REKLAMAżabka
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ16 września 2022, 12:00 komentarzy 6

(Fot. UM w Iławie/archiwum.)

Ratusz nie wyklucza, że zabytkowa kamienica położona w centrum miasta na ulicy Kościuszki 27 w Iławie w przyszłości może zostać wystawiona na sprzedaż. To kolejny - po starym młynie - zabytek, jaki iławski samorząd obecnie przejmuje do swoich zasobów. Jak podał dzisiaj iławski ratusz, do wykupienia pozostaje już tylko jedno mieszkanie.

Stopniowe wykupowanie znajdujących się w tym zabytkowym budynku mieszkań realizowane jest już od kilku lat. Gdy pisaliśmy na ten temat w marcu 2020 roku, miasto przymierzało się do zakupu 4 położonych tutaj lokali. 

- [Teraz] zostało nam do wykupienia już tylko jedno mieszkanie. Musimy mieć 100% własności, by podjąć się kolejnych działań, czyli generalnego remontu - taką informację podał dzisiaj Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski.

Plany dotyczące przeprowadzenia remontu nie wykluczają sprzedaży budynku w przyszłości.

- Miasto będzie miało możliwość wyremontowania tego pięknego zabytku lub sprzedania go - podał Urząd Miasta w Iławie. - Doświadczenia z lat wcześniejszych pokazują, że przedsiębiorcy także potrafią zadbać o tego typu obiekty - przekonuje ratusz.

Tym razem urząd nie wspomina o przeniesieniu tutaj ICUW-u, Iławskiego Centrum Usług Wspólnych, obsługującego pod kątem finansowo-księgowym część jednostek podległych i obecnie mającego swoją siedzibę w ratuszu (o takich planach mówiło się wcześniej). Tymczasem w internetowej dyskusji pojawiła się opinia, że to tutaj, a nie w starym młynie, powinno powstać iławskie muzeum. Kwestia przeznaczenia budynku i tego, czy w ogóle pozostanie on w rękach publicznych, pozostaje otwarta.


Więcej o zabytku na Kościuszki

(źródło: wpis z "Aktualizacji raportu: Gminna ewidencja zabytków Gminy Miejskiej Iława")

Kamienica z oficyną, ul. Kościuszki 27. Budynek wzniesiony został na początku XX wieku i utrzymany jest w stylu pałacyku neorenesansowego. Najprawdopodobniej przed II wojną światową należał do jednej z najbardziej wpływowych rodzin w Iławie von Reibnitz, właścicieli majątku Jędrychowo. Podobnie jak kamienica przy Kościuszki 14 jest jednym z niewielu zachowanych tego typu budynków, cenną i unikatową na tle zabudowy miasta, świadczącą o dawnym, wielkomiejskim charakterze Iławy. Budynek rozmieszczono na planie prostokąta.

Budynek jest 1,5-kondygnacyjny z dwukondygnacyjnymi ryzalitami, pomiędzy którymi znajduje się wewnętrzny taras (loggia), poprzedzony schodami. Wyróżnia się elewacją frontową od strony południowej, która jest dekoracyjna i bogato zdobiona w detale architektoniczne. Część środkowa elewacji frontowej z tarasem i ścianką kolankową poprzedzona jest rzędem półkolistych arkad wspartych na kolumnach o żłobkowanych trzonach i kompozytowych kapitelach. Pomiędzy arkadami znajduje się ażurowa balustrada, dekorowana wicią roślinną. Na całej elewacji frontowej biegnie fryz podokapowy z prostokątnymi płycinami, umieszczonymi pomiędzy dekoracyjnie zakończonymi końcówkami belek, wspartymi dodatkowo na drewnianych konsolkach. Na taras prowadzą jednobiegowe schody zewnętrzne, lekko rozszerzające się na dole, z niskimi, 25-schodkowymi murkami, zakończonymi zwijanymi wolutami. Cała płaszczyzna zachodniej elewacji bocznej jest boniowana pasowo. Częściowo zachowana jest stolarka okienna i drzwiowa. Po wojnie w 1948 roku w jednym z jego lokali zorganizowano bibliotekę. Obecnie pełni funkcję mieszkalną.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMATom-bet

6Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Niedzielka 6 11 dni temuocena: 38% 

  Zrobią to, co ze wszystkimi zabytkami w Iławie. Zakryją styropianem, pomalują w gaciowym kolorze, wstawią plastikowe okna i papierowe drzwi. A nazywać się będzie rezydencją!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pogoda 5 11 dni temuocena: 100% 

  Jeśli przestrzegane są przepisy dotyczące zabytków, prywatni inwestorzy nie stanowią problemu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ula 4 12 dni temuocena: 67% 

  Mieszkałam tam 7 lat. Lata 80-te. Koszmar.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~obiektywny 3 12 dni temuocena: 31% 

  może ktoś cie za bardzo dotykał??? To ludzie tworzą klimat nie miejsce.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~flick 2 12 dni temuocena: 57% 

  Tak, wyprzedacie wszystkie zabytki, prywatni inwestorzy porobią w nich co chcą, a za jakiś czas będziemy się zastanawiać co za kretyn wyprzedał wszystkie zabytki w Iławie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~benio 1 12 dni temuocena: 80% 

  To se kup, remontuj i utrzymuj.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWypożyczalnia Sprzętu Budowlanego I Ogrodniczego Józek (Iława)
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3982 sekundy