REKLAMANieruchomości
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ30 września 2022, 12:27 komentarzy 6

(Fot. archiwum własne, zdjęcie ilustracyjne.)

W czwartek w Sejmie RP przegłosowano ustawę autorstwa Prawa i Sprawiedliwości przedłużającą aktualną samorządową kadencję do 30 kwietnia 2024 roku. Będzie rekordowo długa - to pierwsza pięcioletnia kadencja (wcześniej trwały one cztery lata), do tego dodatkowo przedłużana.

Przyjęta wczoraj ustawa ma na celu rozdzielenie wyborów parlamentarnych i samorządowych, które zgodnie z kalendarzem wyborczym powinny się odbyć jesienią 2023 roku. Dokument trafi teraz pod obrady Senatu.

Ostatnie wybory samorządowe odbyły się w 2018 roku - pierwszą turę przeprowadzono 21 października, a drugą 4 listopada. To oznacza, że - w związku z przedłużeniem w roku 2018 kadencji samorządu z dotychczasowych czterech do pięciu lat - kolejne wybory samorządowe powinny zostać przeprowadzone na jesieni 2023 roku. Jednocześnie jesienią 2023 roku wypada konstytucyjny termin wyborów parlamentarnych. Ostatnie takie głosowanie przeprowadzono 13 października 2019 r.

Tymczasem, w ocenie PiS, taka wyborcza kumulacja jest niekorzystna dla państwa.

Poseł PiS Paweł Hreniak, uzasadniając projekt ustawy, mówił:

Ten projekt wychodzi naprzeciw wielu sygnałom, które płynęły m.in. z PKW, że nie da się bez bardzo poważnych komplikacji przeprowadzić w tak bliskich terminach wyborów parlamentarnych i samorządowych. Tym bardziej, że jedne i drugie są same w sobie ogromnym wyzwaniem organizacyjnym.

Poza tym, jak przekonywał poseł, rozdzielenie wyborów pozwoli uniknąć trudności związanych z rozliczeniem kampanii wyborczej kandydatów. Mogłoby się bowiem zdarzyć, że ta sama osoba wystartowałaby w wyborach np. na burmistrza i na posła. Ponadto, według PiS, niejasności w Kodeksie wyborczym dotyczące zasad łączenia wyborów mogłyby się stać podstawą do kwestionowania ich wyników, co w obecnej sytuacji wojny za wschodnią granicą byłoby dla Polski groźne.

W czwartek ustawę przyjął Sejm, teraz zajmie się nią Senat. Przepisy zakładają przedłużenie samorządowej kadencji do 30 kwietnia 2024 r. Ma ona zatem potrwać - rekordowe - 5 i pół roku.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAskup złomu
REKLAMATom-bet

6Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Posła Anka Filej 6 ponad rok temuocena: 100% 

  Dobrze, że Ludia Miłosz ma pracę na 7 lat. Burmistrz przebił PiS

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~świadomy wyborca 5 ponad rok temuocena: 71% 

  Oj, boją się szkodniki i złodzieje, że przegrają wybory samorządowe i miałoby to wpływ na wybory do Sejmu i Senatu. Mogą dalej szpagatować z wyborami ale póki ich nie sfałszują to większość z nich zamieni ognisko domowe na te więzienne.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Swój 4 ponad rok temuocena: 67% 

  Dlaczego nie wydłużyli na 99lat? W końcu władza może wszystko.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bolana 3 ponad rok temuocena: 67% 

  Nieprzemęczający pełny żłobek zawsze jest miły dla tych, którzy przy nim siedzą ;)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~. 2 ponad rok temuocena: 75% 

  A kasiora radnym płynie...żyć nie umierać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Aaaa 1 ponad rok temuocena: 100% 

  A co za różnica jaki radny z tej kadencji czy następnej, wydatek taki sam.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMADom seniora
REKLAMAreperator
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMACh2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3455 sekundy