REKLAMAprofi
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 lipca 2022, 10:13 komentarzy 26
Wiadukt na ulicy Lubawskiej - planowana jest jego rozbiórka i budowa nowego obiektu.

Wiadukt na ulicy Lubawskiej - planowana jest jego rozbiórka i budowa nowego obiektu. (Fot. Google Maps.)

Szykuje się duża inwestycja na ulicy Lubawskiej w Iławie. Samorząd naszego województwa zamierza rozebrać i zbudować od nowa znajdujący się tutaj wiadukt drogowy nad linią kolejową. Wszystko po to, aby przygotować swoją infrastrukturę na wyzwania związane z planowaną budową "iławskiego" odcinka drogi ekspresowej S5.

Wszystko wskazuje na to, że nasze miasto będzie skomunikowane z nową "ekspresówką" m.in. ulicą Lubawską.

- Bez względu na wybór wariantu przebiegu drogi ekspresowej S5 przez powiat iławski droga wojewódzka nr 536, która przebiega przez Iławę, zyska na znaczeniu. Dla kierowców stanie się ona jednym z głównych łączników z nową drogą ekspresową - komentuje Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Przypominamy w tym miejscu, że zgodnie z wariantem nr 1 - fioletowym jeden z węzłów komunikujących istniejący układ drogowy z nową S5 ma się znajdować tuż pod Iławą na drodze wojewódzkiej nr 536 (w kierunku Sampławy). Węzeł na tej samej drodze, zaledwie kilka kilometrów dalej, przewiduje także wariant nr 3 - czerwony. Natomiast w przypadku wyboru wariantu nr 2 - zielonego, tzw. lubawskiego, węzeł będzie nieco bardziej oddalony od Iławy, powstanie między miejscowościami Rodzone i Sampława, ale wciąż na wojewódzkiej 536. 

Oznacza to, że ruch z i do Iławy będzie prowadzony m.in. ulicą Lubawską. Tymczasem stan znajdującego się tutaj dużego wiaduktu nad linią kolejową od dawna pozostawia wiele do życzenia.

- To zatem odpowiedni czas, by wzmocnić i unowocześnić wszystkie obiekty znajdujące się na terenie Iławy, za które odpowiada samorząd województwa - uzasadnia potrzebę przeprowadzenia inwestycji Bernadeta Hordejuk.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie ogłosił już przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania "Rozbiórka starych i budowa nowych wiaduktów nad linią kolejową w ciągu drogi wojewódzkiej nr 536 w m. Iława km 1+273 i 1+360". Termin składania ofert upływa 28 lipca. Następnie wyłoniony wykonawca będzie miał 18 miesięcy na sporządzenie pełnej dokumentacji projektowej, która będzie stanowić podstawę do dalszych działań. 

O WIADUKTACH (za portalem rynekinfrastruktury.pl)

Pierwszy wiadukt nad torami linii Warszawa – Trójmiasto to konstrukcja pięcioprzęsłowa o długości ok. 65 m. Obiekt powstał w 1978 roku. Zbudowany jest z prefabrykowanych płyt i zbrojonego betonu. Jak ocenia stan techniczny zamawiający – obiekt jest w niedostatecznym stanie. Liczne spękania nawierzchni, skorodowane poręcze. W dodatku występuje już degradacja dźwigarów i płyty wiaduktu. Drugi wiadukt – starszy, bo z 1939 roku – nad torami linii Iława – Olsztyn znajduje się obok pierwszego. Obiekt jest jednoprzęsłowy, monolityczny z betonu zbrojonego, a jego długość to 16,6 metra. Podobnie jak w przypadku pierwszego wiaduktu, tutaj również stan techniczny określono jako niedostateczny.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK
REKLAMAikea

26Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Willi 26 ponad rok temuocena: 100% 

