REKLAMAzoomi
REKLAMAprofi
wydrukuj podstronę do DRUKUJ20 stycznia 2023, 12:38 komentarzy 8
Aleksander Mądry patronem roku 2023 w Iławie? „Nauczyciel wymagający i życzliwy; pedagog, który wywarł ogromny wpływ”.

Aleksander Mądry patronem roku 2023 w Iławie? „Nauczyciel wymagający i życzliwy; pedagog, który wywarł ogromny wpływ”. (Fot. Magdalena Rogatty.)

Aleksander Mądry - "pedagog, który wywarł ogromny wpływ na rozwój edukacji w Iławie", "nauczyciel wymagający, ale przy tym zawsze życzliwy dla każdego ucznia", były dyrektor iławskiego liceum, pod kierownictwem którego "szkoła ta stała się jedną z najlepszych szkół średnich nie tylko w województwie, ale i w kraju", może zostać lokalnym patronem roku 2023 w Iławie.

Głosować w tej sprawie będzie Rada Miejska w Iławie. 


Przypomnijmy, że Aleksandra Mądrego iławska rada uhonorowała w roku 2015 tytułem "Zasłużonego dla Miasta Iławy", nadając go "za wieloletnie zaangażowanie i pracę pedagoga oraz ogromny wpływ na rozwój edukacji w Iławie". Teraz były dyrektor iławskiego "Żeromka" może stać się kolejnym patronem roku w mieście. 


O Aleksandrze Mądrym (sylwetkę przybliżamy za uzasadnieniem do uchwały w sprawie nadania tytułu "Zasłużony dla Miasta Iławy"):

"Pan Aleksander Mądry urodził się 25 stycznia 1935 r. w Mirowie w ówczesnym powiecie przasnyskim. Po wojnie w 1945 r. zamieszkał wraz z rodzicami w Kisielicach. Po zakończeniu nauki w szkole podstawowej rozpoczął naukę w Liceum Pedagogicznym w Ostródzie. W 1957 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Gdańsku na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii, gdzie uzyskał tytuł magistra matematyki. Ukończył też studia podyplomowe w zakresie Organizacji i Zarządzania Szkolnictwem na Uniwersytecie Gdańskim. 

W 1958 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego w Iławie w tzw. 11-latce. Jako nauczyciel matematyki pracował tam 12 lat. Później w latach 1969-1971 był dyrektorem ds. pedagogicznych w Technikum w Bartoszycach. 

Do Iławy Pan Aleksander Mądry wrócił w 1971 r. Objął wówczas stanowisko dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego, jednak nadal pracował jako nauczyciel matematyki. Jako dyrektor dał się poznać jako doskonały organizator. To właśnie dzięki jego inicjatywie budynek LO został wyremontowany i rozbudowany. Powstała nowa sala gimnastyczna, dobudowano nowe skrzydło, a zwykłe klasy przekształcono w pracownie i laboratoria. To dzięki staraniom Pana Aleksandra Mądrego oraz ówczesnego dyrektora szpitala w Iławie Franciszka Stanibuły w strukturach LO powstało Liceum Medyczne dla pielęgniarek oraz dwuletnie Studium Medyczne dla położnych. Przez wiele lat zarządzana przez Pana Mądrego szkoła wykształciła setki absolwentów. Pod jego kierownictwem szkoła ta stała się jedną z najlepszych szkół średnich nie tylko w województwie, ale i w kraju. Był też jednym z inicjatorów powstania Ośrodka Sportów Wodnych w Iławie. Zawsze angażował się w działania służące iławskiemu społeczeństwu. 

W 1984 r. Pan Mądry odszedł do pracy w Olsztyńskim Kuratorium. Tam pracował do emerytury na stanowisku ds. kształcenia kadr kierowniczych. 

Aleksander Mądry to człowiek niezwykle skromny. Przez wiele lat pracy w szkole dał się poznać jako znakomity pedagog, metodyk, świetny matematyk. Był nauczycielem wymagającym, ale przy tym zawsze życzliwym dla każdego ucznia, służył dobrą radą i pomocą.

Nie ma w Iławie instytucji, w której nie pracowaliby uczniowie Pana Aleksandra Mądrego. Niewątpliwie jest to pedagog, który wywarł ogromny wpływ na rozwój edukacji w Iławie".

Decyzję Rady Miejskiej w Iławie o tym, czy rzeczywiście rok 2023 będzie w Iławie "Rokiem Aleksandra Mądrego" poznamy na sesji 30 stycznia.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Fot. Magdalena Rogatty.

REKLAMANAJLAK

8Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~bolo 8 ponad rok temuocena: 0% 

  Hej! Nie każdy "głąb" ma całkiem pustą głowę i wtenczas taki pisze , ze jeśli rozchodzi się o kapustę, to głomb .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~. 7 ponad rok temuocena: 100% 

  SZKODA ŻE MAŁO ZARABIAŁO SIĘ WTENCZAS, A NIE MÓWIĄC O POZIOMIE EMERYTURY NA KONIEC ŻYWOTA.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~!!! 6 ponad rok temuocena: 67% 

  To wypisz, wymaluj tak jak dzisiaj.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~polka 5 ponad rok temuocena: 100% 

  Człowiek wielkiej kultury , nigdy nie podnosił głosu a posłuch miał wielki. Wielki miał również szacunek za posiadaną wiedzę i formę jej przekazywania , za postawę nauczyciela szanującego pracowników ale i uczniów. Ze znanych mi osób to chyba najlepszy wybór od lat.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Maturzystka rocznik 1986 4 ponad rok temuocena: 100% 

  Jestem za... bardzo sympatyczny nauczyciel i bardzo dobry dyrektor.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~44-TY 3 ponad rok temuocena: 100% 

  Nas natomiast uczyła matmy pani Sochacka. Kto z nas gdzie tylko chciał, to dostał się na studia związane z matematyką. Jednak o Mądrym dobrze było mówione, jako o matematuku i jego przekazie tej dziedziny nauczania.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Mało tego, ten głąb matematyczny jeszcze się czegoś nauczył.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Uczeń p. Mądrego 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Całkowicie się zgadzam. Fantastyczny człowiek. Miałem zaszczyt i przyjemność być jego uczniem z matematyki. Polecam jego podejście do uczniów obecnym nauczycielom matematyki. Do niego największy głąb matematyczny nie bał się przychodzić na lekcję.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAKOMA
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.389 sekundy