REKLAMAZDZ
REKLAMAZielona aleja 2

(Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

Poradnie podstawowej opieki zdrowotnej mogą wykonywać testy combo na NFZ; świadczenie dla pacjentów będzie bezpłatne - informuje Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ w Olsztynie.

Testy "trzy w jednym" diagnozują jednocześnie w kierunku ewentualnego zakażenia grypą (typu A bądź B), koronawirusem lub wirusem RSV. 


Wczoraj (9 stycznia) prezes NFZ podpisał zarządzenie regulujące kwestię finansowania takich badań. Wcześniej, 5 stycznia, Minister Zdrowia Adam Niedzielski wydał rozporządzenie, na podstawie którego testy combo stały się świadczeniami gwarantowanymi w podstawowej opiece zdrowotnej.


Poradnie POZ mogą wykonywać tzw. testy combo, czyli testy "trzy w jednym", na NFZ, czyli takie, które wskazują na zakażenie grypą (typu A bądź B), koronawirusem lub wirusem RSV.

- Rozporządzenie umożliwia wykonanie u lekarza rodzinnego testu, który zidentyfikuje, z którym wirusem mamy do czynienia, czy jest to wirus grypy, koronawirus, czy wirus RSV - podkreślał szef resortu zdrowia.

W poniedziałek 9 stycznia, tuż po wejściu w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia, Filip Nowak, prezes NFZ, podpisał zarządzenie, zgodnie z którym za test antygenowy combo i jego wykonanie poradnia POZ otrzyma prawie 34 zł. Koszty wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

- Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każdy test i jego wykonanie, jest to więc świadczenie płatne dodatkowo, poza stawką kapitacyjną, czyli podstawowym wynagrodzeniem lekarza rodzinnego - podaje Magdalena Mil, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Dla pacjentów POZ testy są bezpłatne - dodaje.

NFZ podkreśla, że szybka diagnoza ułatwi ustalenie właściwego leczenia.

- Wprowadzenie szybkich testów antygenowych, które w krótkim czasie wykrywają zakażenie wirusem grypy (A bądź B), koronawirusem lub wirusem RSV, znacznie ułatwi postawienie właściwej diagnozy i zastosowanie adekwatnego leczenia. Jest to szczególnie istotne przy nadmiernie stosowanej antybiotykoterapii - tłumaczy Mil. - Na test "trzy w jednym" kieruje lekarz POZ na podstawie badania i oceny stanu zdrowia pacjenta.

Do wszystkich poradni POZ został wysłany komunikat ze szczegółową informacją z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o producentach, importerach i dystrybutorach testów, u których można je zamawiać.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAPS QUALITY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.6384 sekundy