REKLAMApluszak
REKLAMAikea
wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 stycznia 2023, 13:24 komentarzy 6

(Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

Ruszy nowy rządowy program - wszyscy czwartoklasiści w kraju otrzymają nieodpłatnie laptopy - ogłosił podczas dzisiejszej konferencji prasowej szef polskiego rządu, Mateusz Morawiecki.

Już w tym roku sprzęt ma trafić do 370 tysięcy uczniów w Polsce. Później program będzie kontynuowany dla kolejnych roczników - wynika z informacji, jakich dzisiaj udzielił premier RP.

- Od września tego roku uczniowie IV klasy szkoły podstawowej otrzymają nieodpłatnie laptopy, które będą służyły im na kolejnych etapach edukacji. W tym roku sprzęt trafi do 370 tys. uczniów. To jeden z elementów wspierania transformacji cyfrowej - mówił podczas dzisiejszej konferencji Premier RP Mateusz Morawiecki.

A dlaczego akurat IV klasa? Jak wyjaśniał szef polskiego rządu, właśnie na tym etapie edukacji dziecko wykonuje duży i ważny krok; istotnie zmienia się też program nauczania. Darmowe komputery dla czwartoklasistów mają umożliwić aktywną realizację podstawy programowej z wykorzystaniem komputerów i standaryzację scenariuszy lekcji. Mają też wspierać uczniów w zakresie rozwoju ich umiejętności cyfrowych oraz pomagać w prowadzeniu zajęć z informatyki - przekonuje Kancelaria Premiera.


W dzisiejszej konferencji udział wziął także minister edukacji Przemysław Czarnek. Pytany o "status zawodowy nauczycieli", zasygnalizował potrzebę zmian w tym zakresie. Jak powiedział, na przestrzeni ostatnich lat z polskich szkół ubyło 1,5 mln uczniów, a liczba nauczycieli - wzrosła. Ponadto według ministra Czarnka zbyt niskie w Polsce jest nauczycielskie pensum (jest to określona liczba godzin zajęć dydaktycznych, do której zobowiązany jest pracownik szkoły; godziny spędzone w klasie - przy tablicy). Obecnie wynosi ono 18 godzin; jest to jedna z najniższych wartości w krajach OECD, wynika z wypowiedzi ministra. Z kolei nauczycielskie związki zawodowe, na czele z ZNP, podkreślają, że tygodniowy czas pracy polskich nauczycieli wynosi 40 godzin, a nauczyciele nie tylko prowadzą lekcje, ale i mają wiele innych obowiązków.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK

6Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Zuzanna 6 12 dni temuocena: 40% 

  Rację ma Wisia. Mrożek to wymyślił ale nie przewidział. Jednak gawiedz przecież nie ma pojęcia kim był Mrożek i co napisał. I to jest tragikomedia. Niestety.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sonia 5 12 dni temuocena: 67% 

  Wisi zapewne nie jest wyształciuchem, tylko osobą wykształconą, stąd ta mądrość w niej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~aha 4 12 dni temuocena: 100% 

  to ty jesteś ponad gawiedzią i masz pojęcie . To takie buty .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gość 3 12 dni temuocena: 75% 

  A co z klasą 5,6,7,8 ???

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sonia 2 12 dni temuocena: 100% 

  Trzeba zarobić drodzy niepracujacy ojcowie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wisia 1 12 dni temuocena: 50% 

  A nic trzeba przeznaczyć kilka razy 500 plus i będzie zakup rozwydrzeni roszczeniowi rodzice. Kto dostawał kiedyś taką kasę na dzieci i 500 plus na wypoczynek. Ale dzieci były wtedy znacznie bardziej zadbane i kulturalne. I dostawały się na studia wyższe zdając egzaminy. Kto wtedy słyszał o tzw studiowaniu w koziej wólce? Mrożek o tym pisał prześmiewczo nie zdając sobie sprawy że tak będzie. O czasy. O zwyczaje.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.446 sekundy