REKLAMApluszak
REKLAMACastrorama
wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 lutego 2023, 12:13 komentarzy 43

(Fot. Archiwum własne.)

Stanowisko Rady Miejskiej w Iławie w sprawie przebiegu przez nasz powiat planowanej drogi ekspresowej S5 na odcinku od autostrady A1 do drogi ekspresowej S7 - przyjęte na poniedziałkowej sesji.

W ocenie iławskiej rady najkorzystniejsza będzie budowa drogi S5 w wariancie W1, tzw. fioletowym. Jest to ten wariant, który ze wszystkich trzech zaproponowanych nitek biegnie najbliżej naszego miasta. Rada w swoim stanowisku podkreśliła, że - opowiadając się za tą opcją - działa "w interesie obecnych i przyszłych mieszkańców Iławy".

Poniższe oświadczenie przekazane zostanie: Ministrowi Infrastruktury, parlamentarzystom z terenu województwa warmińsko-mazurskiego, Wojewodzie Warmińsko-Mazurskiemu, Dyrektorowi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Dyrektorowi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – Oddziału w Olsztynie, a także projektantowi - firmie Trakt sp. z o.o. sp. k.

Poniżej załącznik graficzny z wynikami głosowania w tej sprawie poszczególnych radnych Rady Miejskiej w Iławie i pełna treść przyjętego dzisiaj oświadczenia. 

Oświadczenie - stanowisko Rady Miejskiej w Iławie 
z dnia 27 lutego 2023 roku
dotyczące przebiegu drogi ekspresowej S5 na odcinku Wirwajdy – Nowe Marzy

24 czerwca 2019 roku Rada Miejska w Iławie przyjęła apel do Prezesa Rady Ministrów w sprawie budowy drogi ekspresowej S5 na odcinku Nowe Marzy (Grudziądz) – Iława – Ostróda, wskazując na konieczność podjęcia działań, które doprowadziłyby do jak najszybszej budowy drogi ekspresowej S5 na odcinku od autostrady A1 do drogi ekspresowej S7, z oczywistym uwzględnieniem Iławy: stolicy powiatu iławskiego i największego miasta na całej projektowanej trasie pomiędzy Ostródą a Grudziądzem. 

W apelu z 2019 roku Rada Miejska w Iławie zwróciła uwagę na ogromne znaczenie budowy drogi ekspresowej S5 dla gospodarki miasta, regionu i całej północno-wschodniej Polski, ale też na wiążące się z realizacją inwestycji szanse na budowę południowej obwodnicy Iławy, która – zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami – miała powstać w ramach budowy drogi ekspresowej S5 przez teren powiatu iławskiego.

W chwili obecnej, w związku z uwzględnieniem zadania inwestycyjnego "Budowa drogi ekspresowej S5 Nowe Marzy - Wirwajdy" w przyjętym 13 grudnia 2022 roku Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku (z perspektywą do 2033 roku) oraz zaprezentowaniem przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad projektowanych wariantów przebiegu drogi ekspresowej S5 przez teren powiatu iławskiego w trakcie spotkań informacyjnych, które odbywały się pomiędzy 9 a 12 stycznia 2023 roku na terenie powiatów iławskiego i nowomiejskiego, Rada Miejska w Iławie, działając w interesie obecnych i przyszłych mieszkańców Iławy, opowiada się za budową drogi ekspresowej S5 w wariancie W1 (tzw. fioletowym).

Jednocześnie Rada Miejska w Iławie przekazuje Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad uwagi i postulaty dotyczące wszystkich projektowanych przebiegów drogi ekspresowej S5, zwracając uwagę na:

⦁    potrzebę zbliżenia projektowanego przebiegu projektowanej drogi S5 w wariancie W1 do istniejącego przebiegu drogi krajowej nr 16,
⦁    konieczność zlokalizowania w wariancie W1 węzła Iława Wschód bliżej granicy miasta,
⦁    znaczenie węzła Iława Zachód dla przyszłego rozwoju Iławy,
⦁    konieczność zabezpieczenia obecnych i przyszłych potrzeb miasta poprzez uwzględnienie w każdym z projektowanych wariantów (W1, W2 i W3) trzech węzłów: Iława Wschód, Iława Południe i Iława Zachód.

