REKLAMALegia
REKLAMAZielona aleja
wydrukuj podstronę do DRUKUJ26 stycznia 2023, 10:51 komentarzy 2

(Fot. kadr z nagrania.)

Czy wiecie, że właśnie trwają lisie gody? W tym czasie zwierzęta mogą być mniej czujne, a ich zachowanie w nienaturalnym dla nich środowisku - nieprzewidywalne. Przypomina o tym Nadleśnictwo Iława, udostępniając nagranie "miłosnej gonitwy" lisiej parki w okolicy iławskiego basenu i lodowiska.

Sytuacje, gdy obserwujemy zwierzęta w aglomeracji miejskiej, są dla nas dość niezwykłe, choć w gruncie rzeczy to my, ludzie, zajęliśmy tereny, które kiedyś były dzikie, porośnięte lasami, łąkami i należały do zwierząt. Z reguły zwierzęta nie zbliżają się do zabudowań. Są ostrożne, wyczuwają w nas, ludziach, zagrożenie. Ciągi komunikacyjne, płoty, ulice, tory, domy - to przeszkody, które często są nie do pokonania dla zwierząt.  

Bądźcie ostrożni: wszystkie zwierzęta, które trafiły do miasta, są w nienaturalnym dla siebie środowisku i co za tym idzie, mogą zachowywać się nieprzewidywalnie. Dodatkowo nasze lisy z nagrania są w amoku „miłosnych zalotów”. Są mniej czujne, a ich mniejsze skupienie może spowodować wypadek lub inną kolizję. Skoro nie one, to my zachowajmy większą czujność, żeby wszyscy wyszli z takich spotkań cało.

Lisy prowadzą raczej samotny tryb życia. Na początku roku, w styczniu - lutym lisy odbywają gody, po których w marcu - kwietniu rodzą się bezbronne, ślepe i niesłyszące młode. Samodzielność uzyskują po 3-4 miesiącach, do tego czasu pozostają pod stałą opieką lisiej mamy. 

Czasem jednak jakiś zbłąkany „dzikus” odwiedza miejskie zakamarki. Poniżej film, na którym uchwyciliśmy dwa lisy oddające się „miłosnym gonitwom” w okolicy basenu miejskiego w Iławie.

f

Źródło: Nadleśnictwo Iława/red. kontakt@infoilawa.pl.
Wideo: Nadleśnictwo Iława.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMAgeodeta
REKLAMAPellet

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~Zygfryd 2 ponad rok temuocena: 100% 

    Przepięknie opowiedziane...

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Iwona 1 ponad rok temuocena: 92% 

    Dajmy żyć sobie i zwierzakom! Czas nauczyć się współżycia z przyrodą, szanować siebie i przyrodę

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4349 sekundy