ZDZ
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ25 stycznia 2023, 12:12 komentarzy 68

(Fot. archiwum własne, zdjęcie ilustracyjne.)

Kolejny milowy krok w kierunku przyszłej budowy na ulicy Wyszyńskiego w Iławie tunelu pod kolejową magistralą - wykonany. Inwestor, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie, ogłosił przetarg na przygotowanie dla tej inwestycji pełnej dokumentacji projektowej.

W miejscu obecnego skrzyżowania drogi wojewódzkiej z linią kolejową łączącą stolicę z Trójmiastem ma powstać skrzyżowanie bezkolizyjne. Dzisiaj rogatki w tym miejscu są bardzo często opuszczone, co nieraz utrudnia ruch w centrum miasta.

Te problemy komunikacyjne zostaną rozwiązane poprzez zaprojektowanie i - w przyszłości - budowę pod linią kolejową nr 9 tunelu drogowego - o tym przesądził olsztyński ZDW, ogłaszając przetarg na dokumentację właśnie dla tego wariantu. 

Wcześniej, z inicjatywy przedstawicieli samorządu województwa, konsultowany był także wariant polegający na budowie wiaduktu. Ta opcja okazała się wówczas "bardziej gorąca społecznie", gdyż wiązałaby się z większą ingerencją w przestrzeń. M.in. iławscy radni, pytani wówczas o zdanie, odpowiedzieli się w większości za tunelem.

I to ten wariant ostatecznie będzie realizowany, chociaż - według szacunków - będzie nawet trzykrotnie droższy od wiaduktu i może pochłonąć nawet około 60 milionów złotych.

Co wiadomo o przyszłym tunelu?

- Początek rozbudowy [będzie miał miejsce na] ulicy Grunwaldzkiej w Iławie, przed skrzyżowaniem z ulicą Kościuszki, [zaś] koniec rozbudowy [na] ulicy Wyszyńskiego, przed skrzyżowaniem z ulicą Kopernika - czytamy w dokumentacji. 

Projektowany będzie odcinek drogi wojewódzkiej o klasie G (głównej), z jednym pasem ruchu w obu kierunkach, z nośnością nawierzchni do 115 kN/oś. Ma zapewniać przejezdność także dla pojazdów nienormatywnych. 

Na wykonanie i dostarczenie kompletnej dokumentacji projektowej wykonawca będzie miał 14 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Kolejne 4 miesiące przewiduje się na uzyskanie ostatecznej decyzji ZRID - zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

Wykonawcę projektu powinniśmy poznać w marcu.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAgeodeta
REKLAMAPellet

61Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Tomasz K. Dąbrowski 61 ponad rok temuocena: 100% 

  Bez węzła wschodniego ten tunel wiele nie da. Lubawska i tak stanie w korkach. Potrzebujemy w pełni funkcjonalnej, trzywęzłowej obwodnicy Iławy!Dlatego wznawiamy zbiórkę podpisów pod petycją o dodanie do dalszych analiz dwóch wariantów społecznych: W1A i W1B.Miejsca, w których można złożyć swój podpis lub pobrać cały druk żeby pomóc nam zebrać jak najwięcej podpisów:1. Biuro METROHOUSE ul. Niepodległości 10, Iława2. Zakład Fotograficzny J. Świdziński, ul. Skłodowskiej 26b, Iława3. Stacja ORLEN, ul. Ziemowita, Iława4. Stacja ORLEN, Rudzienice5. Stacja BP, FranciszkowoKarty z podpisami są przez nas na bieżąco odbierane i przechowywane zgodnie z zasadami RODO i przepisami o petycjach. Klauzule i mapy są w zalacznikach do list. Gorąco prosimy o udostępnianie.Czas nas nagli. ZAANGAŻUJ się!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~TAI-SON 60 ponad rok temuocena: 0% 

  Pod artykułem sposorowanym nie można tu tu sie wypowiem!Drogo, niesmacznie ,mało, bułeczka bao(to brak słów) czy tylko ja jestem rozczarowany?Ps chyba brakło pod koniec makatoy ryżowego to dostałem ze sapgetti :-)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~obserwator 59 ponad rok temuocena: 27% 

