REKLAMAHullo
REKLAMAPellet
wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 września 2022, 12:35 komentarzy 82

(Fot. materiały prasowe.)

1 października tego roku wejdą w życie duże podwyżki czynszów w Spółdzielni Mieszkaniowej "Praca" w Iławie - największej tego typu organizacji w naszym mieście. Do redakcji docierają kolejne sygnały od zaniepokojonych tymi dużymi wzrostami mieszkańców. Spółdzielnię poprosiliśmy o wyjaśnienia i szczegóły.

Niepokój o przyszłość zawitał do wielu domów w Iławie. Część mieszkańców obawia się, że nie udźwignie lawinowo rosnących cen utrzymania nawet skromnego mieszkania.

Jak wynika z zawiadomienia, jakie rozesłała swoim lokatorom Spółdzielnia Mieszkaniowa "Praca" w Iławie, od 1 października wejdzie w życie podwyżka zaliczki na pokrycie kosztów centralnego ogrzewania: z 7,43 zł/m2 p.u. do 11,29/m2 p.u. To wzrost o 3,86 zł/m2 p.u. Więcej mieszkańcy zapłacą także za 1m3 ciepłej wody. Tutaj opłata - także od 1 października - wzrośnie z aktualnych 34,51 zł do 41,96 zł.

Mieszkanka Starego Miasta w Iławie alarmuje:

- Za samo ogrzanie 56-metrowego mieszkania będę płacić 672 zł! Tylko za ogrzewanie moja podwyżka wynosi 200 zł. A gdzie reszta opłat? Będę musiała zapłacić około tysiąca złotych miesięcznie, nie wliczając w to wody - mówi kobieta. - My jeszcze dźwigniemy te opłaty, chociaż podwyżki są horrendalne, ale seniorzy? Co ma zrobić ktoś, kto ma 1 400 zł emerytury?

Inny Czytelnik porównuje cenę za ogrzewanie w iławskiej "Pracy" z tą, jaka obowiązuje w spółdzielni mieszkaniowej w Nowym Mieście Lubawskim.

- Mieszkają tam moi rodzice. I u nich stawka za centralne ogrzewanie wynosi 6,58 zł za 1m2 - zgłosił mieszkaniec (faktycznie informacja o takiej stawce, jaka ma obowiązywać od 1 października, widnieje na stronie nowomiejskiej SM - przyp.red.).

Sprawę konsultowaliśmy ze spółdzielnią "Praca". Jej przedstawiciel Grzegorz Socha, kierownik działu gospodarki zasobami mieszkaniowymi, podkreślił, że podwyżki wynikają wprost z nowej taryfy spółki Energetyka Cieplna Iława.

- My jako spółdzielnia jesteśmy odbiorcami ciepła systemowego, dostarczanego nam przez Energetykę Cieplną. Kotłownia EC jest opalana paliwami stałymi, głównie węglem. Wszyscy śledzimy aktualną sytuację i widzimy, jak drastycznie rosną ceny surowców, źródeł energii, w tym węgla.  Kotłownia podniosła nam ceny, wprowadzając nowy cennik, zatwierdzony przez URE - Urząd Regulacji Energetyki - wyjaśnia Grzegorz Socha. - Pierwszą tegoroczną podwyżkę otrzymaliśmy w marcu. Zwiększone koszty przez jakiś czas pokrywaliśmy ze środków spółdzielni i dopiero od czerwca wprowadziliśmy tę podwyżkę dla mieszkańców. Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia teraz: Energetyka Cieplna podniosła nam ceny już w lipcu, natomiast dla mieszkańców wejdzie ona w życie od 1 października. Jesteśmy zmuszeni podnieść opłaty, aby nie utracić płynności finansowej. Spodziewamy się, że koszt miesięcznego ogrzewania zasobów spółdzielni w tym sezonie może wynieść nawet 3,5 miliona złotych - mówimy tu o kosztach w skali tylko jednego miesiąca.

Przedstawiciel spółdzielni podkreśla też, że "Praca" nie dokłada do podwyżek z Energetyki Cieplnej żadnych własnych wzrostów opłat.

- Mamy tu do czynienia z zaliczką, czyli miesięczną opłatą odprowadzaną z góry przez cały rok na rozliczenie kosztów ciepła - mówi Grzegorz Socha. - Każde mieszkanie jest na koniec sezonu grzewczego indywidualnie rozliczane. Dotąd z reguły większość mieszkańców otrzymywała zwroty. Te pieniądze spółdzielnia jest zobowiązana rozliczyć co do grosza, nie zarabia na tym. Jesteśmy jedynie pośrednikiem w rozliczeniu pomiędzy Energetyką Cieplną a mieszkańcami. 

Lwia część czynszu to koszty ogrzewania. W Spółdzielni "Praca" stanowią one 60% wszystkich opłat, jeszcze do niedawno było to dwa razy mniej.