Zdaniem Rady Miejskiej w Iławie budowa drogi ekspresowej S5 w wariancie W1, który przebiega przez centrum powiatu iławskiego – poza likwidacją drogowego wyłączenia komunikacyjnego, którego miasto doświadcza oraz powstaniem obwodnicy Iławy, co wiąże się z oczekiwanym wyprowadzeniem ciężkiego ruchu z centrum miasta – wpłynie na dynamiczny rozwój gospodarczy i społeczny Iławy i równomierny rozwój całego powiatu iławskiego. 

Skrzyżowanie drogi ekspresowej S5 z linią kolejową E65 o znaczeniu międzynarodowym zwiększy ponadto znaczenie całego powiatu iławskiego na rynku transportowym Unii Europejskiej i w znacznym stopniu ułatwi transport towarów i osób.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

Rada Miejska w Iławie jednoznacznie opowiedziała się dzisiaj za wariantem W1 (fioletowym) S5 w powiecie iławskim.

Tak w tej sprawie głosowali iławscy radni.

REKLAMAgeodeta
Swojak

43Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~max 43 ponad rok temuocena: 100% 

  Ludziska wy wywierajcie nacisk na włodarzy powiatu ( którzy oczywiście są dla obywateli ), żeby wzięli się za naprawę lokalnych dróg, bo tylko widać wdrożony program ,, droga dla swoich''. Skandaliczny stan drogi Dziarny - Ławice, która zagraża życiu i zdrowiu, już nie mówiąc o niszczeniu aut. Wiele osób jeździ tą drogą na rowerach- również dzieci. Jednak starostwo i rejon dróg ma gdzieś zwykłych obywateli. Niestety przy tej drodze nie mieszka żadna persona z gminy, lub powiatu !!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~laska 42 ponad rok temuocena: 56% 

  Jakie inwestycje przy S5 ??? Czy wy ludziska macie troche oleju ??? Jakie inwestycje macie np przy S7 ??? Wręcz przeciwnie !!! Dużo biznesów upadło !!! Jedyne co kwitnie to stacje paliwowe obcych kapitałów!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Slawcze 41 ponad rok temu

  Chcesz przykładu? Po wybudowaniu S7 Porta otworzyła centralny magazyn logistyczny w Nidzicy. Śle z przydrożnego baru go nie widać…

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Privat 40 ponad rok temuocena: 67% 

  Inwestycje to nie małe przydrożne bary zatrudniające trzy osoby, tu chodzi o coś większego, moze jakas fabryka

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jarek 39 ponad rok temuocena: 61% 

  Ten pan co projektował warianty społeczne powinien ruszyć tyłek za biurka i najpierw sprawdzić swoje projekty a nie puszczać drogę przez dwa gospodarstwa rolne (kurniki) i raz przez środek stacji paliw w Rudzienicach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lucek 38 ponad rok temuocena: 38% 

  Kiejstucie namazałeś coś palcem na mapie i szumnie nazwałeś to wariantem społecznym, przecież to kpina, a Twoja pseudo debata całkowicie pokazała jaka to koncepcja. Miej odrobinę honoru i przestań się błaźnić.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz K. Dąbrowski 37 ponad rok temuocena: 54% 

  D Kratosa Nie byłeś na debacie to teraz nie żal się. Przypominam, że warianty społeczne są 2. Oba umożliwiają powstanie węzła Iława Wschód. Pewnie są jeszcze inne sposoby żeby powstał, ale ta dyskusja musi się toczyć. Twoja ziemia jest najtwojsza. Pewnie. Inni też mają ziemie i też je mogą stracić. Przykro mi to pisać to tak bezpośrednio, ale Twoja ziemia nie jest ważniejsza od innych. Liczy się szeroko rozumiany interes społeczny

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kratos 36 ponad rok temuocena: 46% 

  Do Tomasz K. Dąbrowski Chłopie lecz sie, wara od mojej ziemi! Sobie przeprojektuj życie , plany i marzenia! Od moich wara!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz K. Dąbrowski 35 ponad rok temuocena: 52% 

  Trzeba było pofatygować się na wczorajszą debatę w Porcie 110 i zapoznać się ze szczegółami wariantów W1A i W1B zamiast żalić się w anonimowym komentarzu. Omówiłem je bardzo szczegółowo. A który z wariantów w ogóle nie przychodzi przez gospodarstwa rolne? Liczy się ogólna suma zysków i strat. Preferowany przez nas jest W1A, traktując W1B jako rezerwowy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 34 ponad rok temuocena: 22% 

