REKLAMAprofi
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 lipca 2022, 11:33 komentarzy 38

(Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

Z poważną raną ucha trafił do szpitala w Olsztynie 10-letni chłopiec, pogryziony przez psa podczas zabawy na plaży.

Wczoraj (27 lipca), kilka minut po godzinie 13:00, policjanci otrzymali informację o pogryzieniu dziecka przez psa. Zdarzenie miało miejsce w Murawkach (gmina Zalewo).

Funkcjonariusze od razu pojechali na miejsce. W trakcie czynności ustalili, że 10-latek bawił się na plaży ze swoimi kolegami. W pewnym momencie z niewyjaśnionej przyczyny pies rasy Akita podbiegł do chłopca i odgryzł mu kawałek ucha. 10-latek z poważną raną ucha został przetransportowany do szpitala w Olsztynie. 

- Właścicielka próbowała odciągnąć zwierzę, ale było już za późno. Policjanci ustalili, że kobieta leżała na kocu, a pies znajdował się obok niej - mówi st. asp. Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Iławie. - Właścicielka zwierzęcia oświadczyła, że pies był szczepiony, a Akita jest psem obronnym i prawdopodobnie chłopiec podszedł zbyt blisko kobiety, dlatego zwierzę zaatakowało dziecko. Jednak dokładne okoliczności pogryzienia przez psa będą ustalać policjanci - dodaje funkcjonariuszka.

Policjanci apelują o szczególną ostrożność podczas kontaktu z czworonogami!


Pamiętajmy!

Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami, jakie prawo nakłada na właściciela czworonoga. Należy pamiętać, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. 

Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na właściciela art. 77 Kodeksu wykroczeń:

„Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”.

Surowsza kara grozi za niedopilnowanie psa, jeśli skutkiem jest pogryzienie innej osoby i uszkodzenie ciała. Zgodnie z art. 156 § 1 Kodeksu karnego za ciężki uszczerbek na zdrowiu grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Jeżeli działanie było nieumyślne, wówczas kodeks przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3, natomiast jeżeli wskutek pogryzienia nastąpi śmierć człowieka, wtedy sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do 12 lat.

Dodatkowo sąd może również orzec nawiązkę na rzecz osoby poszkodowanej.


Na podstawie: KPP w Iławie/red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMATom-bet

37Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~uśpić 37 2 miesiące temuocena: 50% 

  pies powinien być uśpiony.. 21 wiek i nad zwierzetami nie potrafimy panować? kazda tego typu agresja ze strony zwierzecia powinna byc weryfikowane, te psy naleza do agresywnej rasy pani powinna byc pociagnieta do odpowiedzialnosci za wprowadzenie psa do miejsca publicznego..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Przewodnik belga 36 2 miesiące temuocena: 100% 

  9. Pies do obrony dla cywila naturalnie wyczuwa zagrożenie, ale reakcje podejmuje dopiero po wydanej mu komendzie.10. Pies obronny musi tak samo czuć się bezpiecznie przy swoim przewodniku, tak jak przewodnik przy psie.11. Pies obronny nawet jeżeli gryzie to nie wykazuje agresji, gryzienie jest takim samym zadanie jak komenda siad, czy waruj.12. Proszę nie mylić psa obronnego, wyszkolonego z zaniedbanym emocjonalnie i agresywnym psem, który nawet nie potrafi zachować się na smyczy, a gdzie taki pies na plaże, gdzie są dzieci.13. Przewodnik takiego psa musi mieć odpowiednią wiedze, predyspozycje, stanowczość i zaufanie w dwie strony14. Niestety często rozwój emocjonalny psa koreluje się z rozwojem samego przewodnika.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Przewodnik belga 35 2 miesiące temuocena: 75% 

  Po pierwsze, to nigdy nie jest wina psa, tylko jego właściciela.Po drugie kupując psa rasy, która jest poddawana próbie pracy zobowiązuje do nabycia odpowiedniej wiedzy i poświęcenia ogromnej ilości czasu na jego odpowiednie ułożenie.Po trzecie psy z mocnymi popędami i instynktami wymagają porządnej socjalizacji.Po czwarte socjalizacja psa jest najważniejsza, żeby mógł żyć w społeczeństwie.Po piąte prawidłowo socjalizowany pies wie, że żadne dziecko nie zagraża jego przewodnikowi.Po szóste w trakcie socjalizacji należy zrobić chociaż podstawowe posłuszeństwo.Po siódme nie szkoli się psa do obrony wtedy, gdy nie jest zsocjalizowany, nie jest posłuszny, nie jest prawidłowo rozwinięty psychicznie i emocjonalniePo ósme psów do obrony dla cywila nie rozwija się na instynktach tak jak psy do służb. Pies w służbie ma ochronić przewodnika zanim przewodnik zauważy zagrożenie, ale taki pies nie nadaje się już do życia w społeczeństwie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 34 2 miesiące temuocena: 100% 

