REKLAMApluszak
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 lipca 2022, 10:55 komentarzy 9

(Fot. materiały organizatora.)

Bitwa o Wieżę, czyli co było przed Grunwaldem.

Dokładnie na tydzień przed inscenizacją bitwy pod Grunwaldem w Kurzętniku odbędzie się Bitwa o Wieżę, czyli ogólnopolski turniej rycerski. To nawiązanie do czasów średniowiecza, bo pierwotnie do starcia wojsk Jagiełły z Krzyżakami miało dojść właśnie w Kurzętniku.

Może zacznijmy od historii…

W 1410 roku do największej bitwy średniowiecza miało dojść nie pod Grunwaldem, a w Kurzętniku, gdzie stacjonował wówczas zakon krzyżacki. Wojska Jagiełły podeszły do Kurzętnika od strony południowej. Ze wzgórza, na którym teraz znajduje się wieża widokowa i ośrodek Kurza Góra Ski&BikePark, rozpościera się doskonały widok na pradolinę rzeki Drwęcy i ruiny kurzętnickiego zamku. To właśnie z tego miejsca posłańcy Władysława Jagiełły dostrzegli zasadzki, które polskim wojskom przygotowali Krzyżacy. Jagiełło postanowił wycofać się w kierunku Grunwaldu. W ślad za nim ruszyli Krzyżacy, którzy po kilku dniach wędrówki dotarli na historyczną polanę. Dalszą historię wszyscy już znamy…

Teraz na Kurzej Górze w Kurzętniku wraca się do wydarzeń sprzed ponad 600 lat. Powstała tam na początku tego roku wieża widokowa ze ścieżką edukacyjną liczącą prawie dwa kilometry nawiązuje do czasów średniowiecza, a obecni na ścieżce rycerze opowiadają o historii oraz tradycjach i zwyczajach tamtych czasów. A dokładnie na tydzień przed inscenizacją bitwy pod Grunwaldem na Kurzej Górze odbędzie się Bitwa o Wieżę, czyli ogólnopolski turniej rycerski z walkami jeden na jeden i drużynowymi oraz mnóstwem dodatkowych atrakcji.

Bitwa o Wieżę potrwa dwa dni, a rozpocznie się w sobotę, 9 lipca. Podczas ogólnopolskiego turnieju zobaczymy prawdziwe rycerskie starcia w tak zwanym rycerskim MMA, czyli w pełnokontaktowych walkach rycerskich i w walkach drużynowych 3 na 3. Do tego organizatorzy przewidzieli mistrzostwa Polski w strzelaniu z kuszy i łuku z wieży oraz szereg pokazów i atrakcji.

— Z pewnością walki rycerskie, które odbędą się w ramach turnieju, będą wyjątkowo widowiskowe — mówi Kamila Szpinak – Piórkowska z działu marketingu Kurzej Góry. — Ale również pozostałe atrakcje będą bardzo ciekawe i interesujące. Przygotowaliśmy mnóstwo animacji i warsztatów dla dzieci i dorosłych, pokazy sprawności rycerskiej czy stoiska ze średniowiecznym rzemiosłem, gdzie każdy będzie mógł spróbować swoich sił w wybijaniu monet, w sztuce kowalskiej czy garncarskiej — wyjaśnia.

Każdy dzień zostanie zwieńczony koncertem. W sobotę na scenie pod wieżą zaprezentuje się folk-rockowy zespół Tuhaj-Bej, z kolei finał niedzieli upłynie nam przy najlepszych utworach zespołu Metallica. Na scenie wystąpi bowiem zespół Scream Inc., który jest coverbandem kapeli zza oceanu. Szczegółowy program imprezy znajduje się na końcu artykułu.

Wieża widokowa

Nowa atrakcja Warmii i Mazur zachwyca i przyciąga prawdziwe tłumy. Wieża widokowa wykonana w całości z drewna akacjowego to obowiązkowy punkt na turystycznym szlaku wiodącym przez Polskę północną.

