REKLAMApluszak
REKLAMAinkubator
wydrukuj podstronę do DRUKUJ30 października 2022, 11:20
Przewodnicząca KGW Gałdowo Karolina Jaworska prezentuje kronikę.

Przewodnicząca KGW Gałdowo Karolina Jaworska prezentuje kronikę.

Dzisiaj w gminnym cyklu "Najważniejsi są ludzie" przedstawiamy Państwu działalność Koła Gospodyń Wiejskich w Gałdowie. Koło w Gałdowie jest jednym z 11 Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie gminy Iława. Przewodniczącą od samego początku jest Karolina Jaworska, która zastąpiła na tym stanowisku… swoją babcię!

Robert Jankowski: Pani Karolino, jaki był początek Waszego koła?

Karolina Jaworska: W 2015 roku, będąc w sklepie, przypadkiem usłyszałam, że jest pomysł reaktywacji koła gospodyń, bo teraz jest taka moda, a ja mam być przewodniczącą, bo moja babcia kiedyś była. No to pomyślałam, że może i fajnie (śmiech). Zrobiłyśmy pierwsze zebranie wspólnie z moją koleżanką ze studiów. Spotkałyśmy się na tym zebraniu i byłyśmy bardzo zaskoczone, że pojawiło się na nim tyle pań, bo było ponad 30 osób, w różnym wieku. Następnie udałyśmy się do pani Ani Malinowskiej z KGW Ząbrowo, bo ona była najbliżej nas, która nas wprowadziła i wytłumaczyła, jak założyć swoje koło. Wspólnie pojechałyśmy na pierwsze zebranie do Olsztyna, przygotowałyśmy dokumentację i formalnie założyłyśmy koło.

W 2015 roku, 1 maja zorganizowałyśmy imprezę reaktywacyjną, na którą zaprosiłyśmy dawne członkinie KGW Gałdowo, nie miałyśmy jeszcze żadnych funduszy na ten cel i przygotowałyśmy wszystko same, od zera. Impreza była na 60, 70 ludzi. I tak zaczęła się nasza przygoda.

RJ: Warto dodać, że to była reaktywacja koła?

KJ: Tak, koło działało wcześniej w latach 1968-1995, a przewodniczącą przez cały ten czas była moja babcia Janina Jaworska. Koło liczyło wtedy 50 członkiń. Działało bardzo aktywnie. Panie prowadziły kursy i pogadanki kulinarne, organizowały uroczystości, m.in. Dzień Dziecka, Dzień Seniora, Dzień Kobiet, wakacyjne dziecińce, pomagały i współpracowały z Domem Dziecka w Szymonowie, organizowały konkursy, wycieczki dla mieszkańców wsi, organizowały zabawy wiejskie i imprezy kulturalne, pogadanki z lekarzami nt. zdrowia i życia na wsi. Po śmierci mojego dziadka babcia straciła zapał do działalności społecznej i koło się rozwiązało. Reaktywacja nastąpiła równo po 20 latach. Babcia miała trzech synów i żadnej córki, to musiała zaczekać na wnuczkę (śmiech).

RJ: Jakie były Państwa pierwsze działania?

KJ: Jedną z naszych pierwszych aktywności było włączenie się w organizację Gminnych Obchodów Dni Rodziny w Gałdowie w 2015 roku, które były połączone z jubileuszem 65-lecia istnienia jednostki OSP w Gałdowie. Zorganizowałyśmy poczęstunek, nasze pierwsze stoisko promocyjne. Następnie wzięłyśmy udział w Święcie Indyka, na którym zajęłyśmy I miejsce w konkursie kulinarnym za nasze słynne sushi z indyka. Jesteśmy kołem, które dba o tradycje kulinarne, ale nie boimy się również eksperymentować i może to zostało dostrzeżone i docenione przez komisję konkursową. Tego roku również zaprezentowałyśmy się w Siemianach podczas Festiwalu „Nad Jeziorakiem”.

RJ: Jesteście bardzo aktywnym kołem. Jakie są Wasze największe sukcesy?