  Bezsprzecznie szkoda dzieciaka ale opiekunka psa hmm jakaś nierozgarnięta ,nawiedzona na plaży pinda leży na słońcu a pies się męczy przy niej bo pinda tak sobie życzy i tym bardziej nie uwiązany bez rozumu kompletnie . Ukarać wysoką grzywną.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~123 33 2 miesiące temuocena: 92% 

  Do pierdla z tą kobietą!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kkk 32 2 miesiące temuocena: 100% 

  Nie wiem, jak zachowywał się dzieciak, może podszedł za blisko, może nie. Kwestia zresztą subiektywna. Wiem natomiast - będąc posiadaczką psa - że zwierzę powinno być na smyczy, jeśli jest w miejscu publicznym. Kiedy przebywam z moim w zatłoczonych miejscach, zawsze mam wzmożoną czujność. Często pozwalam też obcym go głaskać, bo chcę, żeby był przyzwyczajony do ludzi (w tym również do dzieci), ale w takich sytuacjach uważnie obserwuję, żeby zareagować, jeśli on się przestraszy. Należy pamiętać, że człowiek, jak się zdenerwuje i przestraszy, to zaatakuje słownie. Pies ma własne metody i to nie jego wina. A człowiek, który bierze psa, powinien mieć świadomość, że będzie on zachowywał się jak pies i to on za to odpowiada.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ekhm 31 2 miesiące temuocena: 26% 

  Ciekawe czy przypadkiem dziecko nie narzucało się psu i nie podbiegło do niego z rączkami, żeby ślicznego pieska pogłaskać, czego on sobie nie życzył... Nie oceniajcie tylko właścicielki. Gdzie byli rodzice tych dzieci...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Olek 30 2 miesiące temuocena: 83% 

  Ola, ty powinnaś od razu udać się na lewe skrzydlo. Jak kiedyś mój pies Cię zaatakuje, to powiem to samo i będę biernie patrzył, jak Cie je i bawi się Tobą.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ola 29 2 miesiące temuocena: 9% 

  Dzieci powinny być pod nadzorem rodziców. Takie są przepisy. To wina rodziców.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~yhy 28 2 miesiące temuocena: 87% 

  nie zmienia to faktu, że winę ponosi właścicielka - niestety ludzie nie uczą dzieci, że nie podbiega się do cudzego psa, nie dotyka się cudzych rzeczy itp. Mało które dziecko wie, że pies z żółtą wstążką/chustką/przypinką to pies którego NIE WOLNO głaskać. Nadal jednak to właściciel odpowiada za psa i powinien go kontrolować

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Młoda 27 2 miesiące temuocena: 91% 

  Pies powinien być w kagańcu. To, że pies zaatakował jest winą właścicielki - nie dopilnowała go. Współczuję temu chłopcu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ Bekawiorysta 26 2 miesiące temuocena: 100% 

  Psy obronne najlepiej zabierać ze sobą do zatłoczonego tramwaju.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zen 25 2 miesiące temuocena: 81% 

  Wolno wchodzić na teren plaży z psem ??

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zenek 24 2 miesiące temuocena: 80% 

  Do "zin" - uważaj jak będziesz szedł po "takiej" plaży , to żebyś tylko w nic nie wdepnął :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Neon 23 2 miesiące temuocena: 67% 

  Widzę zin, że jesteś jednak kretynem.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mag 22 2 miesiące temuocena: 64% 

  Do luzik- jeśli wytykasz komuś błędy, to sam ich nie popełniaj, bo Twój komentarz wyszedł karykaturalnie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~luzik 21 2 miesiące temuocena: 53% 

  do Iława "Pies bez kagańca to jest broń ten osobnik kobieta to jawna próba morderstwa przy użyciu psa gdy by to dziecko chwycił za krtań i wyszarpał. Dożywocie to mało" 1. Twój post jest jawną zbrodnią na języku polskim. Istnieje coś takiego jak interpunkcja ;) 2. "pies bez kagańca" jest taką samą bronią jak kamień leżący na drodze, czy nożyczki do paznokci w damskiej torebce. Jeśli trafią w nieodpowiednie ręce w zły momencie mogą wyrządzić krzywdę - ale za to odpowiada ten kto sprawuje kontrolę nad tą "bronią"