  Czy mi się wydaje,że redakcja zostawia komentarze przychylne Młotkowi, a inne zdejmuje?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~co to jest ? 58 ponad rok temuocena: 71% 

  a co oznacza ? " brunatno-spisiałe lobby iławskie " ? bo to chyba jakaś nowa struktura w naszym Mieście ? A użył tego określenia komentator pod nickiem @ co za bełkot @ pod artykułem o WOT i Mistrzyni Agacie Barwińskiej .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~spoko ... wiem 57 ponad rok temuocena: 76% 

  a właśnie że wiedziałem i dlatego napisałem ,

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a żebyś wiedział... 56 ponad rok temuocena: 26% 

  I jeszcze słówko. A żebyś wiedział, że renomowanej, pętaku... Nie skończyłem edukacji na pierwszym semestrze drugiej klasy w ochotniczym hufcu pracy dla przygłupów w specjalności klepacza tyłów męskich u szewca tak jak ty. Dobranoc robaczku...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jednak co klasa-to klasa 55 ponad rok temuocena: 71% 

  No proszę proszę poniżej kultura całą gębą. Cóż za słownictwo i elokwencja. Od razu widać, że autor to gość oczytany i pewnie absolwent jakiejś renomowanej uczelni .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~spadaj na mirabelki... 54 ponad rok temuocena: 36% 

  Bredzić pierwotniaku to ty zacząłeś - popatrz sobie wyżej. Zawsze zaczynasz po chamsku, bez sensu i bez żadnego związku z tematem materiału kogoś obszczekiwać, a później jęczysz, że ten ktoś ci odpisuje co o tym myśli. A za chwilę leci cały wodospad śmierdzącej gnojówki twojej i twych kumpli pod mym adresem, wasze nieustanne ględzenie o lewakach, ormowcach, wumlach, komuchach i innych psychopatycznych bzdurach. To stała i zdarta wasza metoda. Ile wam płacą za każdą sztukę takich szczeknięć? Więc pocałuj się sam w swą własną sempiternę...PS. I nie zarzekaj się obłudnie, że nie jesteś ani brunatny, ani spisiały. Bo twoi kumple i szefowie mogą nie być z tego zbyt zadowoleni... A teraz spadaj baranie na swe mirabelki od swego vincenta. Żegnam.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bzdura poniżej 53 ponad rok temuocena: 67% 

  jestem ani brunatny ani spisiały , zaczynasz bredzić ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~to właśnie ty i twoi kolesie 52 ponad rok temuocena: 32% 

  Ta struktura to jesteś właśnie ty, twoi równie chamscy co ty kolesie od dawna i z niezwykłym zapałem grasujący na tutejszych forach oraz wasi zwierzchnicy polityczni, którzy wam za to płacą. Jako trollom. Tylko dlaczego wybrali takie stado tępych głupców? A poza tym co twoje gorzkie żale mają wspólnego z tunelem pod przejazdem?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~niestety , też nie wiem 51 ponad rok temuocena: 63% 

  bo w Wikipedii nie ma czegoś takiego . najlepiej chyba zapytać autora

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~k.k 50 ponad rok temuocena: 17% 

  DO URZĘDU TO PCHAJĄ SIĘ PICFANTY - picu picu mój dziedzicu!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jo 49 ponad rok temuocena: 100% 

  inwestor?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ewa 48 ponad rok temuocena: 17% 

  Taki Burmistrz jak my mamy w Kisielicach Rafał Ryszczuk by się wam przydał proszę przyjechać zobaczyć jak zmienia miasto,wsie które należą do gminny świetlicę, drogi ,muzeum ,najtańsze w Polsce mamy ogrzewanie ale cóż co nie którym z poprzedniej władzy się nie podoba.Brawo panie burmistrzu do przodu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paw 47 ponad rok temuocena: 75% 

  Taaa, szczególnie zamiłowanie do tandety.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~*@" 46 ponad rok temuocena: 76% 

  Temat ważny dla każdego mieszkańca, a Ci jak zwykle o wyborach , lewakach itp. Liczy się co się dzieje w chwili obecnej. A widać że sprawy idą do przodu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xv 45 ponad rok temuocena: 33% 