Czytelnicy pytali też, co z omawianym w mediach zamrożeniem podwyżek cen ciepła systemowego do 42%. Tutaj Grzegorz Socha wyjaśnia, że te przepisy wchodzą w życie od 1 października, ale niestety nastręczają wielu trudności w interpretacji. Spółdzielnia już pracuje z prawnikami w tej sprawie. Według tych przepisów wzrost kosztów ogrzewania może wynieść do 42%, jeśli zaś jest wyższy, wytwórcy ciepła (u nas: Energetyce Cieplnej) przysługiwać będzie rekompensata ze środków państwa. Nie jest to jednak takie proste - mówi o szczegółach przedstawiciel "Pracy".

- W ustawie jest określone, że średnia cena wytwarzania ciepła z rekompensatą przyjmuje wartość 103,82 zł/GJ. Nie jest jednak określone dokładnie, czy ta kwota odnosi się do ceny samego wytworzonego ciepła, czy do wszystkich składników ceny ciepła - mówi Grzegorz Socha. - Jeżeli mowa jest tylko o głównym składniku, to koszt w Energetyce Cieplnej raczej nie przekroczy określonej kwoty (z tego wynika, że dostawcy ciepła systemowego w Iławie nie przysługiwałaby rządowa rekompensata, a zatem te przepisy nie miałyby przełożenia na ceny obowiązujące odbiorców w naszym mieście - przyp.red.). Ale jest tutaj bardzo wiele niejasności. Polecam wszystkim przeczytać te akty prawne (pozycje w Dzienniku ustaw: 1967 i 1975) i samemu się przekonać, ile tam jest luk.

W mniej oficjalnym komentarzu przedstawiciel iławskiej spółdzielni przyznaje, że współczuje mieszkańcom utrzymującym się ze skromnych emerytur. Zwłaszcza osobom samotnym, żyjącym z jednego, niewielkiego świadczenia. W spółdzielni rozmawia się już o możliwym wzroście zadłużenia wśród lokatorów - jeśli ktoś ma do wyboru opłacenie czynszu albo zakup jedzenia, to wybór wydaje się oczywisty... Grzegorz Socha podkreśla jednak, że te podwyżki są niezależne od spółdzielni i nie ominą nikogo - niezależnie od tego, gdzie mieszka.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK

80Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~kaer 80 miesiąc temuocena: 100% 

  Ludziska! Wpisujcie swoje stawki zaliczek na CO i spółdzielnię / wspólnotę oraz ulicę przy której mieszkacie. Coś tu śmierdzi a SM praca w kulki lecą i niebawem dowie się o tym cały kraj! Ja 11.39zl / M2 SM praca, Kościuszki.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ewka 79 2 miesiące temuocena: 100% 

  .. sp-nia praca zarzadza wspólnotami z tego samego kotła energetyki.. tam ceny sp-nia jako zarządca ustalił ceny wraz z zarządem wspólnoty ceny na poziomie 6 zł.. to dlaczego mieszkańcy sp-ni muszą płacić zaliczki na CO 11,29 zł... pytanie płacą za tych co nie będą płacić? A lokale użytkowe skąd sp-nia wyliczyla zaliczkę na poziomie niemal 15 zl.. przecież to same źródło zasilania...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~stare miasto.... 78 2 miesiące temuocena: 100% 

  Proszę o wyjaśnienie dlaczego są różne stawki za ogrzewanie w różnych częściach miasta, przy czym ogrzewanie jest z tej samej kotłowni??????

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gdzie ta biomasa? 77 2 miesiące temuocena: 100% 

  Na stronie Energetyka Cieplna Iława, są same stare informacje. Np.z 2011 roku, ale jakże ciekawe, np. że dążą do przejścia na biomasę i na większą skalę. To jak to ma się do cen węgla i do podwyżki Centralnego ogrzewania o 52%? Z pisma, które wysłali w sprawie zmian stawki za C.O. napisali, że to w związku ze wzrostem cen miału węglowego (dla mnie to nie to samo co wegiel) a o biomasie nie wspomnieli. Bardzo proszę, droga Redakcjo, dowiedz się, czym to w końcu jesteśmy grzani? Biomasą? Miałem weglowym? Jeśli tym i tym to w jakich procentach i dlaczego ceny wzrosły o 52%/m2, a nie maksymalnie 42%/m2?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Polak 76 2 miesiące temuocena: 13% 

  Co wy cały czas o tych ruskich trollach? Ja tam nic do Rusi Kijowskiej nie mam. Rusini fajni.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~PYTANIE KONKRETNE 75 2 miesiące temuocena: 11% 

  czy lech żendarski był prezesem spółdzielni ? bo nie pamiętam .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~policz dzięciole i zamelduj . 74 2 miesiące temuocena: 35% 

  jednemu to chyba chrust walnął w dekiel , bo pisze o chruście po raz ................ ???

