REKLAMAPluszak
REKLAMACastrorama
wydrukuj podstronę do DRUKUJ2 września 2022, 10:27 komentarzy 22

(Zdjęcia: Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.)

Termomodernizacja obejmie zabytkowy kościół, starą plebanię i klasztor.

Po podpisaniu umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w marcu br., ruszyły prace termomodernizacyjne w oblackim obiekcie w Iławie. 

Obejmą one XIV-wieczny gotycki kościół parafialny z renesansową wieżą, neogotycką plebanię z początku XX wieku oraz dom zakonny misjonarzy oblatów. W pierwszej kolejności przygotowywane jest nowe ogrzewanie pod posadzką świątyni oraz oczyszczane są mury kościoła w celu zabezpieczenia go przed wilgocią.

- Prace przy „starej plebanii” dotyczą odnowienia dachu, wzmocnienia i ocieplenia ścian, aby mogła powstać jedna duża, wielofunkcyjna sala na potrzeby duszpasterskie, klasztorne i nie tylko… A co do budynku klasztornego, można już zauważyć prace przygotowawcze na poddaszu, które pozwolą na wymianę dachówki i te związane z odkryciem fundamentów, mające na celu ich osuszenie oraz izolację - informuje o. Krzysztof Trociński OMI, przełożony iławskiej wspólnoty oblackiej.

Tę inwestycję zapowiadaliśmy na infoilawa.pl na początku tego roku po tym, jak na sesji Rady Miejskiej w Iławie jej wiceprzewodniczący Andrzej Rykaczewski poinformował o pozyskaniu, dzięki staraniom księdza proboszcza Andrzeja Albiniaka, niespełna 7 milionów złotych na remont i termomodernizację "czerwonego" kościoła, jednego z najcenniejszych zachowanych zabytków w naszym mieście. Jak wówczas informował, przedsięwzięcie to obejmie wymianę okien, drzwi i posadzki, a także prace osuszające i wzmacniające mury. Ponadto zostanie wyremontowany budynek, gdzie mieściły się sale katechetyczne. Pojawią się panele słoneczne, nowy system ogrzewania, zostaną zastosowane nowe pompy ciepła. To wszystko pozwoli zabezpieczyć przed skutkami upływu czasu zbudowany w latach 1317-1325 kościół, który jest niemal tak stary jak sama Iława, lokowana w 1305 roku!

Na podstawie: oblaci.pl/red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

REKLAMANAJLAK
Swojak

22Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Marek 22 ponad rok temuocena: 29% 

  Nie żaden Andrzej Rykaczewski, nie żaden proboszcz....itp. TYLKO i AŻ, nasz piękny zabytek klasy "0", wpasował się w Rządowy program PiS-u, ochrony zabytków najwyższej klasy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tak, ale... znów do tego niżej 21 ponad rok temuocena: 80% 

  Istna komedia... Jęczysz, że jakoby to forum byłoby tylko dla mnie. A kto ci broni na nim pisać? Tylko coś sensownego i dotyczącego tematu materiału redakcyjnego. Ale problem w tym, że trzeba mieć coś do powiedzenia (w tym wypadku - do napisania) i umieć to składnie sklecić. Lecz dobrze obaj wiemy, że to kompletnie przekracza twe możliwości intelektualne. Więc od zawsze ograniczałeś się tylko do swych żałosnych, sławnych już ormowców, "pinindzy", smrodu z ziemniaczanki czy rytualnej pielęgniarki. One zawsze dominowały w twym bełkocie i na nich wszystko się kończyło. Zarzucasz mi brak dystansu do komentarzy i opluwanie innych osób. To już po prostu skrajna obłuda. A kto bezczelnie i wulgarnie od długiego czasu opluwa w prymitywny sposób każdą mą wypowiedź? Czy to przypadkiem nie ty? A teraz lejesz krokodyle łzy? Czy ta ja biegam nieustannie po forach niczym wściekły burek, by cię obszczekiwać? Czy to ja nieustannie prymitywnie znieważałem twą osobę? A teraz płaczesz? Nie za późno?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~no tak , ale 20 ponad rok temuocena: 47% 

  wstawiasz przynajmniej kilka komentarzy dziennie . Jak ja wstawiłem swój to piszesz o tępym ćwoku i o resztce szarych komórek o ośle ..... Ty chyba myślisz , że forum jest wyłącznie dla ciebie a inne robaczki nie mają prawa głosu . i możesz ich dowolnie opluwać. Brak ci chyba dystansu do komentarzy własnych , przez co jesteś niezwykle niesympatyczny . Ale życzę ci dalszych sukcesów i ćwokiem i osłem cię nie nazwę .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tak, ale do tego niżej 19 ponad rok temuocena: 71% 