  A co wy na to jeśliby wystartowała elegancka kobieta, jak np Ewa?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kopyto 44 ponad rok temuocena: 33% 

  Kandydat na burmistrza winien mieć doświadczenie samorządowe. Zasiadać wcześniej conajmniej jako radny, przewodniczący komisji, przewodniczący w radzie lub być na odpowiedzialnym stanowisku w odpowiednim urzędzie miejskim wojewodzkim, nie z nudów oganiać się przed muchami, by ni z gruszki ni z pietruszki rzucić się do wyborów na burmistrza. A ponadto dobrze byłoby skonczyć odpowiednie kursy studia podyplomowe z samrządności. Nigdy nie powinien wyskoczyć jak kurak z łopianu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bolo 43 ponad rok temuocena: 0% 

  bu ha ha ha ha

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do urzędnik 42 ponad rok temuocena: 33% 

  No właśnie sam przyznałeś, że Młotek to ma. Studia, doświadczenie, nie wyskakuje z kapelusza. no ale teraz jedyne co ci zostało to aparatczyk.- do znudzenia i już chyba sobie musisz wytatuować. Chodzi o to, że osoba z zapleczem politycznym jest w stanie coś zdziałać. W tym rzecz i go jest jego zaleta, a nie wada. Niezależni kandydaci, jak szumnie mówił o sobie aktualny burmistrz, niewiele zdziałają.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~(...) 41 ponad rok temu

  (...)

  Edytowany: ponad rok temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Taka prawda 40 ponad rok temuocena: 13% 

  Niezależny, ha ha ha ha! Obecny burmistrz jest niezależny i co? Nico. Trzeba mieć zaplecze polityczne żeby coś zdziałać, właśnie o to chodzi. To zaleta, a nie wada. Młotek i Hordejuk tylko dlatego coś ugrali z wiaduktem. I dobrze.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Michał 39 ponad rok temuocena: 55% 

  Zostawcie Dawidka w spokoju. Najważniejsze że załatwił sobie zapewne ciepła posadkę zabezpieczenie w Olsztynie gdyby mu się noga powinęła w wyborach. Koledzy z urzędu pracy dostali ciepłe posadki. Ustawił siebie, kolegów i swoich znajomych którym pomógł w tej czy w tamtej inwestycji. Tak czy inaczej kasa na wybory będzie. Pytanie tylko czy przez te kilka lat ilawiacy zmadrzeli na tyle żeby zagłosować na kogoś normalnego a nie internetowego celebrytę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nico 38 ponad rok temuocena: 100% 

  Ale gdzie miał zdobyć te "doświadczenie"? Na kolejnych "przyjacielskich" stanowiskach?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Młody, to on już był 37 ponad rok temuocena: 50% 

  Jaki młody? 40 to już nie taki leszczyk. Zreszta i 5 lat temu miał więcej doświadczenia niż aktualny burmistrz. Niech próbuje. Ile ma czekać? Stara sie chłop, co widać. Nie jęczy na prawo i lewo jak mu ciężko, tylko robi swoje. Wygra to wygra, nie to nie. „Młodość” nie ma tu nic do rzeczy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Johnny 36 ponad rok temuocena: 47% 

  Hejterzy mogą sobie zakłamywać rzeczywistość a prawda jest taka że słowa przeszły w czyny co widzimy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca parti obłudy 35 ponad rok temuocena: 67% 

  Niech ten młotek i hordejuk przestaną robić zamet w sprawie tego tunelu niech prawdę mówią koszt budowy to około 90 milionów popis już dali na spotkaniu w sprawie s5 specjaliści od wszystkiego

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rych 34 ponad rok temuocena: 53% 

  PARTI - ???