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~oj, wali chrustem 73 2 miesiące temuocena: 8% 

  bo to burak i buc czerwony .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Spinelli motorniczym UE 72 2 miesiące temuocena: 53% 

  I tak właśnie kończy się dealowanie eurokołchoźników z Putinem. Te wszystkie durne agendy: Energiewende-nowe niemieckie imperium, mitteleuropa, zielona transformacja, zielony ład, fit for 55, zrównoważony rozwój itd, uzależniły Europę od węglowodorów z Rosji. Plan był taki: zamykać kopalnie i bloki węglowe, zamykać elektrownie atomowe, ciągnąć gaz jako paliwo przejściowe przez NS1 i NS2 od Gazpromu (od Gerharda Shrodera), sprzedawać mało wydajną i niestabilną technologię OZE za tzw. środki unijne i dystrybuować rosyjski gaz na Europę. Nowe, federalne państwo pod wodzą 4 Rzeszy miało się ciągnąć od Lizbony do Władywostoku. Są szacunki, że 80% unijnych urzędasów jest skorumpowanych przez FSB. Ale dla Niemców sprawa się rypła! Ukraina nadal się broni i odnosi sukcesy! Gaz nie płynie do Niemiec (chociaż wysłali Putinowi sprawną turbinę). Cały świat się śmieje z UE(6% emisji co2) i jej debilnej polityki klimatycznej. Budujmy el. jądrowe, wracajmy do węgla i wypad z eurokołchozu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~któż to taki 71 2 miesiące temuocena: 73% 

  a kto był prezesem spółdzielni na początku i następnie ... ??? , bo nie pamiętam

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do dzwona czerwonego 70 2 miesiące temuocena: 47% 

  a juści jednemu poniżej co chwila we łbie czerwonym dzwoni , tak jak dzwoniło pezetpeerowcom , ormowcom i absolwentom uniwersytetu wieczorowego . ten dzwon komuny ciągle dzwoni .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do Bolka z dołu 69 2 miesiące temuocena: 68% 

  Dopłacamy do interesu z Unią? Mleć ozorem tak jak ty to każdy głupi potrafi. A teraz konkrety. Oparte na oficjalnych danych liczbowych z Kancelarii Rady Ministrów. Wpłaty Unii dla Polski w ramach programów Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej, Instrumentu "Łącząc Europę" oraz pozostałych transferów w latach 2004-2021 wyniosły łącznie 163 miliardów 663,5 milionów euro. W tym samym czasie obowiązkowe wpłaty Polski do kasy unijnej wyniosły 53 miliardy 680,6 milionów euro. Zwrócono także do kasy unijnej 169,9 mln euro różnych dotacji. W sumie saldo rozliczeń między Polską a Unią wyniosło w tym okresie 109 miliardów 813,9 milionów euro. Na korzyść Polski. Czyli przeliczając na złotówki po obecnym kursie saldo dodatnie dla naszego kraju wyniosło 533 miliardy 695,6 milionów zł. Więc wszystko się zgadza z twymi 540 miliardami. Tylko że to nie my dostaliśmy nimi "w plecy". My te pieniądze dostaliśmy na tacy. Więc coś ci we łbie dzwoniło, tylko że pomyliły ci się przysłowiowe kościoły...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~1-0-4 68 2 miesiące temuocena: 26% 

  Nie bój, nie bój... Będzie osiemdziesiąta dziewiąta fala robala C-19 i znowu lasy zamkną. Dorzucą znowu kopalnie bo tam też się roznosić może i tak znowu będziemy siedzieć w domu "tylko na dwa tygodnie". PiS=PO=SOL=Konfa. Tyle w temacie, a nowy porządek w trakcie wdrażania. Bez zielonego certyfikatu żarcia nie kupisz.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wungiel to nas skarb... 67 2 miesiące temuocena: 72% 

  Juści, ino w wunglu nasa cała nadziejia. Pszecie pan prezudent, no tyn całyj Dóda, godoł co możemy go se jeszcze kopać bez 200 lat. A psy okazyji bendziemy mogli wycionć wszytkie lasy. I wyzbierać s nich całyj hróst. Po co tyn pieroński las w ogule stoji? Tylko to paskuctwo zasłania nam kominy z kturych sie tak fajnie i zdrowo kopci dymem az miło go wciongać w nozdrza. A jak un pahnie. Ło panie... Same deliceje. Hej...PS. A teraz w nieco innym tonie. A czy mógłbyś ogłupiały mądralo przy okazji podać tytuł gazetki propagandowej prokremlowskiej konfederacji, z której łamów zaczerpnąłeś ten stek idiotycznych bzdur? I poinformować Szanownych Czytelników tego forum, kto wydanie tej putinowskiej gadzinówki sfinansował? Będzie to o wiele ciekawsze niż twój kretyński, powyższy bełkot. Widać także, że poniżej na pomoc dla ciebie nadbiegli twoi dwaj konfederaccy towarzysze partyjni. A tak przy okazji. Ile wam płacą za taki pojedynczy konfederacki wpis trollowski? Na piwo chociaż wystarczy?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dziadek z wermachtu 66 2 miesiące temuocena: 43% 

