REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ25 października 2022, 09:11 komentarzy 18

(Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

- Dlaczego w innych gminach sprzęt już trafia do beneficjentów, a w Iławie - cisza? - pyta Czytelnik, którego rodzina ma otrzymać nowy komputer ze środków programu "Granty PPGR - wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym". Program ten, finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, realizują samorządy. Zatem to w iławskim ratuszu zapytaliśmy o przyczynę przeciągającego się oczekiwania na sprzęt.

Czy Czytelnik ma rację, wskazując w rozmowie z nami, że w innych pobliskich gminach sprzęt komputerowy z tego programu jest już rozdysponowywany? Tak.

Na przykład w Gminie Susz dystrybucja sprzętu rozpoczęła się w poniedziałek, 24 października. Ten samorząd jest przy tym największym w powiecie iławskim beneficjentem programu, bo funkcjonowało tu najwięcej PGR-ów.

- Do rozdysponowania jest 477 sztuk laptopów, 88 sztuk komputerów stacjonarnych oraz 22 sztuki tabletów o łącznej wartości 1 488 739,23 zł - podał suski magistrat. 

Inny przykład: Gmina (wiejska) Iława, która na ten sam program otrzymała 755 tysięcy złotych, informowała o rozpoczęciu wydawania laptopów już pod koniec września.

Co zatem dzieje się w Iławie, że mieszkańcy muszą czekać dłużej? Jak się okazało, miasto musiało unieważnić pierwszy przetarg na dostawę sprzętu. Drugi ogłoszono w ubiegłym tygodniu. Szczegóły na ten temat przygotowała Kierownik Wydziału Komunikacji Społecznej Beata Furmanek.

Urząd Miasta Iławy informuje zainteresowane osoby, iż 19.10.2022 r. zostało ogłoszone II postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę sprzętu komputerowego w ramach niniejszego projektu.

Ogłoszenie będzie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, aktualne minimum 35 dni. 

I postępowanie przetargowe na dostawę sprzętu zostało unieważnione ze względu na przekroczenie kwoty przeznaczonej na realizację zamówienia. Po zakończeniu II postępowania nastąpi weryfikacja i wybór najkorzystniejszej oferty. W przypadku pozytywnego zakończenia procedury wybrany dostawca w ciągu 30 dni powinien dostarczyć sprzęt komputerowy. Informacje o terminie i formie przekazania sprzętu zostaną przekazane za pośrednictwem:

• portalu miastoilawa.pl;
• profilu miasta na portalu społecznościowym Facebook;
• lokalnych mediów;
• szkół zlokalizowanych na terenie miasta (po uzgodnieniu formy informowania z dyrekcją placówek).

Planowany termin przekazania sprzętu komputerowego na chwilę obecną nie jest ustalony ze względu na rozpoczęte postępowanie. Jest on uzależniony od potencjalnych zapytań ze strony oferentów, które wydłużają procedurę; rozstrzygnięcia postępowania oraz terminu dostawy sprzętu, na którą oferenci będą mieli 30 dni.

Głównymi powodami braku pierwotnie planowanego terminu przekazania sprzętu beneficjentom są: długi termin oczekiwania na podpisanie umowy przez Centrum Projekt Polska Cyfrowa i przekazanie środków oraz wzrost cen sprzętu komputerowego, a co za tym idzie unieważnienie pierwszego postępowania.

Jak wynika z powyższego, w Iławie wciąż nie jest znany termin przekazania sprzętu beneficjentom programu. Wartość grantu dla Iławy wynosi ponad 467 tysięcy złotych. Są to pieniądze na sfinansowanie zakupu sprzętu dla dzieci z rodzin popegeerowskich. 