Wieża widokowa powstała w Kurzętniku w ośrodku Kurza Góra, który do tej pory słynął z tego, że jest największym ośrodkiem narciarskim na północy kraju.

Na początku bieżącego roku lista atrakcji Kurzej Góry wzbogaciła się o konstrukcję unikatową w skali niemal całego kraju.

— Wieża widokowa na Kurzej Górze jest drugą tego typu budowlą w Polsce — mówi Grzegorz Lenartowicz, szef biura prasowego Grupy Pingwina, która skupia pięć całorocznych ośrodków narciarsko – rekreacyjnych. — Pierwsza wieża powstała w Krynicy-Zdroju na terenie ośrodka Słotwiny Arena. Wieża w Kurzętniku jest konstrukcją bliźniaczą.

Jak podkreśla Lenartowicz, pierwsze tygodnie działalności wieży widokowej w Kurzętniku tylko potwierdzają, że była to inwestycja potrzebna i trafiona.

— Każdego dnia odwiedzają nas turyści z najodleglejszych zakątków kraju — mówi Lenartowicz. — A w weekendy wieża przeżywa prawdziwe oblężenie, choć muszę od razu uspokoić, że mimo sporej liczby zwiedzających na ścieżce widokowej, która ma prawie dwa kilometry długości, nie ma tłoku.

Wspomniana ścieżka, która prowadzi na szczyt wieży widokowej, liczy łącznie 1972 metry. Po drodze na zwiedzających czekają instalacje edukacyjne, które nawiązują do czasów średniowiecznych.

— Należy w tym miejscu podkreślić, że pierwotnie to właśnie w Kurzętniku miało dojść do największej średniowiecznej bitwy w 1410 roku. Dlaczego tak się nie stało? Na to pytanie odpowiedź można znaleźć właśnie na ścieżce na Kurzej Górze – mówi Grzegorz Lenartowicz.

Wieża w na Kurzej Górze w Kurzętniku została wykonana w całości z drewna akacjowego. Jej konstrukcja zachwyca nie tylko rozmiarem, ale też kunsztem ciesielskim. 

— Nie trzeba być fanem budownictwa czy nietypowych konstrukcji, aby dostrzec wyjątkowość wieży widokowej. To miejsce naprawdę zapiera dech — dodaje na zakończenie rzecznik Grupy Pingwina.

Warto dodać, że wieża widokowa nie jest jedyną letnią atrakcją Kurzej Góry. Na terenie ośrodka znajduje się największy w Europie kompleks zjeżdżalni tubingowych. Znajdziemy tam sześć zróżnicowanych torów do jazdy na specjalnie przygotowanych „oponach”. A jeszcze w tym roku na terenie ośrodka ma zostać uruchomiony jedyny w tej części kraju bike park z trzema trasami.

Program Bitwy o Wieżę

09 lipca (sobota)
Czas trwania imprezy 11:00 – 22:00.

12:00 - Wjazd Króla Jagiełły ze świtą na koniach, prezentacja Rady Ośmiu.
13:00 - Rozpoczęcie turniejów rycerskich przez Króla Jagiełłę:
- walki na miecz i tarcze: 1/1, 3/3, walki na miecz długi 1/1,
- I Mistrzostwa Polski w strzelaniu z kuszy z wieży.
15:00 - Pokaz sprawności rycerskiej i jazdy konnej.
16:00 - Kontynuacja turniejów rycerskich.
20.00 - Wręczenie nagród.
21:00 – Koncert zespołu Tuhaj-Bej.

Aktywności całodniowe:

stragany rzemieślnicze, rękodzielnicze i kupieckie, kuchnia rycerska.

Warsztaty: 

kowalskie - uczestnik wykuwa przedmiot, który staje się jego własnością,
Brat Kwas – stoisko z kwasem chlebowym,
garncarskie i wyrobu ceramiki,
czerpania papieru.

