REKLAMANeonet
wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 lutego 2023, 09:07 komentarzy 76
Na realizację unijnego projektu w miejskiej kasie brakuje 850 tysięcy złotych. A jeśli nie zostanie on zrealizowany, do zwrotu będzie dotacja w wysokości 5,5 mln zł, wynika z informacji, jakie przedstawił na poniedziałkowej sesji burmistrz.

Na realizację unijnego projektu w miejskiej kasie brakuje 850 tysięcy złotych. A jeśli nie zostanie on zrealizowany, do zwrotu będzie dotacja w wysokości 5,5 mln zł, wynika z informacji, jakie przedstawił na poniedziałkowej sesji burmistrz. (Fot. Info Iława.)

Iława. Ciąć tegoroczne drogowe inwestycje, czy - jak przedstawił to burmistrz - ryzykować utratę unijnej dotacji w wysokości 5,5 miliona złotych? Przed takim dylematem na sesji Rady Miejskiej w Iławie stanęli wczoraj radni. Ponieważ sprzeciwiali się rezygnacji z już obiecanych mieszkańcom, wyczekiwanych remontów dróg, oszczędności szukano gdzie indziej. Padnie najprawdopodobniej na... przyszłoroczny budżet obywatelski.

Jak informował na wczorajszej sesji burmistrz, prowadzone postępowania przetargowe pokazały, że na planowany zakup kolejnych nowych autobusów komunikacji miejskiej oraz budowę ścieżki rowerowej od ulicy Kopernika do dworca PKP zabraknie 850 tysięcy złotych. 


Tymczasem zadania te to część projektu, na który Urząd Miasta w Iławie pozyskał ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury dotację w wysokości 5,5 mln zł. Teraz projekt ten trzeba zrealizować do końca bieżącego roku, albo trzeba będzie się liczyć z koniecznością zwrotu tej dotacji - wynika z wyjaśnień, jakich udzielił wczoraj burmistrz. 


Jak mówił D. Kopaczewski, w tej sytuacji władze miasta przedstawiły radnym 4 możliwe propozycje. Chodzi o wzięcie kredytu, przesunięcie realizacji niektórych z już zaplanowanych inwestycji na rok kolejny, połączenie tych dwóch możliwości, albo... rezygnacja z dotacji, przy czym burmistrz zaznaczył, że nie wyobraża sobie, aby doszło do ostatniej z wymienionych sytuacji.

- Chcemy z jednej strony uchronić inwestycje polegające na budowie ścieżki rowerowej, wymianie oświetlenia na osiedlu Piastowskim i zakupie autobusów, a z drugiej strony chcemy dać mieszkańcom poczucie, że drogi, które są zaplanowane, będą dokończone w przyszłym roku - zadeklarował burmistrz. - Niestety, Państwo, nie podejmując tej uchwały, zamykacie mi drogę i nie będę mógł pozytywnie rozstrzygnąć przetargu, co będzie skutkowało oddaniem do urzędu marszałkowskiego kwoty 5,5 mln zł. Tym samym zamkniemy sobie furtkę do tego, żeby zakupić ostatnie dwa autobusy, zrobić ścieżkę rowerową, która połączy ul. Kopernika z dworcem, wymienić oświetlenie na osiedlu Piastowskim i doświetlić jedno przejście dla pieszych - przestrzegał radnych Dawid Kopaczewski.

Jak podkreślał, wspomniany projekt unijny należy zrealizować do końca roku, co ma uchronić miasto przed koniecznością zwrotu dużej dotacji. Stąd bardzo ważny jest czas, o czym podczas wczorajszej dyskusji burmistrz mówił wielokrotnie, wskazując na miesiące potrzebne na realizację poszczególnych zadań.


Część radnych jednak stanowczo oponowała, ponieważ, jak wynika z propozycji przedstawionych na posiedzeniu komisji budżetu, aby znaleźć potrzebne brakujące pieniądze, trzeba będzie ograniczyć tegoroczne wydatki zaplanowane na drogi. Chodzi o inwestycje, które zostały ogłoszone jako zaplanowane do realizacji - zadania już obiecane mieszkańcom.


