REKLAMAincome2
REKLAMAincome
wydrukuj podstronę do DRUKUJ30 listopada 2022, 10:22 komentarzy 48
O trudnej sytuacji finansowej mówiła radnym Lidia Miłosz, dyrektor Iławskiego Centrum Kultury.

O trudnej sytuacji finansowej mówiła radnym Lidia Miłosz, dyrektor Iławskiego Centrum Kultury. (Fot. kadr z nagrania.)

Za nami dwa lata pandemii i niemal rok wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą. Przez nami - najprawdopodobniej - chudy rok wyrzeczeń i zaciskania pasa. W realiach wysokiej inflacji, galopujących cen energii i rosnących kosztów pracowniczych w Iławie nie ma co liczyć na dużo darmowej rozrywki - wynika z wystąpienia na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Iławie Lidii Miłosz, dyrektor Iławskiego Centrum Kultury.

Według aktualnych prognoz budżet ICK na przyszłoroczne imprezy zamknie się w kwocie pół miliona złotych; to ponad dwukrotnie mniej, niż wydano na wszystkie ogólnomiejskie imprezy w tym roku. Jednostka ma ratować się biletowaniem wydarzeń i zajęć edukacyjnych.

O trudnej sytuacji finansowej mówiła radnym Lidia Miłosz, dyrektor Iławskiego Centrum Kultury.

- W tej chwili sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Rozpoczynamy już myślenie o następnym roku kalendarzowym od planowania - opowiadała. - Przedstawiłam bardzo rzetelnie przykłady dużych wzrostów cen w działalności Iławskiego Centrum Kultury. Chciałabym skupić się na bardzo istotnej rzeczy. Żeby spiąć ten przyszłoroczny budżet, my - Iławskie Centrum Kultury, jako przedsiębiorca działający w Iławie, musimy wprowadzić, już od stycznia, biletowanie. Koncert Noworoczny będzie imprezą biletowaną, co pozwoli nam na zwiększenie puli środków na inne wydarzenia miejskie. Podobnie z działalnością edukacyjną. Aby utrzymać standard, od przyszłego roku niektóre zajęcia będą częściowo biletowane. Nie jesteśmy tutaj jakimś ewenementem, ponieważ inne domy kultury mają odpłatność za zajęcia. My również będziemy biletować.

Jak dodała szefowa ICK: 

Z przeliczenia budżetu, które otrzymałam od pana burmistrza [wynika, że] na imprezy mam 500 tysięcy złotych, na cały rok, przy czym wiedzą Państwo, jakie są koszty realizacji wydarzeń i wiedzą Państwo, jaka jest inflacja i jakie są realia budżetowe. Będziemy te wydarzenia realizować, pytanie właśnie - jak.

Dla porównania, w mijającym roku koszt wszystkich imprez ogólnomiejskich wyniósł 1,3 mln zł, z czego około 1 mln zł pochłonęły trzy największe i najważniejsze imprezy: Złota Tarka, Dni Iławy i Soundlake Festival.

Podczas swojego wystąpienia przed radnymi Lidia Miłosz podkreślała jeszcze odpowiedzialność za zespół pracowników - zapewnienie im pracy. Chodzi tu zarówno o pracowników zatrudnionych w ICK na etatach, jak i o osoby współpracujące z tą jednostką w oparciu o umowy o dzieło czy zlecenia - lokalnych twórców, instruktorów będących jednocześnie przedsiębiorcami na niwie kultury.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK

44Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Jan 44 5 miesięcy temuocena: 50% 

