REKLAMAZDZ
REKLAMAPellet
wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 września 2022, 13:56 komentarzy 6

(Fot. KPP w Iławie.)

Każdy, kto reguluje opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, może nieodpłatnie pozbyć się m.in. elektrośmieci, oddając je do PSZOK-u - Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Niestety, pewnemu 27-latkowi łatwiej było je - ze szkodą dla środowiska - spalić...

"Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na: 1) niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany" - za takie właśnie wykroczenie został ukarany 27-latek, który spalał odpady plastikowe oraz zużyty sprzęt elektryczny.

Lubawscy policjanci zostali poinformowani, że w okolicach zbiornika wodnego w Kazanicach ktoś wypala śmieci. Kiedy funkcjonariusze pojechali na miejsce, potwierdzili te informacje. Zastali tam znanego im z wcześniejszych interwencji 27-latka. W trakcie dalszych czynności ustalili, że mężczyzna palił odpady plastikowe oraz zużyty sprzęt elektroniczny. Mężczyzna oświadczył funkcjonariuszom, że posprzątał w garażu i chciał się pozbyć śmieci.

Policjanci poinformowali 27-latka, że jest to czyn zabroniony i nakazali uprzątnąć resztę śmieci w odpowiedni sposób. Ponadto mężczyzna za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem.


Wykroczenie czy przestępstwo

Przepisy ustawy mówią jednoznacznie, że 

„Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na: 1) niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany".

Jeżeli natomiast w wyniku spalania poza spalarniami odpadów występuje zagrożenie życia lub zdrowia albo pogorszenie stanu powietrza, sprawca odpowiada za przestępstwo określone w art. 183 Kodeksu karnego. Karą wówczas jest kara pozbawiania wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Na podstawie: KPP w Iławie/red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAPS QUALITY

6Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Kot J. 6 2 miesiące temuocena: 86% 

  Przecież to sam JarKacz dał zielone światło: "J. Kaczyński: trzeba palić wszystkim (poza oponami)". Więc o co teraz chodzi... ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ to drogocenny opał 5 2 miesiące temuocena: 82% 

  Wkrótce, w okresie opałowym, takie odpady będą istnym skarbem i pewnie obiektem spekulacyjnego oddolnego handlu. Oczywiście obok chrustu. Podobnie jak stare szmaty, zużyte buty, wysuszone obierki, butelki i pudełka plastikowe, porąbane meble, ramy od starych okien, liście zgrabiane z podwórek, itd. To zresztą nic nowego, bo zawsze służyły właścicielom domków jednorodzinnych. Ale parę dni temu łaskawie nam panujący wszech-prezes stwierdził dobrotliwie, że będzie można legalnie palić wszystkim. Ale jak na razie - z wyjątkiem opon. Pewnie rząd tzw. dobrej(?) już po cichu pracuje nad ustawą obejmującą i ten "opał" jakąś formą dopłat dla właścicieli kopciuchów. A potem dziadzia z Nowogrodzkiej zgodzi się nawet na "zagospodarowanie" opon. Czego nie zrobi się dla pozyskania kurczącego się elektoratu. A więc - miłych, spodziewanych niebawem "inhalacji" na tzw. świeżym powietrzu. Jednak radzę jak najszybciej zaopatrzyć się w maski pgaz. A po zużyciu filtra je także będzie mona spalić...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bez przesady 4 2 miesiące temuocena: 100% 

  Watą (vatos) też chcesz palić Hekorze? Już nie przesadzaj.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hector 3 2 miesiące temuocena: 100% 

  Vatos locos amigo

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tomek 2 2 miesiące temuocena: 91% 

  Brak segregacji... na odpady, które pali się w dzień i te, które pali się w nocy ;)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Brak słów 1 2 miesiące temuocena: 92% 

  Niech jeszcze więcej utrudnień i opłat wprowadzają nawet w głupim wyrzuceniu śmieci. Jak widać tylko jednego złapali bo aż w internecie piszą a reszta jak narazie sobie świetnie radzi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
Hullo2
REKLAMASzkoła2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.2485 sekundy