- Na posiedzeniu komisji rozwoju gospodarczego, budżetu i finansów, której jestem członkiem, została nam przedstawiona jedna propozycja, zakładająca ucięcie środków finansowych na realizację takich inwestycji, jak budowa ul. Solskiego, budowa ul. Jasielskiej, budowa dojazdu do budynków przy ul. Wiejskiej 4a, 4b, 4c, 6a, 6b, 6c, budowa ul. Jagiełły, położenie nawierzchni dróg osiedlowych przy ul. Dąbrowskiego, budowa ul. Porzeczkowej, budowa ul. Rolnej, modernizacja ogrodzenia metalowego przy ul. Wyszyńskiego, budowa szkoły przy ul. Ziemowita, budowa budynku administracyjno-socjalnego przy schronisku - wymieniał przewodniczący rady, Michał Młotek. - Innych propozycji nie było i taka sama propozycja została nam przedstawiona dzisiaj w formie uchwały. Tymczasem sygnał z naszej komisji był dość jasny. Nie ma zgody na to, aby usuwać te inwestycje z budżetu. To jest sytuacja, której nie jestem w stanie zaakceptować - powiedział M. Młotek.

Radni oczekiwali przedłożenia dodatkowych propozycji, jednocześnie zapewniali, że im również zależy na tym, aby utrzymać dotację.

- Należałoby spotkać się ponownie. Wszyscy radni powinni się spotkać, wypracować ewentualne inne propozycje. Czekałam na informację o takim spotkaniu, miałam nadzieję, że burmistrz je zorganizuje - powiedziała radna Ewa Jackowska, dodając: Żaden z nas i żadna z nas nie wyobraża sobie, że oddamy tę dotację. Ufamy, że znajdzie się rozwiązanie. Chcemy o tym porozmawiać.

Ripostował Krzysztof Portjanko, który podkreślał, że dyskusji służą komisje, w tym przypadku komisja budżetu, w której on wziął udział.

- Naprawdę nie mamy czasu, nawet na sesję nadzwyczajną. Według mnie czas na rozmowę był na komisjach - zaznaczył K. Portjanko.

Wiceburmistrz wyjaśniał, że w przypadku nieprzyjęcia przez radnych uchwały w grę będzie wchodzić konieczność wydłużenia terminu związania ofertą, albo skrócenie czasu realizacji zadania. Na kolejny przetarg już zupełnie nie ma czasu, mówił zastępca burmistrza.

Nie wszyscy radni byli za odrzuceniem proponowanych zmian.

- "Uwalanie" uchwały odbywa się wtedy, kiedy ona ma poważne błędy, merytoryczne albo formalne. Takiej sytuacji tutaj nie widzę. Rozumiem, że część radnych dla przekory głosowała tak, jak głosowała, co utrudnia pracę burmistrzowi i działa na niekorzyść miasta - zabrał głos Edward Bojko.

- Zgadzam się z burmistrzem, że są to przesunięcia, a nie cięcia - dodał od siebie radny Michał Kamiński.

Wielu radnych jednak pozostało nieprzekonanych.

- Nikt z nas nie chce oddać tej dotacji. Ale nie chcemy być stawiani pod ścianą, że albo przyjmiemy to, co zostało zaproponowane, albo stracimy dotację - podkreślił Michał Młotek.

- Jestem zdziwiony, że mamy komisje, a Państwo nic nie mówicie. Teraz mamy posiedzenie, proszę o propozycje. Rozmawiajmy tu i teraz - zaproponował burmistrz i złożył wniosek formalny o pół godziny, godzinę przerwy na przedyskutowanie możliwych rozwiązań. Taką przerwę rzeczywiście ogłoszono.

Jeszcze przed przerwą całą sytuację nazwał "patową" radny Włodzimierz Ptasznik. 

- Nie wyobrażam sobie, żebyśmy stracili 5,5 mln zł dotacji - zgodził się z innymi radnymi.

Ogłoszona przerwa stała się okazją do wypracowania propozycji innego rozwiązania. Przyjęto, że oszczędności w kwocie 450 tys. zł mogą pochodzić częściowo z Iławskiego Budżetu Obywatelskiego (przyszłorocznego; nie dotyczy to projektów, które już wygrały).

Nie zostało to jednak oficjalnie zatwierdzone. Na wniosek radnej Ewy Jackowskiej radni zdjęli z porządku obrad projekt uchwały dotyczący zmian w budżecie. Wcześniej w głosowaniu nie uzyskała większości uchwała dotycząca zmian w wieloletniej prognozie finansowej (10 głosów "za", 10 "przeciw") i od tego zaczęła się cała dyskusja.

