REKLAMAprofi
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 października 2022, 21:11 komentarzy 29

(Fot. R. Gontarz.)

To już 20 kilometrów ścieżki rowerowej po śladzie dawnej linii kolejowej Tama Brodzka – Iława Główna!

Kolejny odcinek tego traktu właśnie otwarto na terenie Gminy Kurzętnik. 

Uroczystość symbolicznego przecięcia wstęgi odbyła się w poniedziałek, 24 października. Było m.in. poświęcenie nowej trasy i pierwszy przejazd rowerzystów i miłośników jazdy na rolkach. Inwestycja, dofinansowana z Polskiego Ładu dotacją w wysokości 2,5 miliona złotych, kosztowała 3,6 miliona.

Na całej długości ścieżki w ramach konkursu "Łączy nas turystyka" postawiono tablice turystyczno-historyczne oraz miejsce postojowe dla rowerzystów z dwiema wiatami. 

Nowy odcinek, o długości 3,2 kilometra, połączył Kaługę z Lipowcem. W ten sposób od południa rowerowy trakt został doprowadzony do granicy powiatu i jednocześnie województwa. Stąd ścieżka biegnie przez Kurzętnik, Nowe Miasto Lubawskie i Bratian aż do Radomna. To już 20 km tego traktu! A czy budowa będzie kontynuowana na terenie powiatu iławskiego? To pytanie wciąż pozostaje otwarte.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: Poseł na Sejm RP Robert Gontarz/FB oraz Gmina Kurzętnik.

Ścieżka rowerowa Lipowiec - Kaługa gotowa, wstęga przecięta!

Ilość zdjęć 12

REKLAMAgeodeta
REKLAMAikea

27Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~35 -ty muł i tyle 27 ponad rok temuocena: 100% 

  a jak się miewa lulek ? a jak się miewa iławski luwr / , a jak się miewa skrzybidupa 35 ??? leszek 35-ty zawsze był skąpcem

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Donek 26 ponad rok temuocena: 18% 

  Po co nam ścieżki rowerowe.. W Berlinie majo ..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do ~Donek 25 ponad rok temuocena: 100% 

  Mają też w Hiszpanii, Szwecji, Danii, Czechach, w Portugalii i w każdym cywilizowanym kraju przygłupie. Chciałeś zabłysnąć inteligencją? Nie wyszło ci.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zzz 24 ponad rok temu

  A wójt gminy co na to ??

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~srsr 23 ponad rok temu

  jest na sesji zdjęciowej

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~uuy 22 ponad rok temuocena: 100% 

  Jak zobaczyłem tytuł, to wiedziałem, że nie w Iławie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dojczland 21 ponad rok temuocena: 13% 

  Donald na prezydenta

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dfg 20 ponad rok temuocena: 80% 

  ta, najlepiej trampek

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do asfaltowe leśne tereny 19 ponad rok temuocena: 40% 

  Czy ty jesteś normalny...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~asfaltowo-leśne tory rowerowe cd 18 ponad rok temuocena: 35% 

  Przykład takiej idiotycznej destrukcji widać przy wjeździe do Nowego Miasta, gdzie na szlaku dawnej linii kolejowej....wylano asfalt i jeszcze uznano to za powód do rzekomo ekologicznej dumy. Bo można tam czasami przjechać się rowerem. A jednocześnie smętne miasteczko aż dusi się od spalin, ponieważ wszystko co w nim potrzebne jest do życia trzeba do niego przywieźć ciężarówkami na ropę. Równie głupie, destrukcyjne i kompletnie nieprzemyślane są nieustanne wrzaski grupki nawiedzonych iławaskich cyklistów, by dawny leśny szlak kolejowy z Iławy do Radomna i Nowego Miasta zryć najpierw spychaczami, niszcząc przy okazji część lasu, a następnie oblać śmierdzącym asfaltem mającym fatalny wpływ na środowisko. I wszystko po to, by państwo cykliści, tyle bajający o swym umiłowaniu wobec lokalnych okoliczności przyrody (ale już dobitej asfaltową ścieżką) mogli się tamtędy przejechać dla szpanu w porywach jakieś dwa razy w roku... I to przy wręcz horrendanych kosztach takiej inwestycji...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~operator spychacza 17 ponad rok temuocena: 67% 

