REKLAMAfredom
REKLAMAAldortax
wydrukuj podstronę do DRUKUJ26 lutego 2023, 16:41 komentarzy 40

(Fot. Info Iława.)

Centralnie położona ulica Królowej Jadwigi była bohaterką dzisiejszego spaceru z cyklu "Historia jednej ulicy". Mówiono nie tylko przeszłości, ale i o przyszłości tej części miasta. 

Na niedzielny historyczny spacer tradycyjnie zabrali iławian Michał Młotek i Dariusz Paczkowski - regionaliści i miejscy radni, autorzy i przewodnicy cyklu "Historia jednej ulicy". 

Ul. Królowej Jadwigi bohaterką niedzielnej "Historii jednej ulicy".

Ilość zdjęć 23

Spotkanie rozpoczęło się na skwerze niedaleko Galerii Jeziorak. Kolejne przystanki to między innymi pasaż usługowo-handlowy naprzeciwko fontanny i zielony teren niedaleko byłej siedziby Nadleśnictwa Iława - dawniej obiekt o charakterze wojskowym. We wszystkich tych miejscach prezentowano archiwalne fotografie, a fakty z historii miasta, zarówno tej przed-, jak i powojennej, przedstawiali nie tylko przewodnicy. Sami uczestnicy spaceru także mieli dużo do powiedzenia, chętnie przytaczali własne wspomnienia, wymieniali nazwy dawnych sklepów, a nawet nazwiska ich właścicieli. Cepelia, rozlewnia oranżady, modelarnia, czy pijalnia piwa - wiele z tych miejsc wciąż nie zatarło się we wspomnieniach dzisiejszych mieszkańców Iławy. 

Tematem wyprawy była jednak nie tylko przeszłość, ale i przyszłość tej części miasta. Chodzi dokładniej o planowany pod torowiskiem, na pobliskich ulicach Grunwaldzkiej i Wyszyńskiego, tunel. Uczestnicząca w spacerze Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca sejmiku województwa, przybliżyła szczegóły dotyczące tej inwestycji, przygotowywanej przez samorząd naszego regionu. Jak mówiła, 18 miesięcy potrwa przygotowywanie dokumentacji projektowej dla tej inwestycji. Proces ten zakończy się uzyskaniem dla tego przedsięwzięcia pozwolenia na budowę, a wykonawcę dokumentacji powinniśmy poznać już na początku marca.

Wycieczka zakończyła się w salce muzealnej na ul. Kościuszki, gdzie chętni mogli obejrzeć makietę przedwojennego rynku w Iławie i spotkać się z jej autorem - regionalistą Rafałem Kociędą.

W dzisiejszej wyprawie, jak oszacowali organizatorzy, uczestniczyło około 120 osób.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia, wideo: Info Iława.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMAgeodeta
REKLAMAprofi

39Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Redakcjo, dla kogo oni pracują? 39 ponad rok temuocena: 48% 

  W wyniku nieustannej "twórczej działalności" jednego lub dwóch trollowych wyrobników, każde forum infoilawy, niezależnie od początkowo poruszanej tematyki, szybko przeradza się w istny jazgoczący zgiełk pełen chamstwa, napastliwości, skrajnej głupoty i chorobliwej paranoi. Gdy tylko coś się konkretnego napisze, to zaraz rusza istny jazgot trollowych zawsze tych samych skrajnie ograniczonych umysłowo głupków. Popisujących się jeden przez drugiego swym trollowym zaangażowaniem i brakiem jakichkolwiek oznak i wiedzy i kultury. Duża w tym wina samej Redakcji infoilawy, której widocznie z jakiś powodów taka paranoja na jej forach jest na rękę. A jakie to powody to nietrudno się domyślić. Nie liczy się jakiś tam poziom merytoryczny forum, tylko ilość kliknięć symbolizowanych takimi czy innymi kolorowymi łapkami. Te zaś są przeliczane na konkretne pieniądze wyciągane od zleceniodawców reklam. A chamska sfora grasująca na forach jest mistrzynią w produkowaniu oszukańczego, pozorowanego ruchu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~odpowiedź 2 38 ponad rok temuocena: 71% 

  w powyższym tekście doktor użył m.inn. takich określeń jak : """ istny jazgoczący zgiełk pełen chamstwa, napastliwości, skrajnej głupoty i chorobliwej paranoi. istny jazgot trolli, ograniczonych umysłowo głupków i brakiem jakichkolwiek oznak i wiedzy i kultury. chamska sfora grasująca """"" to zawsze licz się z tym , że nie wszyscy czytelnicy twych wyzwisk są bezjajeczni , i licz się z odpowiedzią adekwatną do twego doktorskiego poziomu ,,, bo czasy kiedy inteligencja gardziła ludem ,,,,,,,,,,, już się skończyły

