REKLAMAzoomi
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 marca 2023, 11:41 komentarzy 40

(Fot. Info Iława.)

Od dzisiaj, 1 marca, już oficjalnie opóźniona jest inwestycja polegająca na budowie ronda na skrzyżowaniu iławskiej "obwodnicy" z ulicą Ziemowita. Z wykonawcą, który wbrew swoim zapowiedziom nie ukończył robót na czas, są problemy natury komunikacyjnej, przyznali na poniedziałkowej sesji przedstawiciele władz miasta. "Pozostaje przepraszać i naciskać na wykonawcę, aby to jak najszybciej skończył", te słowa wiceburmistrza Krzysztofa Portjanki to dobre podsumowanie dość obszernej dyskusji na ten temat.

Temat wywołał radny Tomasz Woźniak.

- Chciałem zapytać o rondo budowane przy stacji paliw na "obwodnicy". Szalenie się cieszyłem z tej inwestycji, bo jest to odpowiedź na rzeczywistą i realną potrzebę mieszkańców tego osiedla. Miałem od dawna wiele pytań na ten temat. Teraz równie często mieszkańcy pytają... "o co chodzi z tą dziurą?". Jestem zdziwiony, że można tak rondo potraktować i zostawić je w tak niebezpiecznym stanie - stwierdził radny.

W odpowiedzi burmistrz ujawnił szczegóły problemów, jakich miasto doświadcza w związku z realizacją tego zadania; przepraszał też mieszkańców.

- Jeżeli chodzi o rondo na Ziemowita, to za to wszystko, co się wydarzyło, przepraszam - komentował sprawę Dawid Kopaczewski. - Nikt z nas nie myślał, że ta inwestycja będzie wyglądała tak, jak wygląda. My jako urząd, jak i inspektor nadzoru jesteśmy w stałym kontakcie z wykonawcą, prosimy o przyspieszenie prac w związku z tym, że mrozy odpuściły. Niestety, wykonawca często nie reaguje na nasze monity, a kontakt w ostatnich dniach jest utrudniony. Umowa jest do 28 lutego, do tego dnia jest czas na wykonanie tego zadania. Potem wchodzą w grę kary umowne, ale one nie rozwiązują sytuacji, ponieważ dziura, jaka jest, każdy widzi. Wydawałoby się, że jest to inwestycja prosta, nieskomplikowana, która nie powinna przysparzać żadnemu wykonawcy problemów, niestety mieliśmy w ostatnim czasie wiele problemów z komunikacją z firmą, która podjęła się tego zadania. Żałuję, że tak wyszło. Nikt z nas, podpisując umowę, nie miał złych intencji. Nasz samorząd podejmuje się dużo większych wyzwań, dużo większych inwestycji i idą one bezproblemowo. Tutaj niestety zawiódł czynnik ludzki. Za wszystkie komplikacje i Państwa i mieszkańców przepraszam.

Przewodniczący rady Michał Młotek dopytywał jeszcze, ile pracy zostało na tej budowie - ile dni mogą zająć roboty, jeśli wykonawca będzie je prowadził. Zastępca burmistrza Krzysztof Portjanko odpowiedział, że pracy pozostało już niewiele, na zaledwie kilka dni.

- Spotykałem się z tym wykonawcą - tłumaczył wiceburmistrz Porjanko. - Deklarował, że na pewno skończy na czas, że na pewno uda mu się zmieścić w terminie umownym. Skończyło się to na deklaracjach. Monitorujemy to po kilka razy dziennie. Pracownicy się tam pojawiają, za chwilę ich nie ma.

- Są zapowiedzi, że w trzecim tygodniu miesiąca ruszy galeria, przynajmniej w części. Jeśli rondo nie zostanie ukończone, to skończy się to źle - kontynuował M. Młotek. - Na razie nie dochodzi tam do wypadków, miała miejsce jedna kolizja. Jednak w sytuacji, gdy ten ruch wzrośnie kilkukrotnie w związku z pojawieniem się klientów, rzeczywiście sytuacja będzie bardzo trudna.

- Mamy tego świadomość. Tym kierowaliśmy się w rozmowach z wykonawcą. Z naszej strony pozostaje przepraszać i naciskać na wykonawcę, aby to jak najszybciej skończył - odpowiedział K. Portjanko. - Dodam, że całą odpowiedzialność za ewentualne zdarzenia ponosi tutaj wykonawca.

