REKLAMAIKEA
REKLAMApluszak
wydrukuj podstronę do DRUKUJ26 lipca 2022, 20:28 komentarzy 9
Koc

Koc "Mur pruski" - to najlepsza regionalna pamiątka 2022. (Fot. Urząd Marszałkowski w Olsztynie.)

Region. Najlepsze pamiątki 2022 - wybrane. Wśród laureatów są lokalne projekty.

Decyzją konkursowego jury, ale też internautów, najlepszą „Pamiątką regionu Warmii i Mazur 2022” został koc ze wzorem nawiązującym do muru pruskiego. Kolejne miejsca na podium przypadły w udziale zestawowi talerzyków deserowych, który współtworzyła iławianka Agnieszka Zielińska oraz zydelkowi warmińskiemu - w jego stworzeniu swój udział miała prowadząca swoją działalność w powiecie iławskim firma Dolux-M.

Łącznie 46 prac z całej Polski wpłynęło na konkurs „Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2022”, który organizowany był przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Ideą corocznego konkursu jest wyłonienie regionalnych pamiątek, które kojarzą się z walorami województwa warmińsko-mazurskiego.

Pamiątka jest ważnym elementem promocji regionu, kreuje jego pozytywny wizerunek oraz popularyzuje tutejsze atrakcje i tradycje.

Dla turystów powinna stanowić cenny ślad z pobytu, przywoływać wspomnienia i zachęcać do ponownego odwiedzenia, zaś dla mieszkańców sprzyjać tworzeniu nowych więzi społecznych oraz budowaniu lokalnej tradycji i kultury.

W tym roku regulamin konkursu został nieco zmodyfikowany, bo prowadzony był w dwóch kategoriach. Pierwsza z nich to regionalne pamiątki, kojarzące się z naszym regionem, symbolizujące jego kulturę, tradycje regionalne i zwyczaje. Z kolei w kategorii „Mikołaj Kopernik wybrał Warmię” chodziło o pozyskanie pamiątki związanej z Mikołajem Kopernikiem, jego życiem, dokonaniami oraz związkami z Warmią.

W skład komisji oceniającej poszczególne prace wchodzili przedstawiciele: zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie, Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, Pałacu Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie, Departamentu Koordynacji Promocji oraz Departamentu Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Swoje zdanie na temat pamiątek mogli wyrazić również internauci, którzy wybierali zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

Wszystkie tegoroczne prace do 31 sierpnia 2022 roku można oglądać w Muzeum Budownictwa Ludowego-Parki Etnograficznym w Olsztynku, natomiast od 1 do 31 października 2022 roku zaplanowano wystawę w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie.

Wyniki konkursu w 2022 roku podajemy poniżej.

Kategoria „Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2022”:

-  I miejsce - koc „Mur pruski”, autor: Elżbieta Wierdak - nagroda 4 tys. zł;
- II miejsce - zestaw talerzyków deserowych „Legendy na stół”, autor: Natalia Reszka, Agnieszka Zielińska - 2,5 tys. zł;
- III miejsce - zydelek warmiński, autor: Stowarzyszenie Wzornictwo Przemysłowe Warmii i Mazur, Dolux_M - 1,5 tys. zł.
- nagroda internautów - „Warmia i Mazury - szach i mat”, autor Eleonora i Rafał Toś. Kaflarnia Warmińska. Pracownia ceramiki Eleonora Toś - 1,5 tys. zł.

Na wybrane prace głosowało w Internecie 1 476 uczestników.

Kategoria „Mikołaj Kopernik Wybrał Warmię”:

- I miejsce - koszulka „O Warmio moja miła”, autor: Agnieszka Markowicz  - 4 tys. zł;
- nagroda internautów - astro kubek Kopernika - autor: Eleonora i Rafał Toś. Kaflarnia Warmińska. Pracownia ceramiki Eleonora Toś - 1,5 tys. zł.

Na wybrane prace głosowało w Internecie 979 uczestników.

Laureatom - gratulujemy!

Zestaw talerzyków, którego współautorką jest iławianka - laureat miejsca drugiego.

Zydelek warmiński, w którego stworzeniu swój udział miała firma Dolux-M z powiatu iławskiego - laureat miejsca trzeciego.

REKLAMANAJLAK

9Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Iwona 9 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Nasz region to chyba przede wszystkim żaglówka, kajak i przydrożna kapliczka z Matką Boską

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~klękajcie okoliczni stolarze 8 10 miesięcy temuocena: 89% 

  Czy wszystkie meble firmy Dolux-M mają tak wyrafinowaną formę jak prezentowany prekursorski zydelek i dwie skrzynki niewiadomonaco?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~prosto z Szanghaju? 7 10 miesięcy temuocena: 88% 

  To w Chinach produkują koce nawet z murem pruskim? Ci Chińczycy to jednak sprytne bestie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a dziedzic Pruski? 6 10 miesięcy temuocena: 73% 

  Koc z murem pruskim sprawia iście piorunujące wrażenie. Na pewno wszyscy, którzy go zobaczą od razu skojarzą go z naszymi stronami. Gdzie murów pruskich wprost bez liku. A czy do koca pruskiego nie przydałby się jeszcze słynny dziedzic Pruski? Oczywiście żywy. Ten ze słynnego filmu pt. "Miś"? Panie miałyby dopiero używanie...Jednak prezentowany zydelek warmiński ma pewien feler. Bo jak ktoś na niego usiądzie, to już zupełnie nie będzie widać, że jest to zydelek akurat warmiński. No i czy to wypada, aby mało "polityczną" częścią ciała użytkownicy profanowali umieszczony na zydelku piękny haft warmiński będący symbolem naszej małej Ojczyzny? A czy nie warto byłoby dodać do tych "porywających" eksponatów czegoś dla "duszy" w rodzaju jakiejś Gorzałki Warmińskiej? Ona na pewno wzbudziłaby aplauz wśród jury konkursu jak i ewentualnych przyszłych nabywców. No bo co komu po jakimś kocu czy dość prostackim zydelku?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a. 5 10 miesięcy temuocena: 92% 

  Najlepszą pamiątką z regionu są ruiny spalonego młyna nad rzeką Iławką.!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~7y6 4 10 miesięcy temuocena: 100% 

  O co chodzi z tym smokiem na talerzu z Iławą? Tej legendy nie znam...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zmiana lokalizacji 3 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Z Scholtenbergu w czasach już mocno powojennych podobno ten smok przeniósł się do baru "Krzyś". Ale często widywano go również w "Setce" na ul. Wojska Polskiego i w "Dworcowej" (oczywiście na dworcu PKP). A gdzie on dzisiaj? Chyba w okolicach Domu Weterana w Małpim Gaju, koło wiaduktu na ul. Sobieskiego. Tam mu najlepiej. A jakie doborowe towarzystwo...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nie ma za co 2 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Smok z Scholtenbergu (wzgórze na wyspie Wielka Żuława).

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 1 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Gratuluję wszystkim uczestnikom. Fajne pomysły.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAchełmzyca
REKLAMASzkoła2
Artykuł załadowany: 0.4896 sekundy