REKLAMAprofi
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 września 2022, 11:08 komentarzy 4

"Warsztaty z ceramiki inspirowane iławskimi legendami" to projekt Iławskiego Budżetu Obywatelskiego 2023, zgłoszony przez malarkę z Iławy Agatę Topolewską. (Fot. Archiwum prywatne.)

Możesz stworzyć z gliny własną rzeźbę ryby, abstrakcyjnego wodnego stworzenia, smoka, albo jeszcze innej postaci nawiązującej do miejscowych podań. "Warsztaty z ceramiki inspirowane iławskimi legendami" to projekt Iławskiego Budżetu Obywatelskiego 2023, zgłoszony przez malarkę z Iławy Agatę Topolewską.

Zakłada zakup pieca i realizację od wiosny do jesieni 2023 roku warsztatów z ceramiki inspirowanych iławskimi legendami dla chętnych mieszkańców w różnych grupach wiekowych. Proponowane miejsce to Osiedlowy Dom Kultury na ulicy Skłodowskiej.

- Iławie brakuje miejsca, w którym mieszkańcy mogliby rozwijać swoje zainteresowania i pasje plastyczne. Realizacja tego projektu umożliwi wyłonienie spośród mieszkańców osób zainteresowanych rozwojem plastycznym i kontynuację swoich pasji podczas kolejnych warsztatów, a może nawet cyklicznych spotkań w pracowni plastycznej przy ICK - przybliża swój pomysł na IBO 2023 Agata Topolewska. - Na tych warsztatach będzie można nauczyć się tworzyć w glinie rzeźby ryb i abstrakcyjnych stworzeń wodnych lub smoków. Następnie prace zostaną wypalone w zakupionym do tego celu piecu. Kolejnym krokiem będzie nauka szkliwienia.

Warsztaty zakończą się wernisażem w wieży ciśnień, gdzie uczestnicy oraz wszyscy chętni mieszkańcy będą mogli podziwiać efekty wspólnej pracy. 

Zdaniem artystki warto postawić na lokalne legendy, bo mają potencjał integrowania mieszkańców.

- Myślę, że tematyka warsztatów pozytywnie wpłynie na wzmocnienie poczucia tożsamości lokalnej mieszkańców. Brakuje nam obiektu nadającego miastu indywidualny charakter i wyróżniającego je od innych miast. Być może ten projekt będzie krokiem do powstania takiego obiektu, rzeźby, z którą Iława mogłaby się utożsamić - ma nadzieję pomysłodawczyni.

Koszt realizacji projektu oszacowano na 62 tysiące złotych, z czego większość, 43 tysiące, pochłonie zakup pieca, który już pozostanie na wyposażeniu ODK-u. Reszta to wynagrodzenie dla artystów prowadzących warsztaty, a także koszt niezbędnych materiałów i prądu. 

Projekt Agaty Topolewskiej jest wśród 9 pozytywnie zweryfikowanych projektów Iławskiego Budżetu Obywatelskiego 2023. Głosujemy w Internecie już od 23 września.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

Tak wygląda piec, którego zakup proponuje Agata Topolewska.

Poniżej przykładowe ceramiczne "cudeńka". Prace pochodzą z portfolio Agaty Topolewskiej.

REKLAMAPS QUALITY

4Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~kamila 4 6 dni temu

  Chętnie wybrałabym się na zajęcia plastyczne, lepienia z gliny, ale w Iławie nie myśli się o dorosłych ludziach, którzy też chcieliby realizować swoje pasje. Na coś te podatki idą... ? Czy Dom Kultury nie jest w stanie stworzyć interesującej oferty zajęć? W przypadku projektu wygląda to trochę tak: nie mam kasy na piec, niech mi to sfinansuje IBO a przy okazji zrobimy jakieś zajęcia za ułamek kwoty w projektu.. Nie chciałabym krytykować pomysłu, ale tak to właśnie wygląda i mnie osobiście zniechęca. Czy projekt przewiduje komercyjne wypalanie i szkliwienie? Wiele rzeczy z ceramiki można zrobić samemu w domu, jednakże największym problemem jest właśnie piec i wypalanie. Może warto by było to przemyśleć ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianka 3 6 dni temuocena: 83% 

  Głupota.ODK pochłania ogromne koszty utrzymania.Już dawno powinno się zamknąć ten obiekt.Pomysł kupna pieca nie na obecne czasy.Skorzysta garstka zainteresowanych albo nikt.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~uczciwy artysta 2 7 dni temuocena: 75% 

  Czy Pani Agata wie że te pieniądze to nie są urzędu tylko z podatników o ile Pani ma taki wspaniały pomysł to proszę zainwestować własne oszczędności a nie liczyć ile Pani zarobi dla siebie kosztem innych.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~veo 1 7 dni temuocena: 100% 

  fajny pomysł tylko doliczyłbym koszt grzania pieca do inwestycji przy obecnychcenach energii.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWypożyczalnia Sprzętu Budowlanego I Ogrodniczego Józek (Iława)
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.2403 sekundy