REKLAMAPatrz
REKLAMASadek

(Fot. archiwum zespołu.)

Mijający rok skłania do podsumowań. Tegoroczna działalność iławskiego chóru „Camerata” skupiała się  na realizacji zadania publicznego pt. „Organizacja koncertów i warsztatów wokalnych muzyki chóralnej” Gminy Miejskiej Iława. Dzięki uzyskanym funduszom możliwa była aktywność koncertowa zespołu, który „za całokształt działalności” otrzymał  21 maja 2022 roku Nagrodę Burmistrza Miasta Iławy.

Wypracowany system pracy warsztatowej  chóru „Camerata” został mocno zaburzony w ostatnich dwóch latach z powodu przedłużającej się pandemii. Jednak przy wspólnym wysiłku całego zespołu udało się wrócić do względnej normalności. Już  w pierwszej połowie 2022 roku – przy zachowaniu procedur sanitarnych, obowiązujących w przestrzeni publicznej – chórzyści podjęli systematyczną pracę nad swoim nowym repertuarem. 

W styczniu chór zaśpiewał dwa koncerty kolęd w iławskich świątyniach, co stanowiło swoistą inaugurację koncertów po długiej przerwie. 23 marca w Kinoteatrze „Pasja” współorganizował wydarzenie muzyczne, któremu towarzyszyło przesłanie: „W Iławie pomagamy Ukrainie”. Koncert okazał się być ważnym, charytatywnym wydarzeniem dla całego środowiska lokalnego.

Bazylika w Świętej Lipce to miejsce znane pielgrzymom. Tam chórzyści „Cameraty” i ich dyrygentka, prof. Honorata Cybula gościli 10 kwietnia. Swój koncert muzyki pasyjnej wykonali  w ramach corocznego Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej. 

Majowe koncertowanie chóru (8 i 26 maja) to tradycyjnie już śpiewanie w iławskich obiektach sakralnych. Były to kolejno: udział w mszy „Za ojczyznę” w kościele NPNMP w Iławie oraz koncert pieśni maryjnych z okazji Dnia Matki w kościele Przemienienia Pańskiego w Iławie. 

16 czerwca chór „Camerata” uświetnił muzycznie w Iławie I Ogólnopolski Spływ Flisaków i nagrał dla ich stowarzyszenia bardzo widowiskowy wideoklip „Flisacy”, którego tłem uczyniono jezioro Jeziorak. 

Trwająca od wielu lat współpraca iławskiego zespołu z chórem „Apasjonata” z Lubawy stała się przyczynkiem zaproszenia „Cameraty” do wykonania koncertu chóralnego, który odbył się 30 października w kościele św. Anny w Lubawie. 

Jak co roku „Camerata” uczestniczyła 11 listopada w uroczystej mszy  w intencji Ojczyzny w kościele Brata Alberta w Iławie.  Zgromadzeni w świątyni usłyszeli  także wykonane przez chór pieśni patriotyczne. Kolejny „Koncert pieśni patriotycznych” zespół zaśpiewał 13 listopada w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe w Świeciu nad Osą. Było to przeżycie niezwykle poruszające, zarówno dla słuchaczy, jak i dla wykonawców. 

W dniach 1-4 grudnia chór „Camerata” będzie uczestniczył w XXX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze (Czechy). Ten festiwal, a szczególnie odbywający się w jego ramach konkurs chóralny, będzie stanowił szczególne wyzwanie dla możliwości wokalnych zespołu.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrygentki, pani profesor Honoraty Cybuli, ale też determinacji całego zespołu i życzliwości wielu osób ze środowiska lokalnego, chórzyści zyskali w tym roku nową energię i motywację do twórczej pracy na rzecz propagowania kultury muzycznej w jej najszlachetniejszej, koncertowej formie.

Hanna Uścińska

REKLAMANAJLAK

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.4907 sekundy