  Tabliczki "wyprodukowano ze środków UE" powinny znajdować się na każde bombie spadającej na Ukrainę. Od wielu lat Unia finansuje zakupy broni przez Rosję, kupując od niej ropę i gaz.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tw. Bolek z Arłamowa 65 2 miesiące temuocena: 38% 

  Tymbardziej teraz, kiedy od wielu lat dokładamy do tego interesu. Za parę groszy straciliśmy suwerenność-ok. 2.5% PKB. Śmiech na sali. Ludzie dalej myślą, że te wszystkie inwestycje to dzięki UE. Bo są tabliczki. Bilans jest ujemny. Około 540 mld w plecy. Z każdego ⍷ dotacji, ok. 85% wraca głównie do niemieckiej gospodarki. Oprócz tego składka unijna. Niemiecki związek przedsiębiorców (taki nasz Lewiatan) wiele razy lobbował, żeby przyznać Polsce pieniądze z KPO, bo spadły im zyski. I tak cały ten cyrk się kręci.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Swojak 64 2 miesiące temuocena: 60% 

  Prawda jest taka że gdyby kiedys miasto nie sprzedało mienia miasta w postaci energetyki cieplnej NIEMCOM To byśmy mieli dużo mniejsze opłaty za ciepło dostarczane do naszych mieszkań A tak musimy zapychać im kieszenie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~"intelektuliści" znów wydalili swe myśli 63 2 miesiące temuocena: 88% 

  Autorzy dwu poniższych wpisów i jakiegoś wyżej są wyznacznikami poziomu intelektualnego buszującej po tutejszych forach prymitywnej i chamskiej sfory trolli konfederackich. A że nie mają nic konkretnego i rzeczowego do napisania, gdyż to przekracza możliwości ich pustych łbów, to jak zwykle ograniczają się tylko do opluwania innych osób. No i oczywiście do wspominania tzw. ormo oraz uniwersytetów wieczorowych, o których wiecznie piszą ze swą nieutuloną nostalgią. Jakże im się marzy jakieś naziolsko-konfederackie ormo oraz wieczorowy uniwersytecik, na którym mogliby wysłuchiwać wykładów wysokiej rangi parteigenosse o wielkości myśli ich ukochanego przewodnika duchowego - wiadomego Adolfa. A obecnie także Władymira Władymirowicza wprost z Kremla...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~CYMBALE ZBIERAJ CHRUST 62 2 miesiące temuocena: 9% 

  masową zbiórkę chrustu w pobliskim lesie.. ??? co za cymbał ??? proponuje ???

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~palant 61 2 miesiące temuocena: 25% 

  a ta jęczydupa może jeszcze o fetorze z ziemniaczanki coś powie ? może o wyrżniętych całych połaciach ? o krzyżakach jak zyndram 35-ty .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do nie-swojaka 60 2 miesiące temuocena: 59% 

  I co z tego, że niemiecka? To coś zmienia? No i gratuluję przekąsu, że pewnie owa firma zrobiła to zupełnie bez pobudek altruistycznych. Tylko dla swego interesu. Ale ty na pewno kupowałbyś jakąś firmę wyłącznie z pobudek idealistycznych. Tylko po to, by komuś zrobić w ten sposób bezpłatną przyjemność. Nawet byłbyś skłonny do tego dokładać... A nie zastanowiło cię przypadkiem dlaczego iławskiej ciepłowni nie kupiła żadna firma czysto polska? Bez żadnych wstrętnych zagranicznych domieszek? A może żadna nie miała na to ochoty lub środków? A nie zastanowiło cię przypadkiem także w jakiej kondycji finansowej i technicznej byłaby dziś iławska ciepłownia gdyby nadal pozostawała w gestii iławskiego Ratusza? Szczególnie w okresie, gdy pisowska tzw. dobra(?) zmiana łupi niemożebnie finansowo polskie samorządy głównie z powodu politycznej nienawiści wobec nich? Pewnie faktycznie musielibyśmy dziś gremialnie organizować masową zbiórkę chrustu w pobliskim lesie...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nie_swojak 59 2 miesiące temuocena: 21% 

  Firma z Gliwic, tak. Centrala niemieckiej spółki jest właśnie w Gliwicach dla twojej wiadomości. Fakt, zawsze można było Rosji. Co by było gdyby było to wiesz, ale po co ktoś kupuje firmę? Zapewne z pobudek altruistycznych.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nie pleć bzdur 58 2 miesiące temuocena: 65% 

