REKLAMAPluszak
REKLAMAAkademia
wydrukuj podstronę do DRUKUJ5 lutego 2023, 09:08 komentarzy 54
Na tym zdjęciu są Tatiana, Piotr i Serhii. Tatiana i Serhii to wolontariusze, koordynatorzy tej inicjatywy; Piotr zabierze siatki i świece na front.

Na tym zdjęciu są Tatiana, Piotr i Serhii. Tatiana i Serhii to wolontariusze, koordynatorzy tej inicjatywy; Piotr zabierze siatki i świece na front. (Fot. Info Iława.)

To już niemal rok wojny za naszą wschodnią granicą, a w wielu ludziach chęć niesienia pomocy napadniętemu sąsiadowi jest wciąż żywa. W Iławie wolontariusze, zarówno Polacy, jak i Ukraińcy, którzy czują, że muszą coś w tej sprawie robić, gromadzą się w powiatowym ośrodku dla uchodźców na ulicy Kościuszki. Tutaj sami produkują... "domowej roboty" siatki maskujące i świeczki dla żołnierzy, które niedługo trafią na front.  

W ten sposób wolontariusze niosą realną pomoc, ale też są razem w trudnych chwilach, dodając sobie wzajemnie otuchy i nadziei.

Przydadzą się na froncie. "Domowej roboty" siatki maskujące i świeczki robią wolontariusze w Iławie.

Ilość zdjęć 15

Serhii Burba pochodzi z Ukrainy, ale w Iławie już czuje się jak w domu. Mieszka tutaj i pracuje w okolicy miasta już od 7 lat.

- Myślałem, szukałem sposobu na to, jak pomóc - opowiada. - Przyszło mi do głowy, że moglibyśmy sami wytwarzać siatki maskujące i świeczki dla żołnierzy, a także inne przedmioty, które mogą przydać się walczącym na froncie - opowiada. - Taka świeczka, którą robi się z pociętego kartonu i zalewa parafiną, ogrzeje ręce, albo pozwoli zagrzać posiłek lub wodę na ciepły napój. Teraz, gdy jest zimno, to jest naprawdę ważne.

- [Z kolei] siatki maskujące ograniczają widoczność czołgów z powietrza, czyli utrudniają wrogowi rozpoznanie - dodaje płk Jerzy Franciszek Małek. Emerytowany wojskowy (służył w 15. Warmińsko-Mazurskiej Dywizji Zmechanizowanej) w sobotę, 4 lutego odwiedził wolontariuszy podczas pracy i udzielał wskazówek tak, aby przydatność bojowa wytwarzanych "domowym sposobem" siatek była jak największa. Radził na przykład, aby nie pleść ich za ciasno, bo zbyt gęste stają się widoczne; konsultował też dobór kolorów, który jest ważny, bo siatka, widziana z góry, powinna zlać się z otaczającym terenem.

Wśród gości był też ks. protojerej Jarosław Gościński, proboszcz parafii greckokatolickiej p.w. św. Jana Apostoła w Iławie, który przekazał podarunki i skierował do wolontariuszy słowa duchowego wsparcia.

- To również jest bardzo ważne. Ta wspólna praca łączy, ludzie są dla siebie wzajemnie oparciem - komentuje Piotr, iławianin o ukraińskich korzeniach, który od początku wojny do dzisiaj zaangażowany jest w pomoc walczącym. Wiele razy jeździł na Ukrainę z pomocą rzeczową, współorganizował nawet przekazanie takich darów jak przebudowane na karetki cywilne pojazdy, a niedługo wyjedzie ponownie - tym razem, aby zawieźć na Ukrainę wytwarzane w Iławie siatki i świece. 

4 lutego wolontariusze spotkali się już trzeci raz i planują wiele kolejnych podobnych spotkań w nadchodzące sobotnie popołudnia. Najbliższe spotkanie jest planowane na 18 lutego; wolontariusze wówczas będą przygotowywać także mydła.

Rąk do pracy im nie brakuje.

- Zawdzięczamy do przede wszystkim Tatianie, uchodźczyni i wolontariuszce, która bardzo wspiera tę inicjatywę, potrafi wiele osób skrzyknąć, zaangażować - opowiada Serhii. - Natomiast, jeśli ktoś chciałby nam podarować zbędne tkaniny, to przyjmiemy je bardzo chętnie - dodaje. 

