REKLAMApluszak
REKLAMAprofi
wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 stycznia 2023, 10:35 komentarzy 26

(Fot. materiały prasowe.)

Spokój mieszkańców najbardziej urokliwych zakątków powiatu nowomiejskiego, interesy lubawskiego przemysłu, a może ambicje Iławy, której wielu przedstawicieli chciałoby, aby budowa ekspresowej "piątki" stała się kołem zamachowym rozwoju miasta na kolejne dziesięciolecia - co przeważy w lokalnej debacie na temat przyszłego przebiegu drogi ekspresowej S5 przez nasz region?

Wielka inwestycja nabiera coraz bardziej realnych kształtów i budzi coraz większe emocje. Przed dzisiejszym zebraniem w Iławie - ostatnim w ramach tego cyklu - zwięźle podsumowujemy wnioski płynące z dotychczasowych trzech spotkań w tej sprawie. 

9 stycznia, Lubawa (spotkanie dla mieszkańców Gminy Ostróda oraz Gminy Lubawa)

Z pierwszego w powiecie iławskim spotkania w sprawie przebiegu przez nasz teren S5 wyłonił się dość jednoznaczny obraz: uczestnicy w zdecydowanej większości opowiedzieli się za wariantem zielonym - tym biegnącym blisko Nowego Miasta Lubawskiego i Lubawy.

W duchu poparcia właśnie dla tej nitki wypowiedzieli się przedstawiciele miejscowego samorządu i biznesu. Wśród argumentów "za" tym wariantem wymieniano duży ruch na DK15 (większy niż na DK16), a także uprzemysłowienie Lubawy. Głosy "przeciwko" zielonemu wariantowi były na tym spotkaniu w mniejszości: część rolników sprzeciwia się podziałowi ich ziem przez "ekspresówkę", ponadto uczestnicy debaty z Iławy upominali się o "piątkę" bliżej największego ośrodka miejskiego w powiecie. Kilka osób zwróciło uwagę, że zaledwie jeden węzeł, jaki zgodnie z wariantem zielonym ma obsłużyć cały powiat iławski, to zdecydowanie za mało.

10 stycznia, Biskupiec (spotkanie dla mieszkańców Gminy Kisielice oraz Gminy Biskupiec)

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem; uczestniczyło w nim około 300 osób. Tutaj "faworytem" mieszkańców okazał się wariant W1 - fioletowy, czyli biegnący spośród wszystkich trzech najbardziej na północ. Pozostałe warianty, W2 i W3, mieszkańcy odrzucają, sprzeciwiając się nadmiernej ich zdaniem ingerencji w środowisko naturalne, m.in. Dolinę Drwęcy, podziałowi ich działek, a także ewentualnym przyszłym uciążliwościom związanym z funkcjonowaniem ruchliwej "ekspresówki" blisko ich wsi i domostw.

Padał też argument, że mieszkańcy gminy Biskupiec traktują Iławę jako centrum komunikacyjne, usługowe, handlowe i edukacyjne i zależy im na rozwoju miasta. Dlatego też największym poparciem cieszył się wariant najbliżej Iławy.

11 stycznia, Nowe Miasto Lubawskie (spotkanie dla mieszkańców Gminy Nowe Miasto Lubawskie)

Tutaj największy sprzeciw wzbudził wariant "zielony" - gorąco popierany w Lubawie. Mieszkańcy przygotowali nawet wyrażający taki sprzeciw baner, który podczas debaty wisiał w sali nowomiejskiego MCK. 

Największe emocje towarzyszyły mieszkańcom Skarlina i okolic, którzy nie mogą się zgodzić na inwestycję, która ich zdaniem zdegraduje pod kątem przyrodniczym i krajobrazowym te cenne środowiskowo tereny, gdzie, jak mówili mieszkańcy, wiele osób osiadło właśnie po to, aby cieszyć się czystym powietrzem i spokojem, które teraz mogą zostać zniszczone. 

Jeden z mieszkańców pokazał na mapie swój stosunkowo niedawno wybudowany dom, który - zgodnie z nitką zieloną - znalazłby się zaledwie kilkanaście metrów od pasa drogowego "ekspresówki". Tymczasem, jak mówił mężczyzna, zdecydował się on na budowę i przeprowadzkę, aby zapewnić swoim dzieciom, rodzinie zdrowe i spokojne środowisko życia. Dom sąsiedni, zgodnie ze wstępnymi planami, byłby już przeznaczony do rozbiórki ze względu na zbyt bliskie sąsiedztwo z drogą.