  To mogłeś sobie kupić tę energetykę. A nie jęczeć teraz. Prawdopodobnie gdyby ciepłownia nadal pozostawała własnością miasta, to teraz musiałbyś w swej chałupie grzać się przy ognisku rozpalanym na środku pokoju. A gdyby nawet jakimś cudem miejska ciepłownia jakoś dawałaby sobie radę (w co należy poważnie wątpić), to jakim cudem opłaty za ciepło byłyby mniejsze? Przecież cena węgla, a także niezbędnej do pracy ciepłowni energii elektrycznej, jest całkowicie niezależna od zarządcy miejskiej energetyki cieplnej. Więc nie wciskaj czytelnikom kompletnej ciemnoty...Ale dla ciebie najwyraźniej największym bólem jest fakt, że ciepłownię sprzedano akurat tym wstrętnym Niemcom. Choć spółka jest podobno z Gliwic. A to raczej nie są już Niemcy... A gdyby ciepłownię sprzedano jakiejś spółce np. z Zimbabwe, Burkina Faso czy choćby z Nowei Gwinei lub innego San Escobaru, to byłoby dla ciebie mniej bolesne? Ale najważniejsze, że akurat Niemcom...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nobody 57 2 miesiące temuocena: 75% 

  Spółdzielnia przyszłość na Dąbrowskiego krzyczy sobie za metr gorącej wody 65 zł. A tu oburzenie przy 40. Może info Iława porówna ceny jakie są we wszystkich spółdzielniach?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Flak 56 2 miesiące temuocena: 43% 

  Deutschland Donald Tusk Prezidente

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~podatnik 55 2 miesiące temuocena: 40% 

  jak czytam te komentarze i wymysly niektorych to widze ze nie lubicie swojego kraju bo jak mozna opluwac Rzad za to ze daje wam 500 ; zdjol akcyze na paliwo ; obnizyl podatki ; dotuje do opalu i energi itd a bieze to wiekszosc z was TO PYTAM co dalo wam ukochane wasze PO-KO ; PSL ; SLD ----- zamykalo kopalnie ; porty ; huty ; szkoly na wsiach ; linie autobusowe i duzo by pisac o ich zaslugach w niszczeniu naszego kraju i tak na koniec -- jak ktos sie nie czuje POLAKIEM to niech nie opluwa tego kraju i sie z niego wyprowadzi

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~chris 54 miesiąc temu

  prawa wyborcze w tym kraju powinny mieć osoby, które znają choćby podstawy ekonomii. Państwo nie ma swoich pieniędzy. Bierze je albo z podatków, albo zwiększając deficyt z dodruku, co ten rząd w obu przypadkach chętnie czyni. Wzrost masy pieniądza na rynku sprawia, że mamy inflację 20% a nie 10% , jak w strefie EURO. Poza tym próba zawłaszczenia sądów blokuje miliardy EURO z KPO, co jest działaniem sabotażowym na szkodę nas wszystkich

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 53 2 miesiące temuocena: 71% 

  Tymczasem to, że wszystko drożeje to powodują krasnoludki... Żeby oddać (tak, oddać, a nie DAĆ, bo 500+ jest podatków zebranych od ludzi) to musi wydać pewnie dwa razy tyle. Obniżenie podatków? Chyba jakaś farsa. PiS również zamyka kopalnie (popytajcie znajomych z południa). Obniżył akcyzę na paliwo? Ja mam jeszcze rachunki za paliwo gdy było za 3,80. Zrozum, że ludzie już nie kupują narracji i mają dość jednej i tej samej kliki od PiS przez PO pod przystawki PSL, SLD, Konfederację i innych. "A jak ci pluną w twarz to mów, że to deszcz pada".

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~też podatnik 52 2 miesiące temuocena: 56% 

  Rząd nikomu nic nie daje. Najwyżej sobie przyznaje wyższe pensje. Rząd nakłada na obywateli kolejne i coraz wyższe podatki. I to z tych środków finansuje typowo wyborcze programy pseudo socjalne w rodzaju 500+. Ci, którzy go otrzymują do swej prawej kieszeni udają, że nie wiedzą, iż środki na niego rząd im wcześniej wyjmuje z ich kieszeni lewej. Typowa oszukańcza zagrywka dla naiwnego elektoratu. Poza tym program miał służyć podniesieniu dzietności w naszym kraju. Ale poziom urodzeń systematycznie spada. Więc po co, poza celami propagandowymi, takie dęte programy? Rozdawnictwo pieniędzy za nic prowadzi jedynie do nakręcania inflacji. Tak jak obecnie. I dlatego dęte propagandowo "pińcet plus" warte jest obecnie tak naprawdę... ok. 320 zł. I będzie nadal spadać. Ale wszystko po to by takie naiwne istoty jak ty łykały pisowską propagandę niczym ogłupiałe gęsi kluski. I kto ci dał prawo chamski patafianie do pouczania innych co to znaczy być dobrym Polakiem i do wypędzania ich z Ojczyzny?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janek 51 2 miesiące temuocena: 31% 

  Cóż, sankcje zostały nałożone na Polaków... Dziękujemy władzy za pchanie nas do konfliku i lata bezprawnego lockdownu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Arystokrates z Elitezu 50 2 miesiące temuocena: 25% 

