REKLAMAprofi
REKLAMAPellet
wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 sierpnia 2022, 09:27 komentarzy 18
To jedyna winda - prowadząca z głównego holu do podziemnego przejścia. Latem miała miejsca jej awaria.

To jedyna winda - prowadząca z głównego holu do podziemnego przejścia. Latem miała miejsca jej awaria. (Fot. archiwum własne, zdjęcie ilustracyjne.)

To wojewódzki konserwator zabytków blokował budowę na dworcu PKP Iława Główna wind na perony; spółka PKP PLK do realizacji takiej inwestycji dążyła - wynika z odpowiedzi w tej sprawie, jaką otrzymał portal www.infoilawa.pl.

Postulat budowy wind komunikujących podziemne przejście z poszczególnymi peronami wraca niczym bumerang.

Nie brakuje podróżnych niezadowolonych z braku na iławskim ruchliwym dworcu takiego udogodnienia. Chodzi oczywiście o osoby niepełnosprawne, ale nie tylko: również o podróżnych dźwigających ciężkie bagaże, czy podróżujących z małymi dziećmi. Są co prawda przyschodowe platformy, ale to rozwiązanie głównie dla jednej grupy pasażerów - osób poruszających się na wózkach, poza tym wymagające telefonicznego zgłoszenia obsłudze.

Wynikająca z tej sytuacji frustracja pasażerki była tematem listu do redakcji, opublikowanego na infoilawa.pl w sierpniu. W ślad za tym listem pytamy kolejarzy o ich stanowiska.

Dzisiaj więcej o windach komunikujących poszczególne perony z podziemnym przejściem. Dlaczego nie powstały?

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dołożyły wszelkich możliwych starań, aby na stacji Iława Główna zamontować windy prowadzące z przejścia podziemnego na perony. Zarówno podczas zakończonej w 2015 r. modernizacji stacji, jak i w latach późniejszych, wojewódzki konserwator zabytków wydawał negatywne opinie dotyczące możliwości przebudowy przejścia podziemnego celem montażu wind - wyjaśnia Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - Perony stacji są dostępne dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, które mogą korzystać z umieszczonych w przejściu podziemnym platform przyschodowych. Platformy są obsługiwane przez pracowników ochrony dworca. W celu skorzystania z platformy należy zgłosić potrzebę na numer telefonu widoczny na tabliczce przy każdym wejściu na peron - dodaje.

Czy tak musi pozostać? Przykład Malborka pokazuje, że niekoniecznie. Tam, jak opisują lokalne media, windy także nie powstały przy okazji dużego remontu stacji w ramach modernizacji linii E-65 Gdynia-Warszawa, bo nie zgadzał się na to wojewódzki konserwator zabytków. Później miała jednak miejsce zmiana stanowiska i tak pod koniec 2017 roku zamontowano na trzech peronach malborskiego dworca windy. Nie przeszkodziły w tym także wymogi dotyczące tzw. trwałości projektu. W przypadku iławskiego dworca, jak wynika z prowadzonej z PKP PLK korespondencji, taki okres trwałości też nie jest już przeszkodą - minął pod koniec grudnia 2021r.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK

14Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~jed 14 miesiąc temuocena: 100% 

  Ten artykuł jest kolejnym w tym temacie. Cytowane są wypowiedzi Rzecznika PLK. A dlaczego nie ma wypowiedzi Konserwatora ??? Dlaczego ON się nie tłumaczy ??? Przecież to jego stanowisko jest tutaj kluczowe !!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zabytek 13 miesiąc temuocena: 96% 

  W celu uniknięcia takich problemów ,jak winda na dworcu PKP, należy wyburzać budynki i budowle po jakiś 30 latach od budowy.Wtedy nie będzie potrzeba zgody konserwatora zabytków.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jak wjechać platformą 12 miesiąc temuocena: 57% 

  A oto przykładowa instrukcja zarządcy stacji w razie chęci skorzystania z platformy - "Szanowni podróżni, aby skorzystać z platformy przyschodowej należy złożyć podanie z co najmniej 3-miesięcznym wyprzedzeniem. Wyraźnie zaznaczyć czy transport ma się odbyć w górę czy w dół. Do podania należy dołączyć: dokładny adres osoby transportowanej na wypadek konieczności dostarczenia jej zwłok do domu, numery telefonów najbliższych członków jej rodziny, jej numer pesel, numer konta bankowego wraz z hasłem, imiona rodziców oraz nazwisko rodowe matki osoby transportowanej, ksero ważnego biletu na podróż w dniu skorzystania z platformy, opłatę skarbową, ciężar i kubaturę osoby podnoszonej platformą, ubezpieczenie OC i Auto Casco na jazdę platformą. Oraz znaczek pocztowy i kopertę na korespondencję zwrotną. Zarządca stacji kolejowej informuje, że podanie zostanie rozpatrzone w terminie co najmniej półrocznym. Zastrzega sobie możliwość zignorowania podania petenta bez podania przyczyn. "

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do tego niżej 11 miesiąc temuocena: 67% 

  Przeczytaj sobie mą wypowiedź na stronie infoilawy o iławskich szkołach podstawowych. Może ci się w twym prymitywnym łbie coś rozjaśni. Choć nadziei na to nie ma zbyt wielkich...Ja ci niczym grożę. Ja ci tylko przypominam, że nie wszystko ci wolno - patrz Kodeks Karny art. 190 a.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~DO REDAKCJI INFO ! 10 miesiąc temuocena: 60% 