Inny uczestnik debaty, rolnik ze Skarlina, mówił o wielkim przywiązaniu tutejszych gospodarzy do ziemi, podkreślając, że dla tutejszego społeczeństwa budowa "ekspresówki" to więcej minusów niż plusów. Według niego największe ośrodki mają zostać skomunikowane właśnie kosztem tutejszej społeczności, w tym rolników, którzy nie widzą dla siebie większych korzyści płynących z sąsiedztwa z taką drogą, jedynie koszty i uciążliwości.Spotkanie dla mieszkańców Gminy i Miasta Iława odbędzie się 12 stycznia w Hotelu Port 110 w Iławie. Początek o godzinie 17:00.Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAgeodeta
REKLAMAPellet

26Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~John9 26 ponad rok temuocena: 100% 

  Po co te śmieszne zebrania przecież wszystko zaklepane. Firma. PiS -Szynaka już temat załatwił.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Utopia 25 ponad rok temuocena: 25% 

  Jeśli ktoś myśli, że ilawę rozwinie S5 to dla porównania: Ostróda ma 2 krajówki 16 i 15 oraz S7 i co? Prężnie się rozwija? Mają wyższe niż w Iławie bezrobocie i niższy przychód na mieszkańca. I to są dane ogólnie dostępne. Nie dajcie się nabrać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~głęboko wierzący ;) 24 ponad rok temuocena: 67% 

  Przy wyborze wariantu W3 (od wschodu Iławy) W1 (od zachodu Iławy) 3 węzły: znika potrzeba budowy dwóch wiaduktów nad torami w mieście, tego w centrum i na drodze do Kisielic.Czy ktoś bierze to pod uwagę w kosztorysie, bo pieniądze i tak idą z jednego państwowego "wora".

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NIK 23 ponad rok temuocena: 86% 

  W1 dla GMINY KISIELICE!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tutejszy 22 ponad rok temuocena: 30% 

  Żaden wariant społeczny nie likwiduje ani trasy ani węzła Iława Zachód, którego Stradomno i Wikielec nie chcą. Iława niech proponuje inne opcje, jeśli tak bardzo jej zależy na wariancie W1

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~LP 21 ponad rok temuocena: 94% 

  Jak to mawiał klasyk: "W1...albo śmierć"

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Boczek N W 20 ponad rok temuocena: 33% 

  Idzta z tad won

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz K. Dąbrowski 19 ponad rok temuocena: 64% 

  Gorąco Państwa zachęcam by na dzisiejszych konsultacjach podpisać się pod petycją postulującą dołączenie do analiz dwóch dodatkowych wariantów "kolejowo-szesnastkowych". Ich główne zalety to bliskość istniejących głównych korytarzy transportowych i możliwość aktywizacji gospodarczej terenów między Stanowem a Nową Wsią. Obszar ten stanowi już jedyny realny kierunek rozwoju dla Iławy w perspektywie wieloletniej. Druki petycji są również do pobrania na fb na stronie: Obwodnica dla Iławy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dominicc de COCCO 18 ponad rok temuocena: 100% 

  Ta pana propozycja przechodI 100m od mejego domu? A może jak już tak pan społecznie i altruistycznie do tego podchodzi to nirch pan poświeci swój dorobek życia i spokój na który oracuje od wielu wielu lat.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~. 17 ponad rok temuocena: 0% 

  Powiadam wam już dawno, ze: Od Rudzierzy ciągnąć najprościej jak to mozliwe na Nową Wieś bokiem dajej przez Jezioro Jeziorak ale mostem jak to świat czyni. Wy tylko jeden przez drugiego się kłocicie i do niczego nie dojdziecie. Droga przez Doły pójdzie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Liczebnik 16 ponad rok temuocena: 47% 