  A kto ma zapłacić za dobrobyt POwców, PiSowców ich zwierzchników z wyżej rozwiniętych państw i lokalnych pomagierów, jak nie biedota, która musi wyżyć na tanim żarciu i rozrywce z telewizora? Jak się poduczycie z ekonomii, to wy też możecie trafić na wyższy szczebel hierarchii, zabezpieczycie swoje interesy i nic wam nie będzie. Czasami będziecie musieli tylko trochę pooszukiwać idiotów, używając własnej twarzy. A sumki na koncie będą rosły.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Plebeusz z Iławionu 49 2 miesiące temuocena: 79% 

  Najwyraźniej ty w zakresie ekononomii zdobyłeś już co najmniej tytuł doktora habilitowanego. Praktyki oraz wiedzy teoretycznej nabywałeś chyba na iławskim targowisku oraz na murku na tzw. Manhattanie na ul.Wiejskiej w pobliżu Podleśnego.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Flak 48 2 miesiące temuocena: 33% 

  Tusk na prezydenta. Sikorski na ministra edukacji

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~XXX 47 2 miesiące temuocena: 100% 

  Każdy dużo piszę a i tak będzie płacił bo nie ma wyjścia.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Semja 46 2 miesiące temuocena: 88% 

  Panie Grzegorzu, nie przekonał mnie Pan tymi tłumaczeniami.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Borsuk 45 2 miesiące temuocena: 30% 

  Kto nie płaci za dupe i do kontenera. Porządek musi być

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lolo 44 2 miesiące temuocena: 20% 

  Miłość do Banderlandu jest nadzwyczaj cenna

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Archanioł 43 2 miesiące temuocena: 67% 

  Pisowskie złodzieje zamordują nas Polaków czas się obudzić czas odzyskać Polskę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Flak 42 2 miesiące temuocena: 50% 

  Donald Tusk na prezydenta

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~123 41 2 miesiące temuocena: 29% 

  Tak, ale UE... Niech sobie tam zostanie i weźmie kumpla Kaczora.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Grażynka 40 2 miesiące temuocena: 49% 

  Kochani zaciśnijcie zwieracze to tylko chwilowe, już niedługo Putin przyłączy Iławę do Obwodu Kaliningradzkiego i będziemy mieli tani węgiel, gaz i ropę

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~1 39 2 miesiące temuocena: 43% 

  To akurat widać, że władza cały czas dąży do wojny...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ależ dowcipne... 38 2 miesiące temuocena: 83% 

  Grażynka to taki damski odpowiednik przysłowiowego janusza? Dowcip grażynko to masz jednak wagi ciężkiej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wspólnota 37 2 miesiące temuocena: 91% 

  Jak czytam, niektóre komentarze to mi się chce śmiać.Temat jest o spółdzielni, a większość biadoli o czymś innym i rozmowa temat, że niby od nich to nie zależy. Właśnie, że zależy Jesteście w spółdzielni o, której wiadomo, że zdziera z mieszkańców, aż miło. Więc teraz do roboty i zakładać wspólnoty, nie trzeba zgody 100% tylko powyżej 50% to raz i jak inni zobaczą jaki Będziecie mili koszty, to sami będą prosić o wstąpienie. Nieraz zamiast zalać na innych to warto samemu coś zrobić. Ja jestem we wspólnocie od roku i cena od 7,5 m2 i wiem czarno na białym na co idą pieniądze. Pozdrawiam i miłego dnia

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~fela 36 2 miesiące temuocena: 100% 

  Co robi Rada nadzorcza wraz z p, prezesem ??? dlaczego nie negocjuje cen z Energ, Ciplna??? Nie wierze ze nie ma takiej mozliwosci. a ponad to inne spoldzielnie w kraju potrafia sie zkrzyknac i pisac pisma do ministerstwa i nie wiem czy dobrze slyszalam do bodajze Strasburga ws cen wegla i innych spraw z tym zwiazanych... Dlaczego nie ma rozmow spoldz. z ministerstwem energetyki ??? Panie prezesie nasza spoldz. juz od wielu lat slynie w wojewodztwie i nie tylko ze jest najdrozsza.. Moze tak ciac koszty admi9nistracyjne/ lacznie z etatami administracji/ Co robia pracownicy w terenie poza zasiegiem spoldzielni?? Czy pracpwnicy tzw. konserwatozy moga w trakcie pracy przyjezdzac do domy na sniadanko,obiad samochodami sluzbowymi??? I Pan przesyla nam pisma ze min w zwiazku z podwyzkami paliwa itd. spoldz musi podniesc koszty tego czy innego skladnika z oplat.. Prosze tez tym sie zajac , sa to drobne sprawy ale od czegos trzeba zaczac... !!!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 35 2 miesiące temuocena: 52% 

  Niech te blokowe nie marudzą że drogo. Leżą całe dnie a poszedł by coś dorobić, tylko się kłócą i plotkami zajmują

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mr T 34 2 miesiące temuocena: 96% 

  Zlikwidować te wszystkie spółdzielnie w cholerę! Relikt PRL-u.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zielona energia 33 2 miesiące temuocena: 100% 