Nadzwyczajna sesja poświęcona rozwiązaniu omawianego problemu odbędzie się w nadchodzący piątek, o godzinie 15:00. Z poniedziałkowej sesji wynika, że remonty wymienionych w artykule dróg zostaną przesunięte na przyszły rok, a gwarancją dostępności środków na ich wykonanie mają być pieniądze zaoszczędzone na budżecie obywatelskim. Do tematu wrócimy.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAskup złomu

75Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Nadzieja 75 23 dni temuocena: 44% 

  Czytam te wszystkie komentarze i jestem pod wrażeniem, ze mamy tak duzo specjalistow od dotacji unijnych, od finansów publicznych, zagospodarowania przestrzennego, ze tyle osob wie co jest bardziej potrzrbne a co mniej. Dlaczego nie kandyduje na burmostrza? Marnujecie sie.Dla mniej kumatych to byla ironia. Piszecie o rzeczachx o których nie macie pojęcia. A pozs tym mam wrażenie, ze to forum opanowali radni, którym emocje nie opadly jeszcze po sesji i nadal probuja zdyskredytować burmistrza i jego pracownikow. Sesja byla zalosna, to idzie w swiat. Kłótnie, awantury, dopindalanie dla sportu. Pytam po co sa komisje? Po co marnujecie swoj czas skoro sesja to wasze show i wszystko zaczynacie od poczatku? Byleby czas internetowy zdobyc? A kto zapłaci za napisy pod sesja? Czy to nie jest marnowanie publicznych pieniędzy? A jeśli ktos pisze o niekompetencji pana Bojko to tylko ktos zadufany w sobie i bezmyslny -przychodzi mi do glowy jedna Pani, ktorej wydaje sie, ze jest jmadrzejsza

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Żeglarz 74 23 dni temuocena: 75% 

  A mi to pachnie komentarzem Marcina z portu. Czyżby sezon martwy w pracy ? Oczko w kierunku burmistrza ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Podatnik 73 23 dni temuocena: 60% 

  Nadziejo -Kubusiu kochany wazeliny niebawem zabraknie. Niech dotrze do waszych głów, że radni mogą was komentować na sesji , my zwykli mieszkańcy tu na forum. Mamy do tego pełne prawo! Żałośni jesteście wy- urzędnicy, że przypominacie sobie o naszych sprawach w roku wyborczym. Obiecujecie gruszki na wierzbie. Czekam na remont ulicy ponad 20 lat.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gienio 72 23 dni temu

  Generalnie wniosek jest jeden - zarówno Burmistrz wraz z swoją ekipą jak i radni nadają się jedynie do telewizyjnej telenoweli. Szkoda, że nasze publiczne pieniążki uprawiają takie zabawy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 71 24 dni temuocena: 71% 

  "Kiedy wół wchodzi do pałacu- nie staje się królem. To pałac staje się oborą". Daliśmy omamić się kampanii okraszonej w piękne słówka, deklaracje. Co z tego mamy ? Etaty dla znajomych burmistrza i najbliższej rodziny, brud i smród w mieście, brak potencjału rozwoju Iławy oraz niebotyczne długi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Skarbnik 70 24 dni temuocena: 88% 

  Autentycznie szkoda mi burmistrza. Zawierzył finanse nieodpowiedniej osobie. Ktokolwiek ma podstawy elementarnej wiedzy o finansach publicznych, wie że skarbnik źle skonstruowała budżet. I to w tak ważnym okresie. Celowo ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Koko 69 24 dni temuocena: 50% 

  CZŁOWIEK HONORU WINIEN MIEĆ STAŁE SŁOWO, NIE LAWIROWAĆ.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~laska 68 24 dni temuocena: 100% 

  Wywalić 3/4 radnych, wywalić 3/4 biurokratów z ratusza i juz bedą oszczędności !!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 67 24 dni temuocena: 78% 

  No w końcu radni przestali być klakierami! Trochę późna pobudka, ale w jak ważnej sprawie!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 66 24 dni temuocena: 70% 

  Skończcie pisać bzdury, kłamstwa pod adresem osób, które mają odwagę przeciwstawić się innym decyzjom niż te, które zaproponował burmistrz. Osłabiacie tym samym pozycję burmistrza, bo wszyscy wiemy że pisze to sztab wyborczy odpowiedzialny za socjal media.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nurek 65 24 dni temuocena: 93% 