Wioska rycerska dla dzieci:

animacje dla dzieci,
prezentacje poszczególnych rodzajów broni od woja do rycerza,
turnieje rycerskie dla dzieci (bezpieczne walki na miecz piankowy i tarcze, kusza, łuk, walki na równoważni, test wojownika i pasowanie na rycerza),
pieśni i tańce rycerskie (zespół Vocantus i Banda Czworga),
płatnerz: stoiska ze zbrojami,
mennica: wybijanie monet.

10 lipca (niedziela)
Czas trwania imprezy 11:00 – 21:00.

12:00 - Wjazd Króla Jagiełły ze świtą na koniach, prezentacja Rady Ośmiu.
13:00 - I Mistrzostwa Polski w strzelaniu z łuku tradycyjnego z wieży.
15:00 - Turniej Walk Rycerskich Bohurtowych 3/3.
18:00 - Rycerskie MMA: Gala PWR - Pełnokontaktowe walki rycerskie 4x2.
20.00 – Koncert Metallica tribute band: Scream Inc.

Aktywności całodniowe:

stragany rzemieślnicze, rękodzielnicze i kupieckie,
kuchnia rycerska (podpłomyki).

Warsztaty:

kowalskie - uczestnik z pomocą kowala wykuwa przedmiot, który staje się jego własnością,
Brat Kwas – stoisko z kwasem chlebowym,
garncarskie i wyrobu ceramiki,
czerpania papieru.

Wioska rycerska dla dzieci:

animacje dla dzieci, prezentacje poszczególnych rodzajów broni od woja do rycerza, turnieje rycerskie dla dzieci (bezpieczne walki na miecz piankowy i tarcze, kusza, łuk, walki na równoważni, test wojownika i pasowanie na rycerza),
pieśni i tańce rycerskie (zespół Vocantus i Banda Czworga),
płatnerz: stoiska ze zbrojami,
mennica: wybijanie monet.

AKTUALIZACJA

W niedzielę (10 lipca) w godzinach popołudniowych pojawił się komunikat organizatora:

Pogoda nie dała za wygraną.
Bitwa o Wieżę przełożona.
Z powodu obfitej ulewy i zapowiadanych burz jesteśmy zmuszeni przełożyć dzisiejszą Bitwę o Wieżę na inny, sierpniowy termin, który podamy w najbliższym czasie.
Bilety zakupione na dzisiejszą Bitwę zachowują swoją ważność.
W przypadku wszelkich pytań prosimy o kontakt mailowy: kontakt@kurzagora.pl.

REKLAMATom-bet

9Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~MT56 9 2 miesiące temuocena: 83% 

  Zakłamywanie historii dla osiągnięcia kasy ,obrzydliwe.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czy naprawdę największa? cd. 3 8 2 miesiące temuocena: 100% 

  Czy więc wobec tych wszystkich faktów starcie pod Grunwaldem można nazwać "największą bitwą średniowiecza" jak chce tego autor powyższego tekstu? Co prawda miło by to łechtało naszą dumę narodową, ale trzeba jednak mieć szacunek wobec prawdy historycznej oraz poczucie rzeczywistości. Na świecie na pewno nie była ani "największą" ani "najważniejszą". Czy chociażby w Europie? Także raczej nie. Ale coś jednak nam się należy. Więc możemy uznać, że była "największa" w średniowiecznych starciach polsko - krzyżackich w naszej części Europy Środkowej. I co ważne - że spuściliśmy Krzyżakom w tej bitwie solidny łomot. Chociaż raz. Bo kilka razy wcześniej, jak i niestety także parę razy później - to raczej my dostawaliśmy od nich dolegliwe bęcki...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czy naprawdę największa? cd. 2 7 2 miesiące temuocena: 100% 