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~odpowiadam ,,, ale za siebie 37 ponad rok temuocena: 73% 

  jako bezpartyjny , wolny i niezależny pracuję tylko na siebie i dla siebie . A wszelkie gdybania , że może to , a może tamto są po prostu spudłowane kompletnie , a wywody na ten temat bezsensowne . A Redakcji nie obarczaj żadną winą , tylko spójrz w lustro i policz ile obelg i wyzwisk posyłasz codziennie . Miłego dnia i fajnego komentowania .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~może wystarczy ,,,, dobranoc 36 ponad rok temuocena: 65% 

  historyjek znam wiele , ale może powiem tylko o jednej . Może godzinę temu wrzuciłem """ czy postacie , czy postaci """ a pewien doktor wysila się , żeby autorytatywnie stwierdzić , że ,,,, obie formy są poprawne >>>>>>>>>>>>>> Boże widzisz i nie grzmisz ? , jak ten mistrz bezsensownie się tłumaczy ??? i naraża swą reputację po prostu na śmieszność /////przecież o tym ja wiedziałem już wtedy jak doktora jeszcze na świecie nie było !!! a co ? zapytać nie można ? a pelikan łyka wszystko razem z haczykami . uśmiechnij się !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wolność słowa , czy wolne sądy ? 35 ponad rok temuocena: 57% 

  jeden z komentatorów poniżej reklamuje artykuł doktora Seweryna Szczepańskiego zamieszczony 27 grudnia 2006 r.,,,,,,,w lokalnej gazecie ...... to ja pytam , czy mogę kopiować i upubliczniać bzdety różnych autorów , ? np . tzw. 35-tego ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~cytat z pewnego źródła 34 ponad rok temuocena: 65% 

  Seweryn, zabierz się za robotę, dzieciaku, i przestań myśleć, że zwykłego człowieka interesuje to, kto i w jakim roku postawił klocka gdzieś pod krzakiem w czapkę okupantowi.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~qwerty 66 33 ponad rok temuocena: 100% 

  A może historie spalonego młynu Panowie przewodnicy by opowiedzieli taka piękna wizytówka niemocy w iławie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tygrys 32 ponad rok temuocena: 100% 

  A w słynnej pijalni piwa podawali piwo z "młotkiem - 50-tką" na gorąco (z całym szacunkiem dla radnego, nomen omen Pana Michała). Jest jeszcze ślad po tej pijalni.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~(...) 31 ponad rok temuocena: 24% 

  Za Niemca to było dobrze w Iława. Potrzebne referenum. Plebiscyt potrzebna jest. Te mordki uśmiechnięte dobra jest. Zer güt zer güt. Wybora już za rok. Dobrze robota robicie.

  Edytowany: ponad rok temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nico 30 ponad rok temuocena: 49% 

  Ha i to są cuda - z 60, zrobiło się 120;) Ponadto to jak widać kampania w toku:)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ruda 29 ponad rok temuocena: 69% 

  No poza tymi spacerami to ich aktywności brak (pomijam kwestię tego stypendium, bo to jest śmieszne). P.S. Jak tam inkubator wymyślił coś innowacyjnego, poza dyrektorskim etatem? Może wreszcie się dowiemy, jakie są koszty tego wynalazku?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nie tylko przed wyborami 28 ponad rok temuocena: 46% 

  Przecież robią to z do tych 10 lat, to jaka kampania? Akurat oni są aktywni nie tylko w kampanii.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~na rogu 27 ponad rok temuocena: 53% 

  Nie wiem czy Panowie przewodnicy wspominali, że w kamienicy na rogu dzisiejszych ulic Królowej Jadwigi i Sobieskiego, tam gdzie dziś znajduje się przeszklony budynek z pizzerią na piętrze, przed wojną przez pewien czas mieszkał, służący w jednym z miejscowych koszar, rotmistrz, późniejszy pułkownik Claus hrabia Schenk von Stauffenberg. Ten sam, który 20 lipca 1944 r. w tzw. Wolfsschanze (Wilczym Szańcu), czyli głównej kwaterze Wehrmachtu na front wschodni, niedaleko ówczesnego Rastenburga (Kętrzyna), dokonał nieudanego zamachu na Hitlera. Stauffenberg został rozstrzelany tego samego wieczoru w Berlinie w towarzystwie zamieszanych w organizację zamachu- gen. Olbrichta oraz porucznika von Haeftena. O dziwo, żony pułkownika -Niny oraz ich pięciorga dzieci (najmłodsze urodzone już po śmierci ojca) nie spotkała zapowiadana przez Himmlera okrutna zemsta, tylko pewne represje ze strony władz hitlerowskich-areszt wobec matki i odesłanie dzieci do sierocińca. Wszystkim udało się przeżyć wojnę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~to tak ? czy siak ? bo końcu nie wiadomo 26 ponad rok temuocena: 40% 

  ale skoro nawet 35-ty powołuje się na badacza historii regionalnej ,to już chyba nie w kij dmuchał >

