REKLAMApluszak
REKLAMAOlszta

(Fot. KPP w Iławie.)

Przed nami Dzień Wszystkich Świętych. To czas szczególny, pełen zadumy, kiedy wspominamy bliskich, którzy odeszli. Wiele osób udaje się na groby swoich najbliższych na miejscowe cmentarze, ale wielu też decyduje się na pokonanie setek kilometrów, by zapalić znicz na rodzinnych grobach. W tym czasie policja rokrocznie obserwuje zwiększone natężenie ruchu zarówno pieszych, jak i pojazdów. Tradycyjnie nad bezpieczeństwem czuwać będą policjanci.

Komenda Powiatowa Policji w Iławie podaje szczegóły akcji "Znicz 2022" w naszym mieście.

CMENTARZ NA ULICY OSTRÓDZKIEJ - ZASADY RUCHU SIĘ ZMIENIĄ

Z uwagi na bezpieczeństwo ruchu pieszego i samochodowego w obrębie cmentarza komunalnego przy ulicy Ostródzkiej w Iławie 31 października 2022 r. o godz.18:00 zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu drogowego:

W pasie drogowym drogi krajowej nr 16 na ulicy Kościuszki w okolicach rzeki Iławki będą ustawione znaki B-21 (tzn. zakaz skrętu w lewo, jadąc od strony Olsztyna oraz zakaz skrętu w prawo, poruszając się od strony ulicy Niepodległości), uniemożliwiające wjazd na cmentarz od strony starego młyna.

Dojazd do parkingu dolnego przy ogrodach działkowych umożliwiony będzie od ul. Rzemieślniczej.

Dodatkowo na Alei Jana Pawła II oraz na ulicy Ziemowita na odcinkach przyległych do cmentarza przy ulicy Ostródzkiej zostanie zniesiony dotychczasowy zakaz zatrzymywania się poprzez zasłonięcie istniejących znaków pionowych. 

Przywrócenie pierwotnej organizacji ruchu drogowego odbędzie się 3 listopada, do godz. 7:00.

POSTAW NA SPACER ALBO TRANSPORT PUBLICZNY

Jeśli możesz, w tym szczególnym czasie zrezygnuj z jazdy samochodem. Alternatywą są transport publiczny lub spacer, na który wybierzmy się wyposażeni w odblaski. Środkami komunikacji publicznej w tym okresie dojedziemy bezpośrednio do cmentarza. Zamiast tracić nerwy na drodze, czy szukając miejsca do prawidłowego zaparkowania pojazdu, będziemy mogli poświęcić ten czas na zadumę  i wspomnienia o bliskich zmarłych.

KILKA PODSTAWOWYCH RAD DLA KIEROWCÓW

 • Pamiętajmy przede wszystkim, aby dostosować prędkość i sposób jazdy do warunków panujących na drodze. Okres Wszystkich Świętych to czas pogarszających się warunków atmosferycznych – szybko zapadający zmrok, często deszcz i przymrozki to czynniki wymagające od kierujących skupienia i rozwagi, zachowajmy więc ostrożność!
 • Nie zapominajmy o obowiązku jazdy z włączonymi światłami mijania.
 • Wyjazdy na groby bliskich to również okazja do spotkań rodzinnych – pamiętajmy, aby nigdy nie wsiadać za kierownicę po alkoholu. Pijani kierowcy będą z całą stanowczością pociągani do odpowiedzialności  i eliminowani z ruchu drogowego.
 • Pamiętajmy o obowiązku używania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewozu dzieci (foteliki i podwyższenia). Pasy bezpieczeństwa są najtańszym urządzeniem minimalizującym skutki wypadków drogowych, często ratującym życie, warto więc z nich korzystać.
 • Nie irytujmy się podczas korków - nie tylko nam się spieszy, a kultura i zdrowy rozsądek pomogą bezpiecznie dojechać do celu podróży.
 • Zwracajmy uwagę na bezpieczeństwo pieszych, którzy szczególnie po zmroku są niewidoczni na poboczach dróg.

f

KILKA DOBRYCH RAD DLA PIESZYCH

 • Nie wchodźmy i nie wbiegajmy na jezdnię znienacka, bo na śliskiej nawierzchni droga hamowania samochodu wynosi czasem kilkadziesiąt metrów, więc trudno w tych warunkach uniknąć potrącenia.
 • Przez jezdnię przechodźmy zawsze w miejscach wyznaczonych.
 • Unikajmy „szaro-burych” ubrań, ponieważ jesteśmy w nich zupełnie niewidoczni dla kierowców.
 • Używajmy elementów odblaskowych w postaci znaczków, naklejek lub wszywek do ubrań, toreb i plecaków.

f

Na podstawie informacji KPP w Iławie/red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAPS QUALITY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.4662 sekundy