KJ: Staramy się brać udział w największych wydarzeniach w naszej gminie i nie tylko. W 2015 roku wzięłyśmy udział w konkursie na „Najładniejszy wystrój stołu wigilijnego”, organizowanym przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, gdzie zajęłyśmy III miejsce. Tego samego roku podczas Dożynek Gminnych w Nowej Wsi zajęłyśmy II miejsce w konkursie kulinarnym oraz II miejsce w konkursie na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. W kolejnym roku zajęłyśmy I miejsce we wspomnianym konkursie i miałyśmy zaszczyt reprezentować gminę na Dożynkach Wojewódzkich w Olsztynku.

RJ: Angażujecie się również w życie społeczne wsi oraz gminy.

KJ: Od początku istnienia koła staramy się aktywnie uczestniczyć w życiu sołectwa i gminy. Bierzemy udział w gminnych obchodach Dni Rodziny, w Dożynkach Gminnych, współorganizujemy Dzień Seniora, Dzień Kobiet, Dzień Jesieni i inne wydarzenia organizowane przez szkołę. Opiekujemy się salą wiejską i staramy się poprawiać estetykę naszej miejscowości. Współpracujemy ze szkołą podstawową, sołtysem i radą sołecką, jednostką OSP, Gminnym Ośrodkiem Kultury, z Urzędem Gminy w Iławie i z samym Wójtem Gminy Iława Krzysztofem Harmacińskim, na którego życzliwość zawsze możemy liczyć.

RJ: Znani jesteście również z Waszego zaangażowania w działalność charytatywną. Jakie to były działania?

KJ: Od 2017 roku uczestniczymy w akcji „Torty dla WOŚP”, która powstała z naszej inicjatywy. Polega ona na tym, że koła przygotowują torty, które później są sprzedawane podczas gminnego finału „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Ponadto uczestniczymy w kiermaszach charytatywnych i wigilijnych. Współuczestniczymy także w Biegu Charytatywnym „Dobro Wraca”. Brałyśmy także udział w zbiórce charytatywnej dla rodziny pogorzelców z naszej wsi.

RJ: Jakie jest Wasze koło teraz?

KJ: Obecnie jest to ośmioosobowa grupa pań w wieku od 30 do 60 lat. Jesteśmy z sobą bardzo zżyte, spędzamy razem czas, organizujemy wycieczki rowerowe, wspólne ogniska. Z tego miejsca chciałam zaprosić chętne osoby do wstąpienia w nasze szeregi. Jesteśmy nowoczesnym i otwartym stowarzyszeniem i walczymy z krzywdzącym stereotypem, który pokazuje panie z kół gospodyń wiejskich jako starsze panie w fartuchach, które coś tam gotują. Nasza działalność to dużo więcej!

RJ: Jakie macie plany na przyszłość?

KJ: Chciałybyśmy częściej się spotykać i zaprosić do współpracy więcej chętnych. Korzystając z okazji, w imieniu naszego koła chciałam bardzo podziękować za doskonałą współpracę i wsparcie: panu Marszałkowi Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawowi Markowi Brzezinowi, panu Wójtowi Krzysztofowi Harmacińskiemu, który wspiera naszą działalność, naszemu radnemu Aleksandrowi Koneckiemu, dyrektor szkoły podstawowej w Gałdowie Annie Lewandowskiej, prezesowi Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Wiesławowi Domianowi, byłemu prezesowi OSP Gałdowo Bolesławowi Peście i obecnemu prezesowi Waldemarowi Wójtowiczowi, Państwu Małgorzacie i Mariuszowi Koneckim, Państwu Paulinie i Krzysztofowi Olejnikom i wielu innym.

RJ: Czego mogę Państwu życzyć?

KJ: Wytrwałości, dobrych relacji i współpracy i żeby doba była dłuższa!

RJ: I tego w imieniu swoim własnym i wójta gminy Krzysztofa Harmacińskiego Państwu życzymy. Dziękuję za rozmowę i w imieniu naszych czytelników proszę przyjąć życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Wywiad przeprowadził Robert Jankowski, UG w Iławie.

KGW Gałdowo podczas Gminnych Obchodów Dni Rodziny.

Przewodniczące i członkinie KGW, Dyrektor GOK Grażyna Piękos oraz Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński podczas podsumowania akcji „Torty dla WOŚP”.

Podczas konkursu na „Najładniejszy wystrój stołu wigilijnego”.

Kronika Koła Gospodyń Wiejskich w Gałdowie.

Ilość zdjęć 10

REKLAMAgeodeta
REKLAMAPellet

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.8082 sekundy