Najbardziej potrzebne są materiały zielone - do siatek maskujących. To może być nieużywana pościel, niepotrzebne ubrania. Chętni proszeni są o kontakt z Serhiim Burbą na Facebooku.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: Info Iława.

Na tym zdjęciu (po prawej) jest również Franciszek Małek, emerytowany wojskowy, który odwiedził wolontariuszy podczas pracy i nie szczędził rad.

REKLAMANAJLAK

54Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~tu WSZAWA GNIDA 54 ponad rok temuocena: 100% 

  jeden z komentatorów z tym forum użył w stosunku do mnie określenia TY WSZAWA GNIDO.......... a więc od tej pory mogę bez żadnego skrępowania nicka WSZAWA GNIDA ...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a może chwila RELAKSU ??? 53 ponad rok temuocena: 86% 

  Najaktywniejszemu komentatorowi na tym forum należy się medal ! Bo to bezapelacyjnie przodownik wśród wszystkich komentatorów, niczym przodownik rębacz Pstrowski , który rąbał najwięcej ze wszystkich rębaczy . Ceremonia wręczenia medali ma się odbyć po tegorocznych wykopkach . Walka o przodującego wszechprzodownika wciąż trwa . Kibicujmy więc, ale w sposób KULTURALNY . Zwycięzca konkursu na wszechkomentatora wszystkich komentatorów , jako najaktywniejszy i najlepszy z najlepszych poczuje chwilę niepowtarzalnej satysfakcji jak wspomniany medal zawiśnie na jego szyi i piersi ............................................. Wszystkim życzę pogody ducha ! bo na komentowaniu świat się jeszcze nie kończy !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do ~~~i po co? ~~ 52 ponad rok temuocena: 100% 

  Wszechkomentator powinien sobie poradzić , bez naprężania zwiotczałych półkul i pokazać płazińcom i innym koślawym , bezmózgim, gdzie ich miejsce bo w końcu to absolwent niebyjakiego uniwersyteta . A to już nie ........... w kij ,,, puszczać bąki .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~brawo bezmózgi 51 ponad rok temuocena: 100% 

  poniżej fajna riposta

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a po to 50 ponad rok temuocena: 89% 

  żadne zwiotczałe półkule się nie naprężały , bo to pisał bezmózgi . a po to , żeby powiedzieć ci teraz .... Miłego dnia .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~i po co? 49 ponad rok temuocena: 22% 

  Wysilałeś się, wyduszałeś z siebie bez powodzenia jakąś oryginalną myśl, naprężałeś zwiotczałe półkule mózgowe i co wyszło? No właśnie to co wyżej. Warto było?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~A. Gentura 48 ponad rok temuocena: 84% 

  Ojej, ale ten artykuł jest nie w smak lokalnym Konfederosjanom :(

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Be 47 ponad rok temuocena: 19% 

  Ukrainiec mówi to wasz zasrany obowiązek pracować na Ukrainę i ją utrzymywać skoro mamy rząd żydowski ukraiński to prawda

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~LITOŚCI 46 ponad rok temuocena: 50% 

  jak ten poniżej bębni to głowa boli

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~LITOŚCI 45 ponad rok temuocena: 50% 

  jak ten poniżej bębni to głowa boli

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do beczącego 44 ponad rok temuocena: 50% 

  Twój wpis jest niestety dobitnym dowodem na to, że podłość, chamstwo i głupota niektórych przedstawicieli gatunku tzw. ssaków naczelnych może być wręcz bezgraniczna.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gfv 43 ponad rok temuocena: 88% 

  jesteś chory kacapie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jarek was otumanił 42 ponad rok temuocena: 12% 

  A ja polecam kanał "Wbrew cenzurze". Bez wielkich nakładów, na tle prześcieradła, nie owijają w bawełnę i mówią jak jest. Tylko, czy klepacz męskich tyłów zaakceptuje?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~rekomendacja 41 ponad rok temuocena: 91% 

  polecać to polecaj sobie , bo ja np. polecam nieczytanie TWYCH mądrości .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~laska 40 ponad rok temuocena: 16% 

  za tydzień na ukrowym alledrogo !!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gustlik 39 ponad rok temuocena: 27% 

  tylko zeby te maskownice trafiły na front, bo tam jest ogromna korupcja i złodziejstwo. mówił o tym sam zelenski. nasza pomoc czesto trafia do marketów, na aukcje, na bliski wschod itd ile nie dasz zawsze bedzie za malo