  wiedza na levelu 35 , to nie są żarty . Wie co najmniej tyle co maszynista drezyny i dróżnik obchodowy razem wzięci a może i więcej .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wykluczenie intelektualne level 35 16 ponad rok temuocena: 76% 

  Nie tylko o budowie ścieżek nie ma pojęcia. Wypowiada się na każdy temat, przy zerowej wiedzy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do poniższego mądrali 15 ponad rok temuocena: 25% 

  A w jaki sposób została zbudowana ścieżka widoczna na zdjęciu? I czym pokryta? A może to twoje ćpanie przeszkadza ci dostrzec rzeczywistość?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do ~asfaltowo-leśne tory rowerowe cd 14 ponad rok temuocena: 76% 

  Masz zerowe pojęcie o budowie ścieżek rowerowych. Nie wiem co ćpiesz ale lepiej przestań to robić

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~asfaltowo-leśne tory rowerowe? 13 ponad rok temuocena: 41% 

  Kolejny idiotyczny pomysł okładania ścieżek leśnych asfaltetem z ropy naftowej. W II poł. XIX w. Niemcy wielkim trudem i wysiłkiem zbudowali na naszych obcenie terenach linie kolejowe. Często robili to rękoma francuskich jeńców wojennych i za wysokie kontrybucje spłacane przez Francję po przegranej wojnie prusko-francuskiej w latach 1870-71. Pozwoliło to na rozwój lokalnego drobnego przemysłu i rolnictwa, zapewniając transport towarów. W większości lokalne linie kolejowe prztrwały II wojnę bez większych strat. Tylko że mało kto później o nie dbał i następowała ich degradacja techniczna. Aż na przełomie lat 80 i 90 nastąpił ich kompletny upadek. I ktoś "mądry inaczej" postanowił je zamknąć. A następnie zaczęto je rozbierać lub wręcz rozkradać na złom. I od razu nastąpiło wykluczenie komunikacyjne i transortowe wielu wsi i miasteczek leżących przy tych niszczonych liniach oraz odcięcie ich od reszty kraju.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~precz z komuną 12 ponad rok temu

  zamilcz komuchu czerwony 35 -ty

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pamięć masz dość krótką 11 ponad rok temuocena: 22% 

  Niżej odezwał się główny ekspert od dziejów kolejnictwa polskiego na na przełomie ostatnich dziesięcioleci. Jacy moi "idole" dokonali rzezi polskich kolei? Przypomnij sobie jakie rządy po kolei po 1989 r. likwidowały ruch pasażerski i towarowy na liniach kolejowych. A twoi żałośni idole obecnie planują aż 1800 km jakiś "szprych kolejowych" na wielkie mgławicowe lotnisko dla Baranów pod Łodzią. Które nigdy nie wyjdzie z fazy pastwiska, ale już nas wszystkich kosztowało ponad 400 mln na tłuste pensje dla pisowskich pociotków siedzących niczym trutnie w przeróżnych spółkach i pseudo zarządach. Tylko że od 7 lat remonty na kolei wloką się w nieskończoność, a pociągi na nowo "wyremontowanych" liniach jeżdżą jeszcze wolniej niż przed remontami. Ogromnym zaś "sukcesem" wszystkich rządów po 1989 r. było zbudowanie w Polsce "aż" 17 km nowych linii kolejowych. A teraz sobie przypomnij ile lat w tym okresie dobijali polską gospodarkę z kolei twoi idole. Zacznij od nieudolnego pana Olszewskiego..