  Ależ tu się jadu wylało ...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~łot dzika kultura 43 5 miesięcy temuocena: 100% 

  a było takie bogactwo imprezowe i to za darmo jak domi darła się i bluzgała przez megafon , a burmistrz ani be , ani me .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 42 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Najważniejsze w tej całej mowie, jest ostatnie stwierdzenie, że trzeba zapewnić ludziom prace. Widać jak w całym ratuszu tylko liczą sie posady, może zweryfikować ilość zatrudnionych (ciekawe ile jest zatrudnionych ludzi w ICK, może ktoś wie?) i czy na pewno ta ilość jest potrzebna oraz ich zarobki. Kolejna sprawa to może zrezygnować z imprezki burmistrza, która jest tak promowana.Inna sprawa czy ktoś moderuje to komentarze, bo większość z nich jest nie na temat i w dodatku są obraźliwe...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~instytucja d/s niepotrzebnych 41 5 miesięcy temuocena: 75% 

  gdyby wyłączyć światło i kazać się rozejść to byłyby zyski niewątpliwie , bo zostałoby te planowane 500 tyś na wydarzenia , byłaby oszczędność na 30-tu ??? etatach ICK // proszę mnie poprawić , bo nie wiem dokładnie // no i wreszcie oszczędności na energii elektrycznej i ogrzewaniu , co obecnie nie jest sprawą bagatelną . A wielcy artyści , typu lulek mają podobno możliwości samofinansowania się i żaden ICK nie im jest potrzebny .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dżesika 40 5 miesięcy temuocena: 83% 

  I gdzie tu sprawiedliwość, ona ma 500tys a ja tylko 500

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zenek 39 5 miesięcy temuocena: 25% 

  Hwała Ukrainie.Utrzymanie przychodźców kosztuje.Wszelkie "za darmo" (lonad rozsadek) odbije się nam jeszcze czkawką...Dodatkowo kolejna darowizna dla sąsiada zza wschodniej granicy,20 mln dolarów...ktoś musi na to uskładać...to i skladamy.A w zamian...dostajemy od nich rakietami.....Praktycznie utrzymujemy UA przy życiu....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomi 38 5 miesięcy temuocena: 83% 

  Oj Lidka , na wieś do KGW a nie do ICK . Po co Ci to . Kasa jest OK .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Filip Mosz 37 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Już planują co zrobią w 2023 roku. Brawo. To się nazywa systematyczność i odpowiedzialność. Szkoda że repertuar kina to dno dna. Niżej upaść nie można. Kpina z mieszkańców. Gdzie jest DKF?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~123 36 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Oj, brakuje DKF...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jola 35 5 miesięcy temuocena: 79% 

  Jak dla mnie ta Pani na tym stanowisku się skompromitowała.Lepiej było zostać w szkole.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~7 34 5 miesięcy temu

  Zgadzam się. Ta pani nie nadaje sue na to stanowisko Ciężko się z nią rozmawia. Sztywna i zadufana w sobie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 33 5 miesięcy temuocena: 78% 

  Pełna zgoda.Chore ambicje nauczycielki. W samorządzie iławskim po wyborach już roboty nie dostanie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator 32 5 miesięcy temuocena: 88% 

  Pełna zgoda. Jako nauczycielka była fantastyczna! Bardzo merytoryczna w pracy, lubiana przez dzieci. Co podkusiło do zmiany zawodu ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mumin 31 5 miesięcy temuocena: 75% 

  Może zrobić w tym roku bilety na Soundlake po 5 zł i ogłosić kolejny wielki sukces?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NoOne 30 5 miesięcy temuocena: 83% 

  A nie można usunąć jako najbardziej kosztownej i zamiast tego zrobić więcej mniejszych imprez? Ewentualnie bardziej promować Tarkę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 29 5 miesięcy temuocena: 42% 

  Imprezy biletowane jak najbardziej. Robią wydarzenia za darmo i nikt na nie nie przychodzi. Sponsorów nie pozyska, wiele firm ledwo ciągnie. Może więcej wynajmowania kina na imprezy firm zewnętrznych? Zajęcia tematyczne jak najbardziej z opłatami. Ma pomysł, trzymam kciuki.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dejw 28 5 miesięcy temuocena: 71% 

