REKLAMACatering
REKLAMAprofi
wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 sierpnia 2022, 16:00 komentarzy 4

(Fot. UM w Iławie.)

Goście naszego miasta, bawiący na letnim wypoczynku nad Jeziorakiem, dokonali przypadkowo cennego odkrycia. W połowie lipca trzy dziewczynki pod opieką babci, Pani Marii Poniewierskiej z Krakowa, bawiły się na brzegu jeziora i znalazły coś niezwykle unikalnego!

Kilkuletnią Miriam Ostapczuk zaciekawił dziwny żółty kamień, który pokazała babci. Pani Maria od razu zorientowała się, że to jakiś wytwór rąk ludzkich. Po sprawdzeniu w Internecie i konsultacji z kuzynem archeologiem przekazała dziwny kamień pełnomocnikowi burmistrza Iławy ds. przestrzeni publicznej, który jest także archeologiem, panu Wiesławowi Skrobotowi.

- Dziwny kamień to krzemienny grot liściowaty, pochodzący najprawdopodobniej z młodszej epoki kamienia, czyli z neolitu, sprzed około 4.500-5000 lat. Na podstawie wstępnej analizy porównawczej grot ten można powiązać z kulturą pucharów lejkowatych lub  też - co może bardziej prawdopodobne - z kręgiem tzw. kultur ceramiki sznurowej. Interesujące ślady osadnictwa przedstawicieli tego kręgu kulturowego znane są między innymi z badań cmentarzyska kurhanowego w Babiętach Małych koło Susza - wyjaśnia Skrobot.

Grot ma utrąconą dolną część, tzw. trzonek, co utrudnia nieco doprecyzowanie szczegółowej chronologii i przynależności kulturowej. Zabytek zostanie przekazany specjalistom zajmującym się wytworami krzemiennymi epoki kamienia, którzy przeprowadzą dokładne badania przedmiotu i postarają się poszerzyć naszą wiedzę o nim.

W imieniu mieszkańców Iławy i całego Pojezierza Iławskiego dziękujemy Pani Marii Poniewierskiej i jej rezolutnym wnuczkom, że przekazały cenne znalezisko władzom lokalnym. Mimo iż grot na pozór nie robi wrażenia, a jego rozmiary nie są imponujące, odkrycie to otwiera nowy rozdział w badaniach nad najdawniejszymi dziejami Iławy i Jezioraka.

UM w Iławie/red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: UM w Iławie.

To na iławskiej "dzikiej" plaży turystki z Krakowa dokonały tego archeologicznego odkrycia.

Dziwny kamień to krzemienny grot liściowaty, pochodzący najprawdopodobniej z młodszej epoki kamienia.

REKLAMANAJLAK

4Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Z Iławy 4 4 miesiące temu

  Teraz pytanie skąd został przywieziony piasek na plaże...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~John Doe 3 4 miesiące temuocena: 73% 

  Brawa dla dziewczynek i ich babci! Miło się czyta takie pozytywne wiadomości w tych chorych czasach...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wiedza 2 3 miesiące temu

  Czyżby żona Pana Janusza Poniewierskiego z Tygodnika Powszechnego?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Boczek 1 4 miesiące temuocena: 100% 

  Panie Ferdku no nie wiem, no nie wiem

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAZajazd
REKLAMASzkoła2
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.8784 sekundy