REKLAMAPluszak
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 września 2022, 13:02 komentarzy 23

(Fot. materiały prasowe.)

Czy wiecie, że już pięć dekad minęło, od kiedy przy iławskiej "Budowlance" powołano do życia Młodzieżową Orkiestrę Dętą w Iławie? Zespół będzie świętował tę rocznicę wspólnie z sympatykami i publicznością, na jubileuszowym koncercie.

Jubileuszowy występ zaplanowano na 17 września na godzinę 17:00 w hali sportowej przy Zespole Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie. To dobra okazja, aby przypomnieć sobie historię zespołu, którą przybliżamy poniżej.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Iławie - rys historyczny (za Leksykonem Kultury Warmii i Mazur) 

Szkolny zespół instrumentalny istniejący od 1971 r. przy Zespole Szkół Zawodowych im. Bohaterów Września 1939 r. w Iławie.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Zespole Szkół Zawodowych im. Bohaterów Września 1939 r. w Iławie powstała w kwietniu 1971 r. z inicjatywy Stanisława Kumórka, ówczesnego dyrektora szkoły. Pierwszym dyrygentem orkiestry był Kazimierz Stolarczyk, który prowadził zespół w latach 1971-1974. Po nim orkiestrę prowadzili: Wacław Murzynowski, Kazimierz Czajka, Józef Kieliszewski i Józef Wrzesiński. W 1979 r. współpracę z zespołem rozpoczął Bogdan Olkowski, najpierw jako prowadzący sekcję trąbek, a następnie jako dyrygent (od 1983 r.). Pod jego batutą orkiestra przeżywa najbardziej twórczy okres w swojej historii. Poziom zespołu systematycznie się podnosi, poszerza się repertuar. Orkiestra współpracuje z innymi zespołami, koncertuje w kraju i za granicą (m.in. w Niemczech, Anglii, Hiszpanii, Finlandii, Rosji, byłej Czechosłowacji, we Włoszech i w Hiszpanii). W październiku 1995 r. orkiestra grała w Watykanie podczas specjalnej audiencji z okazji siedemnastej rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II.

Zespół wyróżniono m.in. nagrodą Ministra Kultury i Sztuki (w roku 1996).

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAgeodeta

23Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Czytelnik 23 ponad rok temuocena: 100% 

  Do trąbka - Jaki to radny wyprosił orkiestrę z domu weterana? Jestem ciekaw o kogo chodzi, może należałoby mu podziękować.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Absolwent Orkiestry 22 ponad rok temuocena: 71% 

  Do dzisiaj weteran stoi pusty, a dlatego tak szybko wyrzucono samtad orkiestrę bo niby miały być inwestycje. Kapelmistrza Olkowskiego szykanowano, sam sprzątał weterana, nawet nie było przekazania natury tylko usunięcie że stanowiska. My to doskonale pamietamy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Meloman 21 ponad rok temuocena: 100% 

  Pająk hodowlany, któremu orkiestra przeszkadzała.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nnh 20 ponad rok temuocena: 83% 

  Nikogo z młodych takie rzeczy już nie interesują. Liczą się tylko smartfony i tiktok.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jak 19 ponad rok temuocena: 100% 

  To już zależy od zarządzających orkiestra. Jak ofertę przygotują dla dzieci i jak ich zainteresują. Zobacz na inne orkiestry. Wyjazdy, warsztaty, tamburmajorki, marzonetki, wnczacr, rozbudowane sekcje. U nas wszystko po najmniejszej linii oporu i byle nic nie robić. Hanna i wstyd.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Swój 18 ponad rok temuocena: 100% 

  Grali uczniowie nie tylko uczniowie budowlanki, były też osoby z innych szkół. To będzie ostatni jubileusz bo już niedługo nie będzie dzieciaków chętnych do grania. Menadżera brak, prowadzenie do niczego. Pamiętamy, że kapelmistrza Bogdana po prostu wyrzucono z orkiestry, potem był tylko spadek. Tylko podziękować obecnym zarządzającym orkiestrą...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wiem 17 ponad rok temuocena: 88% 

  Kiedyś w tej orkiestrze grali uczniowie budowlanki, teraz każdy, kto tylko chce grać, bo nikt się nie garnie. Jaka zachęta dla młodzieży?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 16 ponad rok temu

  Grali też uczniowie z innych szkół.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kenya 15 ponad rok temuocena: 100% 