  PROSZĘ ZWRÓCIĆ UWAGĘ W JAKI SPOSÓB WYRAŻA SIĘ KOMENTATOR PONIŻSZY czyli min. " Tylko że komu by się chciało babrać z takim śmierdzącym odchodem jak ty? Ale do czasu. Więc uważaj sobie wszawa gnido, abyś później gorzko nie żałował . czy takiemu komentatorowi WSZYSTKO WOLNO ? MOŻE OBRAŻAĆ INNYCH DOWOLNIE ? MOŻE GROZIĆ INNYM DOWOLNIE .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do czasu - do tego niżej, cd. 9 miesiąc temuocena: 66% 

  Myślisz, że to taki problem odszukać cię w sieci i zaciągnąć twe tępe dupsko przed oblicze sądu? To się bardzo mylisz. Już dawno jest to możliwe. Są na to sposoby. Tylko że komu by się chciało babrać z takim śmierdzącym odchodem jak ty? Ale do czasu. Więc uważaj sobie wszawa gnido, abyś później gorzko nie żałował. Cierpliwość się kończy...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do INFO 8 miesiąc temuocena: 38% 

  a poniżej tekst o zidiociałym kretynie , tępym chamie , robaczywy łeb psychopaty , o baranach , buraku , faszystowski wrzarzu ......... oto kultura słowa poniższego .... zostawiam ten wpis do oceny REDAKCJI .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do czasu - do tego niżej 7 miesiąc temuocena: 67% 

  O czym ty ciągle pieprzysz zidiociały kretynie? Jaka legitymacja partyjna, jaki dyplom wieczorowego uniwersytetu? Takie dyplomy to ty możesz sobie zdobywać w swej naziolskiej falandze. A ja mam normalny i porządny. Uniwersytecki. Myślisz tępy chamie, że wiecznie ci wolno obrażać innych ludzi? Co ty zafajdany faszystowski wszarzu o mnie wiesz? Na jakiej podstawie ciągle mi wtykasz jakieś legitymacje partyjne, wuml-e, orm-a i inne wykwity twego robaczywego łba psychopaty? Wiesz buraku co to jest stalking? Także w sieci? Nie wiesz? To poczytaj sobie Kodeks Karny, a w szczególności jego artykuł 190 a. Polecam miłą lekturę. A czy zdajesz sobie sprawę, że za to czym się ciągle bęcwale zajmujesz na tych forach, może ci grozić... od 6 miesięcy do nawet 8 lat kryminału? Grypsera z iławskiej puchy na ul. 1Maja tylko czeka na takich nieświeżych baranów jak ty. Najpierw, na powitanie, z przyjemnością zrobi ci z tyłka tzw. jesień średniowiecza. A potem mogą cię czekać inne "atrakcje"...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do nizej wielce czcigodnego 6 miesiąc temuocena: 40% 

  a niżej znów 35-ty jak bystra woda w klozecie ,,, ale czytać nie potrafi . bo do zamieszczenia komentarza jest wymagane podanie z trzymiesięcznym wyprzedzeniem , wraz z wymaganymi załącznikami

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a niżej znów te same brednie 5 miesiąc temuocena: 59% 

  Twoja "inteligencja" jest jak zwykle bystra niczym woda w klozecie. Gratulacje. Co ty głupawy osiołku napisałbyś bez cudzego tekstu?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jak zamieścić komentarz 35-ty 4 miesiąc temuocena: 47% 

  A oto przykładowa instrukcja dla 35-tego - "Szanowny 35-ty aby móc zamieści komentarz powinieneś złożyć podanie z co najmniej 3-miesięcznym wyprzedzeniem. Wyraźnie zaznacz , że we wpisie nie będziesz obrażał innych . Do podania należy dołączyć: twój dokładny adres na wypadek konieczności dostarczenia zwłok do domu, numery telefonów najbliższych członków . numer pesel, numer konta bankowego wraz z hasłem, imiona rodziców oraz nazwisko rodowe matki . podaj również swój własny ciężar i kubaturę oraz ksero legitymacji partyjnej i dyplomu ukończenia uniwersytetu wieczorowego . Oraz znaczek pocztowy i kopertę na korespondencję zwrotną. Administrator informuje, że podanie zostanie rozpatrzone w terminie co najmniej półrocznym. Zastrzega sobie możliwość zignorowania podania petenta bez podania przyczyn. "

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Punkt widzenia pasażerów 3 miesiąc temuocena: 100% 

  Nie interesuje nas kto blokuje. Interesuje nas korzystnie z wind, tak jak na innych dworcach od ponad dekady. Jeśli zarządzają tym mądrzy ludzie, znajdą sposób. Przecież Iława to ważny węzeł kolejowy!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~As26 2 miesiąc temuocena: 89% 

  Konserwator zabytków (wojewódzki) nie chciał pozwolić na remont dworca bo to nie fair że byłby (a teraz jest) ładniejszy niż główny w Olsztynie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a u sąsiadów... 1 miesiąc temuocena: 93% 

  Konserwator zabytków raczej nie miałby w tej kwestii żadnych argumentów. Kilka lat temu pewien tygodnik przeprowadził ogólnopolski plebiscyt na najbrzydszy i najbardziej odrażający dworzec kolejowy w nieco większych miastach w skali całego kraju. I który z nich zajął "zaszczytne" pierwsze miejsce zostawiając wszelką konkurencję daleko w tyle? Właśnie... dworzec główny w Olsztynie. I pewnie do dziś jest w tym względzie faworytem. A w takiej samej konkurencji, ale wśród dworców nieco mniejszych, na pewno zdecydowanym zwycięzcą byłby dworzec w... Ostródzie. Gratulacje!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5553 sekundy