  Trzeba także pamiętać o wielkich starciach na terenach Azji. Czyli np. o wielkich bitwach między Mongołami a Chińczykami nad Żółtą Rzeką, czy bitwie pod Ankarą w 1402 r. między azjatyckimi wodzami - okrutnym mongolskim Tamerlanem (znanym także jako Timur Kulawy), a tureckim Bajazydem, mającymi do dyspozycji całe mrowie żołnierzy. Nie brakowało dużych bitew także w Europie zachodniej. Spośród nich najsłynniejsze były bitwy toczone w czasie długiej, bo 100-letniej wojny (oczywiście z przerwami) między Anglikami i Francuzami. Czyli starcie pod Crecy w 1346 r. , gdzie ok. 12 tys. Anglików (najważniejsi okazali się kusznicy i łucznicy) pokonało ok. 40-tysięczną armię francuską oraz powtórkę pod Azincourt w 1415 r. Co ciekawe - obie te bitwy sromotnie przegrało rycerstwo francuskie, lecz w ostatecznej rozgrywce całą długą wojnę jednak przegrali... Anglicy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czy naprawdę największa? cd. 6 2 miesiące temuocena: 94% 

  Fachowcy do historii wojskowości z grubsza obliczyli, że wojska zakonne mogły liczyć pod Grunwaldem ok. 25. tys. osób. Po stronie polsko - litewsko - rusko- czesko - a nawet tatarskiej walczyło zaś ok. 35 tys. osób. Ale siły były raczej wyrównane, gdyż wojska zakonne były o wiele lepiej wyposażone i wyćwiczone. Ale ile naprawdę osób potykało się w tej bitwie, to już nigdy dokładnie się nie dowiemy. Czy było to największa bitwa epoki średniowiecza w skali globalnej? W żadnym razie. W epoce tej przecież rozgrywały się bitwy decydujące o losach znacznych obszarów. Np. nieskuteczna obrona Konstantynopola przed Turkami w 1453. A trzy lata później doszło do kilkunastodniowej wielkiej bitwy pod Belgradem, w której wódz sprzymierzonej armii węgiersko-sojuszniczej miał do dyspozycji o. 50 tys. żołnierzy, a jego turecki przeciwnik Mehmed II dysponował ok. 300 armatami. Cóż to jest wobec kilku dość prymitywnych bombard użytych przez Krzyżaków pod Grunwaldem?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czy naprawdę największa? 5 2 miesiące temuocena: 94% 

  Cytuję za autorem tekstu: "W 1410 roku do największej bitwy średniowiecza miało dojść nie pod Grunwaldem.." Czy na pewno? Bo konia z rzędem temu, kto naprawdę wie, która z bitew epoki średniowiecza była największa. I co to znaczy "największa"? Czy chodzi o liczbę walczących, czy też o polityczne znaczenie takiej bitwy? I gdzie? Na świecie, czy też tylko w Europie? Jeśli chodzi o liczebność wojsk walczących pod Grunwaldem, to wiemy o tym bardzo mało. Ale po stronie polsko-litewskiej na pewno nie było tam miliona żołnierzy, czym później Krzyżacy w swej europejskiej kłamliwej akcji propagandowej próbowali wytłumaczyć swą porażkę. Jeśli zaś chodzi o samych Krzyżaków to pod Grunwaldem walczyło ich raptem ok...250 "sztuk". A to dlatego, że rycerze zakonni byli jakby ówczesnymi oficerami w swej armii. A sam zakon liczył zawsze niewielu pełnoprawnych braci. I nie wszyscy byli zaprawieni w wojaczce.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 4 2 miesiące temuocena: 75% 

  Proszę uzupełnić artykuł o informację dt. ceny biletów na te atrakcje.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~redaktor 3 2 miesiące temuocena: 25% 

  Proszę bardzo: Wejście na Wieżę i do strefy Bitwy o Wieżę - 85 zł / 75 zł (normalny/ ulgowy) Wejście do strefy Bitwy o Wieżę - 39 zł / 33 zł (normalny/ ulgowy) Bilet Rodzinny 2+1 do strefy Bitwy o Wieżę - 89 zł, kolejne dziecko 30 zł

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~:) 2 2 miesiące temuocena: 91% 

  Będzie wójt Dereszewski z Kurzętnika na imprezie ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWypożyczalnia Sprzętu Budowlanego I Ogrodniczego Józek (Iława)
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4762 sekundy