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zin 20 2 miesiące temuocena: 46% 

  do neon - myślisz, że bezprawny zakaz mnie powstrzyma? Tabliczka z zakazem nie stworzy niewidzialnego pola siłowego które powstrzyma mnie przed wejściem na plażę :):):):) jak wójt wprowadzi nakaz chodzenia w żółtych drewniakach w soboty, to też takie założysz? bo ja na pewno nie. Przepisy Ustawy stoją wyżej niż "regulamin" i żadna tabliczka czy obrazek czy artykuł w lokalnej prasie nic nie zmieni w tym zakresie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~neon 19 2 miesiące temuocena: 61% 

  i co z tego, że publiczna, jak każde miasto/ gmina ma prawo do wprowadzenia/ uchwalenia własnych przepisów, czy regulaminu? jak będzie zakaz, bo tak sobie zażyczy burmistrz, to ty nic nie zrobisz z tym swoim śmiesznym yorkiem i nie wejdziesz na plażę, bo regulamin tego zakazuje. Doinformuj się trochę, człowieku

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do neon 18 2 miesiące temuocena: 33% 

  Czytaj ze zrozumieniem człowieku. Plaża jest publiczna i żadne durne tabliczki nic nie znaczą prawnie. Mam prawo wchodzić tam z psem jeżeli nad nim panuję to bez smyczy też. Lepiej pilnujcie dzieci, które baz opieki się wałęsają.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~susz 17 2 miesiące temuocena: 100% 

  dokładnie, aż strach pomyśleć, co by było gdyby... ludzie bez wyobraźni, wybierający sobie pieski, bo ładnie wygląda. Pies powinien zostać zabrany tej babie, albo skierowany na przymusową tresurę, a ten babsztyl powinien odpowiedzieć za to karnie, to jest kpina, co niektórzy ludzie robią z psami, jak one latają luzem, bo przecież "tofuś nie gryzie"

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iława 16 2 miesiące temuocena: 73% 

  Pies bez kagańca to jest broń ten osobnik kobieta to jawna próba morderstwa przy użyciu psa gdy by to dziecko chwycił za krtań i wyszarpał. Dożywocie to mało

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Troja 15 2 miesiące temuocena: 75% 

  jeżeli plaża jest publiczna (miejska) zakaz wprowadzania psa jest z mocy prawa nieważny - każdemu obywatelowi, w tym właścicielom czworonogów, przysługuje prawo swobodnego poruszania się oraz przebywania w przestrzeni publicznej. Umieszczanie tabliczek/regulaminu z zakazem wprowadzania zwierząt na określonym terenie jest środkiem ograniczającym ww. swobody. Wobec tego, zakaz wprowadzania psów może zostać nałożony jedynie, jeśli ma swoją podstawę w przepisach rangi ustawy. Czym innym jest jednak "kontrola nad zwierzęciem" - Kodeks wykroczeń informuje, że opiekun psa powinien zachować należyte środki ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Nie jest to jednoznaczne z obowiązkiem stosowania smyczy. Czym innym jest pies prowadzony "luzem" przez wykwalifikowanego tresera a czym innym nieprzeszkolony pies puszczony luzem.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~neon 14 2 miesiące temuocena: 64% 

  chyba że jest zakaz w postaci tablicy, znaku jakiegoś przed wejściem na plaże. Ale nie wolno psa puszczać luzem, gdzie jest pełno ludzi, jeszcze psa obronnego, to już trzeba mieć nasrane w główce

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zin 13 2 miesiące temuocena: 59% 

  wolno

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Menka75 12 2 miesiące temuocena: 41% 

  Nie krytykujmy to tylko zwierzę gorąco pies na plaży w taką pogodę czy to dobry pomysł Pancia zasneła pies nie odczytał dobrze zagrożenia zaatakował może czuł sie zagrożony wiadomo szkoda chlopca .ale wiem jak ktoś zobaczy fajnego psa zaraz podchodzi głaszcze po co to.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tak 11 2 miesiące temuocena: 69% 

  problem polega na tym, że jakby spotkało to kogoś bliskiego z twojej rodziny, to nie napisałabyś w ten sposób

