REKLAMAżabka
REKLAMAZielona aleja 2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 sierpnia 2022, 12:46 komentarzy 33

(Fot. nadesłane/kontakt@infoilawa.pl.)

Od dłuższego czasu w samym centrum Iławy, przy Bulwarze im. Jana Pawła II nad Małym Jeziorakiem przy Galerii Jeziorak, przebywa osoba bezdomna. Mężczyzna, który często jest nietrzeźwy, regularnie sypia na jednej z ławeczek i tutaj spędza większość dnia. Ani widok, ani zapach nie należą do przyjemnych, a mowa jest o sercu miasta, odwiedzanym licznie i przez mieszkańców, i przez turystów.

Czy naprawdę nic nie da się z tym zrobić? - pyta w otwartym liście zaniepokojony tą sytuacją Czytelnik (imię i nazwisko do wiadomości redakcji). Odebraliśmy też kilka telefonów w tej samej sprawie. Poniżej list Czytelnika.

Tak wygląda wizytówka Iławy.

Od dobrych paru dni (jestem na urlopie u rodziców) widzę tego Pana w tym samym miejscu pod drzewami u wejścia na pomost Ilavii.

Wczoraj widziałem go w tej samej pozycji co przedwczoraj pod tym samym drzewem, całego oblezionego przez muchy. Myślałem, że "zszedł", więc zadzwoniłem na policję. Po przekierowaniu na pogotowie przyjechała karetka, ale tylko Pana obudzili i odjechali. Żeby go chociaż zabrali umyć, ale nie.

Żadne służby nie raczą się zainteresować, że w samym centrum Iławy w biały dzień, przed wejściem do galerii handlowej leży i "kwitnie" taki człowiek i to już dłuższy czas z tego, co słyszę od rodziny.

Wspaniała wizytówka dla turystów.

Od redakcji

Sprawę konsultowaliśmy w Komendzie Powiatowej Policji w Iławie. Jej przedstawicielka st. asp. Joanna Kwiatkowska zwróciła uwagę, że aby policjanci mogli przetransportować osobę bezdomną do ośrodka pomocowego (takie działania co do zasady podejmują; najwięcej w okresie zimowym), osoba ta nie może być nietrzeźwa i/lub pod wpływem środków odurzających, ponieważ wówczas nie zostanie przyjęta. Później musi też dostosować się do szeregu zasad obowiązujących w takich placówkach. Niestety, zwłaszcza latem, gdy noclegi "pod chmurką" nie są tak uciążliwe, wiele osób zamiast pomocy wybiera alkohol. Wówczas nie mogą stać się podopiecznymi ośrodków dla osób bezdomnych. Jednocześnie w Iławie nie ma izby wytrzeźwień. Trudno oczekiwać, aby izbą wytrzeźwień był szpital.

Problem na pewno nie jest łatwy do rozwiązania, ale czy jest zupełnie nierozwiązywalny? Jak pomóc osobie, która odrzuca pomoc? Te pytania na razie pozostawiamy otwarte.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Fot. nadesłane.

REKLAMANAJLAK

33Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Ja 33 miesiąc temu

  A kto mu zabroni, a jak się nie podoba można Pana zabrać do domu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ghjnmn 32 miesiąc temu

  Może lepiej coś zrobić, tzn. zaorać przepiękny

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dezintegracja 31 miesiąc temuocena: 50% 

  eksterminacja.. nikt już nie pamięta jak posuwał inna bezdomna na oczach dzieci? na takie jednostki Anglicy wymyślili obozy koncentracyjne, które powinno się przywrócić..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ludzie, co z wami? 30 miesiąc temuocena: 64% 

  Smutna sprawa.... Materiał opisuje bezdomnego Polaka żyjącego w Iławie. Ale ok. połowa komentarzy jest napisana w nienawistnym i napastliwym tonie i dotyczy... przebywających u nas uciekinirek wraz z dziećmi, które sami przyjęliśmy do naszego kraju, aby im na głowy nie spuszczał bomb i rakiet pewien krwawy bandyta z Kremla. Że niekiedy zachowanie niektórych z nich może się nieco różnić od norm przyjętych najczęściej u nas? No cóż, tak bywa w szerokim świecie. Może więc trochę więcej tolerancji i wyrozumiałości wobec tragedii jakie często spotkały je same, ich bliskich lub ich domy? Pewnie ci, którzy je tutaj tak zaciekle atakują, nie chcieliby być w ich położeniu. Ciekawe jak sami zachowywaliby się w podobnej sytuacji, gdyby nagle przymusowo (aby ratować swe dzieci) znaleźli się w odmiennym świecie? A jak często zachowują się nasi rodacy przebywający na dłużej za za granicą? Też zawsze zgodnie z normami tamtejszych społeczeństw? Na pewno?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bolo 29 miesiąc temuocena: 31% 