  Szkoda, że Iława nie inwestuje w kotłownie na biomasę, wszak słoma tańsza od węgla...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~barca 80 32 2 miesiące temuocena: 42% 

  Pierw to trzeba około 500 osób w Warszawie zwolnić(czyli zlikwidować Sejm)a zostawić tylko Senat wtedy będzie bardzo duża OSZCZĘDNOŚĆ NA DARMOZJADACH .Na same loty w tym roku wydali ponad 100mln a gdzie ich utrzymanie,diety,ochrona,darmowe przejazdy,I TAK DALEJ wtedy dziura budżetowa będzie coraz mniejsza

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~cep cepa cepem czerwonym 31 2 miesiące temuocena: 0% 

  poniżej to już chyba stek , steka , stekiem pogania .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jak Kononowicz 30 2 miesiące temuocena: 90% 

  Co za stek bzdur. I co z tego, że zlikwidujesz Sejm zostawiając Senat? To wtedy Senat stanie się Sejmem. I jako parlament jednoizbowy będzie miał jeszcze łatwiejszą drogę do wprowadzenia dyktatury. Którą i tak właściwie już mamy z niemiłościwie nam panującym zdewociałym wszech-prezesem...Dziury budżetowej nie tworzą jedynie wydatki na Sejm (choć te mogłyby być mniejsze), tylko rząd tzw. dobrej zmiany marnotrawiący ogromne pieniądze na bzdurne projekty (np. pozorowana budowa lotniska dla Baranów), tłuste pensje dla stad pisowskich pociotków w spółkach skarbu państwa, propagandowo-wyborcze rozdawnictwo dziesiątków miliardów złotych w ramach programów pseudo socjalnych od razu zżeranych przez galopującą inflację. A ta z kolei jest skutkiem rozdawnictwa tych pustych pieniędzy... Jesteś w sumie godnym następcą słynnego niegdyś Kononowicza z Białegostoku, który jako szurnięty kandydat na prezydenta zapowiadał, że jeśli zostanie wybrany to będzie dążył do tego, żeby niczego nie było.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~trybuna ludu 29 2 miesiące temuocena: 64% 

  na początku istnienia to pewnie przywódców spółdzielni obsadził pzpr . bo to była przewodnia siła narodu która czytała służbową trybunę ludu .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lala 28 2 miesiące temuocena: 70% 

  Złodzieje nic nie robią. Wszedzie syf,tylko kasę brać. Dla siebie oczywiście

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Os 27 2 miesiące temuocena: 93% 

  Problemem jest nadmiar pracowników tej Spółdzielni. To generuje duże koszty które pokrywają mieszkańcy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~icek 26 2 miesiące temuocena: 100% 

  Tak to prawda... Dlaczego wspolnoty mieszkaniowe nie maja tak rozbudowanej administracji\/??? bo nie ma takiej potrzeby!!! Koszty administracyjne znikome.. a przeciez tez oglaszaja remonty i inne przetargi na inne roboty ywoiazane z utrzymaniem budynku i terenu . ksiegowosc tez nie jest rozbudowana a przede wszystkim nie sa jzabunkrowanymi urzednikami tak jak w sp PRACA !!! Wstyd... OS masz racje!!!! Przerost w administracji . a P. Socha na wszystko ma odpowiedz ALFA i OMEGA spoldzielni...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nicpoń Pan 25 2 miesiące temu

  do Krzysztof,tak Ty i praca....leniu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~W.M. 24 2 miesiące temuocena: 94% 

  Nieprawda Krzysztof. We wspólnotach mieszkaniowych jakoś sobie radzą i nie potrzebują zatrudniać pracowników.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krzysztof 23 2 miesiące temuocena: 22% 

  To jest nieprawda, każdy z pracowników jest potrzebny do sprawnego funkcjonowania spółdzielni.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jaka to kwota ? 22 2 miesiące temuocena: 97% 

  a jaki jest koszt wynagrodzeń pracowników , rady nadzorczej , itp .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~inga 21 2 miesiące temuocena: 100% 

  Drodzy mieszkancy ze spoldz. PRACA.... dlaczego teraz piszecie o pewnych sprawach ktore sa zle prowadzone w spoldzielni przes naszego prezesa i jego ekipe? zreszta prosze sprawdzic w archiwum dot zasiadajacych w kilku poprze4dnich kadencji ludzi... I co sie okaze??? ano to ze praktycznie sa to te same osoby .... co w rodzaju ..przeprasza m/ Putin/ Miedwiejew/ i zamiana . Co od nich wymagac. ale lapki po pieniazki to wysuwaja!!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zaskoczeni? 20 2 miesiące temuocena: 100% 

  Trzeba było chodzić na zebrania walne, na ostatnim Pan Prezes załatwił sobie niepodzielną władzę. Doskonały manipulant, wyrafinowany, grzeczny gracz.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~W.M. 19 2 miesiące temuocena: 100% 