  Ha ha ha ha coś władzom z ratusza nie udało się poprawnie zliczyć słupków. Najważniejsze, że na bezsensowne place starczyło, jak i wybudowanie dróg w bardzo dziwnych miejscach jak np. Szeptyckiego (gdzie dziwnym fartem obecnie akurat dwóch deweloperów buduje bloki), na osiedli domków koło nowego cmentarza (hmm ciekawe kto tam mieszka), no i w planach są drogi na kolejne osiedle domków koło animexu - same niezbędne i od lat oczekiwane prace prawda?Radni zaś to typowi bezradni. Tylko kampania pod siebie, i byle kasa za diety wpadała. Porażka!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wiem 64 24 dni temuocena: 89% 

  Na osiedlu żołnierzy wyklętych mieszka radny od burmistrza.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xzcv 63 24 dni temuocena: 75% 

  grunt że na premie nigdy nie brakuje..... a polaczki płacą.....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ewunia Młotunia 62 24 dni temuocena: 47% 

  Nie zawiodłam się! Tym razem Ewcia objawiła się jako specjalista oświetlenia! A więc po jakże uznanych tytułach speca od: wodociągów, elektryki, historii, wojska, medycyny, oświaty, rolnictwa, socjalnych, transportu, budowy dróg, księgowości, ekonomii, konstrukcji mostów, żeglarskich, sportowych, ochrony środowiska, gospodarki śmieciami, budownictwa rodzinnego, stolarstwa, ochrony żab, biegów przełajowych, grzybach, uprawach żyta, wód podziemnych, planowania kopalni, malarstwa, dekarstwa, murowania oraz burzenia możemy dodać kolejną! Brawo Ewcia, Michaś jest dumny. Jeszcze moment i nie będzie się z ciebie śmiał po kątach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Adaś 61 24 dni temuocena: 71% 

  Urzedas klepiesz farmazony. Obserwując lokalną politykę widzę jej dobre relacje z samorządowcami. Ma swoje zdanie, nie ugina się pod presją. Przede wszystkim po pierwszej kadencji wyciągnęła wnioski, spokorniała. Nie drze się tak na sesji. Podejrzewam, że ta wieloletnia nagonka na radną wynika z faktu zapowiedzi w pierwszej kadencji, że urzędników powinno być o połowę mniej w ratuszu. Pewnie strach was obleciał. Wybory niebawem.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nikt 60 24 dni temuocena: 100% 

  a ja poczułem jakąś dziwną woń przy okazji petycji w/s tablicy pamiątkowej na Kościuszki .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Urzedas 59 24 dni temuocena: 38% 

  Krzysztof, mówisz również o tym iż za każdym razem, w każdych wyborach w których brała udział owa pani to wystawiała do wiatru swoich kolegów, łamiąc dane słowo, byle osiągnąć swój cel bycia na szczycie? Tak potraktowała i Zylińskiego, i Zuchowskiego i Kopaczewskiego. No to faktycznie utarła wszystkim nosa

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krzysztof 58 24 dni temuocena: 86% 

  Ulżyło? Doskonale zdajesz sobie sprawę z jej potencjału i odbioru społecznego. Bawi mnie Wasz strach i obszczekiwanie. Utrze Wam nosa, tak jak zrobiła to w poprzednich wyborach.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~halkatla 57 24 dni temuocena: 38% 

  ostrzegam radnych i burmistrza sobie obetnijcie nagrody a jasielską macie zrobić w tym roku to jest zasrany was obowiązek tam jest dużo dzieci mają być chodniki nowy asfalt mnie nie obchodzi że zabraknie wam na wasze zasrane nagrody które wam się nie należy my od około 30-40 lat czekamy na remont i co ma być figa tylko spróbujcie a wam się noga w wyborach upadnie nie chcę kłamców i oszustów jako włodarzy miasta

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianka 56 24 dni temuocena: 50% 

  Brawo halkatla!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 55 25 dni temuocena: 71% 

  Czy w tym roku urzędnicy w ramach oszczędności dostaną mniej sute nagrody? Bo w grudniu to burmistrz miał gest. Niektóre nagrody sięgały po 1500 netto, a urzędników sporo.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jasna sprawa 54 25 dni temuocena: 71% 

