REKLAMAZDZ
REKLAMAPellet
wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 września 2022, 11:05 komentarzy 1

(Fot. materiały policji, zdjęcie ilustracyjne.)

Policyjny dozór, nakaz powstrzymywania się od spożywania alkoholu oraz przebywania w środowisku osób spożywających alkohol, a także nakaz poprawnego zachowania się wobec pokrzywdzonych - to środki zapobiegawcze zastosowane przez prokuratora wobec 23-letniego mieszkańca gminy Iława, który znęcał się nad swoją żoną, pasierbem i babcią.

Funkcjonariusze zostali poinformowani, że w jednym z domów na terenie gminy Iława dochodzi do przemocy. Zgłaszająca, a była to pracownica ośrodka pomocy społecznej, poinformowała, że 23-latek od dłuższego czasu znęca się nad swoją babcią, żoną oraz jej synkiem. 

- Funkcjonariusze znali doskonale sytuację tej rodziny, gdyż mężczyzna miał już aktywny sądowy zakaz zbliżania się do najbliższych oraz nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania - komentuje st. asp. Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Iławie. - Kobieta złożyła zawiadomienie o przestępstwie, a policjanci pojechali do pokrzywdzonych, gdzie potwierdzili uzyskane od zgłaszającej informacje - dodaje.

Funkcjonariusze ustalili ponadto, że mężczyzna nadal przychodzi do domu, pomimo nałożonego na niego nakazu opuszczenia mieszkania i wszczyna tam awantury, wyzywa, a także bije najbliższych. 

W obawie o życie i zdrowie domowników 23-latek został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi.  W związku z zachowaniem mieszkańca gminy Iława prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec mężczyzny środka zapobiegawczego w postaci policyjnego dozoru: 23-latek będzie musiał regularnie stawiać się w jednostce policji oraz ma nakaz powstrzymania się od alkoholu i przebywania w środowisku osób spożywających alkohol.


Przypominamy!

W chwili stwierdzenia przemocy w rodzinie Niebieską kartę może założyć policjant, ale także pracownik socjalny, przedstawiciel oświaty, czy służby zdrowia. To właśnie te wszystkie podmioty współpracują, realizując zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie w ramach pracy w zespołach interdyscyplinarnych i grupach roboczych.

Wprowadzone przepisy umożliwiają szybką i skuteczną izolację sprawców przemocy od osób pokrzywdzonych.

Ustawa z dnia 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (dz. U. Nr 125, poz. 842). wprowadziła nowe środki ochrony osób pokrzywdzonych.

Oprócz tymczasowego aresztowania prokurator może nakazać sprawcy opuszczenie lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Środek ten jest orzekany z urzędu lub na wniosek policji na okres do trzech miesięcy. Istnieje również możliwość orzeczenia zakazu zbliżania się na określoną odległość sprawcy do osoby pokrzywdzonej.


Pomoc dla ofiar przemocy w rodzinie:

http://www.niebieskalinia.info/


KPP w Iławie/red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~XDDDDDDDDD 1 2 miesiące temu

    PO TYTULE STWIERDZAM ŻE PORZĄDNA RODZINA !! XDDDD

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMApolzbyt
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
Hullo2
REKLAMASzkoła2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4301 sekundy