  To może jest już to orkiestra miejska?? Ktoś wie?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Santo - 14 ponad rok temuocena: 100% 

  To jest rzeczywiście dziwne, że grają w innej szkole!!!!!?? Ciekawe ile młodzieży wystąpi i zagra a ile osób, które ukończyły juz szkołę!!!!Wstyd!!!! Wstyd!!!! Wstyd!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~chora 13 ponad rok temuocena: 100% 

  A czemu w ,,Mechaniku", orkiestra z budowlanki, przecież mają salę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~trBka 12 ponad rok temu

  mechanik to też szkoła powiatu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~N. 11 ponad rok temuocena: 100% 

  Może mechanik ma przejąć orkiestrę?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sympatyk* 10 ponad rok temuocena: 88% 

  Młodzieżowa orkiestra?? A młodzież gdzie??Czas chyba zmienić nazwę i miejsce, do którego jest przeklejona. Chlubą to była kiedyś ale nie teraz, teraz to kula u nogi budowlanki.wstyd!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 9 ponad rok temuocena: 100% 

  50 lat tradycji. Kiedyś byliśmy dumą szkoły i miasta ,a teraz pomijając fakt że trochę kuleje kondycja tej orkiestry to jeszcze gra swój koncert jubileuszowy na wygnaniu. Pytam o co chodzi !!!!! To skandal . Obecne wladze szkoły nie szanują tej perełki ,która była ambasadorem szkoły, miasta, powiatu,województwa i nie jednokrotnie kraju na niezliczonych wyjazdach po całej Europie i nie tylko. Wstyd !!!!!!! Jak zmieniać miejsce koncertu na bardziej prestiżowe-hala miejska. PERELKA NA WYGNANIU !!!!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~trabka 8 ponad rok temuocena: 100% 

  pamiętajcie, że orkiestra miała siedzibę w domu weterana. Od wygnania jej z tego miejsca zaczął się upadek. A dom weterana sobie stoi i wspomina czasy świetności. Obecny radny miejski wyprosił orkiestrę z domu weterana.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Swój 7 ponad rok temuocena: 100% 

  Władze jak widać robią wszystko by orkiestra upadła. Nawet zespołu tanecznego nie mają, tamburmajorki. Kiedyś to były dziesiątki osób. Dobrze że chociaż byli orkiestranci coś robią bo przynajmniej pamięć dobrych czasów i kapelmistrza Olkowskiego nie zaginie jak to niektórzy mieli na celu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wie. 6 ponad rok temuocena: 100% 

  Do ja: Władze szkoły mają tę orkiestrę gdzieś. Zobaczcie gdzie oni mają próby- w byłej szkole szóstce w fatalnych warunkach. Zero zachęty dla młodzieży. Kiedyś orkiestra miała wyjazdy, a dziś? - wyjazd na dożynki. No i koncert dla szanownej małżonki p. Szynaki. Kiedyś się pchali do grania, dziś trudno kogokolwiek zachęcić. Ot, takie realia.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Racja 5 ponad rok temuocena: 100% 

  Masz rację. Totalna kompromitacja. Dlaczego taką perełkę ma ktoś, kto nie potrafi docenić jej wartości? Kiedyś Młodzieżowa Orkiestra zdobywała same miejsca na podium na różnych przeglądach i festiwalach. Kiedy ostatnio młodzież miała jakiś obóz szkoleniowy czy warsztaty? Na jakim festiwalu była? Dlaczego informacja o jubileuszu jest przekazana dopiero teraz? Nie wiadomo gdzie i kiedy, dopiero tydzień przed ukazuje się informacja. Przecież mało kto da radę przyjechać z daleka w tym czasie, a ludzie mają swoje zajęcia. Wszystko do kitu, nawet zorganizowanie spotkania to problem.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pytanie 4 ponad rok temuocena: 100% 

  Orkiestra jest przy budowlane, a impreza jest w mechaniku? O co chodzi? Przecież w budowlance jest odpowiednia sala, a jak jest napisane na plakacie PMDK jest przy Zespole Szkół przy ul. Kopernika. Może to ktoś wytłumaczyć?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Beata 3 ponad rok temuocena: 100% 

  Co za wspaniała chluba szkoły i Iławy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Chluba kiedyś a teraz? Szkoda gadać...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nikoś 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Tylko szkoda, że chluba tak zaniedbana. I że nic się nie dzieje. Żadnych festiwali, nagród za przeglądy. Nie to co kiedyś.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAKOMA
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4289 sekundy