jana Jasińskiego z czasów, gdy powstawała scenografia filmu.

– Część spaceru poświęcimy prezentacji powojennych projektów zagospodarowania wyspy – mówi Michał Młotek. – Opowiemy też o tym, jak my widzimy przyszłość tego miejsca – dodaje.

Spacer rozpocznie się o godzinie 15:00 na Wielkiej Żuławie. Uczestnicy wyprawy będą mogli przeprawić się we własnym zakresie na wyspę już od godziny 14:30. Na przystani promowej przy ulicy Chodkiewicza (przy ośrodku Politechniki Gdańskiej), dzięki uprzejmości Ośrodka Wypoczynkowego Bosman, będą na nich czekać prom oraz motorówki. Łączny koszt przeprawy na wyspę i z powrotem wynosi 10 zł.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania spaceru w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych.

IMI/red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMApellet2
REKLAMAżuchowski

4Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~tam jest pięknie 4 ponad rok temuocena: 100% 

  Żuławę należy nareszcie udostępnić iławianom budując na nią trwały pomost. Ale trzymać od niej z daleka wszelkich deweloperów i tzw. przedsiębiorców. Bo sobie tam zbudują jakieś zamknięte osiedle stojące bezludnie przez 90% roku. Albo kolejnego lidla.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a. 3 ponad rok temuocena: 40% 

  Można iść dalej - większość iławian nie wyjechała z miasta poza granice powiatu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Somsiad Pientaszka 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Tam poznałem Robinsona Crusoe

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sum 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Wszystko ok, Ale na Żuławę wpław...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAmodera
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAWypożyczalnia Sprzętu Budowlanego I Ogrodniczego Józek (Iława)
REKLAMARykaczewski
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.6998 sekundy