  Jasne jest to, że za gapowe się płaci. Ewidentne burmistrz chciał zrealizować nieprzemyślana ekonomicznie inwestycje, kosztem kredytu i innych inwestycji, na które lidzie czekają. Radni to wyłapali. Przecież są inne rozwiązania. Król jest nagi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Podatnik 53 25 dni temuocena: 73% 

  Zapraszamy radnych i burmistrza na ul Wojska Polskiego od Energetki Cieplnej w stronę Cegielni podatki rok do roku w górę a to najgorszy wjazd do Iławy, ani porządnego odwodnienia ani chodnika czy lampy a przecież płacimy jak wszyscy inni podatki i to nie małe juz nie wspomnę ze nawet nikt się nie zapyta skąd na to brać a efektów żadnych

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Urzedas 52 25 dni temuocena: 69% 

  Droga powiatową, zapraszam do powiatu z pretensjami. Mimo tego że niektórzy bardzo by tego chcieli to jednak burmistrz nie odpowiada za wszystko

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Podatnik 51 25 dni temuocena: 81% 

  Po obejrzeniu w internecie całej sesji gołym okiem widać komu na czym zależy i że ewidentnie miasto nie ma kasy! Cieszę się, że choć kilkoro radnych ma odwagę zaprotestować " wspaniałym" pomysłom urzędniczej świty. Ten blask fleszy oślepił ich na tyle, że nie widzą już spraw zwykłych mieszkańców. Liczy się tylko burmistrzowskie ego.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Młot 50 25 dni temuocena: 73% 

  Do Dejw Przecież nie od dzisiaj wiadomo że nasz ukochany burmistrz to kosz autoprezentacji jak i tworzenia wokół siebie mgiełki fantastycznosci. Szkoda że jego umiejętności kreowania siebie na bohatera i zbawcę Iławy nie przechodzą na jego sukcesy w ratuszu. Szkoda że większość iławian śpi z ręką w nocniku i podniecają się Dawidkiem jako mistrzem fejsbuczka jako internetowego celebrytę. Gdy Iława się obudzi to Dawidek będzie już miał ciepła posadkę w Olsztynie za pomoc i wsparcie AZSu nie mała kupką pieniędzy która lekką ręką przekazał na wsparcie olsztyńskiego klubu. Taki morał że celebryta fejbukowy oprócz pokazania swojej uśmiechniętej mordki i załatwienia swoim kolegom z urzędu pracy ciepłych posadek, niestety nie potrafi nic innego.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 49 25 dni temuocena: 38% 

  Z całym szacunkiem Pan Bojko nie ma kompletnego pojęcia nad czym głosuje i zawsze mu trudno wysiedzieć na sesji. Ewidentnie trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dejw 48 25 dni temuocena: 69% 

  Ale zerkam na profil fejsa naszej gwiazdy i nic tam nie ma. No tak tam jest pasmo sukcesów i piękne zdjęcia. Niech ktoś mi wytłumaczy czym się różni sposób prowadzenia przez tego Pana własnego profilu dla jego wyborców od narracji pokazywanej w znanej TV nazywanej tubą propagandową. Ja różnic poza inną opcją polityczną nie dostrzegam. Te same mechanizmy ogłupiania i dbałości tylko o siebie i stołek.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ego 47 25 dni temuocena: 50% 

  Nawet Pan Bojko nazwal rzecz po imieniu. Chyba ci rani sa bardzoa aktywni tutaj haha

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 46 25 dni temuocena: 69% 

  Miasto upada i to widać gołym okiem. Najlepszym gospodarzem był Pan Adam Żyliński i efekty jego gospodarzenia były widoczne dla każdego. Teraz próbuje coś robić Kopaczewski ale bardzo nieudolnie i to nas będzie drogo kosztować w przyszłości. Podobna propaganda jak w państwie PiS. Według nich jest super. A na ulicach syf coraz większy, drogi to jakiś dramat, wszystko się zamyka, ludzie oszczędzają jak tylko mogą. Ale to przecież wina Tuska...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 45 24 dni temuocena: 100% 

  Iławianin ; zmień narrację : to wina Żylińskiego .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Urzedas 44 25 dni temuocena: 73% 

  Jesteś tego pewny? Lepiej zapoznaj się z działaniami A. Żylińskiego a raczej skutkami tych działań a zmienisz zdanie. Ale po co Was wszystkich przekonywać, skoro i tak wiecie lepiej. Niektórym na pewno za czasów Żylińskiego było lepiej, oj tak