  Radni niech się wezmą za inne ciekawsze sprawy dla miasta bo bieda z nędza pędzi przez ilawe. Po co nam szybka droga? Do marketów bez niej można dojechać a w mieście pracy brak tym nikt się nie przejmuje tylko bzdury w głowach radnych starych komuchów!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nbv 33 ponad rok temuocena: 83% 

  szybka droga przyciągnie inwestorów

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kali 32 ponad rok temuocena: 33% 

  Oświadczam co nastąpi: Po wyborach, cały ten szum wokół drogi ucichnie na co najmniej 4 lata, jednak nie należy się martwić bo przed następnymi wyborami pojawi się znowu. A kiedy powstanie droga i jaki będzie jej przebieg, tego jeszcze nawet Święci nie wiedzą.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~i87 31 ponad rok temuocena: 44% 

  Radni jak zwykle odklejeni, tylko wariant Harmaty ma szansę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Donald 30 ponad rok temuocena: 36% 

  Plebiscyt potrzebna jest. Te mordki uśmiechnięte dobra jest. Zer güt zer güt. Wybora już za rok. Dobrze robota robicie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~123 29 ponad rok temuocena: 50% 

  Tu najwięcej do powiedzenia ma wójt Harmaciński i jego Rada, i rolnicy. Przecież ta trasa przechodzi przez tereny gminy wiejskiej. Harmaciński mówił, że najlepszym wariantem jest trasa czerwona - między Gromotami a Drwęcą. Fioletowy wariant ( 1 ) przecinałby Gromoty, co jest dużą ingerencją w zabudowę wsi. Głos Harmacińskiego jest zarazem głosem rolników. Krótko mówiąc, możecie Harmacińskiemu skoczyć.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Stefan 28 ponad rok temuocena: 38% 

  Kiepsko u Ciebie z lokalną geografią Węzeł we Franciszkowie to jakieś 15km od miasta. Co to ma wspólnego z Iławą? I jakie straty społeczne??? Wszystkie eski buduje się obok starych krajówek. Te W3 rozpirza najwięcej lasów i gospodarstw ze wszystkich i tnie gminę na pół kompletnie bez sensu. Wójt oszukuje mieszkańców, że to najmniej inwazyjny pomysł i tyle. Jest też pomysł żeby droga pobiegła tuż obok torów - wtedy straty są jeszcze mniejsze. 2 węzły dla 30tysiecznego miasta to za mało. Patrz S7 i Ostróda. Obok McDonalsa są korki. Na S7 są dwa miasta wielkości Iławy z trzema węzłami: Płońsk i Mława. I co Ty na to?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do Stefan 27 ponad rok temuocena: 50% 

  Polecam artykuł Pana Rudnickiego "Powiązania sieci ulic polskich miast z drogami szybkiego ruchu" z Transportu Miejskiego i Regionalnego (03/2021). Miasta wielkości od 15 tys. do 55 tys. mieszkańców mają z reguły 1-2 węzły. z drogami ekspresowymi. Przy W1 i W3 masz magiku węzeł we Franciszkowie, węzeł Iława Południe i być może jeszcze przy fioletowym węzeł Wikielec. Na siłę chcesz ciągnąć eskę by 8 km od Franciszkowa robić węzeł kosztem strat społecznych?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Stefan 26 ponad rok temuocena: 36% 

  Wow. Wychwyciłeś literówkę wazeliniarzu Wójta. Trzeba być skończonym głąbem, żeby rozcinać wsie i pola po środku za psi uj. Bez węzłów ekspresówka nie będzie miała żadnego sensu ani dla miasta ani gminy. "Jak najkrótsza" trasa to robienie państwowemu inwestorowi prezentu za frajer. Tylko, że tacy jak Ty tego nie ogarniają. Takie misie o małym rozumku. Opowiedz tę rzewną historyjkę mieszkańcom Dziarn i Dziarnówka, których gmina ostro robi w cymbał i ekologom, którzy nie dopuszczą do zniszczenia Ostoi Radomno.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do Stefan 25 ponad rok temuocena: 76% 

