REKLAMALegia
REKLAMAprofi
wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 marca 2023, 09:50 komentarzy 42

(Fot. nadesłane/kontakt@infoilawa.pl.)

10 drzew poszło pod piłę przy jezdni na ulicy Konstytucji 3 Maja w Iławie. O przyczynę wycinki zapytał nas niezadowolony z jej przeprowadzenia mieszkaniec iławskiego Starego Miasta. Na pytania w tej sprawie odpowiada przedstawiciel administratora drogi.

- Coraz mniej zieleni w mieście - skarży się mieszkaniec. - Nowe nasadzenia, tzw. kompensacyjne, tak naprawdę nie zrekompensują nam wartości przyrodniczej i krajobrazowej rosłego drzewa - wskazuje iławianin. - Tymczasem kolejne drzewa w Iławie poszły pod piłę, dlaczego tym razem?! - pyta.

f

Wskazana wycinka, przy biegnącej w ciągu drogi krajowej nr 16 ulicy Konstytucji 3 Maja, została przeprowadzona na zlecenie administratora drogi. Dlatego o szczegóły zapytaliśmy w olsztyńskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Drzewa zostały wycięte na podstawie decyzji wydanej przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie Delegatura w Elblągu (znajdowały się na terenie objętym ochroną konserwatorską) - wyjaśnił Karol Głębocki, rzecznik oddziału. - Wycięte drzewa były w złym stanie fitosanitarnym, w większości puste wewnątrz, wykazywały objawy zamierania, korony asymetryczne o zachwianej statyce. Podczas silnych wiatrów mogłyby stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia uczestników ruchu tej ulicy.

Jak potwierdza administrator, na Konstytucji 3 Maja wycięto 10 drzew; były to klony jesionolistne.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: nadesłane.

REKLAMANAJLAK
REKLAMAPellet

42Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Zatroskany mieszkaniec 42 ponad rok temuocena: 100% 

  Prośba....Z komina kotłowni Spomeru dymi, jakby ogrzewała pół Iławy. I tak już od dwóch, trzech lat. Od wczesnych godzin porannych 5-6, gęsty żółto - brązowy gryzący dym snuje się nad Iławą. Przedwczoraj docierał aż za ul. Dąbrowskiego. Wiele godzin codziennie, nawet w sobotę i co najlepsze również w okresie letnim. Kto miał przyjemność powąchać tego dymu wie, że to nie z węgla i nie z drewna. Nawet śmieci palone w domach mają inny zapach. Ponoć właścicielem Spomeru jest firma "Stowarzyszenie Ekologiczne Zielona Kraina" ze Starych Jabłonek. Nie wiem co palą, ale sprawa śmierdzi! Proszę Władze Miasta i dziennikarzy infoilawa.pl o interwencję.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Futuro 41 ponad rok temuocena: 100% 

  Na ulicy Kościuszki deweloperzy budują budynki mieszkalne - bardzo dobrze, ale dlaczego wycięto wszystkie drzewa - w większości stare, piękne lipy? W zachodniej części Europy stare drzewa są chronione i nawet gdy rosną przy budynku to nikomu to nie przeszkadza. Nowe nasadzenia dobrze wyrosną za 20-40 lat, a co do tej pory? Latem trzeba kupić do mieszkania klimatyzator, który oddaje ciepło na zewnątrz plus brak zacienienia z drzew - mamy podwojenie efektu cieplarnianego. Szkoda gadać. Pieniądz przysłonią wszystko, nawet zdrowy rozsądek.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kierowca bombowca arystokrata sz 40 ponad rok temuocena: 35% 

  Szkoda że nie wycięli tych drzew przy samej drodze w521 droga do susza, jak ją remontowali a też były obumarłe i stwarzały zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i zrobić np ścieżkę pieszo rowerową.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Małgorzata 39 ponad rok temuocena: 88% 

  Zawsze jest ta sama wymówka jak trzeba wyciąć, bo się komuś drzewa nie podobają - że są chore i spruchniałe. Tak , zabetonujcie to miasto. Jeszcze wam zostały przy amfiteatrze drzewa do wycięcia i jak ktoś słusznie tu wskazał - w małpim gaju. I już nie będzie cienia w całej Iławie. Będziemy chodzić jak po patelni.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~~do trollującego o motłochu... 38 ponad rok temuocena: 67% 

