REKLAMAZDZ
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ23 czerwca 2022, 09:41 komentarzy 2

(Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

W jednym z lokalnych barów spożywali alkohol dziewczyna w wieku 14 lat wraz z o rok starszym kolegą. Nie umknęło to uwadze świadka, który postanowił zareagować. Teraz zarówno nieletni miłośnicy "napojów wyskokowych", jak i 18-latek, który - zgodnie z policyjnymi ustaleniami - kupił im alkohol, staną przed sądem. 

Oficer dyżurny iławskiej komendy policji otrzymał nietypowe zgłoszenie. 

- Zgłaszający oświadczył, że w jednym z lokalnych barów nieletni spożywają alkohol - relacjonuje st. asp. Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Iławie. - Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce, gdzie potwierdzili treść tego zgłoszenia - dodaje.

W trakcie czynności mundurowi ustalili, że nieletni otrzymali alkohol od 18-latka - to on kupił dla 14-latki i 15-latka napoje z procentami. 18-letni mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi. Będzie musiał stanąć przed sądem po tym, jak usłyszał ten zarzut:

Kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Także 14-latka i jej 15-letni kolega ze swojego zachowania będą musieli wytłumaczyć się przed sądem - oni przed sądem rodzinnym i nieletnich.

Przy okazji tej sprawy funkcjonariusze policji przypominają sprzedawcom o konsekwencjach sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych nieletnim. 

 • Prawo do zakupu alkoholu mają tylko osoby, które ukończyły 18 lat. Jeśli sprzedawca ma wątpliwości co do wieku klienta, obowiązkowo powinien sprawdzić jego dowód tożsamości. Sprzedaż alkoholu niepełnoletnim to przestępstwo, za które może grozić utrata zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.
 • Zabrania się sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom do lat 18; w tym przypadku sprzedawca również ma prawo żądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek kupującego. Za złamanie tego przepisu sprzedawca podlega karze grzywny w wysokości do 5 000 złotych.

g

Na podstawie: KPP w Iławie/red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMATom-bet

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~uwaga 2 2 dni temu 20:03ocena: 0% 

  uważajcie ludzie, ulaty grasują

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a właściciel? 1 2 dni temuocena: 100% 

  Właściciel baru lub jego pracownik także powinien być ukarany zgodnie z przytoczonym przepisem. Widział przecież co się dzieje w jego lokalu. Godząc się na to "ułatwiał spożycie alkoholu przez nieletnich, co jest zagrożone karą pozbawienia wolnosci do 2 lat".

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMACEZ
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAChełmzyca
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.2958 sekundy