REKLAMAMOS
REKLAMAZielona aleja 2

(Fot. UM w Iławie.)

Kolejna atrakcja do aktywności ruchowej powstanie w Iławie! Projekt nowoczesnego parku linowego dla dzieci i dorosłych jest już gotowy. Obiekt będzie wkomponowany w lasek miejski i złożony z czterech tras z różnym stopniem trudności. 

- Naszym celem jest maksymalne wykorzystanie potencjału Iławy i stworzenie mieszkańcom oraz turystom jak najwięcej możliwości do atrakcyjnego spędzania wolnego czasu. Park linowy to coś zupełnie nowego, co z pewnością uatrakcyjni lasek miejski na ul. Sienkiewicza. To także odpowiedź na głosy mieszkańców, którzy zgłaszali propozycję takiego obiektu - mówi burmistrz Dawid Kopaczewski. 

f

W projekcie zaplanowano 4 trasy, trzy rozpięte pomiędzy drzewami: treningową, grabową, dębową oraz jeden park złożony z 2 zespołów na słupach z przeszkodami.  

Sprzedaż biletów, przechowywanie i wydawanie sprzętu będzie odbywać się w punkcie obsługowym, tam również zaprojektowano zaplecze socjalne i toalety. 

- Obiekt będzie miał nowoczesną formę architektoniczną  i - co ważne - powstanie z naturalnych materiałów, co pozwoli na harmonijne wkomponowanie w charakter terenu lasku miejskiego - wyjaśnia Magdalena Szcześniak, kierownik wydziału inwestycyjnego Urzędu Miasta Iławy. 

Trasy zostaną utworzone z wykorzystaniem istniejących drzew.

1. TRASA „TRENINGOWA” 

Przeznaczona dla osób, które będą korzystać z parku linowego. Użytkownik zostanie przeszkolony przez instruktora z zasad korzystania oraz działania asekuracji ciągłej i stosowania bloczka zjazdowego przy zjazdach. 

Wysokość trasy: do 0,5 m nad poziomem gruntu.
Długość trasy: 17,91 m.

2. TRASA „GRABOWA” - TRASA ŁATWA (NISKA)

Trasa przeznaczona dla osób w wieku od 6 lat i wzroście min. 120 cm. Konstrukcja złożona z drewnianych platform o wymiarach min. 140×140 cm oraz przeszkód linowych różnego typu. Trasa będzie przebiegała na wysokości 1,5-4,5 m nad ziemią. Pomiędzy platformami zaprojektowano 16 przeszkód linowych, w tym między innymi zjazd tyrolski zlokalizowany mniej więcej pośrodku trasy. Dodatkowo zjazd linowy zabezpieczony będzie materacami zainstalowanymi wokół drzewa, a platforma dojazdowa będzie składać się z części płaskiej oraz skośnej. W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa użytkownicy trasy zostaną wyposażeni w indywidualny sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości. Wszystkie aktywności na tej trasie każdy użytkownik zabawy będzie wykonywać w zabezpieczeniu systemem ciągłej, nieprzerwanej asekuracji. Oznacza to, że rozpoczynając trasę, użytkownik przyłączy swój karabinek do systemu asekuracyjnego, a następnie pokona całą trasę, nie odpinając go, aż do zakończenia trasy.

Długości poszczególnych przeszkód wynoszą od 4,00 m do 16,93 m oraz zjazd tyrolski o długości zjazdu około 25,80 m. Łączna długość trasy wynosi 181,87 m.

PARAMETRY TRASY
Ilość drzew: 16.
Ilość platform: 16.
Ilość przeszkód: 16.
Wysokość trasy: 1,7-4,6 m.
Długość trasy: 181,87 m.
Poziom trudności: łatwy.

3. TRASA „DĘBOWA” - TRASA WYSOKA (TRUDNA)

Trasa przeznaczona dla osób w wieku od 8 lat i wzroście min. 140 cm. Wysokość trasy: ok. 3,9-6,9 m nad ziemią. Oprócz znacznej wysokości trudność będą stanowiły przeszkody, które na pierwszy rzut oka będą wydawały się podobne do tych z trasy łatwej, ale zostały zaprojektowane tak, by ich pokonanie stanowiło większe wyzwanie. Przejście trasy wymaga większej sprawności i kondycji fizycznej. Konstrukcja złożona jest z drewnianych platform o wymiarach min. 140x140 cm i przeszkód linowych o różnej konfiguracji. Trasa zakłada 12 przeszkód linowych, w tym dwa zjazdy tyrolskie na jej końcu. Zjazd linowy dodatkowo zabezpieczony będzie materacami zainstalowanymi wokół drzewa, a platforma dojazdowa będzie składać się z części płaskiej oraz skośnej. Użytkownicy trasy w celu zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa zostaną wyposażeni w indywidualny sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości. Wszystkie aktywności na tej trasie każdy uczestnik zabawy będzie wykonywać w zabezpieczeniu systemem ciągłej, nieprzerwanej asekuracji. Oznacza to, że rozpoczynając trasę, użytkownik przyłączy swój karabinek do systemu asekuracyjnego, a następnie pokona całą trasę, nie odpinając go, aż do zakończenia trasy.

Długości poszczególnych przeszkód wynoszą od 1,96 m do 20,34 m oraz zjazdy tyrolskie o długościach zjazdu około 25,32 m i 44,06 m. Łączna długość trasy wynosi 169,38 m.

PARAMETRY TRASY
Ilość drzew: 11.
Ilość platform: 11.
Ilość przeszkód: 12.
Wysokość trasy: 3,9-6,9m.
Długość trasy: 169,38m.
Poziom trudności: trudny.

4. TRASA „MAŁY PARK” (POZIOM TRUDNOŚCI: ŁATWY - dostępny również po godzinach pracy parku linowego)

Będzie składała się z domków zamocowanych na różnych wysokościach, na stalowych słupach połączonych z żelbetowymi fundamentami. Stanowiska te połączone będą ze sobą mostami linowymi. Obiekt przeznaczony będzie dla dorosłych i  dzieci, a różnorodność tras sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. Pomiędzy domkami w małym parku zainstalowane zostaną kładki linowe z pełnym deskowaniem, wyposażone w system asekuracji zbiorowej w postaci siatek bezpieczeństwa po każdej stronie oraz z góry. Dodatkowo każdy most będzie zawierał różnego typu elementy uzupełniające, które uatrakcyjniają przejście parku linowego. W parkach linowych na drzewach będą liny asekuracyjne, a pomiędzy drzewami wykonane będą przejścia o różnym charakterze wykonane z drewna, lin i elementów uzupełniających takich jak: obręcze, opony, itp. 

Obiekt będzie idealnym miejscem do spędzenia wspólnego aktywnego dnia dla całych rodzin. 

Przykładowe instalacje zaplanowane w Iławie. Źródło: www.parkilinowe.pl.

Ilość zdjęć 7

Publikacja Urzędu Miasta w Iławie.

REKLAMAskup złomu
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMASzkoła2
Artykuł załadowany: 0.5586 sekundy