ZDZ
REKLAMAAkademia
wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 lutego 2023, 19:38 komentarzy 13

(Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

Prawie 19 tysięcy kaczek trzeba było przeznaczyć do utylizacji po tym, jak w komercyjnym gospodarstwie na terenie gminy Nowe Miasto Lubawskie stwierdzono nowe ognisko zjadliwej grypy ptaków.

Jest to już 40. ognisko H5N1 w kraju tylko w tym roku.


Wirusa H5N1, czyli grypę ptaków, stwierdzono w komercyjnym gospodarstwie w Gwiździnach 4 lutego. W gospodarstwie tym utrzymywane były 18 823 kaczki hodowlane. 


Jest to już 40. w tym roku ognisko ptasiej grypy, jakie służby weterynaryjne potwierdziły w gospodarstwach na terenie kraju, pierwsze w województwie warmińsko-mazurskim.

Natomiast w całym 2022 roku w Polsce stwierdzono łącznie 68 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków. 


Jak podaje Główny Lekarz Weterynarii, grypa ptaków jest niezwykle zakaźną i zaraźliwą chorobą wirusową drobiu, która może powodować śmiertelność do 100%. Na zakażenie podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych, jak i dzikich wolno żyjących. Za potencjalny rezerwuar i źródło wirusa dla drobiu uważa się drób wodny. Wirusa uznaje się natomiast za niegroźnego dla ludzi.


Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK
REKLAMAPellet

13Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Radek-Zdradek Sikor moczony w PE 13 ponad rok temuocena: 100% 

  Agenda zrównoważonego rozwoju UE i WEF w Davos w sprzyjającym otoczeniu C-19 i operacji specjalnej na krainieU prą do przodu. Wygaszanie upraw i hodowli zwierząt dla dobra planety. Dla dobra klimatu. Wszystko odpowiedzialne i zrównoważone. Dla prekariatu lampy naftowe, sztuczne mięso i robaki. Elektryczne hulajnogi i rowery.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Doświadczony 12 ponad rok temu

  To jest dramat zwierząt i ludzi. Po pierwsze zwierząt bo to co przeżywają przed śmiercią po zakarzeniu wirusem tego się nie da opisać. Opuchniete głowy, załzawione oczy wybroczyny narządów i dzień po potwierdzeniu ogniska śmierć wszystkich zwierząt. A ludzi bo poprostu stracą pracę i muszą to wszystko ogladać

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tytus 11 ponad rok temuocena: 50% 

  A po co nam zwierzeta ? Wkrótce bedziemy jedli owady i robaki ciekawe czy do choroby drobiu i pomoru świń nie dołożyły reki zagraniczne firmy wielkie koncerny

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~de 10 ponad rok temuocena: 100% 

  o to właśnie chodzi że nie trawimy robaków nie mamy takiego organizmu jak np ptaki które żywią się robactwem....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilona 9 ponad rok temuocena: 59% 

  Smiertelność 100% to jest jak człowiek "zutylizuje" czyli zabije te kaczki, gdzie są obrońcy praw zwierząt!? Jakoś mój pidwórkowy drób nie choruje a z dzikim ptactwem ma kontakt, prawdziwa zagatka, a może efekt braku ubezpieczenia?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~de 8 ponad rok temuocena: 100% 

  a jak do zamkniętego kurnika komercyjnego wchodzą dzikie ptaki? jeśli chodzi o obrońców praw zwierząt to wielka ściema oni idą protestować tylko tam gdzie jest duża kasa....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kwak 7 ponad rok temuocena: 100% 

  Przy obecnej cenie skupu drobiu hodowcy woleli by aby nie chorowały.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~TicTac 6 ponad rok temuocena: 53% 

  Właśnie przez takich jak Ty to się poszerza. Tylko dlatego, żeś ograniczona będziesz ciągle miała swój skromny, podwórkowy drób! ;D

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tygrys 5 ponad rok temuocena: 100% 

  Już po jego fizjonomii widać, ze należy do drapiezników.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~SĘDZIA DRED 4 ponad rok temuocena: 50% 

  Wojenki gospodarcze Agandy 2030 2050 a w tle jest jeszcze możliwość wyłudzeń odszkodowań , stado choruje nie przyrasta ale nie na H5 choróbka zwalczana z urzędu H5 i pyk odszkodowanko , Jadnak największa poszlaką granicząca z dowodem jest pojawienie się nie chorób tylko nowego powiatowego zaczął od dziczka znany ekspert od brudnej roboty z innych miejsc na mapie polski, profil psychologiczny miękka nazwa bezwzglendność nie działa oczywiście sam . A może zeżarły ukraińskie zboże i się pochorowały ??

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ech 3 ponad rok temuocena: 100% 

  Wyniszczanie lokalnych biznesów...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kuna 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Hołowni proszę nie wpuszczać do Iławy, by nie zaraził swoją ideologią.............

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~123 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Przecież kiedyś to był zagorzały katolik.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.421 sekundy