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 43 25 dni temuocena: 78% 

  Na moje niech nasze miasto zacznie oszczędzać na oświetleniu . Po co całe miasto jest oświetlone w nocy po co . Inne miasta oszczędzają jak mogą a u nas co ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pan 42 25 dni temuocena: 82% 

  Burmistrz a spróbuj dać premie swoimi lizusom Jak chcesz oszczędzać to zacznij od siebie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~asd 41 25 dni temuocena: 90% 

  Po co dwóch zastępców Burmistrza skoro mają być takie oszczędności?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 40 24 dni temuocena: 0% 

  Właśnie dlatego te oszczędności i cięcia

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Urzedas 39 25 dni temuocena: 50% 

  Tylko krowa nie zmienia zdania. Człowiek nabierając doświadczenia ma prawo również zweryfikować swoje poglądy w pewnych sprawach.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~polityk 38 25 dni temuocena: 82% 

  Pamiętam jak Kopaczewski wypominał to ówczesnemu burmistrzowi. Jak postulował o jednego vice. I tyle jego wiarygodności w tym temacie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ug 37 25 dni temuocena: 86% 

  ciekawe czy skoncza w tym roku dziurawe rondo

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jak żółw, ociężale... 36 25 dni temuocena: 83% 

  Dziś tam się grzebali. Już parę dni układają na boku jakieś kamyki. A okrągła dziura ciągle straszy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~8yt 35 25 dni temuocena: 70% 

  król jest nagi i stoi pod zamkniętym przejazdem w drodze do pepco

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator 34 25 dni temuocena: 74% 

  Dostać dotacje łatwo. Tylko szkoda, że burmistrz Kopaczewski ma gdzieś ile trzeba potem dołożyć z kasy miasta, bo coś się nie zgadza finansowo. I oczywiście wszystko na chybcika, bo jeszcze ktoś (np. ta niedobra rada miasta) zacznie zadawać niewygodne pytania.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Urzedas 33 25 dni temuocena: 71% 

  Nie Kopaczewski zadłużył miasto a niestety on musi się borykać z tym zadłużeniem obecnie. A radni niech zadaja pytania, byle były one rzeczowe i merytoryczne a nie tak jak powiedział Bojko w celu do kopania burmistrzowi. Jak na razie żaden radny nie zaproponował żadnego sensownego rozwiązania.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wstyd że z Iławy jestem 32 25 dni temuocena: 78% 

  A po co cokolwiek przesuwać sprzedali wille przy plaży z bańke to niech tą kase dołożą do dotacji zamiast kupować ruinę w postaci młyna

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~braksłów 31 24 dni temuocena: 75% 

  Ktoś kto się zna to wie, że za budżet odpowiada również skarbnik. Nie burmistrz liczy kasę tylko ktoś kto również zarabia niemałe pieniądze, a tylko siedzi z tyłkiem na fotelu i nie analizuje kasy miejskiej. Może powinno się zmienić skarbnika...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Urzedas 30 25 dni temuocena: 78% 

  A urzędnicy to nie ludzie? Takie teksty może pisać tylko osoba której nie stało ani wykształcenia ani doświadczenia żeby urzędnikiem zostać. Każdy zarabia tyle ile ma w umowie i jestem przekonany że ani grosza więcej żaden urzędnik nie zarabia ponad to co ma w kwitach. Ale obrażać to każdy potrafi tylko jakoś do roboty nie widać chętnych. Zenada

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Skarbnik 29 25 dni temuocena: 80% 

  Zapytaj burmistrza czemu przeznaczył kasę z willi na wydatki bieżące ( pensje urzędników itp). Czytam to wszystko ze zdumieniem i dochodzę do wniosku że miasto stoi nad przepaścią finansową. Bo jak inaczej zrozumieć, że nie posiadamy rezerwy na wkład własny do inwestycji.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Slawomir 28 25 dni temuocena: 73% 

  Elektryczne autobusy do wożenia powietrza ? Poza liniami szkolnymi po autobusach hula wiatr. Ścieżka rowerowa na Wojska Polskiego ? A kiedy obiecana ścieżka rowerowa do Wikielca i Szałkowa ? Fanaberie kosztem ludzi, którzy czekają na remont ulic wiele lat.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nie ten adres 27 25 dni temuocena: 82% 