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~cyk 38 ponad rok temuocena: 100% 

  ruski niech się walą na ryj ale jednego nie rozumiem wojna jest a ropa i gaz przez ukrainę płynie np do węgier ci nawet spłacili jakieś ukr długi aby rura dalej działała

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~LITOŚCI !!! 37 ponad rok temuocena: 67% 

  bo jak bębni , to głowa boli .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gvf 36 ponad rok temuocena: 82% 

  Węgry? Polska bierze najwięcej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do Płocka także 35 ponad rok temuocena: 50% 

  Nie tyko do Węgier. Obajtek z podobno naszego Orlenu także nadal rurorociągiem biegnącym przez Białoruś pompuje rosyjską ropę do Płocka. Jest ona tańsza od ropy na rynkach światowych, ale i tak chętnie sprzedawana przez Putina. Następnie z tej tańszej ropy obajtkowy Orlen produkuje paliwa, które są sprzedawane na stacjach benzynowych po cenach jakby były wytwarzane z ropy droższej, dostępnej na rynkach pozarosyjskich. Dzięki tym machlojom i wyzyskowymi polskich kierowców, Obajtek do kasy Orlenu zgarnął w przeciągu roku ponad... 11 mld zł. Pośrednio fiinasując putinowskie bomby i rakiety spadające dziś naszym ukraińskim sąsiadom na głowy. Ale kupując także np. lokalne gazety i tworząc z nich koncern Media Press szerzący skrajną pisowką propagandę. A prezesi spółek orlenowskich muszą regularnie "dobrowolnie" wpłacać ze swych tłustych pensji dziesiątki tysięcy zł na pisowski fundusz wyborczy. Tak oto tzw. dobra zmiana pasie się na putinowskiej ropie, a z kolei Putin ma forsę na wojnę...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zaraz ruszą kolesie... 34 ponad rok temuocena: 50% 

  Gdy tylko temat pojawił się na infoilawie, to zaraz na forum do akcji ruszyło z determinacją zajadłe lobby proputinowskie z wiadomej partyjki, której jednym z najgłoszniejszych krzykaczy jest brunatno- kremlowski poseł Braun. Z wyjątkiem mądrego głosu pani Iwony. A może Redakcja infoilawy zamknęłaby po prostu to forum, ponieważ można się spodziewać ile tutaj za chwilę wyleje się podobnie cuchnących plwocin. Zionących nienawiścią nie tylko wobec naszych ukraińskch sąsiadów broniących swego kraju przeciw moskiewskiej brutalnej agresji. Ale także występujących wbrew naszym podstawowym intresom narodowym. Ponieważ kremlowscy propagandziści, w których tak uważnie zapewne wsłuchuje się poniższy bezmyślny Dosan, wcale nie kryją, że gdy już ich ziomkowie doszczętnie zryją bombami Ukrainę, a z jej pozostałych przy życiu mieszkańców uczynią swych niewolników, to wtedy przyjdzie kolej na nas. A Dosan zapomniał, że to co działo się między Ukraińcami a Polakami, miało miejsce... 80 lat temu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~klep dalej klepało, bo mało 33 ponad rok temuocena: 63% 

  PO PROSTU DRAMAT ,,,,,,, WSZECHPOLSKIE FALANGI , SZCZUJNIA TVPIS, PROSTACKIE KOŁKI CIEMNE JAK TABAKA W NOSIE, KOMPLETNA IGNORANCJA HISTORYCZNA Z KAŻDEJ STRONY , OBSZCZEKIWANIE TWEJ OSOBY ,,,, sytuacja wręcz beznadziejna .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do klepiącego o powrocie do... 32 ponad rok temuocena: 46% 