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ksut 33 ponad rok temuocena: 48% 

  Przynajmniej zajmują się poważnymi sprawami a nie jakieś psie wybiegi

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~też kierowca 32 ponad rok temuocena: 38% 

  Każdą próbę rozwiązania problemu z przejazdem (oczywiście w formie tunelu) należy wspierać. Tylko nie rozumiem dlaczego wlot do tunelu z jednej strony ma się mieścić aż w rejonie skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej i Kościuszki? Przcież to wręcz kilkaset metrów od przejazdu kolejowego. Co bardzo poważnie podniesie koszty całego przedsięwziecia, na znacznie dłuższy czas hudowy zdezorganizuje życie w tym rejonie miasta. Czyżby ktoś pomylił budowę tunelu pod niezbyt rozległym przejazdem kolejowym z budową metra?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do 123 31 ponad rok temuocena: 83% 

  Poddaję się. Powaliłeś mnie nadzwyczaj rzeczowymi i merytorycznymi argumentami. Ale miejmy wszyscy nadzieję, że to nie ty będziesz projektował ten tunel, który będzie prosty jak cep...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~123 30 ponad rok temuocena: 17% 

  Do ~do 123: Jeśli tyle będzie potrzeba to będzie i 100 m. I zdecydują o tym fachowcy, którzy będą to projektować, a nie ty ani nikt inny. Proste jak budowa cepa.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do 123 29 ponad rok temuocena: 67% 

  A ty już znasz wszystkie uwarunkowania techniczne? A może twoim zdaniem tunel pod torami ma być wydrążony na głębokości np. 50 m?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do~do~~Wow 28 ponad rok temuocena: 67% 

  za ty głąbie nie znasz się zupełnie na niczym. O przepraszam, jesteś mistrzem chamstwa.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~123 27 ponad rok temuocena: 63% 

  Bo takie są uwarunkowania techniczne (chociażby spadek drogi).

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do ~~~Wow ~~ 26 ponad rok temuocena: 68% 

  ten niedzielny zna się się na wszystkim najlepiej .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wow 25 ponad rok temuocena: 70% 

  Boże, chyba niedzielny kierowca.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wow 24 ponad rok temuocena: 33% 

  O! Prosze! Sprawy oda do przodu. Super, czyli Młotek wiedział co mówi. A tak tu wszyscy hejtowaliscie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 23 ponad rok temuocena: 62% 

  Brawo Iława cieszymy się razem z tobą. Malkontentom mówimy nie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kamila 22 ponad rok temuocena: 43% 

  Skoro już tyle kasy na projekt pójdzie to i na realizację przyjdzie pora. Widać duet Hordejuk Młotek może okazać się najskuteczniejszy w tej sprawie. Pozostaje trzymać kciuki za realizację tej inwestycji

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~J. K. 21 ponad rok temuocena: 67% 

  Hehe albo robisz reklamę tym osobom bo aż pachnie na kilometr albo sami sobie piszą komentarze pochlebne, kto ich tam sprawdzi

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ewidens 20 ponad rok temuocena: 35% 

  A tak utyskiwaliście a tu sprawy idą do przodu. Jak powiedzieli, tak robią. Brawo!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~k.k 19 ponad rok temuocena: 10% 

  Iława jak zwykle, nie wiem ile chciała by sobie załatwić. Jeszcze obwodnicy nie mają, a już chcą tunele albo mosty, by szlabany na torach zlikwidować. ZAstanówcie się ludzie. Taki Tir pare minut postoi > pociąg przejedzie i kwita. Jeśli rozchodzi się o Panią Hordejuk, to wielka jej historia w małej polityce w Iławie. Co by nie mówić, jest wychowanką Adama. Gdyby nie Adam to fige z makiem z pasternakiem mielibyście w Iławie. Choćby bogate zagospodarowanie Iławki i ciągu dalszego pod koleją, ąż do ostatniej kładki przez Iławkę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tir 18 ponad rok temuocena: 100% 

  godzina około 16.. nie pare minut tylko bita godzina. Czyli jakieś 160zł

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jakub 17 ponad rok temuocena: 50% 

  Coś mi się wydaje że ta przebudowa to bardzo odległy czas, PLK rozbudowała właśnie budynek przy rogatkach, więc nie ma co liczyć na szybką likwidację przejazdu, mam nadzieję że przejście dla pieszych pozostanie .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Heniek 16 ponad rok temuocena: 40% 

  Połączenie miasta z południowym węzłem S5, czyli zostają w grze wariant czerwony (W3) i zielony (W2). Mam nadziej ę, że zwycięży jednak fioletowy W1.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bvc 15 ponad rok temuocena: 38% 