  Miasto nie sięga do Wikielca i Szałkowa. To tereny gminy i zadanie dla wójta.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkanka 26 25 dni temuocena: 76% 

  Ot ile jest warte słowo burmistrza.... obiecał.... i w radiu i na fejsie.... moja ulica miała być zrobiona jeszcze w tym roku.... obiecał.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 25 25 dni temuocena: 83% 

  W radzie zasiadają od lat Ci sami ludzie. Nie dziwie się że nie dogadują się i sobie przeszkadzają. Z Nimi miasto nic nie zyska tylko straci. Wybory się zbliżają....... Czas rozliczeń i zmian

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ he he 24 25 dni temuocena: 74% 

  Od burmistrza zaczniemy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 23 25 dni temuocena: 80% 

  Po co burmistrz tyle obiecuje! Takie przekładanki to na święte nigdy. Kto zagwarantuje, że w przyszłym roku kasa się znajdzie ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kopyto 22 25 dni temuocena: 50% 

  I Ewa mysli jak się spotkacie raz jeszcze to sięgniecie po rozwiązanie - Ci sami radni? Powtórka z rozrywki będzie i tyle. Niech się kilka osób w tym też ktoś mądry z miasta spotka. Nie ma jak było za Adama, pięścią w stół walnął i po mojemu teraz bedzie powiadziane było, a radni przegłosowali. Amen!! a

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 21 24 dni temuocena: 100% 

  Kopyto : to , co było za Ż. się chyba nazywa dyktatura , a my chcemy demokracji.!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Urzedas 20 25 dni temuocena: 71% 

  Jakie rozwiązanie? To o które do tej pory tak walczyli żeby buło w budżecie a teraz raptem z wielką chęcią rezygnują? Więc może to tylko wcześniej było mydlenie oczu mieszkańcom a teraz pokazali swoje prawdziwe oblicze, byle dokopać burmistrzowi i się podlizać części mieszkańców. Wybory oda wielkimi krokami

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~; 19 25 dni temuocena: 73% 

  To właśnie radna podsunęła rozwiązanie, które zostało zaakceptowane przez radnych. Z przyczyn formalnych nie mogli wczoraj tego przegłosować i zrobią to w piątek. Jak będzie zobaczymy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Podatnik 18 25 dni temuocena: 54% 

  Ratując nasze miasto przed zarządem Komisarycznym spowodowane tragicznym zadlorzeniem finansowym proponował bym Honorowym Radnym miejskim odwołać nieudolnych burmistrzow

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pieszy i kierowca 17 25 dni temuocena: 64% 

  Zupełnie nie wiem po co jest potrzebna ścieżka rowerowa z dworca na ul. Kopernika? Ktoś chce tamtędy prowadzić rajdy rowerowe? Mało jest innych, najczęściej kompletnie pustych ścieżek? Wąska i zapchana ul. Kopernika (szczególnie gdy zamknięte są przez 1/3 doby szlabany na pobliskim przejeździe) i tak została ostatnio zaczopowana autobusami ( też nie wiadomo po co). Jeszcze ktoś chce tam wetknąć ścieżkę rowerową? Gdzie? A może lepiej tańszym kosztem poprawić trochę fatalny stan chodników w różnych częściach miasta, z których korzystają setki przechodniów, a nie ładować nieustannie grubą forsę w ścieżki rowerowe? Po których najczęściej hula tylko wiatr.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Swój 16 25 dni temuocena: 62% 

  Czy ma to ścisły związek z nowym apartamentem burmistrza? To już kwestia domysłu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~MIESZKANIEC 15 25 dni temuocena: 87% 

  Nie ma co mówić o tych ludziach, ich niekompetencja sięga zenitu. Połamane od dwóch miesięcy 2 szt drzewek (posadzonych na jesieni) koło OMEGI nikt sie tym nie zajmuje. bo po co niech sterczą i straszą. Chodnik z kocich łbów, koło PORTU IŁAWA - sie sypie (kamienie są wszędzie) i tez nikt sie tym nie zajmuje jak ostatnio widziałem to się chwalili jakimiś dyplomami ale podstawami nie potrafią się zająć.. Można wymieniać wiele

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~y54 14 25 dni temuocena: 65% 