  Burdelowi w mieście, pijącym ćpunom obdartusom niczego nie wskóracie i nie skladajcie mi winy na Burmistrza Dawida. On jak może być winien, skoro prawo na bakier. Taki policjant jak podejdzie do takiego luja zachlanaego, to ma tyle do pisania punktów, ze lepiej gościa "niewidzieć", bo człek rzyga od smrodu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 28 miesiąc temuocena: 90% 

  Co tu komentować, człowiek ma ciężko, tylko żeby pomagać to ta osoba musi tego chcieć, nic na siłę. Ostatni o idąc tamtędy ok 7:00 w sobotę widziałem to towarzystwo jak o tej porze było raczenie sie winem, więc tak źle nie mają

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zaniepokojony 27 miesiąc temuocena: 11% 

  Gdyby to była osoba pochodzenia ukraińskiej pomoc byłaby z każdej strony, a że to Polak to wszyscy maja to gdzieś , najchetniej władze to by taka osobę przegnali jak najdalej maja w tyłku pomagać osobą potrzebującym a zwłaszcza własnym rodakom teraz liczą sie tylko ukraińce, nie mam nic przeciwko ukraińcom bo pomuc trzeba każdemu ale patrzac na to co dzieję sie w obecnych czasach ze obcokrajowcy maja wieksze przywileje zapomogi socjale itd to szlak mnie trafia a polak moze z głodu i z braku leczenia umierać na ulicy i wszyscy maja to gdzieś.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do zaniepokojonego 26 miesiąc temuocena: 82% 

  Tobie trzeba pomóc z ortografią. Szok. Jesteś Polakiem czy przybyszem ze wschodu? Są organizowane lekcje języka polskiego, więc proponuję się tym zainteresować, abyś mógł w Polsce normalnie funkcjonować.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~obserwator 25 miesiąc temuocena: 43% 

  W naszej ukochanej stolicy też są bezdomni. Byłam i widziałam...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 24 miesiąc temuocena: 72% 

  Co to za problem, że ktoś pije piwo nad jeziorem (oczywiście w kulturalny sposób i zachowaniem podstawowych zasad - nie lać gdzie popadnie, sprzątać po sobie i odpowiednie ilości ). W końcu miasto turystyczne, jeżeli ktoś robi sobie burdel (ropierdziela puchy, kapie się w niedozwolonym miejscu, zaczepia ludzi pod wpływem) wtedy reagować samemu lub dzwonić po odpowiednie służby, tyle w temacie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~GRZ 23 miesiąc temuocena: 68% 

  MA PYTANIE DO LUDZI OPISUJACYCH SYTUACJE Z UKARINSKIMI MAMAMI NAD MAŁYM JEZIORAKIEM:1. ZADZWONIŁES NA POLICJE, CZY TYLKO POTRAWISZ PISAC W NECIE2. DRUGA SPRAWA CZY JAK TAM BYŁY TO ZACZEPIAŁY LUDZI, CZY TYLKO SIEDZIAŁY i PILY PIWKO. JEZELI SIEDZIAŁY I NIE ROBIŁY NIC NIKOMU TO CO KOMU DO TEGO JAK SPEDZA CZAS. JEDYNA SPRAWA TO KĄPIACE SIE DZIECI W MIEJSCU DO TEGO NIEDOZWOLONY WIEC MOŻAN ZGŁOSIC NA POLICJE NATEPNYM RAZEM POPROSTU ZAREAGUJ ODPOWIEDNI, A NIE SWOJE ŻALE WYPISUJ W NECIE

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kraj Rad 22 miesiąc temuocena: 25% 

  Uchodźca czy też uciekinier z powinien dostosować się do norm i prawa kraju przyjmującego. Czy policja nie ma nic lepszego do roboty niż pouczać pijące Ukrainki w miejscu publicznym? Mamy teraz pilnować uchodzcow którzy wnoszą własne reguły? W Niemczech czy Skandynawi widać efekty tej polityki.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~XXX 21 miesiąc temuocena: 28% 

  Byłem ostatnio na rowerach wodnych i zobaczyłem na pomostach przy mechaniku mamusie z piwkiem mówiące w języku za wschodniej granicy które zrobiły sobie piknik, a małe dzieci kąpały się w Jezioraku hałasy, krzyki. Nigdy czegoś takiego nie było, aż się odechciewa odpoczywać. Nie mają nić kultury.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~OBSERWATOR 20 miesiąc temuocena: 31% 