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~35-ty kontruj , dobranoc 25 ponad rok temuocena: 40% 

  czyli ssssssssssss jak siara

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dobranoc i fajnej nocki 24 ponad rok temuocena: 50% 

  spojrzałem na monitor a tam ,,,,, jakieś czarownice , wilkołaki spisiałe naziole ,,, i inne monstra .... więc ewakuuję się szybciutko

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zapytać chyba można 23 ponad rok temuocena: 67% 

  a co słychać u doktora Seweryna ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zatroskany do tego niżej 22 ponad rok temuocena: 46% 

  Poprawne osiołku są obie formy - "postaci" i "postacie" . Ale wydaje się że pilniejszą potrzebą niż konsultacje językoznawcze, powinna być twoja jak najszybsza wizyta u...psychiatry. Wyraźnie wskazują na to pojawiające się niczym grzyby po deszczu na tym forum twoje komentarze zupełnie pozbawione jakiegokolwiek senu. Poza totalnym bełkotem. Są to pewnie niepokojące objawy poważych zaburzeń psychiatrycznych. Sytuacja jest nagląca i wkrotce może się okazać, że twoje problemy staną się kompletnie nierokującymi żadnej nadziei na poprawę. Aż trudno sobie wyobrazić jakie bzdety będziesz wypisywał w najbliższej przyszłości, skoro już teraz krążysz nieustannie w kółko z totalnym, głupkowatym absurdem. Tutaj poważni ludzie dyskutują o przeszłości naszego miasta. A ty niestabilny umysłowo ćwoku co masz na ten temat do napisania poza swymi nieustannymi bezdennymi idiotyzmami? Idź może tam gdzie twoje miejsce i się baw w "kółko graniaste". I nie ośmieszaj się ciągle żenująco przed Czytelnikami...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a 35-ty kuda ? 21 ponad rok temuocena: 56% 

  a ja mam gdzieś tzw , doktorów i dochturuf ,,, bo jak jeden mi postawił zaocznie telepatyczną swą diagnozę ... to tak jakby klepki mu się rozleciały , bo podobno ma za duże i zbyt rozdęte półkule ,,,,,,,, jak się tylko odezwie , to pojedziem z nim aże do uniwersyteta .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~doktorze , mów jeszcze 20 ponad rok temuocena: 63% 

  doktor Seweryn też używał słowa takie jak : " bełkot" ów "swym" i postacie ? jak równie dobrze można powiedzieć np : te postaci ? czy też nie ? humanista powinien rozstrzygnąć niezawodnie .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pozdrowienia dla doktora 19 ponad rok temuocena: 81% 

  JAK SPOTKASZ DOKTORA SEWERYNA , TO POZDRÓW GO SERDECZNIE OD WSZYSTKICH KOMENTUJĄCYCH , nie tylko od siebie .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~I BEKA JEST 18 ponad rok temuocena: 69% 

  DOCHTORZE ,,, NAUK WSZELAKICH ,,, nie obnażaj ,że aż tak

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ do bełkoczącego niżej 17 ponad rok temuocena: 35% 

  A o czym właściwie ten twój zwyczajowy, poniższy potrójny bełkocik? Z twoją głową na pewno wszystko w porządku? Żadnych cięższych urazów dzisiaj nie odniosła? Nie robiłeś dziś przypadkiem swojego (nie swego) tradycyjnego "buc baranka" o ścianę? A może to destrukcyjny wpływ zbyt dużej ilości wypitych procentów? Ale żeby o tak wczesnej porze...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jak byś przyszedł to byś wiedział 16 ponad rok temuocena: 67% 

  jak byś przyszedł to byś wiedział , a na innym rogu jest przecież Feniks... czyli nie wiesz , czy wspominali , czy nie wspominali , to czy siamto , ? pisz dalej bo wtopa konkretna .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do jutra 15 ponad rok temuocena: 65% 

  a pod wspomnianym artykułem doktora Seweryna Szczepańskiego , komentarze jego samego i kilka innych ,,,,,,, typu """""żebyś nie beknął za swoje długi, oszuście obłudny. I za pomówienia, tchórzu pospolity, frędzlowany. """"" zamykam laptopa i udaję się na wypoczynek ........ i tradycyjnie miłego popołudnia i fajnej nocki .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~przeczytałem , ale 14 ponad rok temuocena: 72% 

  zapomniałem dodać , że jakiekolwiek podobieństwo do kogokolwiek z komentujących może , być jedynie przypadkowe , a już na pewno , nie celowe