- Kary karami, a chodzi o to, żeby to skończyć - kontynuował jeszcze radny Tomasz Woźniak, dopytując, jak dalej będzie przez miasto prowadzona ta inwestycja.

- Może być i taka sytuacja, że wykonawca się więcej nie pojawi, i to się zdarza - odpowiedział zastępca burmistrza. - W grę wchodzi ewentualnie wykonanie zastępcze z zabezpieczenia, ale z doświadczenia wiem, że zarezerwowane kwoty niekoniecznie wystarczają na dokończenie robót.

- Czyli jesteśmy w tak zwanej czarnej - skwitował Tomasz Woźniak. - Wnioskuję, że jest to sytuacja patowa. Jeśli ten wykonawca tego nie zrobi, to możemy długo jeszcze czekać na dokończenie tej inwestycji.

Radny pytał też, czy wykonawca otrzymał już z kasy miasta wynagrodzenie. Z odpowiedzi burmistrza wynika, że żadnych pieniędzy jeszcze nie przekazano za wykonanie tego zadania, jednak wykonawca mógłby, w tym na drodze sądowej - prawdopodobnie z powodzeniem - dochodzić wypłaty środków za ten zakres prac, który zrealizował.

- Na tym etapie nikt nie jest w stanie określić rzetelności wykonawcy. Przedstawił on wszelkie wymagane dokumenty, potwierdzające, że ma doświadczenie i jest profesjonalnym wykonawcą. Niestety życie pokazuje zupełnie co innego. A zdarza się to coraz częściej. Jedno porzucenie roboty już mieliśmy, w końcówce zeszłego roku - dodał Krzysztof Portjanko.

Temat dyskutowany był w poniedziałek, we wtorek dobiegł końca termin wykonania inwestycji, a w środę nadal "dziura, jaka jest, każdy widzi". Zastaliśmy jednak na miejscu pracowników wykonawcy, a zatem kibicujmy im, aby dziura jak najszybciej stała się bezpiecznym rondem.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: Info Iława.

REKLAMAgeodeta

36Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Zdanie 36 ponad rok temuocena: 33% 

  No, ale wszystko miało być pod kontrolą?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sum 35 ponad rok temuocena: 25% 

  Na tym polega postawa polskiego narodu. Głosuj chłopie na kogo chcesz, ale nie wyzywaj i nie oceniach siedź spokojnie. Kiedyś mi jeden z was powiedział po katastrowie pod Smolenskim ze, cytuję: "szkoda że ten drugi z braci nie leciał" Porażająca postawa polskiego plemienia. Dzieki takim osobnikom nigdy jako Polska się nie podniesiamy a nas obcy będą niszczyć.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sum 34 ponad rok temuocena: 60% 

  Ja też głosuję na bura z PiS, ale ma być pajac z Olsztyna, któren w lokalnym tygodniku coś bazrgolił durnego. Jak go wystawią to nie głosujcie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~53-ci 33 ponad rok temuocena: 50% 

  toć to WSTYYYYYYYYYD , żeby jeden z komentatorów nie czaił , co oznacza liczba 35 . warto zatem podpowiedzieć , że ++35++ oznacza po prostu ,++ trzydzieści pięć ++w razie dalszych pytań jesteśmy do dyspozycji

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~oj, oj , 32 ponad rok temuocena: 50% 

  jak 35-ty to przeczyta to cię zbeszta . Bo on pisiorów i nazioli nienawidzi z wszechprezesem na czele .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Antek 31 ponad rok temuocena: 63% 

  Dajcie dokończyć to firmie Spomer, wykona to w 2 dni.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bibek 30 ponad rok temuocena: 50% 

  Hahahaha dobry żart

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ziemowit 29 ponad rok temuocena: 100% 

  Co to za firma wykonuje rondo, warto byłoby podać nazwę do wiadomości ku przestrodze dla innych i dla reklamy firmie. Chciałabym też poznać finał rozliczeń, jakie wysokie są kary umowne i ile ostatecznie miasto zapłaci za inwestycję. Takie informacje powinny być podane do wiadomości publicznej już w tym artykule.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Serssss 28 ponad rok temuocena: 28% 

