REKLAMAmodera2
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 października 2022, 12:08 komentarzy 23

(Fot. nadesłane/kontakt@infoilawa.pl.)

Pacjentka Powiatowego Szpitala w Iławie czuje się pokrzywdzona i oczekuje rekompensaty po tym, jak opuściła placówkę pogryziona przez pluskwy. Obecność tych insektów na Oddziale Terapii Uzależnienia od Alkoholu (i tylko tam) potwierdził sanepid i sam szpital, który jednocześnie podkreśla, że po gruntownej dezynsekcji problem został już rozwiązany. Natomiast pokrzywdzona kobieta, która mocno przeżyła ten przykry incydent i poniosła pewne koszty, ma zamiar ubiegać się o odszkodowanie. 

Pacjentka, która zgłosiła nam sprawę, przedstawiając się z imienia i nazwiska i udostępniając dokumentację dotyczącą swojego pobytu w szpitalu w Iławie, opowiada, że problem z alkoholem pojawił się u niej w wyniku pustki po rozwodzie i przepracowania. 

- Mam niespełna 54 lata. Jestem osobą wykształconą, ukończyłam prestiżowe kierunki studiów. Bardzo dużo pracowałam, aktualnie mam urlop zdrowotny - opowiada o sobie kobieta. - Przychodziłam z pracy po dziesięciu, jedenastu godzinach, wymęczona. Alkohol stał się dla mnie zastępnikiem braku bliskiej relacji i przepracowania.

Z nałogiem postanowiła walczyć w Iławie, chociaż pochodzi z innej części kraju.

- Chciałam sobie pomóc. Życie jeszcze przede mną. I mam nadzieję, że długie. Uczęszczałam na cotygodniowe spotkania terapeutyczne do poradni zaburzeń związanych z alkoholem - wyjaśnia. - Stwierdziłam jednak, że chcę się przyjrzeć temu problemowi w ramach terapii, jaką w Polsce zalecają terapeuci, czyli w warunkach szpitalnych - na oddziale terapii uzależnień. Nie chciałam przebywać w takim ośrodku blisko mojego miejsca zamieszkania. Strona szpitala w Iławie wydawała się zachęcająca. I wszystko byłoby w porządku - gdyby nie te pluskwy.

Jak opowiada pacjentka, która przebywała na Oddziale Terapii Uzależnienia od Alkoholu w Powiatowym Szpitalu w Iławie na przełomie sierpnia i września, w ciągu zaledwie kilku dni miała ponad 150 ukąszeń pluskiew. Dodaje, że wraz z innymi pacjentami nagłaśniała problem, informując personel; wezwano też sanepid. Pacjentka opowiada, że przeprowadzono dezynsekcję, ale według niej - nieskuteczną. Jak mówi, na ukąszenia skarżyli się też inni pacjenci, czego dowodzą ich notatki.

- Przyjechał pan na tzw. odkażanie pokoju. Po zdjęciu taśmy z drzwi, po parogodzinnej wyprowadzce, mogłyśmy dalej tam mieszkać - relacjonuje kobieta. - Jednak problem nie ustąpił. Prosiliśmy panią kierownik oddziału, by zamknięto tenże oddział. Bezskutecznie. Prosiłam o wizytę u dermatologa przez tydzień. Doczekałam się. Zawieziono mnie do poradni, w której przyjmowała dermatolożka. Na oddziale otrzymałam maść i lek przepisany przez psychiatrę. Jednak to było za mało! Ze względu na duże pogryzienia, poprosiłam o wypis.

Kilka dni po opuszczeniu szpitala pacjentka skorzystała z prywatnej konsultacji z lekarzem ze specjalizacją z dermatologii, który w rozpoznaniu napisał: "ugryzienie lub użądlenie przez niejadowitego owada i innego niejadowitego stawonoga", i dalej, o celu wydania zaświadczenia:

"Pacjentka zgłosiła się z powodu masywnego pokąsania przez owady - prawdopodobnie pluskwy. Wg wywiadu do zdarzenia doszło podczas hospitalizacji w szpitalu w Iławie".