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~przeczytałem 13 ponad rok temuocena: 74% 

  przeczytałem artykuł dra Seweryna Szczepańskiego zamieszczony 27 grudnia 2006 r. w lokalnej gazecie I jestem pełen podziwu z jaką precyzją jeden z komentatorów naśladuje słownictwo doktora Seweryna . No cóż --- czytajcie z znajdziecie .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do hymmmma 12 ponad rok temuocena: 26% 

  A skąd wiesz? Masz jakieś konkretne informacje na ten temat? Czy tylko się odzywasz, aby jak zwykle trochę się bezmyślnie wymądrzyć?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~hmmmmm 11 ponad rok temuocena: 76% 

  to wygląda jak wtopa .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja go nie znam 10 ponad rok temuocena: 100% 

  zależy może kto na czym bazuje , bo są pewnie źródła bardziej wiarygodne a i inne mniej . A może np. zapytać samego Seweryna ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~na rogu, cd. 9 ponad rok temuocena: 41% 

  Ale nie tylko ja trafiłem na wiadomości o pobycie Stauffenberga w naszym mieście...O czasowym zamieszkiwaniu Stauffenberga w Iławie wspominał także w swym artykule pt. "Iławianin chciał zabić Hitlera" zamieszczonym 27 grudnia 2006 r. na stronie pewnego iławskiego kolorowego tygodnika (adresów internetowych na forach infoilawy nie można przesyłać), miejscowy nauczyciel oraz badacz historii regionalnej - dr Seweryn Szczepański. Którego serdecznie pozdrawiam...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ale że jutro 8 ponad rok temuocena: 63% 

  bo Feniks dzisiaj zamknięty

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sprawdzam 3 7 ponad rok temuocena: 100% 

  ~na rogu Dzięki za odpowiedź. To ciekawy trop.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~na rogu 6 ponad rok temuocena: 42% 

  O pobycie Stauffenberga w Iławie czytałem w pewnym internetowym, niemieckim opracowaniu dziejów armii niemieckiej w Prusach Wschodnich przed wybuchem II wojny. Niestety nie zapisałem adresu strony z tymi wiadomościami. Więc głowy za te informacje nie dam. Z tego co pamiętam pobyt Stauffenberga w Iławie miał być dość krótki. Może więc przebywał tutaj na jakimś stażu i zamieszkał we wspomnianej kamienicy. A może był to hotel, o którym wspominali panowie przewodnicy. Pewną wskazówką może być fakt, że w latach 1934-36 Stauffenberg kształcił się w wojskowej akademii kawalerii w Hanowerze. Z kolei w Iławie, na dzisiejszej ul. 1 Maja (obecnie Zakład Karny) znajdował się niemiecki pułk lekkiej artylerii konnej. Więc może właśnie tam przechodził jakiś etap szkolenia, ewentualnie stażu lub brał udział w jakiś manewrach. Będę szukał adresu tych wiadomości. Nie chodziło raczej o Stülpnagela, ponieważ wspomniane opracowanie dotyczyło lat 30. Choć może autorzy po prostu pomylili te dwie postacie...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~error 35 5 ponad rok temuocena: 60% 

  ojojoj ZAMOTAWSZY SIĘ ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sprawdzam 2 4 ponad rok temuocena: 100% 

  Bo może zaszło nieporozumienie i chodzi o innego zamachowca? - Carl-Heinrich von Stülpnagela. Ten faktycznie przez kilka lat w latach 20stych dowodził pułkiem piechoty tutaj. przynajmniej tak podaje wikipedia.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sprawdzam 3 ponad rok temuocena: 100% 

  A można poznać źródło tej informacji? Nie o zamachu, rzecz jasna, a o służbie w Dt.Eyulau. Wygląda na bajkę, ale...?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~na rogu 2 ponad rok temuocena: 48% 

  Drobna korekta autora - "w jednych z miejscowych koszar".

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~multi 1 ponad rok temuocena: 75% 

  Brawo Panowie. Dobra robota.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 1.1375 sekundy