  Stefanie, warianty społeczne omijają Gromoty (nie Gramoty, nie ma takiej miejscowości jak Gramoty) kosztem innych miejscowości, a dłuższy przebieg tych wariantów w formie paraboli zwiększa ilość zajętych i podzielonych działek. Ciekawe, czy z otwartymi rękoma przyjmą tzw. "warianty społeczne" mieszkańcy Stanowa, Franciszkowa, Pikusa, Frednowy, Rudzienic, Kałdun, Dołu... Warianty fioletowy i czerwony (W1 lub W3) idą jak najkrótszą trasą przez gminę Iława, więc stanowisko Wójta jest logiczne i zrozumiałe.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Stefan 24 ponad rok temuocena: 21% 

  Są jeszcze warianty społeczne, które omijają Gramoty. Tylko trzeba je najpierw zauważyć zamiast pisać głupoty na forum.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pytajnik 23 ponad rok temuocena: 44% 

  Czy planowane jest też głosowanie nad wprowadzeniem tzw. stref 15-minutowych zgodnie z wytycznymi C40?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marcin 22 ponad rok temuocena: 86% 

  Wariant fioletowy będzie, bo są już robione badania geologiczne.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Piotrek 21 ponad rok temuocena: 100% 

  Gdzie te badania robią

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dser 20 ponad rok temuocena: 32% 

  Oczywiste, że będzie wariant czerwony. To wasze oświadczenie warte jest funta kłaków.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~co powiedział ????? 19 ponad rok temuocena: 43% 

  ruski miesiąc mnie te wariat popamięta !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mysz kościelna 18 ponad rok temuocena: 72% 

  Oczywiście żadnego merytorycznego uzasadnienia dla twierdzenia że ten wariant"wpłynie na dynamiczny rozwój gospodarczy i społeczny Iławy". Jak zwykle w radzie myślenie życzeniowe i tanie lansiarstwo.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kazmirz 17 ponad rok temuocena: 28% 

  ruski miesiąc mnie popamiętają z tą ich ameryką ,,,, a 35-ty w Krużewnikach był ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nomko 16 ponad rok temuocena: 64% 

  ~Zarys Zalando to jest rozwój? Zagraniczny magazyn z butami? To za Związku Radzieckiego mieli lepsze pomysły na przyszłość.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kazmirz 15 ponad rok temuocena: 35% 

  no takiego wariata furiata jak 35-ty to ja na pewno by chciał i wszystkich czerwonych , też nie ,, bo mam 2 granaty w w świątecznym ubraniu i zamek co wylata . jak im pokażę tęczę i sprawiedliwość to mnie ruski miesiąc popamięta .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zarys 14 ponad rok temuocena: 92% 

  Dawno nie podróżowałeś. Z ilawy dojeżdżam do pracy w Zalando pod Olsztynek. Wolałbym nie dojeżdżać. Wiesz czemu zalando powstało pod Olsztynkiem? Że względu na ekspresówkę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 13 ponad rok temuocena: 65% 

  BezRadni mać!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ale kaska jest 12 ponad rok temuocena: 54% 

  беспомощный ormowczyj

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~. 11 ponad rok temuocena: 45% 

  JA bym się cieszył, by było tak: Ja rządzi PiS, to za dobrą robotę np. budowanie drogi bym chwalił; gdyby po PiSie rzadziło PO. ktore by dalej drogi budowało, to bym ich chwalił. A teraz jest na opak - wszyscy się ganią jeden drugiego.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 10 ponad rok temuocena: 62% 

  PiS = PO = SLD = Konfederacja = PSL. Wszyscy to ci sami do skłócania ludzi ze sobą, a potem razem imprezują śmiejąc się ze społeczeństwa. I każdy potem robi przekręty, a potem się wymieniają co dwie kadencje.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~no ba 9 ponad rok temuocena: 61% 

  ale platfusy pinindzy nie mieli i nie mają ,,, tylko złoty pociąg .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zosia 8 ponad rok temuocena: 73% 

  Iława chce fioletowy, Lubawa zielony czyli będzie "kompromisowy?" czerwony, chociaż on i tak bliżej Iławy, ale bez pełnej obwodnicy. W najlepszej sytuacji to chyba jest Biskupiec, obojętnie który wariant, a blisko ich miejscowości. Tamtejszy Wójt jest z PiSu?, że takie wtyki w Warszawie ma? Czy ich poseł to załatwił ;-)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kasia 7 ponad rok temuocena: 67% 

  poseł

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4061 sekundy