Konsultacja z lekarzem, leki i dezynsekcja mieszkania, przeprowadzona w obawie, że pluskwy zostały przyniesione ze szpitala do domu - kobieta opowiada, że nieprzyjemny incydent naraził ją na koszty rzędu kilkuset złotych. 

Stwierdzenie na Oddziale Terapii Uzależnienia od Alkoholu na przełomie sierpnia i września pluskiew potwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Iławie Maciej Mikołajczyk. Jak nas poinformował, iławski sanepid interweniował w tej sprawie niezwłocznie - zgłoszenie od jednego z pacjentów otrzymał 30 sierpnia, a kontrolę prowadzono już kolejnego dnia.

- Podczas prowadzonego dochodzenia ustalono, że na oddziale występują owady - pluskwy w salach pacjentów i obecnie problem występuje z nasileniem w jednej z sal chorych oddziału - podał szef iławskiego sanepidu. - Podczas kontroli pielęgniarka oddziałowa rozłożyła łóżko i wskazała miejsce, gdzie przebywają pluskwy - najczęściej w szczelinach łączeń elementów łóżek, w główkach śrub, którymi są skręcone. Podczas kontroli nie stwierdzono insektów w salach chorych. Według informacji uzyskanej od pielęgniarki oddziałowej na oddziale jest codzienny przegląd łóżek poprzez wykonanie każdorazowej czynności rozłożenia i złożenia łóżka, podniesienia materaca i stelaża w celu sprawdzenia ewentualnej obecności owadów. W dniu kontroli pacjenci oddziału TUA posiadali zebrane rano z jednej z sal chorych w słoiku pluskwy, które zostały okazane pracownikom PSSE w Iławie. Osoba pogryziona domagała się konsultacji dermatologicznej, która po potwierdzeniu przez kierownika oddziału miała być przeprowadzona. Podczas kontroli zalecono pielęgniarce oddziałowej niezwłoczne usunięcie i zneutralizowanie słoika z zebranymi pluskwami oraz niezwłoczne poinformowanie o sposobie wyeliminowania problemu. Ponadto 2 września otrzymano informację telefoniczną od pielęgniarki epidemiologicznej Powiatowego Szpitala w Iławie, iż w wyżej wymienionej sali chorych stwierdzono po raz kolejny występowanie pluskiew. W związku z powyższym podjęto działania przeniesienia pacjentów do nowej sali i wykonano niezwłoczne zabiegi dezynsekcji przez wyspecjalizowaną w tym zakresie firmę. Wyżej wymieniona sala chorych na okres dwóch tygodni została wyłączona z użytkowania. 

Do sprawy odniósł się także szpital. Żaneta Jończak, kierownik działu organizacyjnego, potwierdza wystąpienie tego problemu; jednocześnie zapewnia, że został już rozwiązany:

Potwierdzam, że w okresie sierpień – wrzesień 2022 r. w Oddziale Terapii Uzależnienia od Alkoholu stwierdzono pluskwy domowe. Niezwłocznie po pojawieniu się pasożytów w oddziale przeprowadzono dezynsekcję preparatami do fumigacji przez wyspecjalizowaną firmę, posiadającą odpowiednie uprawnienia w tym zakresie.

Każdorazowa wizyta była zakończona protokołem z przeprowadzonej dezynsekcji. Dyrekcja szpitala zadecydowała o wymianie drewnianych łóżek łącznie z materacami na łóżka o konstrukcji stalowej, co znacząco wpłynęło na ograniczenie możliwości  rozwoju pasożytów. Osoba, u której w czasie pobytu w oddziale, na skórze pojawiły się znaki wskazujące na pogryzienia, miała wdrożone stosowne leki oraz przeprowadzoną w trakcie leczenia konsultację i badanie dermatologiczne. Aktualnie żaden pacjent nie skarży się na ukąszenia. Na chwilę obecną w oddziale nie ma pluskiew.