  Czemu Policja patrolując pieszo deptak nad Jeziorakiem nic z tym nie robi.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do sygnalistki: 19 miesiąc temuocena: 56% 

  po określeniach typu "zszedł" widać że twoja kultura osobistka i zwyczaje wyniesione z domu nie są najwyższych lotów. udzielenie przez ciebie pomocy w taki sposób że ograniczyłaś się do wezwania służb zamiast udzielić mu pierwszej pomocy, ktorej mógł potrzebować też pozostawia wiele do życzenia. raczyłaś zaznaczyć że jesteś u rodziców na urlopie czyli zapewne przyjechałaś z miejsca gdzie bezdomnych nie ma. może to u nas a raczej u was w anglii księżniczko. ten człowiek jest wolnym obywatelem majacym takie same prawe jak każdy inny obywatel. a że śmierdzi, no cóż takie życie - niesprawiedliwe, a tobie "G" do tego

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~anty hipokryta 18 miesiąc temuocena: 58% 

  do autora listu: a to książę chciał mieć swoje 5 minut w lokalnych mediach. tak jak pisałem książe, służbom jak i tobie "G" do tego w jaki sposób żyje ten człowiek, dopuki nie zacznie się wypróżniać pod tym drzewem. zapewne gdyby sytuacje się odwróciły, nie chciałbyś żeby ktoś cię przeganiał z tego czy innego miejsca tylko dlatego, że życie ci się zawaliło na łeb.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Autor listu 17 miesiąc temuocena: 26% 

  Mam dwójkę dzieci w tym niemowlaka 3-miesięcznego. Nie będę podchodził do bezdomnego całego w muchach bo nie chcę zarazić siebie a przez to narazić swoich dzieci na chorobę. Mieszkałem całe życie w tym mieście i takie obrazki mnie dotykają bo kiedyś tego nie było i może nie życzę sobie takich typów, udekorowanych fekaliami i Bóg wie czym jeszcze, w samym centrum miasta podczas gdy ja na "romantice" bym otworzył piwo i za 3 minuty by się zainteresowała policja bo ze mnie można ściągnąć hajs.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mark 16 miesiąc temuocena: 44% 

  To przynajmiej Polak, a fajną wizytówką są całe chmary pijanych ukraińskich matek z dziećmi, któte także koczują na ławeczkach a ich dzieci robią co chcą? Matki z piwkiem w ręku i na wideorozmowach w telefonie uradowane i szczęśliwe bo dostają kasę i nikt tego nie widzi? Nikt na to nie reaguje? Codziennie pod galeria siedzą cztery ukraińskie małolaty, wymalowane, z papieroskiem i piwkiem w ręku szukające nie powiem czego. Ludzie tego nie widzą? Ani policja, ani inne służby nie widzą co się naprawdę dzieje? Jak policja zabrała jakis czas temu kilku nieletnich pijanych ukraińców z browarkami pijących koło fosy to do tej pory cisza i nikt nic nie wie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tymon 15 miesiąc temuocena: 42% 

  Ostatnio ukraińskie pijane mamusie z browarami zrobiły sobie w środku dnia prywatną plażę na deptaku przy ławeczkach tam gdzie jest pomost za szkołą "Mechanik" Ich dzieci biegały i pluskały sie zupełnie nago, mamusie w strojach z browarkami, dookola urządzony cały rodzinny piknik. Pełno śmieci browarów itp. Porozkładane ręczniki dookoła bo im wolno. Od kiedy to można robić sobie takie koczowisko w centrum Iławy nad małym jeziorakiem???? Szok co te Ukrainki wyptawiają w Iławie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~za ile? 14 miesiąc temuocena: 62% 

  A ty za swój hejt od kogo dostajesz kasę? Ile kremlowscy zleceniodawcy płacą takim jak ty za podobne trollowanie?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Alicja 13 miesiąc temuocena: 38% 

  Bo im wszystko wolno, a Polakowi w tych czasach nic. Ruszyliby ukraińca to zaraz wybuchła by afera

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sergiej 12 miesiąc temuocena: 29% 

