REKLAMAZDZ
REKLAMAsuknie
wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 listopada 2022, 11:28 komentarzy 15

(Fot. Archiwum własne.)

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie wylicza nieprawidłowości, jakie wykrył w toku kontroli w iławskiej "ziemniaczance". Odpowiada też na pytanie o to, czy z działalnością tego zakładu można powiązać doskwierające mieszkańcom Iławy uciążliwości zapachowe.

Kontrola WIOŚ w "ziemniaczance", wszczęta na wniosek Starosty Iławskiego oraz Burmistrza Miasta Iława, dobiegła końca, poznaliśmy jej wyniki.

Inspektorat zarzuca iławskiej "ziemniaczance" m.in. wprowadzanie ścieków przemysłowych do środowiska bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego, a także niewłaściwe gospodarowanie odpadami. 

- Szlamy z mycia, oczyszczania, obierania, odwirowywania i oddzielania surowców były przetwarzane bez wymaganego pozwolenia - wynika z pokontrolnego raportu WIOŚ.

Inspektorat przyznaje też, że działalność zakładu może się wiązać z uciążliwościami natury zapachowej.

W nawiązaniu do kwestii uciążliwości zapachowej, prowadzona na terenie ww. zakładu produkcja, gospodarka ściekowa oraz gospodarka odpadami może powodować uciążliwości zapachowe (m.in. otwarte zbiorniki zakładowej podczyszczalni ścieków, otwarty zbiornik wód zawracanych oraz otwarte miejsce magazynowania odpadów) - wskazuje WIOŚ.

Jednocześnie inspektorat przypomina, że polskie prawo w obecnym stanie nie reguluje kwestii norm odorowych - pomimo ich uciążliwości dla społeczeństwa.

Poniżej publikujemy najważniejsze fragmenty komunikatu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie w sprawie kontroli przeprowadzonej w iławskiej "ziemniaczance".

W dniach od 18 października do 15 listopada br. przeprowadzono kontrolę interwencyjną AMELO Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 33, Iława.

Stwierdzono następujące nieprawidłowości:

- wprowadzanie ścieków przemysłowych do środowiska bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego;
- niewykazanie w karcie ewidencji odpadu o kodzie 02 03 01 (szlamy z mycia, oczyszczania, obierania, odwirowywania i oddzielania surowców) informacji o sposobie przekazania odpadów osobom fizycznym bądź jednostkom organizacyjnym;
- przetwarzanie odpadów o kodzie 02 03 01 na terenie zakładu, tj. na powierzchni ziemi, wzdłuż zbiornika wód zawracanych, bez wymaganego pozwolenia;
- magazynowanie niezgodnie z decyzją Starosty Iławskiego z dnia 30 października 2021r. odpadów o kodzie 02 03 01, tj. magazynowanie tych odpadów w betonowym boksie obok zbiornika wód zawracanych oraz na gruncie przy zbiorniku buforowym wód zawracanych;
- brak pozwolenia na wprowadzanie do powietrza pyłów odprowadzanych z emitorów należących do linii produkcji białka oraz linii produkcji skrobi ziemniaczanej;
- nierzetelne wprowadzenie do bazy Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami raportu za rok 2021;
- niepoinformowanie WIOŚ w wyznaczonym terminie o zakresie wykonania zarządzenia pokontrolnego z dnia 29 marca 2022r.

W związku ze stwierdzonymi w trakcie kontroli naruszeniami, w stosunku do kontrolowanego podmiotu zastosowano sankcje karne przewidziane przepisami prawa oraz zostaną podjęte działania pokontrolne. Ponadto ustalenia kontroli zostaną przekazane również właściwym organom celem podjęcia działań zgodnie z posiadanymi kompetencjami.

W nawiązaniu do kwestii uciążliwości zapachowej, prowadzona na terenie ww. zakładu produkcja, gospodarka ściekowa oraz gospodarka odpadami może powodować uciążliwości zapachowe (m.in. otwarte zbiorniki zakładowej podczyszczalni ścieków, otwarty zbiornik wód zawracanych oraz otwarte miejsce magazynowania odpadów). 

Zapach czy też odór jest substancją niemierzalną, zaś jego odczuwanie w każdym przypadku ma charakter subiektywny. Z uwagi na powyższe, zapachy, pomimo że mogą być uciążliwe, nie mogą być badane przez organy Inspekcji Ochrony Środowiska - jak również przez inne podmioty, gdyż w ustawodawstwie nie obowiązują normy prawne, które odnosiłyby się do zapachów.