  Najważniejsze jest ostatni zdanie, pracownicy muszą mieć prace. Może lepiej przesunąć cześć pracowników do innych działów i ograniczyć działalność kulturalną. Bez tych trzech imprez też się można przez rok obejść. Ale nie, lepiej podnieść podatki, ważne żeby koleżanka dyrektorka miała co robić i kim zarządzać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tenczowa kóltóra 27 5 miesięcy temuocena: 83% 

  imprezy niebiletowane to : np. palenie zniczy pod sądem , gdzie nawet zjawił się znany ormowiec ,,, ale czy przyniósł znicz ? //toć to kosztuje // Ale stał z tyłu jak ten burak w czapce z daszkiem i nie powiedział ani be , ani me, ani kukuryku . Historię niebiletowanych ulicznych imprez wściekłych macić pamiętamy świetnie .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~urzędnik 26 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Roczne utrzymanie to ponad 4 mln.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nie wiem 25 5 miesięcy temuocena: 91% 

  a może najtaniej byłoby wyłączyć światło i się rozejść ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nie pamiętam 24 5 miesięcy temuocena: 91% 

  ile kosztuje rocznie utrzymanie ICK ? bo zapomniałem .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~obywatel drugiej kategorii 23 5 miesięcy temuocena: 50% 

  W kraju już zaczyna brakować pieniędzy dosłownie na wszystko: służbę zdrowia, edukację, chore dzieci, ludzi żyjących poniżej progu ubóstwa (3 mln, w tym 600 tyś dzieci), wykończono 380 tyś małych i średnich przedsiębiorstw, ludzie nie mają na leki, żywność i opłaty, ale na pomoc dla turystów socjalnych krainyU pieniądze zawsze się znajdą. Rozdawane bez żadnej kontroli i weryfikacji. Z dodruku lub pożyczek. Spłacać będą następne pokolenia, i my w podatkach, chlebie, benzynie... Już stoimy nad przepaścią, a czeka nas następna fala przesiedleńców, a chazarski komik podle próbuje wciągnąć nas do swojej wojenki.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zdalny obserwator 22 5 miesięcy temuocena: 80% 

  Znam doskonale S&F i WoW. Do tego towarzystwa można jeszcze dorzucić P. Zychowicza i wszelkiej maści ekspertów od wszystkiego i mamy gotowy przepis na wojnę. Chociaż Bartosiak ostatnio zmienia narrację. W wielu kwestiach przyznaję im racje, ale w kontekście wojny i póżniejszego pokoju, chyba bardziej reprezentują interes Yankesów i krainyU, niż Polski. To moje zdanie. Pozdro i bez urazy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dejw 21 5 miesięcy temuocena: 57% 

  Do deyva Polecam Bartosiaka albo Wolskiego. Ja sam wyciągam wnioski, myśle samodzielnie. Zawsze znajdziesz kogoś kto poprze Twoje tezy, szczególnie w dobie internetu. Na tym to polega, oni tylko Cię utwierdzą, że masz racje. Taniec z gwiazdami to nie moja bajka, ale jeśli ktoś lubi nic mi do tego. Widać wnioski wyciągasz szybko, dalekie od rzeczywistości, może z wojną w Ukrainie jest podobnie Panie przemądrzały?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do Deyva 20 5 miesięcy temuocena: 50% 

  Posłuchaj Leszka Sykulskiego albo Leszka Żebrowskiego na YouTube. Liźniesz trochę geopolityki i prawdy o tej wojnie. Wiem, że to nie Taniec Z Gwiazdami, ale chociaż spróbuj.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dejw 19 5 miesięcy temuocena: 50% 

  Do dejw. Jak Ruski pokonają Ukraińców to my jesteśmy następni, ewentualnie drudzy w kolejce. Będziesz wtedy walczył? Wątpię.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~banderowska onuca 18 5 miesięcy temuocena: 40% 

  Są szacunki, że to może być nawet 100 mld złotych do końca roku.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do dejw 17 5 miesięcy temuocena: 50% 