  jeżeli wiele razy twierdziłeś , że nie jesteś 35-tym , tzn. teksty do 35-tego. nie są adresowane do ciebie . paniał ? więc nie wcinaj się jak starsi rozmawiają . Akurat większość czytelników pewnie cię też nie lubi , bo nikt inny poza tobą nie rzuca imbecylami i nie wścieka się na komentarze jak byk na czerwoną płachtę ... Profesura jeszcze przed tobą , ale musisz naprężyć jeszcze bardziej swe rozdęte półkule . A jeżeli chcesz tylko zabłysnąć to po prostu posyp się brokatem .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~motłoch i popiół z Feniksa 37 ponad rok temuocena: 69% 

  i oto poniżej dowody na to, że słowa doktora 35-tego ciałem się stają. MIŁEGO DNIA dla wszystkich .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~o trollującym motłochu... 36 ponad rok temuocena: 43% 

  Po godzinie 15 ostrzegłem, że na forum wkrótce wylegnie zgraja tępych trolli z pewnej partyjki. I co? I słowo ciałem się stało... Że będą sobie walić zielone łapki, a i innym masę czerwonych? I słowo ciałem się stało... Oni reagują bezmyślnie jak słynny pies Pawłowa w ramach odruchów bezwarunkowych. I żeby jeszcze cokolwiek sensownego napisali. Ale np. konia z rzędem temu czytelnikowi, który cokolwiek zrozumie z poniższego bełkotu tego jednego o pewnym doktorze. Przecież to paranoja w czystej, idealnej postaci. PS. I jeszcze słówko do bredzącego niżej robaczka. Czy mógłbyś tłuku wyjaśnić kim ja w końcu jestem w twojej jaźni paranoika? Bo kiedyś byłem tylko 35- tym. Później zostałem okrzyczany mitycznym Leszkiem. A teraz awansowałem także na doktora. Mógłbyś się imbecylu w końcu zdecydować? Choć to pomieszanie tylko ciebie dotyczy. Mogę ci tylko podpowiedzieć, że twoja jednostka chorobowa nazywa się osobowością wieloraką, czyli rozdwojeniem jaźni. Lecz się, choć już chyba za późno...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tess 35 ponad rok temuocena: 93% 

  Racja. Pnie po wycince nie wyglądają na spróchniałe. A młode drzewka ile lat będą rosły żeby dać cień. Jestem przeciwko wycinaniu drzew a tych zagrażających jest napewno znikoma ilość a nie wszystkie 10 były niezdrowe? Nie wierzę

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~o doktorze 34 ponad rok temuocena: 59% 

  a pamiętasz doktorze jak kilka dni temu pozdrawiałeś serdecznie na tym forum doktora Seweryna Szczepańskiego i jednocześnie zaproponowałeś przeczytać artykuł autorstwa doktora Seweryna ...otóż przeczytałem artykuł ów , a w nim , ów , swym itp .a pod wspomnianym artykułem doktora Seweryna Szczepańskiego , komentarze jego samego i kilka innych ,,, """""żebyś nie beknął za swoje długi, oszuście obłudny. I za pomówienia, tchórzu pospolity, frędzlowany. """"" zamykam laptopa i udaję się na wypoczynek ........ i tradycyjnie miłego popołudnia i fajnej nocki .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~robaczek 33 ponad rok temuocena: 63% 

  uprzemnie obznajmiam , że doktor 35-ty wali bzdury co kawałek , takie jak np. poniżej . fiksum-dyrdum ???

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ a tobie za co? do tego niżej 32 ponad rok temuocena: 42% 

  Niżej to właśnie produkcja jednego z głupków ze wspomnianej trollowej drużynki. Dopiero się rozkręca ponieważ przed chwilą objął dyżur na tym forum. Oczywiście płatny, choć nie wiadomo za co. Zaraz chluśnie pełną parą. Proszę się nieco odsunąć, ponieważ będzie niezbyt przyjemnie pachniało. Bywaj robaczku...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mnie nie dziękuj 31 ponad rok temuocena: 74% 

  oto mędrzec myślący , poniżej innych jako głupków traktujący

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dziękuję 30 ponad rok temuocena: 39% 

  Pani Małgorzato, dzięki za Pani madry głos. Ale może nie wskazujmy głupkom i bezmyślnym wandolom kierunków ataków. Bo już grzeją swoje piły motorowe. Dla nich każde drzewo i wszystko co zielone jest osobistym wrogiem.Tylko nie wiedzą, że zdychać od smogu i spalin będą tak samo, jak wszyscy inni.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~skandal 29 ponad rok temuocena: 43% 

