REKLAMApluszak
REKLAMACastrorama
wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 marca 2023, 08:55 komentarzy 27

(Fot. Info Iława.)

Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego, gościł wczoraj w Iławie. Otwarte spotkanie z politykiem, które niemal w całości wypełniło salę konferencyjną Starego Tartaku, odbyło się z inicjatywy Prezesa Zarządu Powiatowego PSL w Iławie Andrzeja Dzieniszewskiego. 

Szef PSL w Iławie poinformował o planach opozycji odnośnie wyborów parlamentarnych do Senatu RP, krytykował obecnych rządzących i odpowiadał na pytania mieszkańców.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wśród uczestników byli m.in. poseł Zbigniew Ziejewski, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, a także lokalni samorządowcy: Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski, Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski, Burmistrz Susza Krzysztof Pietrzykowski. Szef PSL w sposób szczególny witał Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego i Piotra Żuchowskiego, związanego z gminą Iława dyrektora Muzeum Warmii i Mazur, z którym pracował w rządzie.

Na spotkanie przybyli też przedstawiciele lokalnego życia społecznego: druhny i druhowie z miejscowych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, a także panie z lokalnych kół gospodyń wiejskich.

W pierwszej części spotkania głos zabrał prezes PSL.

Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował m.in. o zawiązaniu tzw. paktu senackiego, polegającego na tym, że 4 ugrupowania opozycyjne nie będą sobie w zbliżających się wyborach senackich "wchodzić w drogę". Zachowają swoją niezależną pozycję, ale wszystkie te środowiska wystawią w każdym z okręgów tylko jednego kandydata; nie będą ze sobą bezpośrednio rywalizować.

Lider PSL mówił też o rosnących podziałach wśród Polaków, które są już tak głębokie, że potrafią podzielić nawet najbliższych sobie ludzi, rodziny.

- To jest rzecz, którą trzeba naprawdę odwrócić, bo Polska jest zagrożona, jeśli chodzi o wspólnotę - przekonywał Kosiniak-Kamysz.

Szef PSL krytykował też obecnych rządzących, m.in. za rozdawnictwo, zarzucał też PiS-owi nieudolność w zarządzaniu rolnictwem, podzielenie kół gospodyń wiejskich, w zależności od tego, gdzie są zarejestrowane, a także brak środków zewnętrznych z unijnych programów, które można byłoby pozyskać. Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego zarzucał też rządzącym błędy w zarządzaniu służbą zdrowia oraz ograbienie samorządów z funduszy, w tym niedofinansowanie oświaty. Poruszył też bieżące tematy z życia politycznego i społecznego, jak trudności małych firm dotyczące sfinansowania wysokich składek ZUS oraz rosnących kosztów energii. 

Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział też o trzech projektach ustaw, pod którymi PSL obecnie zbiera podpisy i zachęcał do ich wsparcia. Są to, jak mówił lider PSL, problemy trzech pokoleń. To korzystniejsze emerytury dla seniorów, którzy utracili współmałżonka, zniesienie opodatkowania dodatkowych godzin czy drugiego etatu, a także program "Własny kąt" - wsparcie w wysokości 100 tysięcy złotych na budowę domu lub zakup mieszkania.

- W ostatnich czasach jest za dużo promocji lenistwa i dziadostwa. Czas postawić na ludzi aktywnych, chcących coś zrobić, mających pomysł - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

W drugiej części spotkania głos oddano uczestnikom spotkania. Wśród zabierających głos przeważali rolnicy, którzy skarżyli się na coraz trudniejsze warunki prowadzenia gospodarstw i niskie dopłaty dla rolników, które, jak mówił jeden z rolników, jeszcze mają być obcinane. Wybrzmiał też apel o to, aby politycy na bieżąco współpracowali z przedstawicielami lokalnych środowisk rolniczych, pomagając w rozwiązywaniu problemów. Za tego rodzaju współpracę jedna z uczestniczek spotkania dziękowała posłowi Zbigniewowi Ziejewskiemu.

Natomiast Władysław Kosiniak-Kamysz, odpowiadając na głosy z sali, dziękował przedstawicielom młodego pokolenia, którzy chcą kontynuować pracę na roli, a także zwrócił uwagę na kluczową rolę rolnictwa dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Wieś dzisiaj określił jako zaniedbaną i zapewniał, że jego ugrupowanie ma pomysły na to, jak polepszyć i ułatwić prowadzenie działalności w tej dziedzinie.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: Info Iława.

Iława. Duże zainteresowanie spotkaniem z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - liderem Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Ilość zdjęć 55

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMANAJLAK
Swojak
Artykuł załadowany: 0.9517 sekundy