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do asfaltowego mądrali 10 ponad rok temuocena: 30% 

  Zapoznaj się z art. "Koniec zwijania torów- kolej wreszcie się rozwija" na stronie wgospodarce.pl. Czy to nie Twoi idole dokonali istnego armagedonu na polskiej kolei? Z faktami się nie dyskutuje, ale Ciebie to nie dotyczy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do jjjl- 9 ponad rok temuocena: 57% 

  A po co robić w ogóle nowe ścieżki w okolicznych lasach? I czy koniecznie na szlaku dawnej linii kolejowej ze znacznym nakładem kosztów i destrukcją dla okolicznej przyrody? Jest dużo ścieżek gruntowych w różnych kierunkach. Wystarczy o nie dbać i co parę lat przywracać ich zniszczone fragmenty do odpowiedniego stanu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wirek1878 8 ponad rok temuocena: 27% 

  A dlaczego od razu budować autostrady z asfaltu. Torowiska były utwardzone i naprawdę tam potrzeba więcej pracy niż asfaltu, betonu itd aby nadawały się do użytku.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wirek1878@vp.pl 7 ponad rok temuocena: 83% 

  Budżet obywatelski do wykorzystania, zapraszam do kontaktu na przyszły rok ten przegapiliśmy moi drodzy rowerzyści. Proponuję:Po pierwsze droga do Radomna, trzeba na początku ominąć tory, przez las od strony Katarzynki następnie można by wskoczyć na dawne torowisko. Ścieżka w Radomnie jest doprowadzona dosyć daleko. Dalej można śmigać do NM Kurzętnika i docelowo Brodnicy.Kolejne połączyć się ścieżkami leśnymi do Stradomna (ścieżka zaczyna się zaraz za lasem); w kierunku na Rodzone piękny most koło Leśniczowki Papiernia od Rodzonege ścieżka do Sampławy, a dalej Lubawa. Dalej piękny szlak rowerowy do Zalewa, tyle że do Szałkowa trzeba dojechać drogą bo ścieżka rowerowa kończy się na lipowym dworze.No i jak ktoś znajdzie rozwiązanie dwóch kwestii w mieście, można by farbą wymalować trasę przy galerii i dalej nad jeziorem koło Kapera albo jednoznacznie postawić zakaz jazdy rowerem bo zawsze w sezonie dochodzi tam do dyskusji między pieszymi a rowerzystami. I jak wyjechać z podlesnego

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~robbi 6 ponad rok temuocena: 78% 

  W Iławie nie będzie, bo ani w gminie, ani w mieście nie ma takiego zainteresowania. Lepiej na gminie trzaskać kolejne siłownie (bo przecież sołtys czymś musi świecić), a w mieście place zabaw. Reszta się nie liczy....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bvv 5 ponad rok temuocena: 24% 

  Ilawą rządzi lgbt i donald to się. Nie dziwcie ze raka lipa

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Podatnik 4 ponad rok temuocena: 32% 

  To fatum to nasz burmistrz bobas który sprzedał rowerek prezent od Biedronia i ścieżka nie będzie potrzebna

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~se3 3 ponad rok temuocena: 76% 

  Ciekawe czy za dwadzieścia lat będzie kontynuacja do Iławy. Województwo w ogonie kraju, a my w ogonie województwa. Jakieś fatum zawisło nad tym miastem?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~se3 2 ponad rok temuocena: 67% 

  iławianin - to niestety również świadczy o nas, jaką jesteśmy społecznością. Kumasz, mądrzy głupców czy cwaniaków nie wybierają...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 1 ponad rok temuocena: 55% 

  To nie fatum, takich mamy wyborców. Jakich włodarzy miasta sobie wybraliśmy to i tak jest. Ciekawe jakiego pajaca wybierzemy w najbliższych wyborach? No bo nie wyobrażam sobie sytuacji żeby obecny burmistrz załapał się na kolejną kadencję.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 1.2851 sekundy