  Wiadukty jak wiadukty ale jak na tę drogę zostanie jeszcze wepchnięty ruch z kierunku olsztyńskiego to już wyobrażam sobie te wielkie korki na Lubawskiej i na rondzie. Cała Lubawska do przebudowy na dwupasmówkę wraz z rondem albo bypas z Lubawskiej koło Telgumu z wyjazdem na Jana Pawła Ok koło Drobiarskich. Inaczej kicha., Zresztą już teraz by się taki odcinek bardzo przydał.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ania 25 ponad rok temuocena: 65% 

  Dzisiaj o 14: 50 na przejeździe kolejowym przy kościele przepuszczali cztery pociągi osobowe i jeden czyli piąty towarowy w odstępach kilkunastu minut i przejazd był cały czas zamknięty, jakaś tragedia nie muszę mówić ile to czasu trwało i jaki był korek.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do Ania 24 ponad rok temuocena: 80% 

  Grzesiu co ty taki nabuzowany, chłopak cię rzucił czy co?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jakub 23 ponad rok temuocena: 60% 

  Trzeba było jechać obwodnicą i po problemie , sami sobie problemy sztucznie wymyślacie!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~123 22 ponad rok temuocena: 60% 

  Aniu, dlatego właśnie będą remontować wiadukt przy ul. Lubawskiej. Czego tu nie rozumieć, przecież to logiczne ;-)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do ~Grzegorz 21 ponad rok temuocena: 50% 

  Ty chyba sam 'baranie' nie zrozumiałes co napisała Ania. Napisała o nieprzejezdności wiaduktu czy przejazdu kolejowego? Czytanie ze zrozumieniem w twoim przypadku to problem jak widać. Tuman jesteś i tyle.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Grzegorz 20 ponad rok temuocena: 43% 

  Do "do Ania" - nie chodzi baranie o to którędy pojechała tylko nieprzejezdnosc wiaduktu i problemy z tym związane!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do -do Ania 19 ponad rok temuocena: 78% 

  Pani Ania ma całkowitą rację. A sugerowany przez ciebie z wyraźną arogancją przejazd ul. Kopernika od strony ul. Wyszyńskiego też jest coraz trudniejszy. Tym bardziej, że jeszcze dodatkowo wetknięto tam autobusy. Gdy kierowcy jadący od strony Kauflandu widzą z daleka czerwone światło na przejeździe, to wszyscy kierują się w lewo w ul. Kopernika. Ale przejechanie tą kompletnie wtedy zapchaną wąską uliczką, a następnie ul. Sobieskiego trwa w sumie tak samo długo jak oczekiwanie pod szlabanem. I kosztuje dodatkowo spalane i kopcące paliwo. Tak czy siak, to ta część miasta jest kompletnie zapchana lub zaczopowana przejazdem.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~aaw 18 ponad rok temuocena: 75% 

  Przejazd jest zamknięty mniej więcej pół na pół. Czyste FY dla mieszkańców Iławy. Korytarz kolejowy ważniejszy od miast, przez które przechodzi.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do ~Ania 17 ponad rok temuocena: 47% 

  Każdy iławiak powinien omijać przejazd i jechać albo obwodnicą albo Sobieskiego/Kopernika. Nie wiem po co się kobieto pchasz na przejazd skoro od dawna wiadomo, że jest on zamknięty dość często i długo.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~hhh 16 ponad rok temuocena: 75% 

  Mamy XIX wieczny układ drogowy. Dobry na bryczki i dorożki, a nie na czasy kiedy każdy ma samochód.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marcin 15 ponad rok temuocena: 90% 

  Już niedługo, samochód będzie dobrem luksusowym

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Grażynka 14 ponad rok temuocena: 50% 

  Tylko nie to, mam tyle miłych wspomnień związanych z tym wiaduktem

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ffr 13 ponad rok temuocena: 76% 

  Tam już się czasem stoi kupę czasu. Nawet nie chcę sobie wyobrazić jak zatkana będzie Lubawska po podpięciu pod ekspresówkę. Ale myślę, że w urzędach nikogo to nie obchodzi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Radek 12 ponad rok temuocena: 76% 