  W październiku glosuję na Burmistrza z PIS . Przynajmniej trochę kasy z centrali skapnie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~odp 2 do ociekacza 27 ponad rok temuocena: 60% 

  a jak nie jesteś 35-tym , to się nie wcinaj jak starsi rozmawiają ,,,pania ? ili niet ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do cieknącego poniżej 26 ponad rok temuocena: 60% 

  rup se kupu dalej bo ~ciągle ci cieknie z półkul twych ,

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ciągle mu cieknie 25 ponad rok temuocena: 40% 

  A taki jeden, wszędzie gdzie tylko się da, na każdym forum, rozpowszechnia swą luźną, cuchnącą sraczkę spowodowaną uczuleniem na liczbę 35. A może by sobie wreszcie zaczopował?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do niżej 24 ponad rok temuocena: 45% 

  gdyby tak się stało to 35-ty zrobiłby chyba sobie se kupu i nie tylko .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ersatzzzzz 23 ponad rok temuocena: 100% 

  A kto jest twoim pisowkim faworytem? Szykowny dżentelmen Rozborski?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~on 22 ponad rok temuocena: 50% 

  Zacytuję swój komentarz z artykułu zapowiadającego tę inwestycję, który był opublikowany w październiku zeszłego roku:4 miesiące rozpoczynając od listopada? Czyli połowa okresu prac to miesiące zimowe. Czyli są dwie opcje. Albo realny termin wykonania tych prac, to tak 4-6 tygodni, a reszta to bufor bezpieczeństwa. Albo faktycznie potrzebują 4 miesięcy i możemy wtedy od razu założyć, że skończą pewnie w okolicach maja przyszłego roku. Bo przecież gdy tylko temperatury spadną i sypnie śniegiem, to będzie oczywiste, że wtedy nie można wykonywać tych prac i będzie obsuwaMam pytanie. Gdzieś się pomyliłem?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~no 21 ponad rok temuocena: 83% 

  Tylko że w tym długim okresie dni z pogodą uniemożliwiającą roboty ziemne, brukarskie i inne - było zaledwie kilka. Czyli prawie cały długi okres czterech miesięcy od listopada został kompletnie zmarnowany. Gdzieś się pomyliłem?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paisano 20 ponad rok temuocena: 60% 

  Za tak niechlujnie skonstruowaną umowę o wykonanie widzę rozwiązanie. Zwolnienie odpowiedzialnej za nią osobę. A tak dalej będą inwestycje bez odpowiedzialności.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bronek 19 ponad rok temuocena: 89% 

  To ja podpowiem rządzącym, iż się konstruuje tak umowę, aby zabezpieczała ona wszelkie możliwe zdarzenia (oczywiście racjonalne), oraz prawidłowe i rzetelne wykonania umowy. Temu służą zapisy w zakresie kar umownych. To jak ta umowa została skonstruowana? Takich fachowców pozatrudniał burmistrz ha hap.s. Panie zastępco, za pracę można kasę wyegzekwować, ale również egzekwuje się kary jak i wykonanie zastępcze.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zdesperowany mieszkaniec 18 ponad rok temuocena: 100% 

  Prośba....Z komina kotłowni Spomeru dymi, jakby ogrzewała pół Iławy. I tak już od dwóch, trzech lat. Od wczesnych godzin porannych 5-6, gęsty żółto - brązowy gryzący dym snuje się nad Iławą. Wczoraj docierał aż za ul. Dąbrowskiego. Wiele godzin codziennie, nawet w sobotę i co najlepsze również w okresie letnim. Kto miał przyjemność powąchać tego dymu wie, że to nie z węgla i nie z drewna. Nawet śmieci palone w domach mają inny zapach. Ponoć właścicielem Spomeru jest firma "Stowarzyszenie Ekologiczne Zielona Kraina" ze Starych Jabłonek. Nie wiem co palą, ale sprawa śmierdzi! Proszę Władze Miasta i dziennikarzy infoilawa.pl o interwencję.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 17 ponad rok temuocena: 100% 

  Płyta wiórowa itp.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bareja Bis 16 ponad rok temuocena: 45% 

  Koń jaki jest każdy widzi, mam tu na myśli włodarze miasta i jego podwładnych. Zarządzanie Iławą jako żywo przypomina mi rządy Rafala Czaskoskiego w "sztolycy". Tam i tu jak co do czego to winni inni a nie On. Jak się mądrze przygotuję przetarg,umowę z warunkami terminy i kary to papudrak nie stanie do przetargu. A tak hulaj dusza piekła nie ma. Wszędzie gdzie rzadzi PO tam poruta i bezhołowie. Patrzę na moje miasto rodzinne że smutkiem,bo rządy p.Burmistrza tak szumnie zapowiadane ,jak to przyćmią poprzednika p.Żylinskiego okazują się jak to u PO tylko czczą gadanina a mizerota i brud wyziewam w mieście w wielu miejscach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~totalne platfusy 15 ponad rok temuocena: 50% 

  ten czaskoski , to jednocześnie czajka ski

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~. 14 ponad rok temuocena: 29% 