Pokąsana przez pluskwy pacjentka w rozmowie z nami zapowiedziała, że będzie się starała ze strony szpitala o rekompensatę.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMATom-bet
REKLAMAżuchowski

23Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~max 23 12 miesięcy temuocena: 100% 

  Pozdrowienia dla babsztyla z laboratorium szpitalnego. Po zwróceniu uwagi, że nie zmieniła rękawiczek po poprzednim pacjencie bardzo się oburzyła i jej komentarz bezcenny ; ,, jak się nie podoba to chodź gdzie indziej''To obraz nędzy i rozpaczy całego tego szpitala !!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nicki 22 12 miesięcy temuocena: 50% 

  Niektóre sądy wysyłają młode matki dziewczyny na odwyk bo wykryto że piwo wypiła i z tego się robi że taka młoda dziewczyna wpada w spiralę bo sąd ja daję na odwyk a na odwyku wpada w seksoholizm bo 3 miesiące to długo i z jednej choroby wpadasz w drugą a sąd umywa ręce,wszak że wiadomo co dzieje się na oddziałach alkoholowych ,tam nawet pielęgniarki są dziwne i pomagają pacjentom w sposób dziwny szczególnie nocą

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Niezdecydowany 21 12 miesięcy temuocena: 100% 

  ~nicki NO I NAMÓWIŁ

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nicki 20 12 miesięcy temuocena: 0% 

  Do tego ,,,,z życia wzięte,,,,Powiem ci tak,nie byłem,,,ale byli moi przyjaciele,i przyjaciółki,nie chodzi nawet o czas teraźniejszy bo niektórzy byli 29 lat temu inni 5 lat temu a jeszcze inni w teraźniejszości i pamiętaj trzeba słuchać ludzi tych co tam byli przez 3 miesiące,a i nawet trzeba chodzić na odwiedziny to wszystko będziesz wiedział tylko trzeba być uważnym,poza tym ci powiem że ludzie powiedzą prawdę ci co tam byli,i tak mało napisałemo tym co faktycznie na tym oddzielę sie6 dzieję bo chcę być delikatnym,,,pozdrawiam

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Z życia wzięte 19 12 miesięcy temuocena: 100% 

  To można sobie poużywac za darmo a może też z nimi chlejesz to co mówią inni to bardziej plotki a po drugie nikt nikomu w gardło nie wlewa chleją i dzieci płodzą a potem takie dzieci nie mogą się odnaleźć w społeczeństwie powinni zakazać sprzedaży alkoholu ale rząd tego nie zrobi bo pijawy z rządu z tego żyją takich ludzi bym w ogóle nie leczył a co delikatności alkoholicy tak mają jakieś zwidy lęki i szukają zadymy narkomanów też bym nie leczył nałogowcami i sami się uzależniają na własne życzenie brzydzę się takimi ale poszedł bym na ten oddział sobie pobzykać podaj jakieś namiary

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nicki 18 12 miesięcy temuocena: 33% 

  Byłem świadkiem kiedy terapeuci wyszli na papierosa w trakcie przerwy i umawiali się na wspólny alkohol,siedziałem z tyłu i udawałem że nic nie słyszę

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Były szeryf 17 12 miesięcy temuocena: 60% 

  To nie pluskwy to alkohol z niej wychodzi a te terapię no można powiedzieć że to bujda znam ludzi co tam chodzą na mitingi bo ich zmusili chodzą tam żeby mieć papier a i tak dają w rurę to chodzi o załatwienie sobię renty albo uchylenia się od wyroku sądu nawet jak nie spożywa alkoholu to i tak jest alkoholikiem tych wszystkich co tak chleją zmusić do ciężkiej pracy to samo zrobił z tymi co uchylają się od alimentów i tych co całe życie żyją na garnku państwa

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nicki 16 12 miesięcy temuocena: 33% 

  Jest dużo ninfomani i ci co niby pilnują oddziału to udają że są głusi i ślepi,a w nocy to co tam się dzieje?Co się wyprawia w toaletach i dlaczego sale sa6 niby damskie i męskie bo i tak u kobiet siedzą mężczyźni nie mowiac6 o tym co w łazienkach damskich się dzieję i na stołówce wieczorem,,,,,jest duży seks.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Z życia wzięte 15 12 miesięcy temuocena: 100% 