  A dlaczego obywatel ma iść walczyć za Ukrainę? Tak się składa, że teraz granica z Rosją( ZBiR + obwód Kaliningradzki jest dłuższa od granicy z Ukrainą) i nic się nie dzieje, bo wojna jest 1000 km od Polski, a wszyscy uciekają do nas. To jest kabaret. Polska nie była i nie jest celem dla Rosji, bo działa tu ich ogromna agentura, za to Ukraina ma wobec Polski roszczenia terytorialne. Poczytaj. Wyłącz telewizor.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dejw 16 5 miesięcy temuocena: 47% 

  Pójdziesz walczyć obywatel jak Ukraina upadnie? Wątpię. Będziesz uciekał za granice i krzyczał dajcie!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~obserwator 15 5 miesięcy temuocena: 86% 

  Kłania się brak umiejętności menagerskich w wykonaniu pani Miłosz,a na dodatek jeszcze niegospodarność.Audyt i jeszcze raz audyt w tej instytucji.Kuzynka żony burmistrza Kopaczewskiego sobie nie radzi,to niech wraca do szkoły uczyć dzieci klas1-3.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~urzędnik 14 5 miesięcy temuocena: 88% 

  Pani Miłosz ma chrapkę na stanowisko dyrektora SP2,ale sorry obecna dyrektorka jednak nie odchodzi na emeryturę.Co to będzie za półtora roku...Bolesny upadek.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Magda 13 5 miesięcy temuocena: 36% 

  Bilety na dni miasta od wielu lat są biletowane w dużo większych ośrodkach miejskich niż Iława, podobnie jeśli chodzi o parkowanie w ścisłym centrum miasta. Skąd miasto ma brać pieniądze jak tu ludzie wszystko chcą mieć za darmo?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~proste 12 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Magdo , niech nie robią NIC i JUŻ będzie taniej !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czytelnik 11 5 miesięcy temuocena: 80% 

  Z mądrego zarządzania z wpływu z podatków !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zez 10 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Dobry argument, żeby zwiększyć podatki w 2023roku

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~fiu 9 5 miesięcy temuocena: 57% 

  Kopaczewski to totalne ...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~srik 8 5 miesięcy temuocena: 50% 

  d.n.o.?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pracuś 7 5 miesięcy temuocena: 85% 

  Może troche trzeba popracować nad złapaniem sponsorów imprez. Podzwonić i poszukać patronatów tak jak robią chcące lepiej prosperować miasta... ICSTiR i ICK trochę więcej trzeba dać od siebie a nie liczyć tylko na pieniądze podatników!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~10 6 5 miesięcy temuocena: 85% 

  Ale to trzeba chcieć a nie usadowić na stołek. Kopacz taki przejrzysty, szuka kolesiostwa w firmach a sam co? Wszyscy wiedzą kim obstawia spółki i szykuje w nich miejsca dal kolesi. Karma wraca Dawidzie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janinka 5 5 miesięcy temuocena: 40% 

  Damy radę pani Lidio, dziękujemy za pani pracę i zaangażowanie. A nienawiści ludzkiej zawsze będzie anonimowy dostatek, nie ma co sie przejmować

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ciotka 4 5 miesięcy temuocena: 90% 

  a ciasta i torty za ile ICK od pani kupiło?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianka 3 5 miesięcy temuocena: 75% 

  Może jeszcze więcej foteli niech wymieni?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 2 5 miesięcy temuocena: 78% 

  Dotacja ponad dwa miliony, a na zakres działalności przeznaczone jest 500 tys. Brzmi jak żart. Lepiej oddać organizację imprez firmom zewnętrznym niż utrzymywać ICK. Płacisz człowieku podatki , a na imprezę w mieście będziesz kupował bilety. Kpiny.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jakub 1 5 miesięcy temuocena: 82% 

  W naszym mieście od dawna nie dzieje się nic co tak naprawdę przyciągnęło by turystów , Złota tarka jedyna z imprez która jest kojarzona z naszym miastem bez wątpienia powinna zostać . Ratusz sprzedaje wszystko jak leci więc może jakieś dodatkowe fundusze się znajdą .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMASprzątanie
Artykuł załadowany: 0.4233 sekundy