  Ten czlowiek juz w zeszlym roku koczowal ,wi a wi osrodka pomocy spolecznej przy ul. grunwaldzkiej, jak pracownicy go zabrali z tamtad oporzadzili go umyli ,dali mu jesc i wywiezli do osrodka w Rycewie, ten pan po kilku dniach byl spowrotem i koczowal dalej , z tym ze jak pracownicy osrodka pomcy przychodzili do pracy on wynosil sie, jak konczyli prace ,on wracal na miejsce koczowania , potem zniknal na zime , a teraz pojawil sie przed centrum handlowym,by ludzie mu cos podali do jedzenia,badz podobni ludzie jak on, czyli bezdomnni spotykali sie tam i razem pili alkohol sam nie raz to widzialem , wstyd mi za wlodarzy naszego miasta ze nie potrafia nad tym zapanowac!!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~. 11 miesiąc temuocena: 55% 

  Miły pan informuje przynajmniej turystów żeby nie wrzucali złotówki do karmidła dla kaczek bo jest puste…i ma racje

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mundek 10 miesiąc temuocena: 51% 

  niech sobie koleś leży a co to przeszkadza. ostatnio bushcraft itd jest w modzie to bardzo proszę. na uwagę zasługuje jeszcze fakt że świergol, emilka i reszta klejnotów MOPS-u ma z kim wypić

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~No too 9 miesiąc temuocena: 12% 

  Świergoli już dawno odpalił kite

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Beata 8 miesiąc temuocena: 34% 

  Możliwe, że chce jednak zwrócić na siebie uwagę, może ktoś zna pana i porozmawia z nim

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~to o tobie samym ? 7 miesiąc temuocena: 57% 

  Odnoszę wrażenie "wczasowiczu", że niżej opisałeś jednak samego siebie. Może trochę tolerancji wobec człowieka trochę odmiennego od innych. Ludzie są różni. Jedni mieszkają w wypasionych apartamentach, ale nie ma w nich za grosz szacunku i tolerancji wobec innych ludzi. To chyba twój przypadek. Inni nie mają nic, ale mogą być ludźmi z o wiele większą porcją empatii wobec innych osób. A od ciebie to na pewno. Nigdy nie należy nikim gardzić. Bo nigdy nie wiemy jak nam się potoczą koleje losu. Człowiek śpi na ławce... I co z tego? Robi komuś krzywdę? Przeszkadza ci? To usiądź gdzieś indziej. Niezbyt miło pachnie? Trudno. Tak pachnie natura. Od ciebie także w różnych sytuacjach...Nie zawsze i wszędzie czuć ją tak jakby wokół były rozsiewane same perfumy Chanel nr 5.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wczasowicz 6 miesiąc temuocena: 52% 

  To ma na własne żądanie za dupe osobnika i za rogatki miasta śmieci usuwać to przede wszystkim LEŃ. BRUDAS i nic mu nie pasuje. Nie wiadomo czy on duszę ma, tylko źre i wydala

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jarosław 5 miesiąc temuocena: 56% 

  Nie zapomnij że to jest człowiekiem nie jakaś wizytówka, niczym się nie różni od nas. Wybrał takie a nie inne życie,nie chce pomocny więc mu nie pomożesz tak jest z takimi ludźmi.Jest człowiekiem i należy mu się szacunek jak każdemu. Naucz się tolerancji do innych ludzi dobrze Ci to zrobi, świat nie jest idealny.Nigdy nie wiadomo co Cię jeszcze spotka w życiu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jarosław 4 miesiąc temuocena: 43% 

  Śmieciem to jesteś Ty Wczasowicz tak pisząc,zero empatii.Kim Ty jesteś aby osądzać postępowania ludzi,Bogiem?Prostak i cham widzę że lata edukacji nic nie wniosły do twojego życia.Z ilorazem inteligencji pewnie też u Ciebie nie najlepiej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kiedy będzie izba wytrzeźwień? 3 miesiąc temuocena: 73% 

  Jedni są bezdomni, inni uprawiają przemoc domową, jeszcze inni krzyczą nieludzkie hasła na marszach. Im wszystkim należy pomóc, by odeszli od używek i poznali prawdziwą wolność!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~luck 2 miesiąc temuocena: 0% 

  Jarek zmień lekarza bo z tą inwigilacją to chyba cię poniosło

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jarosław 1 miesiąc temuocena: 26% 

  Od kiedy Ty jesteś wolny człowiekiem?Chyba myślisz pojęcia, wszystko w Twoim życiu musisz, iść do szkoły,pracować , płacić podatki , bać się Boga,policji itd.Nadal uważasz się za wolnego człowieka? Powodzenia życzę i wolności i nie zapomnij że cały czas jesteś inwigilowany przez różne instytucje chodź nie masz zapewnie o tym pojęcia.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWypożyczalnia Sprzętu Budowlanego I Ogrodniczego Józek (Iława)
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4941 sekundy