  Bo widzisz robaczku, z rozpowszechnianiem prawdziwej wiedzy historycznej jako dziedziny poważnej nauki jest pewien problem. Aby ją rozpowszechniać, to trzeba ją najpierw poznać. I dlatego ją przekazuję ku twemu niezadowoleniu wynikającemu z twej kompletnej ignorancji historycznej. Historia była taka jaka była. I nic już tego nie zmieni. Nawet twoje obszczekiwanie mej osoby i próby zakłamywania dawnej rzeczywistości. Która ci najwyraźniej nie pasuje do twych ciasnych i zakłamanych wyobrażeń pseudo ideologicznych. A nie była taka jaką ty pobieżnie liznąłeś z zakłamanych broszurek przeróżnych ruchów pseudonarodowych, młodzieży weszpolskich, falang czy propagandy rozsiewanej w głowach ignorantów twego pokroju w propagandowych audycyjkach szczujni tvpis. I to tyle... A swoje prostackie epitety zostaw tępy kołku dla swych równie ciemnych jak tabaka w nosie kolesi co ty. Którzy na tym forum już się licznie oczywiście objawili.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do tego klepiącego 31 ponad rok temuocena: 73% 

  Faktycznie, nic nie rozumiem i nie mam pojęcia w żadnym z kolorów...Za to w twej osobie właśnie nam się objawił geniusz strategii oraz wieszcz geopolityki na miarę układu słonecznego. Szkoda tylko, że wyrażanej kompletnym bełkocikiem. A już najbardziej zabawnie brzmią twe nadęte słowa o przypadkowym odnalezieniu "na Wiki" jakiegoś artykułu 5. No widzisz, zupełnie niechcąco się udało..Przy okazji dziękuję za polecenie artykułu pewnego Bartosiaka. Na pewno jest nader odkrywczy i rzuca tzw. nowe światło na marność całego układu Nato. Ja też chciałbym ci polecić pewne dzieło, które rozszerzy ci horyzonty myślowe i skieruje na nową ścieżkę wiedzy geopolitycznej. A są to słynne... "Przygody dobrego wojaka Szwejka". Autora dla rozrywki i treningu poszukaj sobie sam w "Wice". Wesoły wojak Szwejk reprezentował zupełnie taki sam poziom wiedzy geopolitycznej o toczących się wokół niego wydarzeniach, jak i ty w swej "uczonej" tyradzie. Miłej lektury o swym odpowiedniku z dawniejszych czasów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do klepacza-Powrót do Jedwabnego 30 ponad rok temuocena: 57% 

  Zostałeś wychowany na zakłamanej historii pisanej przez komunistów i NKWD po 2WŚ. Jak można w tak bezczelny sposób rozpowszechniać kłamstwa o krwawej i tragicznej historii naszego Narodu?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do rzucającego w kidawę..., cd. 4 29 ponad rok temuocena: 45% 

  Lecz może daj już sobie spokój z tymi nieustannymi debatami, które nie prowadzą tak naprawdę donikąd poza kolejnymi żalami i paroksyzmami nic nie wnoszącej nienawiści. Były kiedyś rzeczy straszne. Lecz nie róbmy znów wszystkiego, aby one powróciły. Najwyższy czas chyba z tym skończyć... PS. Dobrze wiem, że próba dotarcia do ciebie z tym wszystkim jest tak samo bezsensowna co rzucanie grochem o ścianę. Ale może wyzwoli to choć odrobinę refleksji wśród innych Czytelników tego forum.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do rzucającego w kidawę..., cd. 3 28 ponad rok temuocena: 58% 

  Domagasz się nieustannych przeprosin? Twoje prawo. Ale w takim razie przeproś jednocześnie np. za zapałki zapalane pod stodołami w przeróżnych Jedwabnych, za wsie wyrzynane na wschodzie dawnej Polski przez różnych burych Rajsów, łupaszkowych Szendzielarzy, za stada szmalcowników, czy też za wychwalane obecnie przez niektórych (nawet pod warszawskim Grobem Nieznanego Żołnierza) "czyny" brygadzistów świętokrzyskich współdziałających kiedyś z gestapo i SS... I dopiero wtedy z czystym własnym sumieniem domagaj się tego samego od innych. I może już dość tej ciągłej nienawiści, która niczego nie rozwiązuje? Do czego może ona prowadzić to wszyscy dobrze widzimy oglądając przerażające obrazki z bezsensownej i krwawej wojny toczonej w Ukrainie. A może zbyt mocno się nudzisz i tęsknisz na podobną "rozrywką"? To może udaj się na jakąś pustynię, znajdź sobie jakiegoś wroga i tocz z nim swą prywatną wojenkę? Może będą nimi przebrzmiałe cienie z przeszłości? Tylko nas wszystkich w to nie wciągaj.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do klepacza... 27 ponad rok temuocena: 63% 