W innym lokalnym kontrolowanym przedsiębiorstwie, firmie BARTON z siedzibą w Karasiu pod Iławą, WIOŚ nie stwierdził nieprawidłowości w zakresie przestrzegania wymagań ochrony środowiska.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK
REKLAMABetiko

15Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Mieszkaniec 15 ponad rok temuocena: 92% 

  To nie jest tak, że powinno się nakazać natychmiastowe zamknięcie produkcji? Nie wiem, nie znam się, tylko pytam. Może ktoś mądrzejszy odpowie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~"rewelacyjne" wyniki kontroli 14 ponad rok temuocena: 88% 

  Czyli w ciągu miesięcznej kontroli inspektorzy WIOŚ odkryli to, co dla mieszkańców Iławy było oczywiste od lat. W ciągu miesiąca odkryli także gnijące bajora odpadowe znajdujące się na łące przed zakładem i będące źródem porażającego smrodu niosącego się na znaczną część miasta i okolic. Bajora dobrze widoczne z ul. Wojska Polskiego. Wszystko to razem można było skwitować po 2 dniach kontroli. Dowiedzieliśmy się także, że na zarząd spółki Amelo nałożono sankcje karne. Ale jakie - to już ścisła tajemnica. Pewnie takie, z których pan prezes Lorenz będzie się śmiał w kułak. Okazało się również, że spółka Amelo zostanie objęta działaniami pokontrolnymi. Ale ile sobie z nich prezes Lorenz to najlepiej świadczy fakt, że poprzednie zalecenia z marca tego roku kompletnie sobie "olał". I teraz najważniejsze skwitowanie wyników miesięcznej kontroli WIOŚ w miejscowej ziemniaczance - ŚMIERDZIAŁO, ŚMIERDZI i będzie nadal ŚMIERDZIAŁO. Ponieważ spółce Amelo można jedynie naskoczyć. Amen...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dejw 13 ponad rok temuocena: 21% 

  Przecież dejwid mówił, że śmierdzi z Bartona w Karasiu. Ja wierze Dejwidowi, to taki fajny chłopiec, uczciwy i transparenty. Więc nie ma co się nakręcać 35!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pkp 12 ponad rok temuocena: 38% 

  A gdzie Ewa dzięki której wschodzi słońce? Gdzie jej lans w tej sprawie? Gdzie skuteczne działania? Oj bidulka, nic nie może?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Emerytka 11 ponad rok temuocena: 56% 

  Każdy zakład w Iławie to praca dla ludzi. Praca to pieniądze, pieniądze to byt, rozwój, rodzina itp. Jestem za tym. Nawet najbardziej uciążliwą dla otoczenia produkcję, skoro już jest, trzeba zaakceptować. Ale nie można godzić się na omijanie przepisów i procedur związanych z nią w konsekwencji smród. W tym zakładzie chyba to... pominięto. Smród docierał na drugi koniec miasta. Tylko kara finansowa... personalna, zmusi ludzi będących w dyrekcji do.. myślenia i działania. Chcę mieć czyste powietrze w Iławie. Jak sobie nie radzi dyrekcja ziemniaczanki to...won do innego miasta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~TODO 10 ponad rok temuocena: 55% 

  Proponuję zamknąć Ziemiaczankę, Animex, przepompownie ścieków na JPII i zrobić Iławę miastem w 100% turystycznym, gdzie 9m_c turystami będą mieszkańcy w związku z tym ceny czynszów i towarów mają być turystycznie wysokie..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~! 9 ponad rok temuocena: 0% 

  A ty będziesz ludzią płacił wyplaty ba życie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wśiook 8 ponad rok temuocena: 31% 

  Ja jako mieszkaniec żądam, dostepu dla Iławy dostępu do morza bałtyckiego i alp od strony Szwacjacskiej

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czy dobrze pamiętam ? 7 ponad rok temuocena: 33% 

  a 35-ty żądał dostępu do placu czerwonego , ale tawariści mu chyba nocha utarli.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Beata 6 ponad rok temuocena: 82% 

  Czyli kiedy się to zmieni na lepsze?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marmoto 5 ponad rok temuocena: 20% 

  Zmieni sie jak sie wyprowadzisz w Iławie zawsze już bedzie śmierdzieć

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Miksa 4 ponad rok temuocena: 69% 

  kiedy zniknie ochrona PISowskich posłów nad ziemniaczanką

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~MIESZKANIEC 3 ponad rok temuocena: 82% 

  CZYLI NIC NIE MOŻNA TAK??? JAKO MIESZKANIEC IŁAWY, OCZEKUJE DECYZJI OD RZADZĄCYCH MIASTEM, KTÓRE JASNO OKREŚLĄ CZY TAKI ŚMIERDZIEL MOŻE BYĆ W NASZYM MIEŚCIE. MOIM ZDANIEM MOŻEMY JAKO MIASTO PODJĄĆ UCHWAŁĘ, ŻE NA TERENIE MIASTA NIE CHCEMY DZIAŁALOŚCI GOSPODARCZEJ, Z KTÓRĄ SĄ TAKIE PROBLEMY

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~alibbab 2 ponad rok temuocena: 100% 

  miasto to to może nawet podjąć uchwałę, że w Iławie mają rosnąć banany - tylko co z tego -

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~1 1 ponad rok temuocena: 36% 

  Ja jako mieszkaniec Iławy, oczekuję od innych mieszkańców żeby się tym zaraz zajęli! I jeszcze niech się zajmą muzyką zakłócającą spokój!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3981 sekundy