  Wspólnota mieszkaniowa ustala wynagrodzenie dla administratora samodzielnie. Może również zarządzać bez administratora i to członkowie wspólnoty sami wykonują niezbędne czynności.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do ~Krzysztofa~poniżej 18 2 miesiące temuocena: 95% 

  a to mnie interesuje, że jako jeden z wielu członków tej spółdzielni finansuję jej działania . A skąd zarząd ? a skąd rada nadzorcza ? a skąd inni mają wynagrodzenia ? pewnie z naszych wpłat ? , bo ~jeżeli od chińczyka to nie mam dalszych pytań . i mam nadzieję , że ta kwota nie jest tajna .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krzysztof 17 2 miesiące temuocena: 35% 

  A co cię to interesuje

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Halina 16 2 miesiące temuocena: 53% 

  Zabraknie węgla w ciepłowni , bo bardzo mało mają a zawsze takie duże chałdy były

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Vlad Palownik 15 2 miesiące temuocena: 55% 

  Się głosowało na złodziei z pisu to proszę bardzo.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iwo 14 2 miesiące temuocena: 100% 

  do zlodzieje.? . pokaz mi emeryta ktory odszedl na emeryture w wieku 67 lat, akobiete w wieku 65??? Sama jestem emeryka i szlak mnie trafia te powielanie klamstw co do wieku emerytalnego... Chcesz uderzyc to kij sie zawsze znajdzie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zielona wsypa 13 2 miesiące temuocena: 80% 

  jakaś zielona wyspa poniżej ? a może jasnota jaka ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Eldorado 12 2 miesiące temuocena: 65% 

  unia "podraża" prąd??? takie informacje mają ludzie którzy zamiast myślenia włączają TVPis. Unia zwiększyła opłatę za handel emisjami. Ta opłata stanowi około 22/23 procent kosztów końcowych energii - ale propaganda robi swoje i wciska ciemnocie że 60% ceny energii to opłaty UE. Trzeba wyjść czasem z bańki informacyjnej, tylko wtedy można sobie uświadomić, że cały czas było się ru...ym przez PISzpr

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~~złodzieje ? 11 2 miesiące temuocena: 40% 

  złodziei to raczej kojarzę z formacją platformiarzy , którzy okradli / czyli zmniejszyli zasiłek pogrzebowy / , którzy okradli ? czyli wydłużyli wiek emerytalny o 2 lata dla mężczyzn a o 7 lat dla kobiet / to znaczy , że wielu , wielu nie dożyło nawet wypłaty pierwszej emerytury . a pinindzy i tak nie mieli i oferowali szczaw i mirabelki .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~złodzieje ? 10 2 miesiące temuocena: 44% 

  oh ~Vladzie ~~ o ile procent tzw. unia podraża np. prąd ? a ty zapłacisz mniej więcej tyle samo . to kto jest złodziejem ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hamurabi 9 2 miesiące temuocena: 65% 

  Mamy powrót do PRL. Ludzie wybrali PISzpr i dali im władzę a teraz się dziwią. Jak się daje małpie karabin to trzeba się spodziewać ofiar. W 1982 pensja minimalna wynosiła 3300 zł - w 1992 cena chleba ponad 10 000 zł - historia kołem się toczy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 8 2 miesiące temuocena: 93% 

  Czytam tytuł i wszystko jasne spółdzielnia PRACA, że mieszkańcy siedzą w tej pseudo spółdzielni. Przecież możecie, z niej wyjść i założyć wspólnotę.Dla przykładu moja wspólnota, blok prawie na drugim końcu miasta niż ciepłownia i ostatni przyszła podwyżka na 6,5 zł za m2. Można, można zacznijcie myśleć i uciekajcie od tych złodziei

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~I 7 2 miesiące temuocena: 100% 

  Nic tylko szukać w bloku chętnych na wystąpienie ze spółdzielni tylko i aż 50% mieszkańców :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jac 6 2 miesiące temuocena: 100% 

  Wystarczy te 20% do zarządzania wspólnotą, a nawet mniej. Dwie lub trzy obrotne osoby wystarczą. I od razu koszty utrzymania spadną.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Woda 5 2 miesiące temuocena: 82% 

  Jak masz 40 rodzin, w tym 80% seniorzy, to jak się oderwać od spółdzielni? Wszyscy mieszkancy muszą tego chcieć, a upartego emeryta nie przekonasz. A podwyżki pracowników spółdzielni, to za czyje pieniądze?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mieszkanka 4 2 miesiące temuocena: 91% 

  w spółdzielni PRZYSZŁOŚĆ cena za metr ciepłej wody wynosi 64,69 zł od 1 października

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Daberek 3 2 miesiące temuocena: 100% 

  Dokładnie różnica 20zl na miescie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Woda 2 2 miesiące temuocena: 83% 

  U nas m3 wody w bloku od 1. 10 66.66zl w Przyszłości. A rząd mówi, że indywidualnych odbiorów podwyżki nie dotyczą. O co q..a chodzi?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAZajazd
REKLAMASzkoła2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4934 sekundy