  Ty dalej nic nie rozumiesz. Nie masz zielonego pojęcia o geopolityce i obecnym układzie sił. To jest wojna o nową strukturę sił i bezpieczeństwa pomiędzy starym hegemonem, a nowym - Chinami. Musisz spojrzeć szerzej, globalnie, holistycznie, albo zacząć słuchać mądrych ludzi i czytać książki. W tle "zamach" na walutę rezerwową (dolar), potem CBDC, stopniowa dominacja grupy BRICKS (potęga gospodarcza i demograficzna), do której aspirują następne kraje spoza tzw. kolektywnego zachodu. To tak z grubsza. Teraz nie mam czasu, ale jak odrobisz lekcje, to się odezwij. A co do art.5, który przypadkiem znalazłeś na Wiki, to odsyłam do proamerykańskiej i proukraińskiej STRATEGYANDFUTURE/rozważania na temat art 5 nato... Tam J .Bartosiak obala mit o skuteczności tego artykułu. A teraz -do lekcji. Ferie już były. Ogrom pracy przed Tobą.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do donosu 26 ponad rok temuocena: 46% 

  Zgłoś się do weterynarza. Może ci ulży. Napewnie za pomocą lewatywy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do rzucającego w kidawę..., cd. 2 25 ponad rok temuocena: 67% 

  Z kolei na temat zbrodni na Wołyniu w 1943 r. zupełnie nie chcę wchodzić z tobą w dyskusje. Zbrodnia ewidentnie miała miejsce. Ale o jej przyczynach historycznych można by rozpisywać się bardzo długo. I okazałoby się, że niestety mieliśmy w tej sprawie wcześniej wiele na sumieniu jak i za uszami... Byliśmy wtedy ewidentną ofiarą strasznych wydarzeń. Ale z drugiej strony nie mamy żadnego prawa do nieustannego wynoszenia się na piedestał bólu zbytnio ponad innych. Bo wobec tych innych grup narodowych, od kilku wieków wstecz, a szczególnie podczas II wojny św. , też mieliśmy wiele brudu na sumieniu. Nie mamy więc żadnego prawa moralnego, by ciągle pysznić się i wynosić ponad innych swą obwoźną dumę wiecznie nieskalanej ofiary. Ale ty najwyraźniej przyzwyczaiłeś się do swych klapek na oczach. Tylko że nie jest to żadne remedium na życie w zgodzie z innymi narodami, tak obecnie jak i w przyszłości.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do rzucającego w kidawę..., cd. 24 ponad rok temuocena: 64% 

  Rosjanie bardzo lubią potrząsać szabelką wobec słabszych od siebie. Ale nawet wśród tych najbardziej zacietrzewionych siedzących w bunkrze pod Kremlem są na szczęście jeszcze tacy, którzy dobrze wiedzą, że taka wojna byłaby dla nich prostą drogą do samobójstwa. Choć niestety być może także do zagłady całej ludzkości na tym ziemskim padole. A co do zrycia przez Rosjan całej Ukrainy... Nie pleć bajek. Gdyby mogli, to już dawno by to zrobili zamiast wdawać się w długie i wyniszczające walki pozycyjne. Najwyraźniej nie mogą, gdyż natknęli się nie tylko na zaciętych obrońców, ale także na znaczącą pomoc słusznie udzielaną tym ostatnim przez wiele krajów świata. Czego zupełnie nie przewidzieli. I to ich największy błąd. A jak można zakończyć wojnę, której nie można wygrać? Tylko ją przegrywając. Tak samo jak np. Niemcy, którzy w 1918 r. musieli uznać swą sromotną klęskę nie tracąc jednak ani piędzi swej własnej ziemi i będąc ze swoimi wojskami wszędzie na terytoriach swych wrogów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do rzucającego w kidawę... 23 ponad rok temuocena: 55% 