  Czy po wybudowaniu tunelu przejazd strzeżony zostanie zlikwidowany?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~666 14 ponad rok temuocena: 63% 

  "Czy po wybudowaniu tunelu przejazd strzeżony zostanie zlikwidowany?" - oczywiście, że przejazd nie będzie zlikwidowany, a rogatki będą opuszczane, bo zbyt wiele ptaków by ginęło nie zauważając nadjeżdżającego pociągu!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Yt 13 ponad rok temuocena: 80% 

  Myślę że przejazd zostanie zlikwidowany.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Grażynka 12 ponad rok temuocena: 43% 

  Przejazd pozostanie żeby ludzie mieli pracę. Nadal będą zamykać rogatki, tylko samochody nie będą mogły przejeżdżać bo nie będzie dojazdu, ale będzie taka fajna pamiątka.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bb 11 ponad rok temuocena: 70% 

  Ale jaja

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~O co chodzi? 10 ponad rok temuocena: 68% 

  Gra przedwyborcza.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do Toćka 9 ponad rok temuocena: 60% 

  Te same nazwiska od 20 lat w polityce iławskiej. I 0/zero/ przejazdu pod wiaduktem. Teraz nagle będzie przejazd. ßmiech na sali.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Toćka! 8 ponad rok temuocena: 48% 

  Nawet gdyby to była prawda, to z tego? Cieszmy się, że ktoś w tej kwestii się stara. Naprawdę lepiej wiecznie psioczyć na każdego? Nie podoba się, to Ty idź do polityki i pokaż co potrafisz.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Shaqal 7 ponad rok temuocena: 19% 

  Miasto, zarząd dróg, baju baju i ani słowa o kolei, czy to wogóle jest zgłoszone, czy będzie zgoda, przecież tam przejeżdża 100 pociągów w dobie. Zakres robót będzie tak ogromny, że kolej poniosłaby gigantyczne straty tytułem opóźnień i w ogóle wstrzymania ruchu, objazdów, komunikacji zastępczej itd. Bardzo ciekawe kto wyrazi na to zgodę

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~hbn 6 ponad rok temuocena: 86% 

  To nich się kolej tym przejmuje, a nie miasto, które traktowane jest per noga przez władze centralne, które widzą w nas jedynie korytarz drogowo-kolejowy, tak że jedyną opcją zostało przekopać się pod nim.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jaaa 5 ponad rok temuocena: 76% 

  Zgadzam się z Zainteresowanym. Po co to strzępić język, zawiść aż dymi z czachy! jak nie teraz to kiedy. Jeśli się tego nie zrobi, za 20 lat będą przeklinać nas, że była okazja i nie wykorzystano jej. Nie można myśleć tylko o swoim życiu i o czubku własnego nosa. To egoizm i bardzo wąski horyzont myślowy. A to, że projektant i jakiś wykonawca na tym zarobi, to super, tak sie kreci gospodarka!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~k 4 ponad rok temuocena: 14% 

  Za 60 milionów, nie warto kopi kruszyć, pożytek mały. Wiadomo po cichu...Wszyscy projektanci tylko czekają na wielką kasę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Antek 3 ponad rok temuocena: 33% 

  Jak idziesz do lekarza to też narzekasz, że za dużo bierze za wizytę? Skończ studia i zaprojektuj taki tunel. Myślisz, że to samo się robi i wystarczy narysować parę kresek w programie?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Posła Anka Fulej 2 ponad rok temuocena: 56% 

  Bez pani Hordejuk nic się w tym mieście nie dzieje. Tylko czy przypadkiem ona nie zasiada w różnych spółkach i do tego była zastępczynią burmistrza parę lat temu? Czyżby jakieś wybory się zbliżały?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~~zainteresowany 1 ponad rok temuocena: 69% 

  Tunel jest pomysłem Radnych oraz Pani Hordejuk... Jest finansowanie do wykorzystania zatem jako miasto MUSIMY coś z tym tematem zrobić. A jeśli chodzi o projektantów to po to się kształcili żeby robić ambitne projekty. Jeśli zazdrościsz to zrób studia, zdobądź doświadczenie, uprawnienia i zabierz się za projektowanie tego typu obiektów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAStrefa relaksu
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3852 sekundy