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMApellet2
REKLAMAżuchowski

18Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Michał 18 11 miesięcy temuocena: 79% 

  Kubuś to jest mistrzostwo w jaki łatwy sposób wk...ś tysiąc osób!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 17 11 miesięcy temuocena: 82% 

  Środki wpłynęły w czerwcu, a przetarg był ogłoszony we wrześniu. Co urzędnicy robili przez 2 miesiące? Przy tej inflacji dla pana Kaski zaskoczeniem jest wzrost cen sprzętu? Trzeba było poczekać z rozpisaniem przetargu jeszcze dłużej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kisielic 16 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Kisielice była jedną z pierwszych gmin powiatu iławskiego bo w sierpniu już wydala laptopy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~@ 15 11 miesięcy temuocena: 90% 

  Soundlake był. Nie czepiaj się , Kubuś urobiony po łokcie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jerzy Urban 14 11 miesięcy temuocena: 50% 

  No tak sUSZ dawać za przykład

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Eylau 13 11 miesięcy temuocena: 64% 

  Dobrze ze już dobiega końca rządy naszych radnych i Kopaczeskiego

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Thg 12 11 miesięcy temuocena: 36% 

  A co ci Kopaczewski przeszkadza?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Atari 11 11 miesięcy temuocena: 77% 

  Musisz się uzbroić w cierpliwość. Ty wiesz jakie to ciężkie zajęcie "rozdać" komputery i jeszcze dać sobie zrobić fotkę z każdym. Rozdawanie czegoś czego się nie kupiło to ciężka praca.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gdt5 10 11 miesięcy temuocena: 73% 

  Tak, fotki najważniejsze. Jak najwięcej fotek.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~robbi 9 11 miesięcy temuocena: 60% 

  Tylko daj, daj i daj krzyczą, nic z kolei od siebie nie dając.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tadeusz 8 11 miesięcy temuocena: 66% 

  Koniec z rozdawaniem!!!, komputery w sklepie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jak długo jeszcze? 7 11 miesięcy temuocena: 60% 

  Ile lat jeszcze będzie trwała "walka ze skutkami wykluczenia cywilizacyjnego" spowodowanego rzekomo upadkiem PGR-ów? A kto widział na terenach pegeerowskich, kiedy te gospodarstwa jeszcze zipały, jakąkolwiek "cywilizację"? Ogromną większość PGR-ów zlikwidowano w 1992 r., czyli dokładnie aż 30 lat temu. Więc może już dość wyrównań rzekomych "krzywd cywilizacyjnych"? I dlaczego programem wciskania komuś darmowych komputerów mają być objęte także np. wnuczęta dawnych pracowników PGR? Również takie wnuczęta, które od urodzenia mieszkają w miastach (stąd pretensje w Iławie), być może w dobrze sytuowanych rodzinach, a o PGR-ach słyszały tyle co np. o dawnej pańszczyźnie, dziesięcinie, czy chociażby o smoku wawelskim? A jeśli już kogoś obejmować tym programem, to tylko dzieci i wnuków byłych pracowników tych gospodarstw, ale jedynie tych, które faktycznie jeszcze mieszkają we wsiach popegeerowskich, gdzie jeszcze często naprawdę widać prawdziwą biedę? I nie wszystkim jak leci, tylko ubogim.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dejw 6 11 miesięcy temuocena: 77% 

  Leszek weź snickersa.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iława 5 11 miesięcy temuocena: 61% 

  Iławianin ty naucz się taczką jeździć o laptopie zapomnij

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Izzy Man 4 11 miesięcy temuocena: 38% 

  Mamy wszystko pod kontrolą.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 3 11 miesięcy temuocena: 75% 

  Pomijam fakt, że rozdawnictwo jest czymś nagannym. Jednak trudni nie zgodzić się z czytelnikiem, że w ratuszu zawsze mają jakiś PROBLEM. Praktycznie na każdej płaszczyźnie urzędniczej. Nawet głupie laptopy okazały się problematyczne. Jeśli dobrze pamiętam to tymi sprawami zajmował się kolega burmistrza P. Jakub Kaska. Przerosły obowiązki ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hirem 2 11 miesięcy temuocena: 84% 

  Jak przyznali, zabrakło Kaski

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~PGR 1 11 miesięcy temuocena: 71% 

  PGR-y zlikwidowano 30 lat temu to chyba najwyższy czas wziąć się za robotę, a nie tylko brać bo mi się należy. Połowa beneficjentów nawet nie potrafi rozwinąć skrótu PGR, ale laptopa chętnie. Jak ja tracę pracę to szukam kolejnej i nie dostaję przez 30 lat benefitów. Chore Państwo.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAmodera
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAOrzechowska
REKLAMARykaczewski
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.6239 sekundy