  Skoro jak twierdzisz, "pieprzę swoje w koło (a nie wkoło) Macieju (a nie macieju)", to najwidoczniej przynosi to spodziewane efekty. A jakie? Może się domyśl. Ale trochę ci podpowiem-częściowo takie, aby dawać do myślenia takim tępym ćwokom jak ty. A może kolejnym ich krokiem będzie początek używania przez nich resztek zasobów swych szarych komórek? Choć nadzieje na to są raczej płonne. I w następnym etapie zastanowienie się przez nad swą głupotą. Jest takie starorzymskie przysłowie - gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo. Chcesz wiedzieć o co chodzi to sobie ośle przetłumacz. Ale efekty już widać nawet u ciebie - już tak nie plujesz po chamsku, już nie bredzisz o swych ormowcach, "pinindzach", szczawiu i pielęgniarkach. Po prostu może zrozumiałeś, że to zbyt prymitywne. Ale na nic innego właściwie cię nie stać. Stąd twe bezradne apele do Info. A po co Info ma protokołować jakieś ulubione przez ciebie teksty? Chcesz wydać ich antologię? Tylko pamiętaj robaczku, że one są moje.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~no tak , ale 18 ponad rok temuocena: 38% 

  używasz ciągle tej samej płyty o rozdęciu o przeróżnych , o niewyobrażalnych .powinieneś bezczelnie jak piszesz zostać prezydentem i byś sobie wypłacał ,,,,,,,, itd ..........itp . trudno ale prawda jest taka , że pieprzysz swoje wkoło macieju kilka a nawet kilkanaście razy dziennie PROSZĘ INFO O PROTOKÓŁOWANIE tekstów najaktywniejszego komentatora,

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tak, ale do iławianina 17 ponad rok temuocena: 88% 

  Nie wiem o kim piszesz i nawet nie mam powodów, by się tego domyślać. Ale jeśli nawet (głownie według ciebie), to cóż to jest trójka takich osób przy tysiącach niekompetentnych pisowskich pociotków w zarządach i radach nadzorczych spółek skarbu państwa, instytucjach, przeróżnych fundacjach, fundacyjkach, komitetach, komisjach, rozdętym do niewyobrażalnych rozmiarów rządzie, itd. To istna plaga łapczywej szarańczy pożerającej nasze wspólne podatki. Sobie wypłacają co miesiąc po dziesiątki tysięcy zł miesięcznie. Ale bezczelnie chwalą się, że łaskawie płacą tzw. suwerenowi przeróżne pięćset plusy, dopłaty do tego czy innego, trzynaste czy czternaste emerytury, itp. , itd. Płacą, ale pieniędzmi wyciąganymi z kieszeni tego samego suwerena. A ten w części jest na tyle otępiały, że całkowicie tej szarańczy ślepo wierzy. Ale to już zupełnie inny problem niż słuszny remont iławskiego kościoła...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tak, ale do Marka, cd. 16 ponad rok temuocena: 100% 

  Więc co wspólnego z konwencjami genewskimi ma rzekoma klasa 0 iławskiego czerwonego kościoła? I słusznie, że "tego już nie będziesz tłumaczył", ponieważ to kompletna bzdura.... Coś ci się całkowicie "pokićkało i dzwoniło zupełnie nie w tym kościele"...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tak, ale do Marka 15 ponad rok temuocena: 100% 

  Jestem w błędzie? Jakim? A może to ty tkwisz w nim z uporem? Klasę 0 posiadają zabytki i zespoły zabytkowe o najwyższej wartości artystycznej, historycznej i naukowej w skali światowej. Więc bez przesady z taką oceną czerwonego kościoła w Iławie. O wpisaniu obiektu do katalogu klasy 0 decyduje oenzetowska organizacja UNESCO. Słyszałeś o takiej? Jak na razie na jej liście jest 16 obiektów w Polsce. Oczywiście niczego z Iławy tam nie ma. Najbliższymi nam obiektami klasy 0 jest zamek w Malborku oraz średniowieczny zespół miejski w Toruniu. A jaką to konwencją genewską jest niby objęty iławski kościół? Przecież to kompletny absurd. W sumie od 1864 r. przyjęto 8 konwencji genewskich oraz 2 protokoły dodatkowe. Jednak wszystkie dotyczą ogólnopojętej ochrony ludności cywilnej podczas wojen, pomocy rannym, traktowania jeńców wojennych, kwestii niewolnictwa oraz uchodźców, itp. Żadna z nich w najmniejszym stopniu nie dotyczy klas zabytków ponieważ próbują regulować zupełnie inne problemy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 14 ponad rok temuocena: 13% 

  Słuchaj"tak ale..." z naszych podatków opłacany także trzech darmozjadów w ratuszu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do tak ale.... 13 ponad rok temuocena: 7% 

