REKLAMAfredom
REKLAMAZielona aleja
wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 stycznia 2023, 12:28 komentarzy 3
Dariusz Paczkowski i Michał Młotek zapraszają na spacer po ulicy Dworcowej.

Dariusz Paczkowski i Michał Młotek zapraszają na spacer po ulicy Dworcowej. (Fot. Internetowe Muzeum Iławy.)

Pierwsze w tym roku spotkanie z historią. Młotek i Paczkowski zapraszają na spacer po ulicy Dworcowej.

Już dzisiaj pierwszy w tym roku spacer po Iławie, organizowany w ramach cyklu nowa „Historia jednej ulicy”. W niedzielę, 15 stycznia Michał Młotek i Dariusz Paczkowski zaproszą iławian na spacer po ulicy Dworcowej. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 14:00 na Placu Iławskich Kolejarzy.

Wybór ulicy Dworcowej na miejsce pierwszego w 2023 roku spaceru po mieście nie jest przypadkowy. W grudniu zeszłego roku rozpoczął się jubileusz 150-lecia pojawienia się kolei w Iławie – pierwszy pociąg przyjechał na iławski dworzec dokładnie 1 grudnia 1872 roku.

– Stąd nasza wizyta w tej okolicy – mówi Dariusz Paczkowski. – Praktycznie cały spacer poświęcimy sprawom kolei i jej historii, od czasu okresu poprzedzającego budowę linii kolejowych, przez pierwsze lata funkcjonowania kolei w Iławie, okres powojenny aż po czasy współczesne – dodaje.

Nie zabraknie też opowieści z koleją w tle. Uczestnicy wyprawy usłyszą między innymi, w jakim celu na iławskim dworcu w okresie II wojny światowej pojawiał się późniejszy słynny kurier z Warszawy Jan Nowak-Jeziorański.

– Opowiemy też o tym, dlaczego pod koniec wojny okolice dworca były pod czujną obserwacją komunistycznej partyzantki i jak doszło do zdobycia obiektów kolejowych przez żołnierzy z podziemia antykomunistycznego z oddziału Marcjana Sarnowskiego „Cichego” – zapowiada Michał Młotek.

Opowieściom organizatorów wycieczki, poza uczestnikami spacerów, przysłuchiwać się będą tym razem także uczniowie czterech iławskich szkół podstawowych, którzy biorą udział w „Międzyszkolnym konkursie wiedzy o Iławie”. Konkurs organizują Piotr Bryl i Katarzyna Górska – nauczyciele historii ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Polskich Olimpijczyków.

– W trakcie spaceru uczniowie każdej ze szkół wylosują jedną z iławskich ulic, by następnie przygotować na jej temat prezentację – mówi Piotr Bryl. – Prezentacje oceniane będą podczas finałowej części konkursu, która odbędzie się w naszej szkole – dodaje.

Uczestnicy konkursu, którzy podzieleni są na trzyosobowe drużyny, będą mogli skonsultować przygotowane przez siebie prezentacje z Michałem Młotkiem i Dariuszem Paczkowskim. Warto dodać, że w organizację konkursu, poza wspomnianymi Piotrem Brylem i Katarzyną Górską (SP3), zaangażowani są także Kamila Kozłowska (SP4), Kinga Michalak i Radosław Drzewiecki (SP5) oraz Seweryn Szczepański (SP2).

Spacer po ulicy Dworcowej rozpocznie się o godzinie 14:00. Miejscem zbiórki uczestników wyprawy jest Plac Iławskich Kolejarzy.

Kolejny spacer odbędzie się w lutym. Tym razem miłośnicy Iławy spotkają się na ulicy Królowej Jadwigi.


Za organizacją pieszych spacerów po Iławie, które odbywają się pod szyldem Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl, stoją radni miejscy i miłośnicy Iławy Michał Młotek i Dariusz Paczkowski.


IMI/red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAgeodeta
REKLAMAprofi

3Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~xv 3 ponad rok temuocena: 100% 

  Na Jagiełły był cyrk boisko dla Warmii i Kolejarza niżej wodociągi. A co najważniejsze IZNS-Y a ponich zmieniono nazwę na IWCS-Y Te zakłądy za dobrej komuny zatrudniały potężną iliść ludzi (1200) Jak w swe łapy wzioł balcerek to sprywatyzował i wypędził z zakładu co-najmniej 1000 ludzi na bruk. Nie wiem czy o tym wiecie. Jak nie to o szczegóły zapytajcie się tych którzy jeszcze zyją. Balcerek wszytko prywatyzował dla zasady

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Podatnik 2 ponad rok temuocena: 83% 

  A kiedy będzie spacer ul Jagiełły

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ilaw 1 ponad rok temuocena: 25% 

  przypominam o remoncie Kuzni Talentow

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4764 sekundy