  Wystarczy puścić ruch ciężarówek na obwodnicę. A nie jeżdżą przez Wyszyńskiego i Kościuszki ale to już zbyt skomplikowane

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jak długo jeszcze? 11 ponad rok temuocena: 100% 

  Bo wielu kierowców spoza Iławy nic nie wie o obwodnicy. Np. ci, którzy jadą od strony ul. Ostródzkiej na Grudziądz, przed rondem koło cmentarza widzą tablicę kierującą ich przez ul. Kościuszki do centrum miasta. Co prawda wcześniej przed tablicą stoi niebieski znak kierujący ciężarówki na obwodnicę w prawo. Ale jest on bardzo mały i łatwy do przeoczenia. Podobna sytuacja jest na ul. Konstytucji od strony basenu. Tamtejsza tablica ciągle kieruje ruch na Olsztyn przez centrum miasta, czyli na ul. Niepodległości. A stojący wcześniej mały znak kierujący ciężarówki na obwodnicę poprzez rondo koło Tiffi jest prawie niewidoczny. I później mamy taki cyrk jakie widziałem dzisiaj. Od strony basenu jechały dwa ciężkie i długie TIR-y na łódzkiej rejestracji. I na rondzie wjechały w godzinie szczytu w ul. Niepodległości. Następnie w ul. Kościuszki, przejechały koło cmentarza i dojechały do ronda kolo McDonalda. Tam dość długo postały ostro dymiąc i znów z trudem pojechały w kierunku Ostródy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Huwu 10 ponad rok temuocena: 48% 

  To już wiadomo od dawna, że konstrukcja wiaduktu się sypie. Już raz był wzmacniany. Dobrze, że zarządca drogi zajmuje się tym tematem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NIL 9 ponad rok temuocena: 89% 

  Może i jest w nie najlepszym stanie, prawda, trzeba remontować, ale żeby remont miał służyć "lepszemu skomunikowaniu z nową ekspresówką" to chyba żart. I wszyscy będą zajeżdzać do centrum Iławy? Pod Kaufland? Bo gdzie dalej? Wcześniej jest obwodnica i na nią chyba powinien być kierowany ruch tranzytowy. Czyli znów bajki z mchu i paproci.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Beka 8 ponad rok temuocena: 86% 

  No dalej się zatrzymają na przejeździe przy Wyszyńskiego.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 7 ponad rok temuocena: 76% 

  Nie wyszło z Wyszyńskiego to coś ludowi trzeba pokazać żeby zebrać głosy na wyborach ;-)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dźwigowy 6 ponad rok temuocena: 68% 

  Słyszałem o wielu problemach mieszkańców ale o tym żeby ktoś narzekał na ten wiadukt to akurat nie. Analizy potrzeby tej inwestycji mieszkańcom nie przedstawiono. Władza ma taki sam styl działania jak za Gierka. Nie dziwne. Większość rządzących to te same klany co za PRL.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~też kierowca 5 ponad rok temuocena: 67% 

  Ciekawe w jakim stanie technicznym jest ten wiadukt. Bo jego nawierzchnia wskazuje, że nie w najlepszym. A jakiś czas temu o mało się nie zwalił, gdy w jego filar uderzył wykolejony wagon.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~135 4 ponad rok temuocena: 77% 

  Bo władza wie lepiej co dla ludzi jest najlepsze. Nawet od samych ludzi. PRL bis w wydaniu rządu do spółki z opozycją.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~007 3 ponad rok temuocena: 77% 

  Co z wiaduktem przy przejeździe? Czyżby zmiana tematu bo tamtego wiadomo, że nikt nie ogarnie?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xv 2 ponad rok temuocena: 41% 

  Taki on szeroki, to komu to przeszkadza by go rozbierać Iława winna mieć obwodnicę południową.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do ~xv 1 ponad rok temuocena: 56% 

  Może i szeroki ale w takim stanie jaki jest pozostawia wiele do życzenia, no i chyba nie przeczytałeś ze zrozumieniem artykułu, masz tam wyjaśnione.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.6414 sekundy