REKLAMAAldortax
REKLAMAprofi
wydrukuj podstronę do DRUKUJ9 października 2022, 10:24 komentarzy 2

(Fot. materiały policji, zdjęcie ilustracyjne.)

800 zł straciła 36-latka, która za pośrednictwem jednego z internetowych komunikatorów przekazała kody BLIK osobie podającej się za bliską koleżankę. W rzeczywistości był to oszust, który przejął konto znajomej i z jego pomocą rozesłał prośby o szybką pomoc finansową.

Przestępca wykradł dane pokrzywdzonej do jej konta na komunikatorze, zalogował się do niego, a następnie potencjalne ofiary, które znajdowały się w grupie znajomych właścicielki przejętego konta, prosił o szybką pożyczkę na zakupy z wykorzystaniem kodu "BLIK". W jednym przypadku oszust wyłudził w ten sposób 800 zł. Policjanci ostrzegają przed tego typu manipulacjami!

Przestępcy wymyślają najróżniejsze metody oszustwa - jedna z takich form wyłudzenia pieniędzy polega na uzyskaniu kodu BLIK ofiary. Przestępca, po włamaniu się na konto wybranej osoby na portalu społecznościowym lub innym komunikatorze internetowym, wysyła za jego pomocą do znajomych prośbę o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą uiszczenia opłaty. Następnie oszuści proszą swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłacają pieniądze z bankomatu. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu, a w rzeczywistości została oszukana.

6 października nowomiejscy policjanci przyjęli zawiadomienie o podobnym oszustwie. 

- 36-letnia mieszkanka powiatu poprzez jeden z komunikatorów internetowych otrzymała prośbę od osoby podającej się za jej bliską koleżankę o opłacenie jej dwóch przesyłek - podaje szczegóły komenda policji w Nowym Mieście Lubawskim. - Niczego nieświadoma przekazała tym komunikatorem kod BLIK na kwotę 800 zł. 

Jednak to nie wystarczyło rzekomej koleżance, która poprosiła jeszcze o kolejny kod na kwotę 1 600 zł. Kobieta próbowała zadzwonić poprzez komunikator do owej znajomej, jednak ta nie odebrała, a po chwili otrzymała wiadomość o treści "wirus". Dopiero wówczas zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa.


Apelujemy!

Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa!

Skontaktujmy się telefonicznie lub osobiście ze znajomym i upewnijmy się, czy naprawdę potrzebuje on naszej pomocy. Metody wyłudzenia pieniędzy stosowane przez oszustów są różne - m.in. na leki, na powrót do domu, czy jedzenie. Przestępcy tłumaczą, że teraz brakuje im środków, ale oddadzą je wieczorem, gdy tylko otrzymają przelew. Uważaj, bo to może być próba oszustwa.


Na podstawie: KPP NML/red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK
REKLAMAPellet

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~Niekompetencja 2 ponad rok temuocena: 100% 

    Marcin a żonę masz z NML ???

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Marcin 1 ponad rok temuocena: 0% 

    I po raz kolejny Nowe Miasto. To jest nie do pomyślenia, ilu jeszcze się znajdzie tępych ludzi. Szkoda słów normalnie

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAStrefa relaksu
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4727 sekundy