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kacper 10 2 miesiące temuocena: 93% 

  zabrać tej kretynce psa i niech sobie rybki kupi, zero wyobraźni. Wie doskonale, że to pies obronny z potężnym instynktem, to powinna zwracać na niego szczególną uwagę. Zabrać jej psa, bez zbędnego żalu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~M 9 2 miesiące temuocena: 59% 

  co za babsko bezczelne. Dzieciak ucierpiał, a ta s....a ma tupet powiedzieć, że pies jej bronił -,-

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Taktak 8 2 miesiące temuocena: 70% 

  Nie rozumiesz, że w takiej sytuacji, nie pilnując psa, który swobodnie pogryzł dzieciaka, to co powiedziała kobieta było zwykła bezczelnością? Ty jakiś niedorozwinięty jesteś czy świeżo po maturze?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Beka 7 2 miesiące temuocena: 29% 

  Hahaha, nie zesraj się z tym stwierdzeniem faktu. Masz tak mocno ograniczone myślenie, że oplułem monitor ze śmiechu, czytając twoje wypociny. Polecam powrót do szkoły nr 6.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~hahaha 6 2 miesiące temuocena: 54% 

  "coś z twoją logiką jest w, żeby nie napisać wprost - kretyn z ciebie. Jak będę sobie szedł z pięcioma pitbullami bez smyczy, albo one będą biegały luzem obok mnie, a ja będę leżał na kocu i zaatakują twoje dzieci, które będą blisko mnie, to też mam podejść do ciebie i powiedzieć - "co ty chcesz ode mnie? przecież to psy obronne, broniły mnie, a nie odróżniają dziecka od kury". I sobie odejdę." - a gdzie masz napisane, że kobieta nie poczuwa się do winy/odpowiedzialności? w którym momencie powiedziała "jestem niewinna bo dziecko podbiegło za blisko i pies mnie bronił"?. Kobieta wytłumaczyła zachowanie psa, nie usprawiedliwiała się. Czytając takie posty nie dziwię się, że rządzi ten kto rządzi, ludzie dają się zmanipulować i nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Przykład- oskarżony postrzelił ofiarę w nogę. Sąd zapytał czemu to zrobił - oskarżony odpowiedział - "ponieważ nacisnąłem spust". czy to znaczy, że się usprawiedliwia??? NIE po prostu stwierdza fakt.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ulat 5 2 miesiące temuocena: 27% 

  beka z ciebie hahaha, bo sam sobie dałeś 8 łapek w górę w kilkanaście sekund, jak taki obrotny jesteś, to schyl się do miecza przy okazji

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~hahaha 4 2 miesiące temuocena: 59% 

  o widzę, że posypały się minusy - niestety tak jest jak spada odsetek ludzi czytających ze zrozumieniem :) Pies bronił właściciela - fakt. Pies nie powinien był zaatakować dziecka bo nie stanowiło zagrożenia - również fakt. Kobieta powiedziała, że pies jej bronił - powiedziała prawdę. Nie było potrzeby żeby pies jej bronił - też prawda. Stwierdzanie faktu nie jest bezczelnością - jest tylko stwierdzeniem faktu. Powiedzenie, że ktoś jest bezczelny bo powiedział, że jest ciepło, przy temp 37st celc - jest co najmniej głupio

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~moro 3 2 miesiące temuocena: 42% 

  Dlatego ja np. noszę często broń, aby nie dopuścić do takiej tragedii i przeprowadzić odstrzał agresora...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~?? 2 2 miesiące temuocena: 55% 

  coś z twoją logiką jest w, żeby nie napisać wprost - kretyn z ciebie. Jak będę sobie szedł z pięcioma pitbullami bez smyczy, albo one będą biegały luzem obok mnie, a ja będę leżał na kocu i zaatakują twoje dzieci, które będą blisko mnie, to też mam podejść do ciebie i powiedzieć - "co ty chcesz ode mnie? przecież to psy obronne, broniły mnie, a nie odróżniają dziecka od kury". I sobie odejdę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~w 1 2 miesiące temuocena: 50% 

  kobieta stwierdziła fakt- dla psa nie ma znaczenia, czy to dziecko, kura, wilk czy zamaskowany gość z maczetą - pies obronny działa instynktownie czyli BRONI swego przewodnika - nie rozumiem gdzie tu bezczelność.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMASzkoła2
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.6018 sekundy