  Byłeś tam to skąd wiesz w takim razie też jesteś alkoholikiem często chlejesz czy chodzisz sobie pociupac czy z nudów chlejesz czy starasz się o rentę i zerujesz na podatnikach którzy muszą zasowac żeby państwo takich utrzymywało z pieniędzy podatników do roboty nie roby wszystkim alkoholikom i nie roba nie dał bym ani grosza a politykom pozmiejszal pensję na minimalną wtedy może by zostawało na remonty dróg ona chore wizyty u lekarza bo żeby się leczyć to trzeba chodzić prywatnie bo wizyta u byle jakiego lekarza specjalisty czeka się miesiącami

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Butelka jest pełna 14 12 miesięcy temu

  Na terapi alkoholowej wszystko zdarzyć się może,dochodzi do aktów ukrytych seksualnych itd,a pisanie dyktanda i kłamstwa tam przedstawiane są na zamówienie terapeutów,trzeba kłamać choć by człowiek nawet nie chciał tego życzy sobie personel tam są wszyscy zamieszani nawet personel w dziwne sprawny,to graniczy z kuriozum

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ewa 13 12 miesięcy temuocena: 38% 

  Czy w tym szpitalu były kiedykolwiek takie problemy? Nie słyszałam przez wiele, wiele lat!!! Co teraz się dzieje?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kabe bebebeng 12 12 miesięcy temuocena: 100% 

  hahaha większej głupoty dawno nie czytałem. Od wielu lat w iławskim szpitalu afera goni aferę. Umyj uszy Ewka, to więcej usłyszysz.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nina 11 12 miesięcy temuocena: 33% 

  Pluskwy do alkoholu przyszły.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Fik 10 12 miesięcy temuocena: 55% 

  Prezidente donald fusk

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~z głębokim poważaniem 9 12 miesięcy temuocena: 45% 

  a ten poniżej trafił jak chrustem w błoto . pudłuje cały czas .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a dla fika kaftan... 8 12 miesięcy temuocena: 53% 

  A czy w iławskim szpitalu jest oddział psychiatryczny? Ten wyżej, ciągle na różnych forach infoilawy z natchnieniem ględzący ostatnio o "prezidente tusk", (a nie jak dotychczas tylko o pinindzach od vincenta czy o ormo) wyraźnie sygnalizuje, że niezbędna na tym oddziele byłaby długa i dogłębna terapia jego skołatanej, psychopatycznej osobowości. Oczywściście na sali bez klamek przy drzwiach jak i oknach...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~8e3 7 12 miesięcy temuocena: 82% 

  Nic dziwnego, służba zdrowia jest z premedytacją rozwalana od lat właśnie przez lobby lekarskie, które woli robić hajs na prywatnych praktykach. Niedługo to samo będzie ze szkolnictwem. A co na to państwo? Jakie państwo... : )

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tygrys 6 12 miesięcy temuocena: 23% 

  Jakie sumy może dostać owa pacjentka ? Czy wiecie że taką pluskwę mozna sobie przyczepić na ciele, kóra ukąsi i żądać 10 tysiączków odszkodowania.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Łowca pedofili 5 12 miesięcy temuocena: 100% 

  Od jednej pluskwy 100 funtów płacą zależy więc ile ich masz na sobie. Alkoholiczka miała ich na sobie szpital tak zliczył około 25 tyś policz teraz sobie będziesz wiedział.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~maciek 4 12 miesięcy temuocena: 90% 

  uwaga, mamy debila na sali

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~szybka akcja 3 12 miesięcy temuocena: 88% 

  GRUBO dzieje się w tym naszym szpitalu. To nadaje się do mediów głównego nurtu, od wielu lat ta placówka kojarzy się tylko i wyłącznie z patologią.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 2 12 miesięcy temuocena: 90% 

  Widzę że Dyrekcja Szpitala oszczędza nawet na sprzątaniu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~e 1 12 miesięcy temuocena: 29% 

  Dyrekcja oszczędza? Syf robią salowe. Te baby tylko się kręcą i marudzą.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAmodera
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMALuxbud
REKLAMAbako2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5276 sekundy