  Zerowe rondko to nieporozumienie jak to przy Kauflandzie. Popełniono jak myślę błąd. To należało światłami ruch regulować. Maluśkie rondo to lipa. Tu winno być rondo wielkie jak to na Ostródzkiej albo na Dąbrowskiego czy to na Lubawę

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lmn 13 ponad rok temuocena: 25% 

  Widać jaka ranga miasta, że tak ich wodzą za nos.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ylavia 12 ponad rok temuocena: 26% 

  Wątpię by ktokolwiek inny poza burmistrzem potrafił ten temat załatwić pozytywnie. A już na pewno nie Michał M...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Fama rock 11 ponad rok temuocena: 32% 

  Najważniejsze, że odbędzie się Soundlake

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~KAT 10 ponad rok temuocena: 39% 

  A co boli i ma do ronda budowanego Pan Woźniak, - bo jest radnym. Rondo się buduje. Tam jeżdzię codziennie i mi nie praszkadza, Można je ladnie objechać, mimo że ciasne. Wszystko poznakowane jak należy itd. Radny zaś niech zajmie się sobą, jego strojem-ubiorem, kiedy przychodzi na rady. Mówią koledzy mi, że prezentuje się na radach jak szczeniak 18-latek z porwanymi spodnianiami Są chyba jakięś ludzkie zasady w ubiorze, a już na spotkaniach ważnych jak np sesja rady.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Yszty 9 ponad rok temuocena: 78% 

  Co Ty pierdzielisz człowieku że te patorondo jest łatwo objechać. Przecież ciężarówki mają problem skręcić do Orlenu. Jak jedziesz Matizem to faktycznie może i nie przeszkadza Ci

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obatel 8 ponad rok temuocena: 33% 

  Pewnie przetarg na budowę ronda wygrał jakiś "faworyt" pseudo burmistrza a teraz jest problem z dokończeniem. Jak nie musi to nie kończy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~KTOŚ 7 ponad rok temuocena: 57% 

  uwielbiam czytać takie głupoty! Czy ty wiesz człowieku co ty wypisujesz??? Faworyt ??? Proponuję kandydować na stanowisko i zająć się przetargami!!! To że nasz obecny rząd robi co chce to nie znaczy że u nas w mieście dzieją się takie rzeczy! Trochę się doucz zanim będziesz wypisywał takie pierdoły

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jakub 6 ponad rok temuocena: 64% 

  Gdyby kierowcy potrafili jeździć nie trzeba by było przebudowywać skrzyżowania. A tak co jakiś czas kolizja jedna za drugą , a teraz pretensje!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jacek 5 ponad rok temuocena: 66% 

  100% racji kolego. Rondo tam jest niepotrzebne.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czarna dziura 4 ponad rok temuocena: 91% 

  Stan na wczoraj... Pracownicy są, ale co z tego? Jest ich aż dwóch i jeden starszy wyglądający na szefa. Ale on tylko gestykuluje. Od kliku dni układają kilka kamyków na rozjeździe od strony ul. Ziemowita. Ale za dziurę się nie zabierają. Dziwna sprawa, bo wygląda to jakby na celowe opóźnianie roboty.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Morąg 3 ponad rok temuocena: 87% 

  Pewnie mają inne pilniejsze zlecenia do dokończenia, a tu widzą, że można przedłużyć termin i tak robią. Od razu dowalić wysoką karę za przekroczenie terminu. Naliczać za każdy dzień zwłoki. To jest kpina, ratusz nie potrafi niczego poważnego dopilnować

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xxx 2 ponad rok temuocena: 59% 

  Widać nikt już nie traktuje poważnie naszych włodarzy, będziecie przepraszać za rok na wiosnę pakując kartony

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Murarz 1 ponad rok temuocena: 56% 

  Tak czas już na Dawida i jego kompana którzy nic w mieście nie robią poza chodnikami i imprezami dla siebie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAKOMA
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3675 sekundy