  Miasto potrzebuje gospodarza, a nie polityka/karierowicza.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Aneta 13 25 dni temuocena: 65% 

  No śmiechu warte zapraszam całe towarzystwo na te planowane remonty od kilkunastu lat na ulicę Solskiego. Szkoda ,że nikt ze świty tam nie mieszka bo dawno by było pozamiatane a tak tylko obiecanki cacanki. Już było tak blisko a tu jakieś znowu ale...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~halkatla 12 24 dni temuocena: 50% 

  ulica jasielska zobacz aż się zdziwisz my nie mamy nawet chodnika no poza jednym blokiem powodzenia a teraz jak przyjdziesz weż kalosze

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pani z okolicy 11 25 dni temuocena: 43% 

  Może trzebaby było zainteresować się trochę placem który leży przy ul. Grunwaldzkiej 4 na którym znajduje się gromada samochodów, gdzie nie ma dojścia do śmietnika bo samochody utrudniają w przejściu szczególnie ludziom starszym, wręcz przeszkadzają w tym, mało tego hałasują po nocach a szczególnie rano gdzie obowiązuje cisza nocna. Auta odpalają i wyją centralnie pod oknami, a z tego co wiadomo auto nie mona odpalać i zostawiać je dłużej niż 5 min.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~168 10 25 dni temuocena: 67% 

  Ciekawe o ile trzeba zwiększyć zadłużenie miasta z tytułu otrzymania tej dotacji. Bo dług miasta się nie zmniejsza, ale raczej zwiększa. Kto i na jakich zasadach to spłaci (i czy kiedykolwiek)? O tym chyba nikt nie myśli.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Heniek 9 25 dni temuocena: 72% 

  Jak nagle zabrakło??? Ktoś to przecież liczył/zatwierdzał???

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nadzieja 8 25 dni temuocena: 71% 

  To co sie wczoraj wydarzyło, ro wstyd dla calej rady miejskiej. Co wy robicie na komisjach? W sumie już wiadomo, dlaczego nie chcieliście by byly transmitowane. Ogladalo sie to naprawde bardzo ciezko. Nie liczą się dla Was mieszkańcy, a Wasza kampania. Panie Michale, Pani Ewo mam nadzieję, że ludzie tę sesję oglądali i ze widzieli wasze miny i glupia radość z bombardowania burmistrza, mam nadizje ze zobaczą co sie dla Was liczy tak poważnie. Nie sa to mieszkańcy a koryto.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xxx 7 24 dni temu

  Burmistrz kasy nie liczy tylko pilnuje ją skarbnik, widać że się ta osoba nie nadaje na to stanowisko. Panie Burmistrzu może czas na zmiany

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ola 6 25 dni temuocena: 25% 

  Celowo obejrzałam nagranie z Sesji, żeby zobaczyć te rzekome uśmieszki. I co niczego nie ma ? Aż tak się nudzicie urzędnicy, żeby po forach pisać bzdurne komentarze!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~@ 5 25 dni temuocena: 44% 

  Nadziejo litości , płatne statuetki wyszły już z mody. Czy ma to przełożenie na zadowolenie mieszkańców ? Idź posłuchaj co mówią. Na razie głupie miny widzę u urzędników. Wystarczy popatrzeć na zdjęcia.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nadzieja 4 25 dni temuocena: 60% 

  @ ktoś chyba nie moze przeżyć, ze burmistrza doceniaja w Polsce. Od tego ma zastępców by go zastepowali w razie potrzeby. Glupie miny obejrzyj na nagraniu jak sie pojawi:)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~@ 3 25 dni temuocena: 50% 

  To co się wczoraj wydarzyło to pokłosie nieobecności burmistrza w pracy. Zamiast udziału w pracach komisji pojechał polansować się do jakieś fundacji z hasłem super samorząd. Głupich min i radości nie widziałem.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ula 2 25 dni temuocena: 61% 

  W tym przypadku się nie zgodzę, skoro Burmistrz i jego ludzie planowali wziąć dotację, to musieli się liczyć z kosztami własnymi. I co nagle zabrakło kasy? Moim zdaniem od dawna wiedzieli, że nie bedzie ich stać, a teraz, że to wina radnych. Nie ładnie burmistrzu!!! Po co obiecywać ludziom, a później doprowadzać do takich sytuacji.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Smutne 1 25 dni temuocena: 88% 

  Patopolityka :-(

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3261 sekundy