  Kto jest gospodarzem w Iławie? Zarządca drogi czy burmistrz? Czy władze miejskie wiedziały o planowanej wycince? Czy wyraziły zgodę? Kto jest właścicielem trawnika, na którym stały drzewa w bezpiecznej odległości od jezdni? Miasto czy Urząd Ochrony Zabytków w Elblągu?Pierwsze słyszę, żeby Urząd Ochrony Zabytków zajmował się...wycinką drzew na terenie administrowanym przez jakieś miasto. Dlaczego władze Iławy godzą się na takie uwłaczające traktowanie? To w końcu są władzami w mieście, czy tylko bezwolnymi tzw. troczkami od kaleson? A jak Urząd Podobno Ochrony Zabytków zażąda wyburzenia widocznych bloków, ktore nie są przecież zabytkami, to też się zgodzą? Szkoda że Urząd Ochrony, tak "troszczący się" o zdrowe drzewa, od dawna kompletnie olewa swe obowiązki wobec iławskiego młyna, który m. in. dzięki temu Urzędowi został doprowadzony do stanu śmierci klinicznej. I najważniejsze. Ciekawe ile za uzyskanie wymaganych zgód musieli" dać" właściciele jakiegoś okolicznego tartaku...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~skopiowane 28 ponad rok temuocena: 67% 

  Gdyby za publiczne wygłaszanie takich bredni i przy okazji bezpodstawne oczernianie innych wymierzano publicznie baty, to za ten komentarz autor już stałby pod pręgierzem. Nie lepiej powstrzymać się od komentarza, jeśli się nie ma dostatecznej wiedzy w temacie!?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~towarzysz 27 ponad rok temuocena: 78% 

  a jak tam z chrustem doktorze . Do wiosny przeżyjecie ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iza 26 ponad rok temuocena: 89% 

  Skandal, masz rację Iława nie ma gospodarza, stąd takie decyzje, wycina się i dewastuje naturalne zdrowe drzewa. Jest szał wycinania drzew a może czas zacząć robić wycinkę/cięcia w Urzędzie. .....bo decyzje są chore!!!!@!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~żart ekologiczny 25 ponad rok temuocena: 57% 

  w tefałenie powiadali , że Francuzi mają odławiać żaby w Rospudzie , ale się zdziwią bo nie znają determinacji naszych obrońców ... Ale bociany też polują na żaby . to paskudne bociany !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pośmiejmy się z 35-tego 24 ponad rok temuocena: 65% 

  o doktorze , czyli ,,,,,, o tobie 35 -ty. miłego popołudnia

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tam nizej już się budzą... 23 ponad rok temuocena: 40% 

  O widać, ze już z pijanego snu zaczyna się budzić chamska, trollowa zgraja z pewnej, skłóconej ostatnio, kanapowej partyjki... Zaraz się zacznie jej tradycyjny koncercik bredni, ordynarności, głupoty i prymitywizmu. Dziwnie uwielbiają liczbę 35... To takie ich hasło wywoławcze do plucia. A ile ich zielonych łapek zaraz się pokaże. Istne multum. Ale w produkcji czerwonych też są wybitnymi ręcznymi wyrobnikami. Czekajmy na ich kolejne odsłony. Proszę się tylko zbyt głośno nie śmiać z ich kretynizmu. Po co przeszkadzać sąsiadom? PS. Ostatnio uparcie bredzą coś ciągle o jakimś doktorze... Może chodzi im o niedbytą wizytę u doktora psychiatrii?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~"miłego dnia"? 22 ponad rok temuocena: 38% 

  A gdzie tu są brednie? W którym miejscu? Oczernianie? A kto podjął skandaliczną decyzję o wyrżnięciu zdrowych drzew? I dlaczego? A ty masz "dostateczną wiedzę w temacie"? Zaś swoje "miłego dnia" możesz sobie... Sam wiesz najlepiej... Najpierw wyskakujesz ze stekiem bzdur i oszczerstw, a później przesyłasz swoje "życzenia". Wypchaj się czlowieczku... A co ty kiedykolwiek zrobiłeś, by wyrazić troskę o nasze miasto? Podejrzewam że zupełnie nic. Ale sypać pustosłowiem potrafisz znakomicie. Dzięki właśnie takim jak ty, niedługo w naszym mieście trzeba będzie usilnie szukać jakiegoś ostatniego drzewa przy pomocy Google Maps...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do skandalisty 35 21 ponad rok temuocena: 68% 

  autor doktor , chyba powszechnie znany ze swych wielu komentarzy i troczków też , nie po raz pierwszy . Miłego dnia i fajnej nocki

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Miłego dnia 20 ponad rok temuocena: 74% 

