REKLAMAYasumi
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 lipca 2022, 12:00 komentarzy 4
Od lewej: Anna Balińska, Bernadeta Trojan, Jolanta Chrząstek, czyli załoga miejskiej Informacji Turystycznej w Iławie.

Od lewej: Anna Balińska, Bernadeta Trojan, Jolanta Chrząstek, czyli załoga miejskiej Informacji Turystycznej w Iławie.

Mieszczący się w bocznym skrzydle ratusza miejski punkt Informacji Turystycznej, w którym pracują obecnie Anna Balińska, Jolanta Chrząstek i Bernadeta Trojan, otrzymał właśnie certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej, zdobywając trzy gwiazdki.

Wcześniej punkt musiał spełnić szereg wymogów POT, w tym te dotyczące obsługi w językach obcych. Standard usług sprawdzał nawet... tajemniczy klient.

Polska Organizacja Turystyczna certyfikuje punkty informacji turystycznej, przyznając jedną, dwie, trzy albo - maksymalnie - cztery gwiazdki. Miejski punkt Informacji Turystycznej w Iławie zdobył właśnie - po raz szósty - trzy gwiazdki, co obecnie jest tutaj najwyższym możliwym wynikiem.

- Cztery gwiazdki mogłybyśmy dostać, gdyby w biurze było więcej miejsca. Wymagana jest np. przechowalnia bagażu. A w naszej sytuacji (mieścimy się w zabytkowym budynku ratusza) rozbudowa nie jest możliwa - wyjaśnia jedna z informatorek Anna Balińska. 

Sam proces certyfikacji jest dość złożony, trzeba spełnić szereg wymagań. O szczegółach czytamy na stronie POT. Aby punkt mógł otrzymać 3 gwiazdki, musi m.in. znajdować się w miejscu istotnym z punktu widzenia ruchu turystycznego, do tego powinien działać minimum 5 dni w tygodniu (a w sezonie obligatoryjnie także w sobotę lub w niedzielę). Ponadto ma bezpłatnie udostępniać wi-fi i materiały drukowane dotyczące okolicy i regionu. Co więcej, co najmniej dwie zatrudnione osoby muszą posiadać wykształcenie kierunkowe lub 3-letnie doświadczenie na stanowisku informatora turystycznego lub w branży turystycznej. Wymaga się także, aby obsługa mówiła w co najmniej dwóch językach obcych (iławski punkt zapewnia obsługę w trzech: angielskim, niemieckim i włoskim - w tym ostatnim mówi Bernadeta Trojan, która studiowała we Włoszech).

- Co do kontroli, mamy jeszcze tajemniczych klientów. To mogą być turyści w biurze, ale również audyty telefoniczne, które sprawdzają naszą wiedzę, umiejętności interpersonalne - dodaje Anna Balińska. - Oceniany jest również wystrój biura, czy posiadamy kącik dla dzieci, regionalne pamiątki, czy promujemy wyłącznie swoje miasto, czy cały kraj i czy współpracujemy z innymi miastami. Kontrolowane jest też oznaczenie IT na terenie miasta. W tym roku dodatkowym wymaganiem był znak D34 - minimum jeden musiał pojawić się w mieście.

Załoga iławskiej IT nie kryje radości z otrzymanych trzech gwiazdek.

- Jesteśmy szczęśliwe i wzruszone tym, że nasza praca podczas każdej certyfikacji jest doceniana przez ekspertów branży turystycznej - komentują panie. - A certyfikacja sprawia, że turyści mogą poczuć się bezpiecznie. Wiedzą, że wchodzą do biura, które podlega pod Polską Organizację Turystyczną i Warmińsko-Mazurską Regionalną Organizację Turystyczną - dodają. - Od ostatniej certyfikacji zmieniła się obsada w naszym biurze, przeszliśmy czas pandemii, trwamy w niespokojnych czasach, mimo to nasze standardy ani przez chwilę nie zostały zachwiane. I obiecujemy Wam jedno - to nigdy się nie zmieni. Każdego dnia obsługujemy Was w ten sposób, w jaki same chciałybyśmy być obsługiwane. Dziękujemy Wam - turyści, mieszkańcy, artyści, przedsiębiorcy branży turystycznej i wszystkie osoby oraz jednostki, z którymi współpracujemy. 

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMATom-bet

4Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Jakub 4 10 miesięcy temu

  karlica

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Boczek NW 3 10 miesięcy temuocena: 71% 

  Ładna ta Pani po Lewej

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wszystkie 2 10 miesięcy temuocena: 80% 

  Wszystkie Panie są ładne. Nie bądź niekulturalny.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jakub 1 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Tez jestem tego zdania ;)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWypożyczalnia Sprzętu Budowlanego I Ogrodniczego Józek (Iława)
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAchełmzyca
REKLAMASzkoła2
Artykuł załadowany: 0.4181 sekundy