REKLAMAżabka
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 września 2022, 17:33 komentarzy 6
Na zdjęciu Barbara Flis-Pachocka.

Na zdjęciu Barbara Flis-Pachocka. (Fot. Archiwum prywatne.)

"Zumbareha to ciała i duszy pociecha!" - mówi Barbara Flis-Pachocka i przekonuje iławian do poparcia swojego projektu profilaktycznych ćwiczeń w tanecznych rytmach. To jeden z 9 wniosków Iławskiego Budżetu Obywatelskiego 2023. 

Głosowanie rusza już 23 września! Oddajemy głos pomysłodawczyni projektu pod nazwą "Zumbareha".

Zumbareha to ciała i duszy pociecha, czyli dlaczego warto zagłosować na projekt nr 12 IBO

Iława projektami obywatelskimi stoi. Są popularne i mobilizują mieszkańców grodu nad Jeziorakiem do działania. Głosowanie na poszczególne pomysły obywatelskie jest popularne i pobudza głosujących do ożywczej konkurencji. W tym roku w szranki stanęło aż 12 projektów. Ostatni z nich to „Zumbareha”. Nieco szokująca nazwa. Nawiązuje do zumby, czyli programu treningowego łączącego elementy fitnessu i tańca latynoamerykańskiego. To taki kogel-mogel treningu siłowego, cardio i salsy, tanga, flamenco, a nawet tańca brzucha… Jego twórcą został kolumbijski tancerz Alberto Pereza. Dziś zumba jest niezwykle popularna na całym świecie i ma wiele odmian, takich jak np. zumba kid, zumba step, aqua zumba, zumba gold czy zumba sentao (krzesłowa). Oprócz programu treningowego bardzo istotny jest  tutaj element zabawy i przyjemności.

Zumbareha to iławska propozycja, nawiązująca do amerykańskiej tradycji zumbiarskiej i jej odmiany zwanej zumba gold. Reha to skrót od rehabilitacja. 
Głównym celem projektu jest zapobieganie konieczności rehabilitowania iławskich seniorów poprzez profilaktyczne ćwiczenia w tanecznych rytmach.
Seniorzy - zwani z angielska baby boomersami to pokolenie Elvisa Presleya, beatników, Jaggerów, kolorowe drzewiej, rozśpiewane i roztańczone. Dziś są emerytami, rencistami, tak zwanymi stypendystami ZUS-u, którym stawy skrzypią, mięśnie tężeją, słuch niedomaga, a uroda staje się coraz bardziej nienachalna. Ich możliwości finansowe ukształtowane przez popereelowską biedę nie pozwalają na zakupy karnetów na siłownię czy basen. A przecież w sercach naszych seniorów ciągle maj… I to boomersi stworzyli swoją pracą i walką podstawy naszej obecnej rzeczywistości. Tym bardziej cieszy, że miasto nie zapomina o swoich seniorach i umożliwia im realizację prozdrowotnych programów i projektów tworzonych z myślą o poprawie dobrostanu tej grupy społecznej. Działa u nas wiele z nich (joga, gimnastyka, tai chi), a zumbareha to jeszcze jedna propozycja, dla której dzięki głosom oddanym na projekt nr 12 IBO może się znaleźć miejsce.

Koszt projektu to 20 000 zł. Przewiduje on zajęcia w sali CAL-u dwa razy w tygodniu przez cały rok. Gwarantem powodzenia jest prowadzący zajęcia. Powinien to być zawodowy rehabilitant(-ka), który jednocześnie czuje taniec i taneczną muzykę.

Uczestnicy oczywiście nie ponosiliby żadnych kosztów, bo od tego jest przecież IBO. Adresatami projektu są przedstawiciele pokolenia boomersów, którzy niezależnie od skrzypiących stawów i sztywniejących mięśni chcieliby w tanecznych rytmach, przyjemnych dla ich uszu i serc - przedłużyć swoją sprawność ciała i radosną młodość ducha…

Jeśli tak - to wystarczy zagłosować na projekt nr 12 IBO. No bo wiadomo: ćwicząc w rytmie ulubionego tańca, unikniesz losu połamańca. No i  zumbareha- to się wie - sztywność mięśni twoich zje…

Bowiem projekt nr 12 IBO naprawdę jest wart twego głosu. Głosu oddanego na Zumbarehę - będzie w dechę…

Barbara Flis-Pachocka


Barbara Flis-Pachocka zaprasza seniorów - albo, jeśli ktoś woli, baby boomersów - na zumbarehę! To sposób na sprawność, ale też przyjemność i zabawa - podkreśla.

REKLAMAPS QUALITY

6Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~. 6 5 dni temuocena: 11% 

  PAMIĘTAJCIE!!!TO JEST PANI, BYŁA NAUCZYCIELKA JĘZYKA POLSKIEGO W MECHU, GDZIE NA LISTACH KLASOWYCH OD GÓRY DO DOŁU BYŁY SAME 5-TKI. DLATEGO MA SAMYCH ZWOLENNIKÓW. TA PANI SZYKUJE SIĘ DO RADY.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rz 5 3 dni temuocena: 100% 

  Bardzo dobrze. Ta Pani akurat posiada wiedzę na temat społeczeństwa, samorządów i podstaw administracji. Byłby w końcu ktoś z jakąś podstawową wiedzą a nie krzykacze biorące wypłatę,

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kuna 4 6 dni temuocena: 0% 

  Zawsze są tacy którzy mieszają naszym radnym w garcu. Dla zaistnienia miewają pomysły reakcyjne i efemeryczne.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Prezes Kozłowski 3 6 dni temuocena: 95% 

  Pomysł bardzo ciekawy. Nie wystarczy zbudować infrastrukturę typu siłownia plenerowa, na której mało ludzi ćwiczy, bo nie potrafią. Kluczem jest zabezpieczenie środków na animatora, trenera czy jak w tym przypadku rehabilitanta. Po zakończeniu projektu wielu z jego uczestników może kontynuować tą aktywność we własnym zakresie, bo będą wiedzieć jak ;) Popieram i życzę powodzenia. Były uczeń z SP 2. Pozdrawiam panią Basię ;)))

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~boomer 2 6 dni temuocena: 96% 

  Pomysł w dechę. Seniorzy - nie zanurzajcie się w bezruchu w fotelach, nie zalegajcie na kanapach gapiąc się w telewizory na tureckie niekończące się seriale. Kiedyś może nie będziecie mogli już z nich wstać z gnuśności. Ruszajcie się, żeby nie stężały wam zawiasy w kończynach. Tych dolnych i górnych. Najlepiej w rytmie zumba - rehy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~M- T 1 6 dni temuocena: 100% 

  Projektu nie znam, ale panią Basię już tak! Więc domyślam sie że pomysł jest fajny i obroni sie w Iławie. Pozdrawiam, były wychowanek.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMASzkoła2
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5835 sekundy