REKLAMAZDZ
REKLAMABetiko
wydrukuj podstronę do DRUKUJ25 czerwca 2022, 14:55 komentarzy 6

(Fot. Info Iława.)

Wypoczywający nad Jeziorakiem turyści, ale i mieszkańcy, którzy podczas takiej wycieczki mogą odkryć swoje miasto na nowo, to adresaci cyklu letnich miejskich wycieczek po Iławie. Właśnie dzisiaj, w pierwszą sobotę wakacji, ruszył - w roli przewodnika nowa twarz, Dominik Lisowski.

Jak nam powiedział, jest przewodnikiem terenowym po województwie warmińsko-mazurskim, ale też tłumaczem języka angielskiego i niemieckiego. Pochodzi z Ostródy, ale od jakiegoś czasu mieszka w Iławie. W te wakacje do współpracy w naszym mieście zaangażował go Burmistrz Iławy i Zachodniomazurskie Stowarzyszenie Przewodników. 

Dominik Lisowski w każdą sobotę wakacji będzie zabierał iławian i gości na wycieczki po Iławie. Jak podkreśla, są adresowane i do starszych, i do młodszych. Będzie historia, ale też bajki, legendy i ciekawostki.

Pytań nie brakowało dzisiaj - na wycieczce inaugurującej cały cykl - gdy przewodnik przekonywał, że "Średniowiecze nie takie straszne". Ratusz i wysłuchanie miejskiego hejnału zagranego na żywo przez Agatę Otrębę, wejście na plac "starówki", gdzie niegdyś mieściła się jedna z bram do miasta - brama lubawska, plac przed "czerwonym" kościołem i wnętrze świątyni - to niektóre z przystanków odwiedzonych dzisiaj przez uczestników wyprawy, których było niespełna 20. 

Kolejne wycieczki: w następne soboty, start zawsze o godzinie 12:00 przed ratuszem. Będzie można posłuchać "O Rybim Królu i innych historiach", o "Latach dwudziestych, latach trzydziestych", udać się na spacer leśną ścieżką dydaktyczną nad jeziorem Silm, a także dowiedzieć się więcej o "Wieku pary i stali". Udział jest bezpłatny.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: Info Iława.

Pierwsza sobota wakacji - w Iławie dziś ruszył cykl wycieczek i spacerów z nowym przewodnikiem.

Ilość zdjęć 18

REKLAMAgeodeta
REKLAMAikea

6Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Irka 6 ponad rok temuocena: 100% 

  Powodzenia Panie Dominiku

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ula 5 ponad rok temuocena: 67% 

  Ktoś chyba zapomnial, że lepsze jest wrogiem dobrego. Źle komuś było??????

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 4 ponad rok temuocena: 100% 

  Oby był z tych przyzwoitych ostródzian.Pracowałem tam kilka lat i nie polecam ...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tylko tyle? cd. 3 ponad rok temuocena: 70% 

  PS. Z kolei budynek ratusza, który dla pana przewodnika był najwyraźniej głównym punktem programu wycieczki mającej ukazywać resztki śladów średniowiecznej Iławy, z epoką tą nie miał nic wspólnego. Choć ze względu na jego aktualny wygląd można odnieść przykre wrażenie, że mógłby za to pochodzić z o wiele wcześniejszej epoki kamienia łupanego...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tylko tyle? 2 ponad rok temuocena: 69% 

  To pan przewodnik już się nawet nie pofatygował na drugą stronę tzw. starego miasta, gdzie znajdowała się kolejna brama miejska - Prabucka? A mógł przecież przejść się jeszcze z licznym gronem uczestników wycieczki trochę dalej, by im zaprezentować w pełnej krasie, pięknie utrzymany i zadbany, średniowieczny młyn nad Iławką. Oczywiście, ten za Lidlem. Czyli Istną "dumę i perełkę" naszego miasta, świadczącą o głębokiej trosce całego wianuszka kolejnych właścicieli oraz iławskich burmistrzów o zabytki kultury materialnej z dawnych lat. Powinien się jednak pośpieszyć z tą wycieczką, gdyż niedługo resztki ruiny pewnie całkiem się zawalą. Ku nieskrywanej radości jej obecnego właściciela, który tylko czeka, by w ten sposób uwolnioną działkę sprzedać wreszcie za grubą kapuchę jakiemuś deweloperowi na kolejny ceglany klocek kompletnie bez wyrazu, służący do mieszkania. A jak na razie "duma" naszego miasta jest i tak jest coraz trudniejsza do dostrzeżenia spoza porastających ją krzaczorów...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~. 1 ponad rok temuocena: 60% 

  Na cholere nam obcy przewodnik, to Panowie radni Michał Młotek z Paczkowskim nie radzi są? Oni już wszystko powiedzieli nam. Dlatego ta garstaka tylko za nim chodzi. A może upał zgasił frekwencję

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.8414 sekundy