REKLAMAMartex2
REKLAMAZDZ
wydrukuj podstronę do DRUKUJ9 listopada 2022, 10:47 komentarzy 5
- Moja praca inżynierska jest podsumowaniem dwóch lat pracy nad projektem „Stardust” - mówi Marcin Jasiukowicz.

- Moja praca inżynierska jest podsumowaniem dwóch lat pracy nad projektem „Stardust” - mówi Marcin Jasiukowicz. (Fot. Archiwum prywatne.)

Pochodzący z Iławy Marcin Jasiukowicz, absolwent Wydziału Elektrotechniki i Automatyki, a obecnie student Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, został laureatem konkursu o Nagrodę Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej na najlepszą pracę dyplomową z zakresu badań kosmicznych.

Celem konkursu jest promowanie indywidualnych oraz zespołowych osiągnięć studentów polskich szkół wyższych. W tym roku po raz pierwszy oceniano także rozprawy doktorskie. Na tegoroczną, piątą edycję konkursu wpłynęła rekordowa liczbą zgłoszeń. W sumie z 19 uczelni i jednostek naukowych z całego kraju nadesłano 49 prac.

Konkurs podzielony jest na trzy kategorie: prace inżynierskie/licencjackie, prace magisterskie oraz prace doktorskie. Marcin Jasiukowicz został wyróżniony nagrodą III stopnia za swoją pracę inżynierską pt. „Stardust – Stratosferyczna platforma eksperymentalna”. Promotorem pracy był dr inż. Daniel Wachowiak z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki, na którym laureat ukończył studia I stopnia. W swojej pracy inżynierskiej Marcin Jasiukowicz porusza tematykę lotów balonów stratosferycznych oraz platformy badawczej, którą skonstruował z zespołem Stardust w ramach międzynarodowego projektu REXUS/BEXUS. Projekt polegał na przeprowadzeniu badań mikrobiologicznych stratosfery z kosmodromu Esrange w Kirunie w Szwecji. Praca inżynierska skupia się na elektronice kontrolującej eksperyment, którą zaprojektował w trakcie studiów.

– Moja praca inżynierska jest podsumowaniem dwóch lat pracy nad projektem „Stardust”, który wraz z kołem naukowym „SimLE” realizowaliśmy we współpracy ze Szwedzką, Niemiecką i Europejską Agencją Kosmiczną w ramach programu REXUS/BEXUS – mówi Marcin Jasiukowicz. – Nagroda w konkursie Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej jest dużym wyróżnieniem zarówno dla mnie, jak też mojego wkładu w studencką działalność naukową, którą kontynuuję na studiach magisterskich oraz w ramach działalności SimLE. Mam nadzieję, że moja praca będzie stanowiła inspirację dla podobnych prac w tematyce kosmicznej na PG i zachęcała do podejmowania w trakcie studiów ambitnych projektów, które wykraczają poza schemat.

Obecnie młody naukowiec studiuje na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, gdzie wybrał interdyscyplinarny, międzyuczelniany kierunek - technologie kosmiczne i satelitarne. W tym semestrze, w ramach Erasmusa, studiuje na uniwersytecie w Bremen w Niemczech, w mieście nazywanym kosmicznym z uwagi na obecność wielu firm z tego sektora. Jest laureatem plebiscytu Samorządu Studentów PG „Złote lwiątka” w kategorii student naukowiec, a także członkiem Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej.

Nagroda Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej dla pochodzącego z Iławy studenta Politechniki Gdańskiej.

Marcin Jasiukowicz na tle napisu NASA.

REKLAMAskup złomu

5Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Ewa 5 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Gratulacje dla Pana! Dalszych sukcesów, wytrwałości w spełnianianiu swoich celów w życiu i dobrych, pomocnych ludzi na swojej drodze! Powodzenia!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lenin 4 6 miesięcy temuocena: 31% 

  Ciekawe, czy dalej z ojcem będą godzinami zawracać gitarę w Neokomputer, po czym niczego i tak nie kupią.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~brawo 3 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Brawo. Takich mądrych ludzi nam potrzeba.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iława 2 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Super Panie Marcinie, pana osiągnięcia dla Polski

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~. 1 6 miesięcy temuocena: 17% 

  NIech mnie kule biją! Narszcie mamy iławskiego przyszłego naukowca od podboju kosmosu. Oczekiwał bym jeszcze, by ktoś taki, albo grupa młodych naukowców skonstruowali mikro-bombę wodorową.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMASprzątanie
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.453 sekundy