  Gdyby za publiczne wygłaszanie takich bredni i przy okazji bezpodstawne oczernianie innych wymierzano publicznie baty, to za ten komentarz autor już stałby pod pręgierzem. Nie lepiej powstrzymać się od komentarza, jeśli się nie ma dostatecznej wiedzy w temacie!?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Arek 19 ponad rok temuocena: 88% 

  W tzw. małpim gaju suche drzewa stoją już kilka lat zaraz przy chodniku , wycinka co prawda była w zeszłym roku ale to zdrowych drzew suche pozostawiono .Najwyraźniej tu żadnego zagrożenia nie ma.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~@@@ 18 ponad rok temuocena: 100% 

  Coś mi się wydaje,że maczał w tym palce deweloper budujący tam blok. Wszakże drzewa zasłaniałyby widok na jezioro a to jest element przetargowy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Abc 17 ponad rok temuocena: 16% 

  Drzewa powinny rosnąć w lesie a nie w pasie drogowym

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do ~Abc 16 ponad rok temuocena: 83% 

  Debile powinni się leczyć a nie wypisywać brednie na forum w intrenecie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jurga 15 ponad rok temuocena: 85% 

  Niektóre drzewa to nawet wypadki na drodze powodują. Hihihi

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Romek 14 ponad rok temuocena: 100% 

  Wczoraj widziałem jak były już ścięte i w środku wyglądały zdrowe jak dzwon. Komuś przeszkadzały albo opału ptrzebuje.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawianin 13 ponad rok temuocena: 80% 

  Na lipowym dworze naprzeciw kościoła od kilku lat jest kilka suchych drzew.Ale tam nikt nie widzi zagrożenia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Alex 12 ponad rok temuocena: 57% 

  Droga powiatowa a krajowa się zastanów

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 11 ponad rok temuocena: 96% 

  Najlepiej. Wyciąć wszystko i potem mówić jakie to upały latem jak nie ma co nas osłaniać i zwalać na mityczne globalne ocieplenie. Widać było ten "zły stan" po ścięciu. Żadnych pustych w środku nie widziałem mijając je po wycince jak leżały.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bfa 10 ponad rok temuocena: 15% 

  bobry je w kółko podgryzały

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jaa 9 ponad rok temuocena: 46% 

  Ludzie! jesli drzewo jest spruchniałę, puste w środku, chore itd to trzeba to zrobic i tyle. Przy lepszym wietrze człowieks może zabić taka jedna gałąź, na spacerujacego ale też na jezdni w aucie. Gdyby coś takiego sie stało, to zaczęłoby się dlaczego to drzewo tam stało, jaki był jego stan, i prokuratorskie zarzuty za brak decyzji o wycince.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iza 8 ponad rok temuocena: 94% 

  gdzie te drzewa były puste w środku? widziałeś jak leżały ścięte?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krzys 7 ponad rok temuocena: 33% 

  Dziadzio nie rozumie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xdddd 6 ponad rok temuocena: 88% 

  PEWNIE !!! Bloki więcej cienia rzucają...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~A. Gentura 5 ponad rok temuocena: 57% 

  Mieszkaniec byłby bardziej niezadowolony jakby te puste w środku drzewa narobiły strat i krzywdy w kolejną wichure. By było jojczenie że władze nic nie robią.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a ja też do tego niżej 4 ponad rok temuocena: 53% 

  przypomnij jak tam było w tej kolejce po paliwo ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do tego niżej 3 ponad rok temuocena: 45% 

  Mam prawo jazdy. Jeżdżę od wielu lat bezpiecznie. I dalej tak będę. I żadne drzewa, nawet blisko drogi, mi nie przeszkadzają. Wręcz przeciwnie. Ale za to na każdej drodze - tej zadrzewionej, czy kompletnie brzydkiej, bo całkiem łysej - wszystkim przeszkadzają głupi i często uchlani po uszy kierowcy. Im do spowodowania wypadku nie jest potrzebne nawet żadne drzewo. Drzewo produkujące tlen dla kierowców, wszystkich innych ludzi i stworzeń, jak i silników samochodowych.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do ~Agaris 2 ponad rok temuocena: 59% 

  Nie będzie. A Ty nie masz prawka. Tylko ludzie bez prawa jazdy bronią każdego drzewa. Kierowcy chcą nasadzeń 7 m od drogi, a nie 70 cm.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Agaris 1 ponad rok temuocena: 50% 

  Wyciąć wszystkie drzewa, będzie bezpieczniej!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3717 sekundy