  Oto propaganda proputinowska w pełnej krasie... Zarzucasz mi brak faktów. A jakich to faktów ciągle bez sensu się domagasz? Z kolei swój artykulik powinieneś szybko wysłać do Moskwy. Suta nagroda gwarantowana. Szkoda tylko, że z faktami to ty jesteś całkowicie na bakier. Gdyby Rosja chciała... i takie tam. Nas też rozniosłaby w puch... A dlaczego Rosja nie atakuje Polski lub będących dla niej solą w oku o wiele słabszych państw nadbałtyckich? Z prostego powodu - według artykułu 5 traktatu waszyngtońskiego z 1949 r. o utworzeniu Paktu Północnoatlantyckiego, oznaczałoby to automatycznie wojnę Rosji ze wszystkimi państwami tego ukladu (obecnie już trzydziestoma). Po wejściu Polski do NATO w marcu 1999 r, artykuł objął swą mocą także Polskę. A od 2004 r. także państwa nadbałtyckie wchodzące do 1991 r. w skład Związku Sowieckiego.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~donos do INFO 22 ponad rok temuocena: 61% 

  uprzejmie donoszę , ze poniżej pewien komentator nazwał mnie OSŁEM PATENTOWANYM

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do będącego za... 21 ponad rok temuocena: 41% 

  Jesteś już nudny jak flaki z olejem. Ale skoro tak ciągle się domagasz określania twej osoby poniższymi słusznymi wyrażeniami, często wyciąganymi przez ciebie z lamusa (widocznie bardzo ci przypadły do gustu, skoro ciągle je z nostalgią wspominasz), to czuj się, że nadal one dokładnie cię opisują. Poprawiło ci się ośle patentowany?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jestem za 20 ponad rok temuocena: 67% 

  a może Redakcja INFO iławy zablokuje na tym forum najbardziej wulgarnego komentatora , który obraża rzucając w innych komentatorów WSZAWYMI GNIDAMI, KOŚLAWYMI STRÓŻAMI , BEZMÓZGIMI PŁAZIŃCAMI , STADAMI BARANÓW . Czy ten absolwent uniwersytetu ma licencję na tak bezkarne i zajadłe opluwanie ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~feniks z popiołów 19 ponad rok temuocena: 79% 

  Już w 70-80-tych latach komuniści wiedzieli, że telewizja to doskonałe, tanie i skuteczne narządzie do kontroli społecznej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~donald z reklamówką pieniędzy 18 ponad rok temuocena: 58% 

  Już w latach 70-80 tych komuniści wiedzieli, że telewizja to doskonałe narzędzie kontroli społeczeństwa.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wykładów ciąg dalszy 17 ponad rok temuocena: 56% 

  klepanie o klepaniu tyłów męskich u szewca

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~świadek koronny 16 ponad rok temuocena: 14% 

  Na początku wojny propaganda mówiła, że Putin ma 10 nowotworów, 100 sobowtórów i nie ma czym walczyć, a Ukraińcu dochodzą do Kremla buahaha! Gawiedź łyknęła.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kidawa rzucała kamieniami w dinozaury 15 ponad rok temuocena: 57% 

  Cofnij się do 1991 i rozpadu Układu Warszawskiego, a może zrozumiesz, kto odpowiada za tą dziwną proxy-war. Gdyby Rosja chciała, to już dawno by "doszczętnie zryła bombami Ukrainę", zniszczyła infrastrukturę krytyczną i kanały transportowe pomocy militarnej i humanitarnej, bo ma do tego zdolności i ogromny potencjał odtworzeniowy (głębia strategiczna). Pomyśl, dlaczego tego nie robi. Gdyby chciała, to dlaczego nie atakuje Polski przez Obwód Kaliningradzki i Białoruś, wchodząc na następny szczebel drabiny eskalacyjnej, gdzie granica jest dłuższa od tej z Ukrainą? No pomyśl. 80 lat powiadasz. Do tej pory władze Ukrainy nie przyznały się do najbardziej brutalnego ludobójstwa na 100-150 tyś Polakach i nie przeprosiły. Zakazują ekshumacji i godnego pochówku ofiar, a wspierają renesans ukraińskiego nacjonalizmu i banderyzmu w przestrzeni publicznej. Dlaczego żydzi nie zapomnieli o holokauście? To też było dawno temu. Pomyśl. Podaj może w końcu jakieś fakty, a nie same oszczerstwa.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~już się dałeś wciągnąć - po uszy 14 ponad rok temuocena: 41% 