  Czy Szanowni Projektanci obwodnicy "społecznej" na S5 wzięli pod uwagę to że dobowy ruch na tej S5/obwodnicy jest prognozowany 20000 samochodów?Porównawczo teraz ruch dobowy: na obwodnicy Ostródy DK16 około 7000na obwodnicach Olsztyna średnio 12000Więc nie dość że ściągniecie syf w okolice Iławy to jak będziecie chcieli sobie skrócić drogę między punktami w Iławie to wam dojazd obwodnicą zajmie 2x dłużej.Obecnie w Iławie jest tak: "najbardziej ruchliwy lokalny odcinek "krajówki" jest na DK16 za Iławą w stronę Ostródy. Tędy, jeździ średnio 13,8 tysiąca pojazdów na dobę. To więcej o prawie 5,5 tysiąca w porównaniu do wyników badania z 2015 roku.Jak zrobią wariant zielony przy Lubawie to zredukuje ruch w Iławie do około 5-7 tysięcy. I to nam załatwia problemy komunikacyjne w mieście.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~chris 15 ponad rok temuocena: 80% 

  wcale nie. Iława przejmie ruch tranzytowy z północy czyli Kwidzyn, Malbork, Susz, Zalewo. Wariant Iławski zakłada budowę węzła na zachód od miasta, co by rozwiązało kwestię tego tranzytu. Natomiast dziwi mnie, że nikt nie mówi o rozwiązaniu najbardziej oczywistym. Czyli wygrywa wariant Iławski, natomiast równocześnie modernizacji co najmniej do standardu 3 jezdni ulega kilkukilometrowy odcinek DW536 od ronda w Sampławie do węzła Iława Południe. W ten sposób Lubawa ma dojazd do S5, nie ma potrzeby kosztownej modernizacji DK15 z Ostródy do Sampławy. Gdyby wygrał wariant lubawski, i tak trzeba by było zmodernizować ten odcinek DW536, który zakorkowałby się ruchem z Iławy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~2 14 ponad rok temuocena: 50% 

  do ~1 Nie, ponieważ na Lubawę będzie szedł tylko ruch na północ, na Ostródę tą drogą nie będą jeździć, a jak się zrobi przejazd przez tory na Grudziądz to też ludzie będą woleli starą drogę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~1 13 ponad rok temuocena: 33% 

  jeden wyjazd na drogę szybkiego ruchu - załatwia nam problemy komunikacyjne i gwarantuje korki

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hg 12 ponad rok temuocena: 14% 

  Jeslo ktoś myśli że wygra ilawa z burmistrzem na czele to odp. Nie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do zwolenników W1 11 ponad rok temuocena: 27% 

  Przyjrzyjcie się proszę szczegółowym rozwiązaniom węzła Iława Zachód na drodze Wikielec-Stradomno. Naprawdę chcecie widzieć ciężkie pojazdy pod szkołą w Wikielcu i na skrzyżowaniach ? Węzły dla Iławy tak, ale zaprojektowane "z głową".

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Cd 10 ponad rok temuocena: 17% 

  Do Pana "heniek" - ma Pan taką deklarację GDDKiA na piśmie, ktoś Panu obiecał, czy tylko się Panu tak wydaje?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~heniek 9 ponad rok temuocena: 94% 

  ciężkie pojazdy do węzła z węzła będą jechać w kierunku Stradomna, nie na Wikielec. Nie będą jeździć pod szkołą. Proszę nie siać dezinformacji.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~j75 8 ponad rok temuocena: 95% 

  W1 i trzy węzły. I może coś z tej Iławy będzie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz K. Dąbrowski 7 ponad rok temuocena: 100% 

  W1 w proponowanym kształcie w zasadzie wyklucza węzeł Wschodni dla Iławy. Dlatego proponujemy alternatywy: W1A i W1b

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~KA 6 ponad rok temuocena: 21% 

  Nowe Miasto będzie się cieszyć świeżym powietrzem, nam pozostanie tylko smrodek i hałas. Brawo my!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Heniek 5 ponad rok temuocena: 100% 

  przy W2 to pewnie u nas będzie smród, bo Iława nie będzie miała obwodnicy z prawdziwego zdarzenia, tylko dojazd przez miasto i lubawską do jedynego węzła w Rodzonym.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rafał 4 ponad rok temuocena: 82% 

  Zgadza się, nie ma nad czym debatować. Tylko W1

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Heniek 3 ponad rok temuocena: 88% 

  Tylko W1. Inne warianty w tej postaci są niedopuszczalne.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAKOMA
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5861 sekundy