  Jesteś w błędzie. Mało tego,że klasa 0, to jest objęty Konwencją Genewską. Ale tego już nie będę tłumaczyć. Natomiast , nie z łaski PiS-u ale z obowiązku i zadań przypisanych. Szkoda,że poprzednicy się z tego nie wywiązywali, b/o

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tak, ale... 12 ponad rok temuocena: 88% 

  Co prawda kościół nie ma klasy 0, ale z tym, że jest ładny, to całkowita zgoda. Co do tego, że jest odnawiany z łaski PiS-u - to brak zgody. To my obywatele za to płacimy z naszych podatków. Ale tym razem naprawdę warto.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 11 ponad rok temuocena: 92% 

  Nasza chluba Iławy nie żałujmy więc inwestować w odnawianie tego cuda tej perełki ziemi Iławskiej, każdy pieniądz jest tego wart.Malkontentom mówimy nie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~A 10 ponad rok temuocena: 50% 

  Kosciol sobie lepiej radzi niż miasto :) proboszcz na burmistrza

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Poinformowany 9 ponad rok temuocena: 23% 

  Ciekawe za czyje pieniądze. Czy największy posiadacz ziemi w Europie wyda choć złotówkę, czy też podatnicy znowu zrzucą się na powiększenie majątku kościoła katolickiego.Państwo w państwie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wolałbym na to płacić 8 ponad rok temuocena: 88% 

  Choć od Kościoła wolę trzymać się z daleka, to chętnie oddam część swych podatków (choć nie mam na to żadnego wpływu) na renowację budynków kościelnych. Bo to nasze często jedyne zabytki architektoniczne, gdyż inne poszły w gruzy w wyniku przeróżnych wojennych zawieruch ostatnich stuleci. Chętniej oddałbym swe podatki na renowację kościołów niż wyrzucać w błoto miliardy zł na łże propagandę w tvpis info, budowę setek pomników wiadomego prezydenta 1000-lecia, topić setki milionów zł w kieszeniach pisowskich cwaniaczków pilnujących najdroższego pastwiska świata w Baranowie, opłacać tępolicego faszystę Bąkiewicza i jego brunatnych kumpli, wywalać milion zł rocznie na ochronę najdroższego skarbu narodowego w postaci powłoki cielesnej wszech-prezesa Zbaw Polskę, topić dziesiątki milionów zł w sasinowych wyborach kopertowych, itd. Ale na to wszystko, podobnie jak miliony Polaków, nie mam żadnego wpływu. Ale do czasu, do następnych wyborów. Oczywiście, jeśli prezes łaskawie na nie pozwoli...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ił 7 ponad rok temuocena: 16% 

  kościół to cywilizacja?????

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a jednak 6 ponad rok temuocena: 68% 

  Kościół jako instytucja bezsprzecznie był kiedyś ostoją cywilizacji - np. jego piśmiennictwo czy szkolnictwo. A innych poza kościelnymi przecież nie było. Ale czasy się zmieniły i teraz Kościół w sferze ideowej stał się raczej ostoją ciemogrodu. Ale kościoły oraz klasztory to także wspaniałe budynki. A w nich przechowywano piękne dzieła sztuki malarskiej i rzeźbiarskiej. Kościoły były miejscami prezentowania pięknych utworów muzycznych. A więc obiekty sakralne na pewno były ostoją cywilizacji. Nowocześniejszych od nich niegdyś nie było. Szkoda że instytucja Kościoła całkowicie się upolityczniła i i dziś wiedzie ją u nas na pasku ku jej całkowitej zgubie wiadoma opcja polityczna. Ale to wybór samego Kościoła. A właściwie jego purpurowych władców ubierających się ciągle w śmieszne szatki. Ale ślady materialne po nim trzeba koniecznie chronić. To nie tylko ślady instytucji, ale głównie ludzi, którzy kiedyś te obiekty wznosili swymi rękoma.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jakub 5 ponad rok temuocena: 100% 

  Może w końcu podziemia udostępnią do zwiedzania?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nestor 4 ponad rok temuocena: 100% 

  Mam dobrą wiadomość, podobno w przyszłym roku mają być udostępnione

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~PanKracy 3 ponad rok temuocena: 67% 

  Tylko niech ognia nie zaprószą, bo historia zna takie przypadki...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~JPIII 2 ponad rok temuocena: 19% 

  I znowu dajemy pieniądze na remont nie swojego.......

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a czyjego? 1 ponad rok temuocena: 91% 

  Jak to nieswojego? Nie jestem zbytnim miłośnikiem instytucji Kościoła. Ale wszystkie zabytkowe obiekty kościelne należy chronić i o nie dbać jako o ślady naszej wspólnej, cywilizacyjnej przeszłości.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.5477 sekundy