REKLAMAd&d
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ6 marca 2023, 11:00 komentarzy 30

(Fot. Archiwum własne.)

Kłopoty w Gminnej Spółce Komunalnej z siedzibą w Kamieniu Małym. Przedsiębiorstwo, jak informował na ostatniej sesji Rady Gminy Iława wójt Krzysztof Harmaciński, utraciło płynność finansową i wymagało dokapitalizowania z budżetu gminy kwotą 200 tysięcy złotych.

Jak tłumaczył samorządowiec, kłopoty wynikają z kolejnego już odrzucenia przez Wody Polskie nowej taryfy spółki za dostawę wody i odbiór ścieków, a także z wysokiej inflacji i ogromnych rachunków m.in. za prąd.

- Już po raz kolejny Gminna Spółka Komunalna złożyła wniosek o zmianę ceny wody, z uwagi na wzrost cen i w dalszym ciągu temat ten jest zaniechany - referował temat Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński. - Na dzień dzisiejszy Gminna Spółka Komunalna utraciła płynność finansową z uwagi na niezmienioną już od praktycznie 2, 3 lat taryfę na wodę i ścieki, podczas gdy, jak wiemy, na skutek inflacji ceny wzrosły niesamowicie. Wzrost nastąpił m.in. za energię elektryczną. Ostatnie rachunki, które spółka otrzymała, są 300, 400% wyższe w porównaniu do roku ubiegłego. Oczywiście będziemy się od tego odwoływali, ale tak to wygląda na dzień dzisiejszy. Musimy podjąć bardzo trudną decyzję i w trybie pilnym dokapitalizować naszą spółkę kwotą 200 tysięcy złotych, aby ona mogła normalnie funkcjonować, bo nie wyobrażam sobie, aby dostawy wody czy odbiór ścieków nie były realizowane.

W sesji uczestniczyła poproszona o pomoc m.in. w tej sprawie senator Bogusława Orzechowska (PiS). Zadeklarowała, że włączy się w negocjacje.

- Z Ministrem Aktywów Państwowych Andrzejem Śliwką mamy już podjęte działania, ponieważ jest to problem nie tylko gminy Iława, ale wielu różnych miejscowości, wielu różnych gmin - mówiła parlamentarzystka. - Będziemy prosić pana wójta również na spotkanie i w ministerstwie i w Wodach Polskich i omawiać to tak, żeby nie było krzywdy ani dla mieszkańców, ani dla przedsiębiorstwa. Musimy dbać o wszystkie strony - podkreśliła senator Orzechowska.

- Mam nadzieję, że pomoc pani senator będzie znacząca - dodał wójt.

Według zapowiedzi z 28 lutego spotkania w sprawie zatwierdzenia nowej taryfy Gminnej Spółki Komunalnej mogą odbyć się jeszcze w tym tygodniu. Jeśli taka taryfa ostatecznie zostanie zatwierdzona, to w życie wejdą podwyżki dla mieszkańców. Jak jednak wynika z sesji, w obliczu obecnej sytuacji gospodarczej i galopującej inflacji jest to nieuniknione. Wójt Krzysztof Harmaciński podkreślił, że z jednej strony mieszkańcy absolutnie muszą mieć zapewnione dostawy wody i usługę odbioru ścieków, ale z drugiej gmina nie może ciągle dokapitalizowywać spółki. Spółce ponadto nie wolno ponosić strat; jest to obarczone rygorem odpowiedzialności karnej dla prezesa, wynika ze słów samorządowca.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

Na zdjęciu senator Bogusława Orzechowska i wójt Krzysztof Harmaciński.

REKLAMANAJLAK
REKLAMAikea
Artykuł załadowany: 0.3562 sekundy