  Wcale się nie dziwię twym uwagom jako miłośnika wykładów prokremlowskiego komisarza politycznego Sykulskiego. Bo czegóż się można spodziewać po fanie Sykulskiego - byłego członka komisji weryfikacyjnej zwariowanego Macierewicza, współpracownika najbardzej ordynarnych propagandzistów kremlowskich, jednego z najbliższych kumpli skrajnego naziola Grzegorza Brauna, będącego dość częstym gościem w studiach telewizyjnych moskiewskich stacji skrajnej nacjonalistycznej propagandy putinowskiej? Tego samego Brauna, który przy boku rosyjskich propagandzistów zapowiadających zniszczenie także Polski, regularnie również opluwa nasz kraj. Takim właśnie szemranym "autorytetem" jest uwielbiany najwyraźniej przez ciebie "doktor" Sykulski. I cóż się wtedy dziwić, że to raczej poziom zmanipulowania twej biednej główki przez przeróżnych sykulskich i innych brunatnych, zdradzieckich wobec obecnej sytuacji braunów, jest właśnie porażający...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~katastrofa totalna 13 ponad rok temuocena: 72% 

  sytuacja skrajnie fatalna . Wokół same robaki i pętaki . Koślawe bezmózgie płazińce i stada tępych baranów, nazioli i troli spisiałych do cna !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nie dajmy się wciągnąć 12 ponad rok temuocena: 66% 

  Posłuchaj choć jednego z wykładów doktora Leszka Sykulskiego, a przekonasz się jaką ilość bzdur zawarłeś w "SWYM" poście. Poziom niewiedzy i manipulacji poprzez propagandę mainstreamu jest PO-RA-ŻA-JĄ-CY!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jar 11 ponad rok temuocena: 29% 

  Tak czy tak to Ukraina przegra a my Polacy zostaniemy na lodzie, obudź się Polsko i skończ z tym pomaganiem .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Poland first 10 ponad rok temuocena: 22% 

  Zostaniemy sami. Ukraina już ma duże problemy ze sprzętem i uzupełnieniami na froncie (duże straty własne i ogromna skala dezercji-widać to na naszych ulicach). Dla S. Zjednoczonych kluczowym rejonem zawsze była poł.-wschodnia Azja, Taiwan, Morze Południowochińskie z Cieśniną Malakka oraz gorący Bliski Wschód. Jeśli tam się coś "zadzieje", zmuszą nas do wysłania wojska do walki o wolną Ukrainę, bo Jankesi nie mają wystarczających zdolności do projekcji siły na kilku teatrach. Kurtyna.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Onuca;) 9 ponad rok temuocena: 50% 

  Niczego nie odcięli. Mają swój internet. Są pod każdym względem niezależni.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Eq1 8 ponad rok temuocena: 76% 

  Patrzaj, a podobno kacapom odcięli internet...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iwona 7 ponad rok temuocena: 85% 

  Pomaga się ludziom z serca, po to żeby wojen już nie było tylko współpraca dla wspólnego dobra

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dosan 6 ponad rok temuocena: 34% 

  Ciekawe czy oni by nam pomogli jak na razie do tyko chcą a co oni nam dali zamomieliscie co robili z Polakami w czasie wojny światowej to jest podły naród wyssie wszystko jak pijawa a jak przyjdzie nam się bronić to co wtedy uciekną do Niemiec jak tak lubicie pomagać to wyruszycie na te wojenkę i walczcie a nie kraj doprowadzacie do bankructwa

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lpg+ 5 ponad rok temuocena: 88% 

  Masz rację, chłopie. Afera podkarpacka i co jeszcze?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mic 4 ponad rok temuocena: 78% 

  jak jestes taki ciekawy to wsadz nos do kawy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ulateq 3 ponad rok temuocena: 32% 

  Czy to jeszcze Polska?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~laska 2 ponad rok temuocena: 31% 

  wspierajcie wojenkę dalej !!! nie ma jak to lans na ukrainie !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gvcd3 1 ponad rok temuocena: 77% 

  Lepiej się lansować niż Ukrainę bombardować. Krwiożercze ruskie bestie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAKOMA
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.7375 sekundy