REKLAMAfredom
REKLAMACastrorama
wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 listopada 2022, 11:32
Zespół operujący lek. med. Maciej Świniarski, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu i lek. med. Maciej Góraj, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Zespół operujący lek. med. Maciej Świniarski, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu i lek. med. Maciej Góraj, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Ortopedia zajmuje się pacjentami w każdym wieku, począwszy od niemowlaków, a skończywszy na osobach w podeszłym wieku. Dolegliwości, z którymi zgłaszamy się do specjalistów tej dyscypliny medycznej, są bardzo zróżnicowane i wynikają z wielu schorzeń zarówno wrodzonych, jak i nabytych. Ortopedia skupia się na diagnostyce, leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów w obrębie kości, mięśni, więzadeł, stawów i innych elementów układu ruchu. Postęp w tej dziedzinie jest ogromny, dzięki czemu współcześni ortopedzi potrafią przywrócić sprawność osobom, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie miały na to szans.

Oddział Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej Powiatowego Szpitala w Iławie leczy pacjentów już od 60 lat

Atutem oddziału jest wykwalifikowany, doświadczony zespół lekarzy, który przy współpracy z pielęgniarkami, rehabilitantami i personelem pomocniczym dba o szybki powrót pacjentów do pełnej sprawności. Personel oddziału chętnie podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach, sympozjach, jak również wprowadza nowe metody leczenia. Obok wykonywanych już od wielu lat zabiegów rekonstrukcji stawu kolanowego, biodrowego, obecnie rozszerzony został wachlarz świadczeń dla pacjentów o zabiegi w zakresie leczenia zwyrodnienia kciuka.

Zmiany w stylu życia, do których należy intensywniejsza niż kiedyś aktywność fizyczna, częstotliwość użytkowania urządzeń mobilnych, powodują wzrost znaczenia kciuka w naszym życiu codziennym. Kciuk jest najważniejszym z naszych palców, jednocześnie posiadającym największy zakres ruchu, więc trudno wyobrazić sobie naszą codzienną aktywność bez niego. Niesprawność ręki, wynikająca z upośledzenia funkcji kciuka, to dotkliwe ograniczenie, tym bardziej że schorzenie ma charakter przewlekły i postępujący. Dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn. Choroba zwyrodnieniowa stawu czworoboczno-śródręcznego kciuka (zwanego również CMC1) rozpoczyna się od bólu w obrębie stawu, w dalszej kolejności pojawiają się problemy z ruchem odwodzenia palca aż do znaczących trudności w zakresie wykonywania ruchów rotacyjnych w obrębie stawu kciuka. Oprócz metod nieoperacyjnych leczenia zwyrodnienia stawu CMC1, które są skuteczne tylko we wczesnych fazach choroby takich jak zastrzyki sterydowe czy zastrzyki z kwasem hialuronowym, istnieje kilka metod operacyjnych, a najnowszą z nich jest endoprotezoplastyka czyli wymiana stawu polegająca na zastąpieniu go endoprotezą. 30 września 2022 r. lekarze Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej przeprowadzili w naszym szpitalu kolejną już operację endoprotezoplastyki stawu czworoboczno-śródręcznego.

Pacjentka Pani Beata od 6 lat zmaga się z chorobą zwyrodnieniową stawu śródręcznego obu dłoni. Choroba, jak podkreśla sama pacjentka, jest bardzo uciążliwa, uniemożliwia wykonywanie jej pracy zawodowej, ale też bardzo utrudnia życie codzienne, to niewyobrażalny ból przy każdej próbie chwytania. Najprostsza czynność staje się niewykonalna, przekręcenie klucza w zamku, odkręcenie butelki czy trzymanie długopisu jest wręcz niemożliwe. Operację przeprowadził doświadczony zespół lekarzy, specjalistów z zakresu ortopedii i traumatologii narządów ruchu lek. med. Maciej Świniarski i lek. med. Maciej Góraj. Zabieg polegał na usunięciu chorobowo zmienionej tkanki i wprowadzeniu w jej miejsce materiału sztucznego zwanego implantem. Blizna pooperacyjna jest niewielka i zwykle mało widoczna. Podczas zabiegu wykorzystano dwumobilną endoprotezę TOUCH®, jest to proteza najnowszej generacji, gwarantująca pacjentom znacznie szybszy powrót do pełnej aktywności, pozwala na lepsze odzyskanie sprawności oraz siły chwytu i ściskania. Poprawia również w widoczny sposób zniekształcenie kciuka, przywracając jego długość i korygując nieprawidłowe ustawienie.

PROTEZA TOUCH®

Dwumobilność protezy daje duży zakres ruchu we wszystkich płaszczyznach oraz minimalizuje ryzyko zwichnięcia. Pierwsze efekty po operacji widoczne są już po 5 dniach, a w większości przypadków już 2 – 3 tygodnie wystarczają, aby pacjent rozpoczął wykonywanie podstawowych czynności, takich jak np. chwytanie przedmiotów, które przed zabiegiem były niemożliwe do wykonania. Zabieg przywraca u pacjenta pełen zakres ruchów w stawie kciuka i co ważne pozwala na wyeliminowanie dolegliwości bólowych, poprawia w znaczny sposób jakość życia.  Operacje endoprotezoplastyki kciuka refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Dwa dni po wyjściu ze szpitala mogłam sama prowadzić samochód. Po kilku dniach mogłam bez problemu wykonywać wszelkie czynności i co najważniejsze nie odczuwałam bólu, który codziennie towarzyszył mi od kilku lat. Jestem bardzo zadowolona, że zdecydowałam się na wykonanie zabiegu, dzięki któremu mogę nareszcie normalnie funkcjonować – mówi Pani Beata. – Co więcej, z niecierpliwością czekam już na operację drugiej ręki. 

Pani Beata już dwa dni po operacji została wypisana ze szpitala. Początkowo rękę miała unieruchomioną w ortezie. Efekty wykonanej operacji, jak sama podkreśla, przerosły jej oczekiwania.

Jak wskazuje lek. med. Maciej Świniarski, w artykułach medycznych zwyrodnienie stawu kciuka wymieniane jest już jako choroba cywilizacyjna, a częstość jej występowania będzie wzrastała z racji używania urządzeń mobilnych z dużym ekranem dotykowym, co angażuje kciuk i wymusza skrajne ruchy w stawie CMC1. Zastosowanie endoprotezy u pacjentów daje spektakularne rezultaty, zwłaszcza że dotychczas stosowane metody leczenia były mniej skuteczne i nie przywracały w pełni sprawności. To skuteczne rozwiązanie dla pacjentów, którzy od wielu lat borykają się z ograniczeniami związanymi z chorobą.

Zdjęcie RTG obrazujące wszczepioną endoprotezę.

Źródło: Powiatowy Szpital im. Wł. Biegańskiego w Iławie.
Publikacja Starostwa Powiatowego w Iławie.

REKLAMANAJLAK
Swojak
Artykuł załadowany: 0.3497 sekundy